Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Πολυκάναλο φορμάτ vs στερεο για μουσική. Μου θυμίζει την αντίστοιχη διαμάχη ψηφιακού vs αναλογικού. Για μένα είναι καθαρά θέμα software. Οι περισσότεροι από μας που ακούμε λίγο κλασσική και πολύ spotify, κλπ. θα μείνουμε στο stereo. Ο dimifoot που ακούει μόνο κλασσική θα περάσει στο πολυκάναλο. Λογικό.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Το μέλλον του τρόπου αναπαραγωγής της μουσικής (στην εκάστοτε χώρα/αγορά διότι υπάρχουν τεράστιες διαφορές) δεν θα καθοριστεί μόνο από την διαθέσιμη γνώση και τεχνολογία, αλλά και από τη δυνατότητα απόκτησης των επιτευγμάτων τους (προιόντων) από ένα αρκετά μεγάλο μέρος των καταναλωτών. Αν η απόκτηση αυτή είναι δυνατή, αλλά και οι υπόλοιποι παράγοντες ευνοϊκοί (αρχιτεκτονική των σπιτιών, κυρίαρχη αισθητική κλπ.), τότε σαφώς θα μπορούσε αυτό να είναι το μέλλον της αναπαραγωγής μουσικής στην εκάστοτε χώρα/αγορά.
Στην περίπτωση που ούτε η απόκτηση είναι δυνατή, ούτε η αρχιτεκτονική των σπιτιών είναι ευνοική, ούτε η κυρίαρχη αισθητική είναι φιλική προς την 'ενδεδειγμένη' τεχνολογικά λύση, τότε προφανώς και δεν θα είναι το μέλλον γενικά, αλλά μια ιδιαίτερα περιορισμένου εύρους και εξειδικευμένη ενασχόληση για ελάχιστους (πλην των όποιων επαγγελματιών), οι οποίοι θα έχουν τη δυνατότητα απόκτησης αφενός, αλλά και σωστής αξιοποίησης αφετέρου, αυτών των, τοπικά, niche προιόντων.
Έχω την αίσθηση ότι στην Ελλάδα δεν ανήκουμε στην πρώτη κατηγορία και δεν θα ανήκουμε για πολλά χρόνια ακόμα.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Και προσωπικά θεωρώ ότι καλύτερα έτσι, για να είμαι ειλικρινής. Πιστεύω ότι δεν χρειάζεσαι 15 ηχεία για να απολαύσεις στην ουσία του ένα προιόν τέχνης που ακουμπάει και άλλου τύπου αισθητήρες, στο βάθος του ανθρώπινου συναισθήματος. Σαφώς και θεμιτό είναι να διαθέτεις ένα αξιοπρεπές σύστημα για να μπορείς να συλλάβεις το έργο σε όλη του την μαγεία και να μη χάνεις πράγματα από εδώ και από εκεί, αλλά μέχρι εκεί. ('Εγινα κι εγώ ρομαντικός σαν τον φίλο AKARL...:))
 



Μηνύματα
27.227
Reaction score
25.199
Για να λυθεί η παρεξήγηση:

Σε κλασική/ακουστική πολυκαναλη μουσική :
Η ορχήστρα αποδίδεται από τα τρία μπροστινά και το sub.
Τα περιφερειακά συνήθως παίζουν αντηχήσεις και χώρο της αίθουσας ηχογράφησης.

Καμία σχέση με αυτό που νομίζετε.
Καμία σχέση με αυτό που φαντάζεστε.

Η ορχήστρα παραμένει μπροστά αλλά ακούτε πλέον καθαρότερα περισσότερη πληροφορία χώρου.

Δημήτρη μην παρεξηγηθώ, έχω και γω πολύκάναλη μουσική τόσο σε BR όσο και σε αρχεία , και μπορώ να διακρίνω τί ακούω , όπου κατά βάση είναι όντως αντηχήσεις της αίθουσας και τα τοιάυτα. Δεν το θεωρώ όμως σημαντικό παράγοντα για να απολαύσω την μουσική. Ασε που οι περισότερες ηχογραφήσεις δεν είναι καν πολυκάναλες.
Κάποτε έψαχνα με το δίκανο καλές πολυκάναλες ηχογραφήσεις , αλλά κατέληξα πάλι στο απλό δικάναλο.
Το τελευταίο ήταν ένα BR TRONDHEIM DIVERTIMENTI , της 2L . Διπλό φορμά , BR ΚΑΙ SACD πολυκάναλο . Εχω και κάμποσα άλλα BR πολυκάναλα . Κάποια καλά αλλά τα περισότερα ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ την ύπαρξή τους ώς πολυκάναλες μίξεις.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
εστω και καθυστερημενα ευχαριστω Δημητρη για την φιλοξενια .
αναμενω και εγω τον Μανωλη να με φτιαξει γιατι ειδα μεγαλες διαφορες σε σχεση με τον ακαλιμπραριστο δικο μου.
ωραιος χωρος ωραια πραγματα και τωρα με τον emotiva ακομα καλυτερα.
στο δικαναλο μου αρεσε υπερβολικα πολυ, κενταει το συστημα.
για σινεμα καταστασεις και για τις σταθμες που ακουω θα ηθελα και αλλο και πιο χαμηλο μπασο.

τωρα οσον αφορα την immersive μουσικη θα ηθελα να σας ρωτησω εχετε ακουσει auro 3d δισκακι σε φροντισμενο χωρο με καταλληλο εξοπλισμο και τοποθετηση και δεν πηγατε ηδη να βαλετε auro στο σπιτι σας τρυπωντας τοιχους και ταβανια?
γιατι αν δεν το εχετε ζησει δεν νομιζω οτι θα επρεπε να το εξορκιζεται.
εγω δεν ακουω κλασσικη μουσικη ουτε για πλακα, ειμαι rnb τυπος με διπλα 15"στο αμαξι και αλλες τετοιες καγκουριες.
οταν ακουσα κλασσικη στα galaxy studios παρακαλουσα για λιγο ακομη.
δεν μπορω να το εξηγησω τεχνικα αλλα ενιωθα οτι ημουν στην συναυλια και οχι οτι ακουω μουσικη .
στο σινεμα και το atmos κανει εφαμιλη δουλεια οταν ειναι atmos η ταινια , οταν χρειαζεται το upmix παλι το auro δεν συγκρινεται ειναι πολυ ανωτερο.
οσον αφορα την μουσικη η διαφορα auro και μη auro ειναι χαοτικη ειναι η διαφορα live και μη live κατα την αποψη μου .
ψαξτε λιγο τι εστι galaxy studios και auro και ιδιως οσον αφορα την μουσικη οι ανθρωποι ειναι αλλου (το αφεντικο ειναι υπερβλαμμενος)
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
τωρα οσον αφορα την immersive μουσικη θα ηθελα να σας ρωτησω εχετε ακουσει auro 3d δισκακι σε φροντισμενο χωρο με καταλληλο εξοπλισμο και τοποθετηση και δεν πηγατε ηδη να βαλετε auro στο σπιτι σας τρυπωντας τοιχους και ταβανια?
γιατι αν δεν το εχετε ζησει δεν νομιζω οτι θα επρεπε να το εξορκιζεται.
Εεε δεν βοηθάτε και εσείς για να καταλάβουμε.
Ο ένας μας κάνει χαβαλέ με τα βινύλια, ο ear μας εξηγεί πως θα χωρέσει ο γορίλας στο δωμάτιο (max spl). Δεν νομίζω να ξορκίζουμε κάτι, περιέργεια και αμφιβολίες για το πως μπορεί να ακούγεται έχουμε.
Ευτυχώς ο Dimifoot το περιέγραψε για το πως παίζει, τόσο δύσκολο είναι να εξηγήσετε σε κάποιον που δεν γνωρίζει, πέντε βασικά πράγματα για να μπει στο νόημα;
Αν είναι βάλτε συμμετοχή με πρόσκληση στα νήματα για να μην ρωτάμε - συμμετέχουμε όσοι δεν γνωρίζουμε το θέμα.
Τέσπα, παρότι επιφυλακτικός με το πολυκάναλο φυσικά και έχω την περιέργεια να ακούσω
 

A

AKARL

Guest
Και προσωπικά θεωρώ ότι καλύτερα έτσι, για να είμαι ειλικρινής. Πιστεύω ότι δεν χρειάζεσαι 15 ηχεία για να απολαύσεις στην ουσία του ένα προιόν τέχνης που ακουμπάει και άλλου τύπου αισθητήρες, στο βάθος του ανθρώπινου συναισθήματος. Σαφώς και θεμιτό είναι να διαθέτεις ένα αξιοπρεπές σύστημα για να μπορείς να συλλάβεις το έργο σε όλη του την μαγεία και να μη χάνεις πράγματα από εδώ και από εκεί, αλλά μέχρι εκεί. ('Εγινα κι εγώ ρομαντικός σαν τον φίλο AKARL...:))
Επιτέλους, μια θέση με την απλότητα και τη μαγεία της .... Κοινής Λογικής και του Μέτρου (αυτού που για κάποιους προγόνους μας θεωρούταν 'Αριστον)!

Ούτε εγώ είμαι, κατά Πίρσιγκ, ρομαντικός ούτε και εσύ.... ;)

Το δυϊκό αυτό σχήμα περιγράφει (εξαιρετικά εύστοχα) πάρα πολλές υφιστάμενες κοσμοθεωρήσεις και συμπεριφορές (ως έμπρακτες εκφάνσεις των κοσμοθεωρήσεων).

Αφού ψάχνεσαι (και καλά κάνεις), το μυστικό της υπέρβασης αυτών των δυο κατηγοριών είναι η έννοια της Ποιότητας ως στάση ζωής. Άμα το ψάξεις θα δεις πως κάποια, φαινομενικά ασύνδετα, πράγματα και καταστάσεις συνδέονται και πως προκύπτει μια ευκρινέστερη εικόνα των πραγμάτων.

ΥΓ: Τα παραπάνω δεν αναφέρονται στις τεχνικές εφαρμογές της ηχητικής αναπαραγωγής - διευκρίνιση για όσους αδυνατούν ή δε θέλουν να το καταλάβουν.... ;) :drinks:
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
......τωρα οσον αφορα την immersive μουσικη θα ηθελα να σας ρωτησω εχετε ακουσει auro 3d δισκακι σε φροντισμενο χωρο καταλληλο εξοπλισμο και τοποθετηση και δεν πηγατε ηδη να βαλετε auro στο σπιτι σας τρυπωντας τοιχους και ταβανια?
γιατι αν δεν το εχετε ζησει δεν νομιζω οτι θα επρεπε να το εξορκιζεται.
εγω δεν ακουω κλασσικη μουσικη ουτε για πλακα, ειμαι rnb τυπος με διπλα 15"στο αμαξι και αλλες τετοιες καγκουριες.
οταν ακουσα κλασσικη στα galaxy studios παρακαλουσα για λιγο ακομη.
πςςς...:party:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Επιτέλους, μια θέση με την απλότητα και τη μαγεία της .... Κοινής Λογικής και του Μέτρου (αυτού που για κάποιους προγόνους μας θεωρούταν 'Αριστον)!

Ούτε εγώ είμαι, κατά Πίρσιγκ, ρομαντικός ούτε και εσύ.... ;)

Το δυϊκό αυτό σχήμα περιγράφει (εξαιρετικά εύστοχα) πάρα πολλές υφιστάμενες κοσμοθεωρήσεις και συμπεριφορές (ως έμπρακτες εκφάνσεις των κοσμοθεωρήσεων).

Αφού ψάχνεσαι (και καλά κάνεις), το μυστικό της υπέρβασης αυτών των δυο κατηγοριών είναι η έννοια της Ποιότητας ως στάση ζωής. Άμα το ψάξεις θα δεις πως κάποια, φαινομενικά ασύνδετα, πράγματα και καταστάσεις συνδέονται και πως προκύπτει μια ευκρινέστερη εικόνα των πραγμάτων.

ΥΓ: Τα παραπάνω δεν αναφέρονται στις τεχνικές εφαρμογές της ηχητικής αναπαραγωγής - διευκρίνιση για όσους αδυνατούν ή δε θέλουν να το καταλάβουν.... ;) :drinks:
Έχει αναλυθεί εναργώς στο παρακάτω νήμα:

http://www.avsite.gr/forum/threads/ΠΟΙΟΤΗΤΑ.125616/
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Δεν κάνω πλάκα.
Εαν δεν κάνεις πλάκα.... ε τότε να το κοιτάξεις για να μην χειροτερέψει η κατάσταση....

Για αρχή ρώτα τον φίλο σου τον ΚΚ, κάτι ξέρει...
Όταν μου συστήνεις τον Κεφάλα για ειδικό στον ήχο.... εδώ σίγουρα πρέπει να κάνεις πλάκα εεε?

Μετά τον TERMATOGAZI που πήγε ο ίδιος στα κέντρα αποφάσεων προ διμήνου..
Πιστεύω το παλικάρι σου απάντησε για το προσωπικό του γούστο.... άσε, θα φωνάξει τον ΜΚ για καλιμπράρισμα και μετά τα λέμε....

Τέλος, ρώτα και τον Ζαπ να ισιώσεις.
Τον Ζάπ τον ξέρω πολύ περισσότερο από εσενα... και δεν θα με έπαιρνε ποτέ τηλέφωνο (λόγω ευφυίας) για να συζητήσουμε υποθετικά σενάρια και λοιπές ορέξεις του καθενός,

Διάβασε με προσοχή το μήνυμα του Άλεξ εδώ.

Και φυσικά το dts δεν στο ανέφερα για μέτρο σύγκρισης ήχου... αλλά "αποτελέσματος".

Και λίγη ιστορία δεν βλάπτει για να δεις πόσες φορές έπεσαν έξω οι πολυκάναλες "προσδοκίες" στον ήχο.

Όλα ξεκίνησαν στα σέβεντις με το Quadraphonic... μέχρι και τετρακάναλοι δίσκοι βινυλίου (cd-4) βγήκαν... το αποτέλεσμα γνωστόν... άπατο πήγε.

Και φτάνουμε μετά στα νάιντις με την είσοδο των πολυκάναλων ενισχυτών να σκάει και το "σχετικό" παραμύθι dts, dvdaudio και λοιπά....το αποτέλεσμα και εδώ γνωστόν...

Και μετά τα "βαριά όπλα"... SACD, BDAudio και λοιπά... ο κόσμος δεν αγόραζε τα αναμενόμενα πολυκάναλα [μουσικά] δισκάκια... το αποτέλεσμα και εδώ γνωστόν... σταμάτησαν να βγαίνουν δισκάκια, και πωλούνται όνλάιν σαν dsf - dff και σε στέρεο κυρίως!

Καλό είναι να ξεχωρίσουμε (και δεν έχει σχέση με κουβέντα μας) τις μουσικές συναυλίες που αγοράζει ο καθένας και θέλει να απολαμβάνει εικόνα και ήχο μαζί.

Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να συνεχίσω... και σε παρακαλώ μην με βάζεις να απαντώ για τι θέλει ο καθένας να ακούει η για τα γούστα του καθενός εδώ μέσα.... δηλαδή στα όποια υποθετικά σενάρια!
 


A

AKARL

Guest
Έχει αναλυθεί εναργώς στο παρακάτω νήμα:

http://www.avsite.gr/forum/threads/ΠΟΙΟΤΗΤΑ.125616/
:roflmao::lol::rofl::lolsign::cry::lolsign:

Να 'σαι καλά αδερφέ ... άλλαξα συκώτι από τα γέλια.... (μη σου πω για τον προκοιλιακό μου μυ .... κάηκε)...

Τεσπά, εγώ αναφερόμουν εις αυτήν την Ποιότηταν ....

ΥΓ: η μεταφραστική υπηρεσία του Γούγλη σε αυτή την περίπτωση δε βοηθά, όπως, ομοίως, και η άριστη γνώση των περί της εν οίκω ηχητικής αναπαραγωγής, χρειάζεται άλλου είδους υποβαθύφωνο υπόβαθρο - ιφ γιου φόλλοου μαϊ ντριφτ... ;)
 

TGD

Μηνύματα
7.169
Reaction score
7.201
Η πιο εντυπωσιακή απόδειξη για την αξία του πολυκάναλου στην μουσική δεν ήταν ούτε το Amused to Death, ούτε τα 5.1 της συμφωνικής του Βερολίνου. Ήταν ένα 5.0 της Channel με σόλο βιόλα που απογείωσε πραγματικά την τρισδιάστατη εικόνα του οργάνου και την αίσθηση της ακουστικής του χώρου ηχογράφησης.
Κρίμα που κανένας δεν έχει αποφασίσει να στήσει κάτι τέτοιο στην έκθεση εδώ και χρόνια. Τρεις φορές θυμάμαι τέτοια παρουσίαση, μία με τον Αντωνόπουλο με Vandresteen και δυο φορές από την Sony όταν προωθούσε το SACD.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Εαν δεν κάνεις πλάκα.... ε τότε να το κοιτάξεις για να μην χειροτερέψει η κατάσταση....



Όταν μου συστήνεις τον Κεφάλα για ειδικό στον ήχο.... εδώ σίγουρα πρέπει να κάνεις πλάκα εεε?



Πιστεύω το παλικάρι σου απάντησε για το προσωπικό του γούστο.... άσε, θα φωνάξει τον ΜΚ για καλιμπράρισμα και μετά τα λέμε....



Τον Ζάπ τον ξέρω πολύ περισσότερο από εσενα... και δεν θα με έπαιρνε ποτέ τηλέφωνο (λόγω ευφυίας) για να συζητήσουμε υποθετικά σενάρια και λοιπές ορέξεις του καθενός,

Διάβασε με προσοχή το μήνυμα του Άλεξ εδώ.

Και φυσικά το dts δεν στο ανέφερα για μέτρο σύγκρισης ήχου... αλλά "αποτελέσματος".

Και λίγη ιστορία δεν βλάπτει για να δεις πόσες φορές έπεσαν έξω οι πολυκάναλες "προσδοκίες" στον ήχο.

Όλα ξεκίνησαν στα σέβεντις με το Quadraphonic... μέχρι και τετρακάναλοι δίσκοι βινυλίου (cd-4) βγήκαν... το αποτέλεσμα γνωστόν... άπατο πήγε.

Και φτάνουμε μετά στα νάιντις με την είσοδο των πολυκάναλων ενισχυτών να σκάει και το "σχετικό" παραμύθι dts, dvdaudio και λοιπά....το αποτέλεσμα και εδώ γνωστόν...

Και μετά τα "βαριά όπλα"... SACD, BDAudio και λοιπά... ο κόσμος δεν αγόραζε τα αναμενόμενα πολυκάναλα [μουσικά] δισκάκια... το αποτέλεσμα και εδώ γνωστόν... σταμάτησαν να βγαίνουν δισκάκια, και πωλούνται όνλάιν σαν dsf - dff και σε στέρεο κυρίως!

Καλό είναι να ξεχωρίσουμε (και δεν έχει σχέση με κουβέντα μας) τις μουσικές συναυλίες που αγοράζει ο καθένας και θέλει να απολαμβάνει εικόνα και ήχο μαζί.

Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να συνεχίσω... και σε παρακαλώ μην με βάζεις να απαντώ για τι θέλει ο καθένας να ακούει η για τα γούστα του καθενός εδώ μέσα.... δηλαδή στα όποια υποθετικά σενάρια!
Βασίλη δεν πρόκειται περί διαφωνίας. Καταλαβαίνω τις απόψεις σου.

Απο την συζητηση που έγινε χτες και σημερα στο θρεντ, με συμμετοχή πολλών ανθρώπων που ασχολούνται σοβαρά με το χόμπι, ισως να σου κινήθηκε το ενδιαφέρον για αυτα που υποστήριξα.

Αν όχι, δεν πειράζει, μια χαρά ειναι και το δικαναλο.

Αυτο που προσπαθώ να πω ειναι πως ενα σύστημα που στήνεται σημερα πρέπει να λαμβάνει σοβαρά υπόψην του και τον πολυκαναλο ήχο. Η εικόνα ειναι έξτρα μπόνους.

Να είμαστε καλά και να έχουμε διάθεση να δούμε που θα καταλήξει. Δεν περιμενω βέβαια πως θα αποκτήσει σύντομα την μαζικότητα του δικαναλου. Αλλα θα αποκτήσει το κοινό του, το οποίο περιμενω να ειναι μεγαλύτερο απο άλλες γραφικές και αναχρονιστικές υποομάδες του χόμπι.

Σε περιμένω Σαλονίκη για test drive.
[DOUBLEPOST=1492613167][/DOUBLEPOST]
εστω και καθυστερημενα ευχαριστω Δημητρη για την φιλοξενια .
αναμενω και εγω τον Μανωλη να με φτιαξει γιατι ειδα μεγαλες διαφορες σε σχεση με τον ακαλιμπραριστο δικο μου.
ωραιος χωρος ωραια πραγματα και τωρα με τον emotiva ακομα καλυτερα.
στο δικαναλο μου αρεσε υπερβολικα πολυ, κενταει το συστημα.
για σινεμα καταστασεις και για τις σταθμες που ακουω θα ηθελα και αλλο και πιο χαμηλο μπασο.
.
Μιχάλη δε ευχαριστώ για τα καλά λογια, την καλή παρέα και τους καταπληκτικούς χάι εντ ξηρούς καρπούς !
 
Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ρε παιδια φτιαξτε τιποτα του λινκγουιτς και στηστε τα σωστα να παρετε το 70% του immersive με το 7% του κοστους του. Δεν χρειαζεται να εφευρουμε μονοι μας τον τροχο. Ο ανθρωπος εχει ειδικευτει στην ψυχοακουστικη του δικαναλου. Ελεος δηλαδη, σημερα ειναι 7.4.2 ποσο ειναι, αυριο θα ειναι 13.6.4 κι εγω δε ξερω τι...αν ειναι δυνατον να γεμισουμε το σπιτι μας ηχεια δηλαδη!
 
Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Προφανως και δεν θελω να συγκρινω ανομοια πραγματα και σαφως το ιμερσιβ θα υπερτερει, αλλα ας ημαστε και λιγο ρεαλιστες, αυτο θελω να πω...και αν μη τι αλλο, εποχες που ειναι, οφειλουμε.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.781
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top