Focal Sopra & Mola-Mola, signature edition

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Φυσικα και τα εχουμε μετρησει ολα.
Σιγα μην τολμουσα να μιλησω αν δεν ημουνα μετρημενος.
Τα #%^*(_*^% δεν μπορεσανε να ξεκινησουνε τα μπουρδελ@κι@ μου.
Ο χωρος φυσικα και ειναι φτιαγμενος και μετρημενος.
Βεβαια η αληθεια ειναι οτι χοντροφιαγμενος δεν τα εχω ακουσει. Ψιλοφτιαγμενος δεν.
Που εγραψα εγω για τεχνικα, ιδεα δεν εχω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.839
Reaction score
28.253
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά όλα τα Κούμπαλα μούμπαλα και λοιπά χαλιεντ φιδοκαλωδια πανε περίπατο λόγο DSP, κάτι σαν το DIRAC πχ.
Όλος αυτός ο "χαρακτήρας" και το fine tuning στην ανακάλυψη του καλύτερου ανακόντα (power cable, interconnect) γίνεται πλέον ψηφιακά με eq.
Είναι έτσι ή γράφω οτι μου έρθει;;

Κωστας εαρ;;

Και τελικά αυτα τα μονομπλοκ τα ενκορ του 600ευρου ειναι καλά;
Μπερδεύτηκα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.561
Reaction score
126.316
Δηλαδή με την ίδια λογική δέν θα πρέπει να ακούω διαφορά αν αλλάζω διαδοχικά
α) όλα τα μοντέλα ncore και ucd με όλα τα κυκλώματα εισόδου και όλους τους συνδυασμούς που έχουν βγεί.
β) όλα τα μοντέλα ICE (τα καινούργια) με όλους τους ncore και ucd.
Ναι.
Εφόσον σε κάθε αλλαγή ακολουθεί ισοσταθμιση με το ίδιο ταργκετ κερβ (για να εξουδετερώσει μικροδιαφορές οδήγησης) για ποιο λόγο θεωρείς ότι θα μπορούσες να ακούσεις διαφορά στον ήχο;

Τώρα αν ένα κύκλωμα εισόδου αφήνει σημαντική τονική αλλοίωση ή παραμόρφωση (και άρα χαρακτήρα) που η ισοσταθμιση αδυνατεί να αντιστρέψει, προφανώς θα ακούς αυτή τη διαφορά, αλλά όχι τη διαφορά των τελικών σταδίων ενίσχυσης. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.561
Reaction score
126.316
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά όλα τα Κούμπαλα μούμπαλα και λοιπά χαλιεντ φιδοκαλωδια πανε περίπατο λόγο DSP, κάτι σαν το DIRAC πχ.
Όλος αυτός ο "χαρακτήρας" και το fine tuning στην ανακάλυψη του καλύτερου ανακόντα (power cable, interconnect) γίνεται πλέον ψηφιακά με eq.
Είναι έτσι ή γράφω οτι μου έρθει;;
Έτσι. ;)

Και τελικά αυτα τα μονομπλοκ τα ενκορ του 600ευρου ειναι καλά;
As good as it gets. ;)
 

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.434
Ο ενας τα παιζει με μαγκ και σκιζουν και ο αλλος λεει οτι δεν ξεκινανε καν τα δικα του τα ηχεια ... τι γινεται ρε φουστη μου....:headbang:
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Ο ενας τα παιζει με μαγκ και σκιζουν και ο αλλος λεει οτι δεν ξεκινανε καν τα δικα του τα ηχεια ... τι γινεται ρε φουστη μου....:headbang:
Ο Κωστας δεν παιζει τα Μαγκ με Hypex. (νομιζω).
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Ναι.
Εφόσον σε κάθε αλλαγή ακολουθεί ισοσταθμιση με το ίδιο ταργκετ κερβ (για να εξουδετερώσει μικροδιαφορές οδήγησης) για ποιο λόγο θεωρείς ότι θα μπορούσες να ακούσεις διαφορά στον ήχο;
Ε μα τώρα μου πετάς την μπάλα στην εξέδρα. Μου λές δηλαδή οτι έχουμε δύο διάφανα μηχανήματα αλλα κάτι ακούγεται που ουσιαστικά με το DSP εξαφανίζεται...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.561
Reaction score
126.316
Ε μα τώρα μου πετάς την μπάλα στην εξέδρα. Μου λές δηλαδή οτι έχουμε δύο διάφανα μηχανήματα αλλα κάτι ακούγεται που ουσιαστικά με το DSP εξαφανίζεται...
Το "κάτι" που ακούγεται, αναρρωτηθήκαμε ποτέ τι είναι;
Το πιο πιθανό σενάριο, είναι να οφείλεται σε μία τονική αλλοίωση, πχ λίγα πρίμα παραπάνω, ή λίγα μπάσα λιγότερα σε κάποιο τμήμα του ακουστικού φάσματος, πράγμα που εξηγείται με πολλούς τρόπους.
Σε αυτό το σενάριο, η (υποχρεωτική) ισοσταθμιση χώρου, φέρνει την πλήρη εξίσωση των δύο μηχανών.
Και λέω "υποχρεωτική", διότι με στόχο την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής δε σώζεται κανένα σεταπ χωρίς ισοσταθμιση, αδύνατο εκ των πραγμάτων.
Οπότε μένει μόνο η περίπτωση τονικων αλλοιώσεων που δεν διορθώνονται, καθώς οφείλονται πχ σε εσκεμμένες αρμονικές παραμορφώσεις ή περιορισμούς μιας λυχνίας.
Και όχι σε παραμέτρους οδήγησης. ;)

Εξ'ου και η παντελής αδιαφορία μου αν το τάδε ενεργό ηχείο εμπεριέχει ενισχυτικά ΑΒ ή διακοπτικά.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.839
Reaction score
28.253
Και με τα ρεύματα τη κάνεις;

- Τραβάς έξτρα καλώδιο από τον πίνακα στο σύστημα; Απλό καλώδιο ρεύματος;

- Βάζεις σταθεροποίηση τάσης;

- Βάζεις φίλτρο για να είναι καθαρό το ρεύμα;

- Βάζεις online UPS; Με τη προδιαγραφές;

- Βάζεις power plant;

- Κάποια από τα παραπάνω;

- Όλα τα παραπάνω μαζί;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.031
Reaction score
20.578
Και με τα ρεύματα τη κάνεις;

- Τραβάς έξτρα καλώδιο από τον πίνακα στο σύστημα; Απλό καλώδιο ρεύματος;

- Βάζεις σταθεροποίηση τάσης;

- Βάζεις φίλτρο για να είναι καθαρό το ρεύμα;

- Βάζεις online UPS; Με τη προδιαγραφές;

- Βάζεις power plant;

- Κάποια από τα παραπάνω;

- Όλα τα παραπάνω μαζί;
alexis ρωτάς πράγματα που αφενός είναι off topic κι αφετέρου έχουν απαντηθεί πολλάκις. Ψάξε λίγο στο forum και θα βρεις τις απαντήσεις.:thumbsup:

Περιληπτικά, σου λέω ότι η απάντηση στα ερωτήματά σου είναι on-line UPS ιατρικών προδιαγραφών.:)
 


Μηνύματα
4.479
Reaction score
7.767
παντως απο το σαιτ της κοκα-μολα :D

We are present both at the High End show (MOC) and Hi-Fi Deluxe (Marriott). Our main demo is room 118 at Hi-Fi Deluxe with Vivid Audio Giya G3. At the MOC we are proudly taking part in Trinnov's exciting demo with a fully active, digitally controlled 4-way Vivid Audio G2 speaker (room A4.2 F203).

Ντελουξ καταστασεις
 



Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.467
Δημητράκη εγώ αν ήμουν Χατζησταμ δεν θα σε ξανακαλούσα σπίτι μου, αλλά δεν είμαι.

Μια βραδυά για πάρτη μας την πέταξες για πλάκα σαν θέμα τάχαμου και κάθομαι και διαβάζω το κοντό και το μακρύ -δικαίωμα σε φορουμ- του κάθε....

Θα μου πείς μην το διαβάζεις...θεωρώ πως έπρεπε νάχεις άλλου είδους γκατς όταν ανεβάζεις ένα τέτοιο θέμα.

Τες πα, ανήκεις και συ στους ξερόλες που στο σπίτι ξεραίλα απο αποτέλεσμα, αλλά στο σάιτ τα ξέρεις όλα..και δίνεις συμβουλές σεταπιων.

Για ένα σύστημα που έστησε με περίσσιο μεράκι ένας απο τους ελάχιστους κορυφαίους στο χώρο.

Αυτός δεν ξέρει την τύφλα του και ξέρετε σείς.

Διαβάζω θεωρίες των Ζορό του ήχου, ο ένας ψάχνει να βρεί τη φιλοσοφία του συστήματος, ο άλλος το κόστος, ο άλλος το μανεη φορ βαλιου, ο άλλος γελάει επειδή κάνει 25χιλ...ά, 55χιλ κάνει και όποιος αντιλαμβάνεται ότι δεν μπορεί να το αγοράσει, μάλλον θάπρεπε να κλαίει.

Το σύστημα αυτό παίζει εξαιρετικά και διευρύνει την αντίληψη σε θέματα ακουστικής απόλαυσης σε μπλουζ μουσική, σε τζαζ, σε κλασσική, σε ταγκο, σε σε σε..ακούτε καθόλου μουσική???

Όταν ο μάστορας έχει ανοιχτό το στούντιο του -και μπορεί ο καθείς να μάθει απο την ατέλειωτη γνώση του- μπορείς να πας και να αντιληφθείς τι σημαίνει φροντισμένος χώρος και ορθή αναπαραγωγή ήχου εντός του.

Όταν αυτός ο έμπορος λοιπόν, που έχει δώσει αλλεπάλληλα ρεσιταλ "σεμιναρίων ήχου" με παθητικά και ενεργά συστήματα, κάνει κάτι διαφορετικό απο τους λοιπούς, τότε θάπρεπε εδώ στη χώρα της μιζέριας και των κομπλεξ να στήσουν όλοι αυτί...

Όχι μόνο γιατί είναι "κάπως" το σετ απ, απλά γιατί τόστησε ο συγκεκριμένος που η τρέλλα του είναι η μουσική και όχι τα μηχανήματα.

Το πόσο κάνει, ποιός θα το αγοράσει, πούναι το dsp είναι μάλλον δικό του θέμα. Το ότι ΔΕΝ αντιπροσωπεύει το σύνολο του συστήματος και αυτό δικό του θέμα.

Το ότι είναι στημένο σε κακό χώρο χωρίς καμμία διόρθωση και αποτελείται απο τεμάχια θαυμαστά, είναι θέμα όσων το ακούνε.

Ένα έργο τέχνης, στημένο για ατελείωτη απόλαυση στο σπίτι. Όπως ένας πίνακας, ή μια Λαμποργκινι, μια πανέμορφη γυναίκα...αντικείμενα πόθου και θαυμασμού.

Υπάρχουν και αυτά στη ζωή και κάποιοι που μπορούν να τα αποκτήσουν τα αποκτούν, καταλαβαίνουν δεν καταλαβαίνουν την ομορφιά τους.

Αν μπεδεύετε τον Χατζηστάμου και τα δημιουργήματά του με τη λαική, τα φασολάκια, το χαι φαι, το χαι εντ, το μιντια μαρκτ, κλπ κλπ είναι απαραίτητο να ξεμπερδευτείτε...αν είστε εραστές της μουσικής ακρόασης.

Ά, χρόνια τώρα γράφεται ότι τα φοκαλ στις εκθέσεις...δεν...έ, σ' αυτή την έκθεση θα κελαηδάνε στο σύστημα του Χρήστου πόυ είναι αφιερωμένο στους μουσικόφιλους και όχι στους επιδειξίες γνώσης ή μηχανημάτων που ΔΕΝ ακούνε μουσική σπίτι τους.

Έ Δημήτρη?;)
Μπραβο ωραιο ποστ
Εδω δεν λεει κανεις μ αρεσει δεν μ αρεσει για αυτους κ για αυτους τους λογους αλλα καραδοκει να πει μαλακα εκείνον που εχει αλλη αποψη η αλλη οπτικη η δινει χρηματα τα οποια εκεινος δεν...
Οπως σε ολα κομπλεξισμος ξερολισμος κ οραση μεχρι τη μυτη μας....
 

Y

Yiannis_B

Guest
Μπραβο ωραιο ποστ
Εδω δεν λεει κανεις μ αρεσει δεν μ αρεσει για αυτους κ για αυτους τους λογους αλλα καραδοκει να πει μαλακα εκείνον που εχει αλλη αποψη η αλλη οπτικη η δινει χρηματα τα οποια εκεινος δεν...
Οπως σε ολα κομπλεξισμος ξερολισμος κ οραση μεχρι τη μυτη μας....
Είναι παιδί μάλαμα, του βγήκε στραβά, και σαν γνήσιος βολιώτης - όπως κι εγώ - δεν πρόκειται να το παραδεχτεί. Ακούει κι από πικάπ, όχι λόγω της μοδός - τα χούγια δεν κόβονται - και προτιμάει τους Rolling Stones από τους Beatles, μην τον παρεξηγείς. ;)
 
Last edited by a moderator:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.758
Μηνύματα
2.874.909
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top