Paradigm ηχεια too bright sound!

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Αφού τα πήρες καινούργια ερώτηση.Οταν τα εστρωνες τα γκαζωσες?
Οχι, σε πολυ χαμηλες εντασεις..
[DOUBLEPOST=1481100891][/DOUBLEPOST]
Έκανες την μοναδική σωστή κίνηση.
Δεν μπορείς να φανταστείς από πόσο κόπο, χρόνο και χρήμα έσωσες τον εαυτό σου.
Για να δουμε..
Ευχαριστώ για τις συμβουλες και πάλι.
 


Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Γράψε αναλυτικά από τι αποτελείται το σύστημα σου. CD player + Cables + DAC(υπαρχει?) + Soundcard
Αυτός ο ενοχλητικός ήχος που λες μου έχει τύχει απλά με ένα interconnect.
Μηπως τελικα το προβλημα ξεκινα απο τις πηγες? Δηλαδη πριν περασει σε κινησεις διορθωσεις του χωρου με dsp κλπ,να ξεκινησει απο μια δυο καλες πηγες?
αν δεν μπει καποιο αξιολογο dac στην αλυσιδα δεν μπορουν να βγουν αξιοπιστα συμπρασματα.Το ιδιο και για ενα καλο cd.
..................αλλά το κυρίως πρόβλημα φαινεται οτί είναι οι πηγές μου και το απαίδευτο αυτί μου.

........................ δε συγκρινόταν καν με τον ήχο που άκουσα από το dac πανω στον υπολογιστή του ανθρώπου που τα μέτρησε.
Μακάρι να καταλήξεις και να ακούς τις μουσικές σου.

Αυτό με το raspberry και hifiberry πολύ μου αρέσει και θα έχει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.
Απλά δες και αυτό(Mamboberry) αντί του hifiberry.

Μια και καλή, απλά θα βρεις και μια καλή τροφοδοσία και θα είσαι σε πολύ καλό επίπεδο.

Φιλικά Παντελής
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Οι βραχυκυκλωτηρες low-hi των ηχειων υπαρχει περιπτωση να αλλοιωνουν (επηρεαζουν) τοσο πολυ το αποτελεσμα;
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Οι βραχυκυκλωτηρες low-hi των ηχειων υπαρχει περιπτωση να αλλοιωνουν (επηρεαζουν) τοσο πολυ το αποτελεσμα;
Στα δικά μου αυτιά ειναι ακουστώ.
όσο κ καλή μεταλλική να είναι η πλάκα δε παύει να είναι κάτι άλλο σε σχέση με το εκάστοτε καλώδιο.
Άσε που είναι κ πάμφθηνη λύση τα 40 περίπου cm καλωδίου ( ίσως κ λιγότερο ανάλογαμε σχέδιο) ,σε σχέση με άλλα κ άλλα!
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Μπορεις να ανεβασεις τις μετρησεις;

Επίσης, θα κανω μια πρόβλεψη...
Θα κάνεις τώρα σίγουρα κάποιες αλλαγές που θα βελτιώσουν τον ήχο σου και σε τρεις μηνες θα ψαχτείς παλι. Ο σκληρός ηχος δεν εξαρταται από την εκπαίδευση του αυτιού.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Μπορεις να ανεβασεις τις μετρησεις;

Επίσης, θα κανω μια πρόβλεψη...
Θα κάνεις τώρα σίγουρα κάποιες αλλαγές που θα βελτιώσουν τον ήχο σου και σε τρεις μηνες θα ψαχτείς παλι. Ο σκληρός ηχος δεν εξαρταται από την εκπαίδευση του αυτιού.
Τις μετρήσεις δεν τις κράτησα..

Από τι εξαρτάται ο σκληρός ήχος?

Πιστεύω ότι μου έχει κάτσει πολύ απότομη η αλλαγή σε τόσο υψηλής ανάλυσης ήχο.

Πέρασα τη μουσική με αναλογική είσοδο μέσω του φτηνού Marantz AV να το στέλνει στο δικάναλο ενισχυτή (με preout) και έπεσε πολύ η πιστότητα/ποιότητα αλλά και η κούραση στα αυτιά μου.

Μπορέι κάποιοι απλά να μην αντέχουν το hifi :)
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Παρότι ο φίλος agent_sumo, περιέγραψε πολύ καλά όλα όσα του είπα βλέπω ότι υπάρχει μια συνέχεια στο θέμα οπότε καλό θα ήταν να διευκρινίσω κάποια πράγματα που πιθανών να βοηθήσουν και άλλους.

1. Μία από τις "αλλαγές" που βιώνει κάποιος που έχει συνηθίσει να ακούει μουσική από χαμηλής ποιότητας ηχο-σύστημα, είναι η αλλαγή στο εύρος της δυναμικής περιοχής. Σε ένα "υψηλής" ποιότητας ηχοσύστημα τα δυναμικά δεν ψαλιδίζονται και αυτό μπορεί να είναι ενοχλητικό για κάποιους που δεν το έχουν συνηθίσει. Αντίθετα σε ένα χαμηλής ποιότητας ηχοσύστημα τα δυναμικά είναι ψαλιδισμένα (κόκκινη γραμμή) κάτι που μπορεί να είναι ποιο ξεκούραστο αλλά και αδιάφορο ταυτόχρονα.
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Τις μετρήσεις δεν τις κράτησα..

Από τι εξαρτάται ο σκληρός ήχος?

Πιστεύω ότι μου έχει κάτσει πολύ απότομη η αλλαγή σε τόσο υψηλής ανάλυσης ήχο.

Πέρασα τη μουσική με αναλογική είσοδο μέσω του φτηνού Marantz AV να το στέλνει στο δικάναλο ενισχυτή (με preout) και έπεσε πολύ η πιστότητα/ποιότητα αλλά και η κούραση στα αυτιά μου.

Μπορέι κάποιοι απλά να μην αντέχουν το hifi :)
Αν δεν είναι μεγάλος κόπος,λύσε κ σε εμένα την μικρή απορία μου ,δηλαδή αν έχεις αφήσει επάνω στα ηχεία αρχική ένωση μεταλλικής πλάκας low hi ...
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Τις μετρήσεις δεν τις κράτησα..

Από τι εξαρτάται ο σκληρός ήχος?

Πιστεύω ότι μου έχει κάτσει πολύ απότομη η αλλαγή σε τόσο υψηλής ανάλυσης ήχο.

Πέρασα τη μουσική με αναλογική είσοδο μέσω του φτηνού Marantz AV να το στέλνει στο δικάναλο ενισχυτή (με preout) και έπεσε πολύ η πιστότητα/ποιότητα αλλά και η κούραση στα αυτιά μου.

Μπορέι κάποιοι απλά να μην αντέχουν το hifi :)
1) Πραγματικά είναι δύσκολο να ορίσεις αντικειμενικά, το υποκειμενικό στη ουσία του 'σκληρό ήχο' εγώ θα έλεγα με μια δόση μεταφοράς : οταν ακούς ενα τρανζιστοράκι στο φουλ, όταν ακούς μια μικρή τηλεόραση με ενα μικρο γουφερακι στο φουλ, με συνέπεια μεγάλη παραμόρφωση (αυτο ποιο πολυ στους τρανζιστορατους, στους λαμπατους ενισχυτές ειναι άλλη ιστορία) που είναι ακουστή. Αντίθετα το 'hifi' οπως λες ειναι ο στόχος και δεν πρέπει να τα μπερδεύεις (ηθελημένα η αθέλητα). Ένα από τα χαρακτηριστικά της υψηλής πιστότητας είναι και τα υψηλά δυναμικά (Zakman35) η ικανότητα το σύστημα σου να αναπαράγει το ίδιο καλά την δύναμη ενος drum τις ιδιαίτερες αποχρώσεις ενος πιάνου (μικροδυναμικα) η από ενα βιολί. Όλα αυτά βέβαια με ενα τρόπο καθόλου κουραστικό στο αυτί. Προϋπόθεση είναι πολλά ποιοτικά Watt απο τον ενισχυτή και πολύ καλές μονάδες (ηχείων) με μικρη παραμόρφωση και προφανώς κοστίζουν. Εγω θα ελεγα το αντίθετο μάλλον το αυτί σου είναι εξασκημένο στο hifi και απεχθάνεται κακές λύσεις ...

2) Εαν περνάς και το σήμα απο πολυκάναλο να περιμένεις τα χειρότερα ...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Πάντως στην συγκεκριμένη περίπτωση μόνο σκληρός δεν είναι ο ήχος.
Τα Paradigm σε συνδυασμό με τον Advance θα τα χαρακτήριζα εύηχα και ξεκούραστα, ικανά να παίζουν σε πολύ χαμηλές εντάσεις 60-65 db με ξεκούραστα πρίμα και πολύ ωραία μεσαία περιοχή.

Βέβαια για να συμβεί αυτό χρειάζεται αφενός μεν μια καλή πηγή κάτι που δεν είναι το Airport και βεβαίως καλό υλικό - μουσική από την άποψη ποιότητας της παραγωγής του ripping κτλ.

Αν το αρχείο είναι χαμηλής ποιότητας δεν γίνεται να παίξει καλά ότι κι αν κάνεις.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Αν δεν είναι μεγάλος κόπος,λύσε κ σε εμένα την μικρή απορία μου ,δηλαδή αν έχεις αφήσει επάνω στα ηχεία αρχική ένωση μεταλλικής πλάκας low hi ...
Τη γεφυρα πάνω στα low - hi την έχω αφήσει ναι.

Μου είπαν κιολας οτι ειναι απαραίτητη.

Δεν κατάλαβα καλά την δική σου εναλλακτική.
Μου λες να τη βγάλω και να τα ενώσω με καλώδιο?
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Τη γεφυρα πάνω στα low - hi την έχω αφήσει ναι.

Μου είπαν κιολας οτι ειναι απαραίτητη.

Δεν κατάλαβα καλά την δική σου εναλλακτική.
Μου λες να τη βγάλω και να τα ενώσω με καλώδιο?
Η ένωση φίλε μου είναι απαραίτητη σίγουρα για να παίζουν όλα τα μεγάφωνα .
Εκεί κολλάει η απάντηση που σου έδωσαν να υπάρχει.
Αλλά μέχρις εκεί.Δεν υπάρχει για μένα να έχεις ξεκινήσει το ταξίδι σου σε πιο καλό ήχο κ να μην κοιτάς κ τα μικρά .
Το καλώδιο που αγόρασες για ηχεία έχεις ( αν θέλεις ) τη δυνατότητα να βάλεις κομματι να μεταφέρεις στα πριμα το σήμα.
Αν είναι ατερμάτιστο είναι πιο εύκολο,αν όχι κάνε στο άνθρωπο που τα αγόρασες δύο σετ ,ένα για κάθε ηχείο πάρε μετά συγκεκριμένο κομμάτι που είναι από αυτά που σε ενοχλεί άκουσε το με τωρινή κατάσταση κ αμέσως μετά με νέα (ίδια ένταση κομμάτι) θα καταλάβεις.
ΥΓ . Αν πάει κάποιο άτομο να σε αποτρέψει για δοκιμή -λύση κ ότι δεν θα έχει καμία διαφορά,προσπέρασε τον .
Είναι τα ίδια αυτιά που ακούνε το πέταγμα πεταλούδας έξω από παράθυρο όταν παίζει χ,ψ κομμάτι,αλλά δε βλέπουν απλά κ αυτονόητα.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Τη γεφυρα πάνω στα low - hi την έχω αφήσει ναι.

Μου είπαν κιολας οτι ειναι απαραίτητη.

Δεν κατάλαβα καλά την δική σου εναλλακτική.
Μου λες να τη βγάλω και να τα ενώσω με καλώδιο?
δες εδω
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
πάρε μετά συγκεκριμένο κομμάτι που είναι από αυτά που σε ενοχλεί άκουσε το με τωρινή κατάσταση κ αμέσως μετά με νέα (ίδια ένταση κομμάτι) θα καταλάβεις...
...ότι έχασες το χρόνο σου...:wink:
 



Μηνύματα
148
Reaction score
98
Για μοιράσου το μαζί μας..
Φίλε μου ,καλά να είμαστε,περίμενε να περάσει χειμώνας,να έρθει άνοιξη,άνοιξε παράθυρο κ αν περάσει από έξω πεταλούδα κ ακούσεις φτερά θα έχεις απαντήσει στην ερώτηση σου μόνος.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Φίλε μου ,καλά να είμαστε,περίμενε να περάσει χειμώνας,να έρθει άνοιξη,άνοιξε παράθυρο κ αν περάσει από έξω πεταλούδα κ ακούσεις φτερά θα έχεις απαντήσει στην ερώτηση σου μόνος.
Και αν δεν ακούσω φτερά?
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Και αν δεν ακούσω φτερά?
Τότε κατά την ταπεινή άποψη μου είσαι κ συ ένας normal άνθρωπος σαν όλους.
τώρα αν έχεις ικανότητα ακοής Superman...
Υποκλίνομαι.
Κ για να πω σοβαρή απάντηση κ ερώτηση συνάμα.
Ποιος από όσους δίνουν ένα σκασμό χρήματα για hobby hi end ,αγοράζει ηχεία ,ενισχυτή κλπ κ δεν δίνει σημασία - αγορά σε καλωδίωση κ άλλες λεπτομέρειες;
Αφού ψάχνουμε κάτι ( ότι κ αν είναι αυτό) δοκιμάζουμε .,Αρέσει; κρατάμε.Δεν ; πετάμε κ συνεχίζουμε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.391
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top