Ενεργά ηχεία

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.881
Reaction score
127.302
Παρακολουθώ όλες τις ανακοινώσεις και τα βίντεο από την dynaudio (κι από άλλες εταιρείες) μέσω Facebook, έχουν πολύ έντονη δραστηριότητα κι επαρκέστατη ενημέρωση από κεί. Συνίσταται η εγγραφή σε τέτοια Facebook pages στους ενδιαφερόμενους για τις εξελίξεις. ;)
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Πάντως χαίρομαι με τη βιομηχανία audio. Σαφώς και πρωτίστως ενδιαφέρεται για την επιβίωση και κερδοφορία της (και καλά κάνει), όμως από το μικρό διάστημα που την παρακολουθώ, μου δίνει την εντύπωση ότι είναι ταυτόχρονα από τις περιπτώσεις όπου προσπαθώντας να διευρύνει την καταναλωτική της βάση, αναγκάζεται αναπόφευκτα να εξελίξει τα προιόντα της προς την σωστή κατεύθυνση.
Δηλαδή, στην προσπάθειά της να εντάξει στο καταναλωτικό της κοινό τη σύγχρονη γενιά, όπου δυστυχώς (ή ευτυχώς) είναι καταδικασμένη να ζήσει με λιγότερα, σε μικρά διαμερίσματα, με "κακούς" χώρους, που δίνει προτεραιότητα στην λειτουργικότητα και την ταχύτητα στο πλαίσιο του σύγχρονου τρόπου ζωής, αλλά σαφώς και στη προσπάθειά της ως βιομηχανία, να συμμορφώσει τα προιόντα της στα πρότυπα της σύγχρονης μίνιμαλ αισθητικής (μακριά πλέον από το γνωστό πρότυπο "ρακ-πηγή-προεν.-ενισχυτή-ηχεία-καλώδια"), έχει τα λίγα τελευταία χρόνια κυριολεκτικά αγκαλιάσει τις νέες δυνατότητες που τις δίνει η ωρίμανση της σχετικής τεχνολογίας και έχει καταφέρει να δημιουργήσει όμορφα, φθηνά και κόμπακτ προιόντα, που ταυτόχρονα φαίνεται όχι μόνο να μην υστερούν σε ποιότητα, αλλά και να λύνουν πολλά, μέχρι πρότινος δυσεπίλυτα προβλήματα (τοποθέτησης-χώρου, οδήγησης, απόδοσης, κατανάλωσης, αισθητικής κλπ.)
 
Last edited:

Μηνύματα
490
Reaction score
430
Help... Μόλις γύρισα απο τον Νάκα που πήγα για να ακούσω τα Yamaha Hs8.
Μια χαρά έπαιζαν αλλά μετά του ζήτησα να ακούσω τα Neumann KH120A. Τι το ήθελα;;;
Έπαθα ζημιά. Το θέμα είναι σε σαλόνι περίπου 40 τετρ. και ακρόαση περίπου στα 3 μέτρα , σε ακρόαση μουσικής προφανώς θα πρέπει να τα συνοδεύσω με subwoofer. To Yamaha sw1500 που έχω θα μπορέσει κάποιος σχετικός με την μέτρηση χώρων να το ταιριάξει με τα neumann;
Μην μου πείτε να πάρω τα 310... Δεν βγαίνουν τα λεφτά με τίποτα...
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Help... Μόλις γύρισα απο τον Νάκα που πήγα για να ακούσω τα Yamaha Hs8.
Μια χαρά έπαιζαν αλλά μετά του ζήτησα να ακούσω τα Neumann KH120A. Τι το ήθελα;;;
Έπαθα ζημιά. Το θέμα είναι σε σαλόνι περίπου 40 τετρ. και ακρόαση περίπου στα 3 μέτρα , σε ακρόαση μουσικής προφανώς θα πρέπει να τα συνοδεύσω με subwoofer. To Yamaha sw1500 που έχω θα μπορέσει κάποιος σχετικός με την μέτρηση χώρων να το ταιριάξει με τα neumann;
Μην μου πείτε να πάρω τα 310... Δεν βγαίνουν τα λεφτά με τίποτα...
Eμενα παντως τα ΚΗ120 σε αυτο το συγκριτικο δεν με εντυπωσιασαν καθολου.
Aντιθετα τα Yamaha HS8 τα βρισκω πιο ακριβη και διαφανα
 
Last edited:

Μηνύματα
1.850
Reaction score
2.322
Eμενα παντως τα ΚΗ120 σε αυτο το συγκριτικο δεν με εντυπωσιασαν καθολου.
Aντιθετα τα Yamaha HS8 τα βρισκω πιο ακριβη και διαφανα
Εχεις δίκιο, σε σχεση με τα αλλα δυο ακουγοντουσαν σαν να τα ειχες σκεπάσει με καμια κουβέρτα.
 

Μηνύματα
490
Reaction score
430
Eμενα παντως τα ΚΗ120 σε αυτο το συγκριτικο δεν με εντυπωσιασαν καθολου.
Συγκρίνουν τα adam με το 7ιντσο woofer με τα neumann με το 5,25. Παρόλαυτα το neumann καταβαίνει χαμηλότερα!
Δεν έχω ακούσει τα adam αλλά τα neumann ακούγονται υπέροχα στα αυτιά μου.
To θέμα είναι αν θα μπορέσω να τα 'δέσω' με το subwoofer μου...
Μου έκανε και καλή τιμή!
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Προσωπικα θεωρω ως το απολυτο Value For Money τα Presonus Eris 4.5, JBL LSR305, Yamaha HS8.

Συγκρίνουν τα adam με το 7ιντσο woofer με τα neumann με το 5,25.
Bασικη η συγκριση ηταν οσο πιο τιμια μπορει να ειναι. Και τα δυο κοστιζαν ακριβως τα ιδια χρηματα.
 

Μηνύματα
490
Reaction score
430
Eμενα παντως τα ΚΗ120 σε αυτο το συγκριτικο δεν με εντυπωσιασαν καθολου.
Aντιθετα τα Yamaha HS8 τα βρισκω πιο ακριβη και διαφανα
Πίστεψε με , πήγα να ακούσω τα yamaha hs8 με budget τα 560 ευρά που κοστίζουν.
Τα άκουσα και μου άρεσαν αρκετά.
Αλλά μόλις άκουσα τα neumann ... Είναι αλλού.
Ξέχασα τα yamaha . Το budget ξαφνικά ανέβηκε στα 1120 (τόσο μου τα αφήνει).
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Πίστεψε με , πήγα να ακούσω τα yamaha hs8 με budget τα 560 ευρά που κοστίζουν.
Τα άκουσα και μου άρεσαν αρκετά.
Αλλά μόλις άκουσα τα neumann ... Είναι αλλού.
Ξέχασα τα yamaha . Το budget ξαφνικά ανέβηκε στα 1120 (τόσο μου τα αφήνει).
Ελπιζω να τα ακουσες σε χωρο αντιστοιχου μεγεθους με τον δικο σου και σε αποσταση 3 μετρα οπως θα τα ακους κι εσυ στον δικο σου χωρο.
Οχι τιποτα αλλο αλλα για να μην απογοητευτεις οταν τα παρεις σπιτι... (οποια κι αν παρεις)
 


Μηνύματα
490
Reaction score
430
Ελπιζω να τα ακουσες σε χωρο αντιστοιχου μεγεθους με τον δικο σου και σε αποσταση 3 μετρα οπως θα τα ακους κι εσυ στον δικο σου χωρο.
Οχι τιποτα αλλο αλλα για να μην απογοητευτεις οταν τα παρεις σπιτι... (οποια κι αν παρεις)
Αν δεν έχεις πάει στον Νάκα στην ναυαρίνου , ο χώρος είναι πολύ μεγάλος, και τα άκουσα απο τα 3 μέτρα...
Πίστεψε με , πρώτη φορά άκουσα τα μικρά neumann και ενθουσιάστικα όσο δεν φαντάζεσαι...
 
  • Like
Reactions: PPG


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.881
Reaction score
127.302
Help... Μόλις γύρισα απο τον Νάκα που πήγα για να ακούσω τα Yamaha Hs8.
Μια χαρά έπαιζαν αλλά μετά του ζήτησα να ακούσω τα Neumann KH120A. Τι το ήθελα;;;
Έπαθα ζημιά. Το θέμα είναι σε σαλόνι περίπου 40 τετρ. και ακρόαση περίπου στα 3 μέτρα , σε ακρόαση μουσικής προφανώς θα πρέπει να τα συνοδεύσω με subwoofer. To Yamaha sw1500 που έχω θα μπορέσει κάποιος σχετικός με την μέτρηση χώρων να το ταιριάξει με τα neumann;
Μην μου πείτε να πάρω τα 310... Δεν βγαίνουν τα λεφτά με τίποτα...
Ξέχνα τα 120. Δεν κάνουν για τέτοια απόσταση ακρόασης.
Αδιαφορώ αν σου άρεσαν.
Για τέτοια απόσταση ακρόασης θες 8" γουφερ. Είτε το 310 της κλαϊν είτε οποιοδήποτε άλλο.
 

Μηνύματα
490
Reaction score
430
Ξέχνα τα 120. Δεν κάνουν για τέτοια απόσταση ακρόασης.
Αδιαφορώ αν σου άρεσαν.
Για τέτοια απόσταση ακρόασης θες 8" γουφερ. Είτε το 310 της κλαϊν είτε οποιοδήποτε άλλο.
Σε αυτά τα λεφτά τι προτείνεις;
Ειπαμε τα 310 πάνε μακριά.
 


Μηνύματα
490
Reaction score
430
Τα 310 τα άκουσες;
Γιατι οταν τα άκουσα εγω έπαθα λαλα
Οχι δεν ήθελα να τα ακούσω γιατί όπως άκουσα τα 120 μετά από τα yamaha και τα διέγραψα, έτσι ήξερα ότι αν άκουγα τα 310 θα διέγραφα τα 120... Και τα 310 είναι out of budget.
[DOUBLEPOST=1484858916][/DOUBLEPOST]
https://m.thomann.de/gr/presonus_sceptre_s8.htm?o=258&search=1484858060

https://m.thomann.de/gr/prod_AR_405068.html?o=278&search=1484858060

Αυτά για 3μ απόσταση ακρόασης, φυσικά με σαμπ.

Μετά, 310. Μετά, το χάος..
Να ρωτήσω κάτι... Γιατί όλα τα link που βάζετε όλοι είναι του thomann;
Ο νάκας όπως κατάλαβα και μου είπε και ο πωλητής τουλάχιστον στα neumann μπωρεί και κάνει ίδιες τιμές με τον γερμανό , και έχεις και εγγύηση... Τα neumann μου είπε ότι όσοι τα φέρνουν απο thomann δεν τα δέχεται στην εγγύηση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.624
Reaction score
80.606
Και αυτο ισως (7in)
https://www.thomann.de/gr/prod_AR_402777.htm

Ή θα μειώσεις την αποσταση ή θα αυξήσεις το μπατζετ :)
[DOUBLEPOST=1484859045][/DOUBLEPOST]
Να ρωτήσω κάτι... Γιατί όλα τα link που βάζετε όλοι είναι του thomann;
Για ευκολία. Πάρε απο την Ελλάδα καλύτερα, εννοείται, μην τα στέλνεις Γερμανία ΚΑΙ αυτά!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.008
Μηνύματα
2.885.176
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top