Windows 10

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
το είδαμε και αυτό με τα windows 10 (τα καλά ντε..)
στικάκι usb ,απο το προηγούμενο update, ξαφνικά φαινόταν unallocated και με την είσοδο σε οποιαδήποτε usb πέταγε μήνυμα για φορμάτ ή ακύρωση....την ψιλιάστηκα την δουλειά (κάπου πήρε το μάτι μου και για κάτι χιλιάδες κάμερες που "έσπασε" το συγκεκριμένο update) και το δοκιμάζω στο chromebook όπου και όλα δουλεύαν ρολόι...
με το χθεσινό update του υπερλογισμικού, το ξαναβλέπει μια χαρά...
λογικά κάτι λάθος έκανα ο άμοιρος ο χρήστης , όπως πχ αρνητικές σκέψεις...:p

υ.γ: για να μην παρεξηγηθώ, το μήνυμα είναι σοβαρό στην ουσία του και χιουμοριστικό στην περιγραφή του!!
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Για όσους δεν έχουν ακόμα ενημερωθεί, άρχισε ήδη να διατίθεται μέσω του Windows Update, η καινούργια version 1607 των Windows 10. Σε μένα κατέβηκε και εγκαταστάθηκε ήδη σε τρεις υπολογιστές. Η νέα version εμφανίζεται ελαφρά, αλλά εμφανώς, πιο βελτιωμένη από τις προηγούμενες.

What's new in Windows 10, version 1607

What to expect from the Windows 10 Anniversary Update
 

Μηνύματα
61
Reaction score
26
Κάπου άκουσα ότι όσοι έκαναν την δωρεάν αναβάθμιση των windows 10 θα έχουν πρόβλημα, γιατί μετά από 1 έτος η microsoft θα ζητήσει την αγορά τους αλλιώς θα πρέπει να ειστρέψουν στην προηγούμενη έκδοση που είχαν.

ΥΓ. Στα windows 10, το ΟΝΕ ΝΟΤ μου δεν κατάφερε να συγχρονίσει ποτέ σωστά με τις άλλες συσκευές μου, γνωρίζει κανείςι κάτι?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Κάπου άκουσα ότι όσοι έκαναν την δωρεάν αναβάθμιση των windows 10 θα έχουν πρόβλημα, γιατί μετά από 1 έτος η microsoft θα ζητήσει την αγορά τους αλλιώς θα πρέπει να ειστρέψουν στην προηγούμενη έκδοση που είχαν.
Και βέβαια όχι.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Κάπου άκουσα ότι όσοι έκαναν την δωρεάν αναβάθμιση των windows 10 θα έχουν πρόβλημα, γιατί μετά από 1 έτος η microsoft θα ζητήσει την αγορά τους αλλιώς θα πρέπει να ειστρέψουν στην προηγούμενη έκδοση που είχαν.
αυτο θα ηταν καθαρη παραπλανηση των χρηστων του λειτουργικου και φυσικα θα "εσκιζαν" νομικα την εταιρεια.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
αυτο θα ηταν καθαρη παραπλανηση των χρηστων του λειτουργικου και φυσικα θα "εσκιζαν" νομικα την εταιρεια.
Κι ομως...μου εβγαλε μηνυμα για ανανεωση της "αδειας"*, αρα ο σκοπος επετευχθη: ελεγχος των εγκαταστημενων Windows! Οποτε θα δοκιμασω την προταση του abcd, κι ελπιζω...



*που δεν εχω
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Κι ομως...μου εβγαλε μηνυμα για ανανεωση της "αδειας"*, αρα ο σκοπος επετευχθη: ελεγχος των εγκαταστημενων Windows! Οποτε θα δοκιμασω την προταση του abcd, κι ελπιζω...



*που δεν εχω
μιλαμε για σπασμενη εκδοση? αν ναι τοτε , το βρισκω απολυτως λογικο. Εγω το σχολιο το εκανα για νομιμη εκδοση.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Όσοι θέλουν να βάλουν το νέο build των Windows 10 (Creators Update) πριν έρθει μέσω του auto update, μπορούν να κατεβάσουν το tool από τη Microsoft σε αυτή τη σελίδα.

Αν δεν ξέρουν ποιο build έχουν ήδη, εδώ θα βρουν τον τρόπο για να το βρουν. Οι περισσότεροι είναι στη Version 1607 (Anniversary Update). Η νέα είναι η Version 1703 (Creators Update).

Το update το έκανα και διήρκεσε γύρω στο μισάωρο.

Capture.JPG

 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Έχετε πρόβλημα με αναγνώριση USB3 συσκευών με W10 Home?
Η ερώτησή σου είναι πολύ γενική για να απαντήσει κάποιος με ασφάλεια.
Τί συσκευές σε ενδιαφέρουν? Δίσκοι και στικάκια αποθήκευσης, εν γένει δεν αναμένεται να έχουν πρόβλημα. Εάν δοκιμάζεις σε μπροστινές USB3, δοκίμασε και τις πίσω της μητρικής.
 

ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
Έβαλα ένα HDD από USB2 θήκη σε USB3 θήκη. Το BIOS τον βλέπει και αν κάνω boot με τον δίσκο συνδεδεμένο και σε λειτουργία, όλα καλά.
Αν συνδέσω τον δίσκο μετά με το USB3 καλώδιο, δεν τον βλέπουν τα W10H. Αν τον συνδέσω με USB2 καλώδιο τον βλέπουν.
Το mobo είναι Gigabyte Z270 Gaming K3 και έχω βάλει τους drivers για το USB3.
 


ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
Και με άλλο καλώδιο το κάνει.
Τώρα είδα ότι ούτε στην USB3 της TV αναγνωρίζεται. Υποψιάζομαι τη θήκη.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Όσοι θέλουν να βάλουν το νέο build των Windows 10 (Creators Update) πριν έρθει μέσω του auto update, μπορούν να κατεβάσουν το tool από τη Microsoft σε αυτή τη σελίδα.

Αν δεν ξέρουν ποιο build έχουν ήδη, εδώ θα βρουν τον τρόπο για να το βρουν. Οι περισσότεροι είναι στη Version 1607 (Anniversary Update). Η νέα είναι η Version 1703 (Creators Update).

Το update το έκανα και διήρκεσε γύρω στο μισάωρο.

View attachment 73504
Καλημέρα σε όλους.

Επαναφέρω στην επικαιρότητα το νήμα. Ακολουθώντας την παραπάνω υπόδειξη-συμβουλή του Αλέξη (Θενκς, Άλεξ) έκανα κι εγώ την αναβάθμιση σε έναν υπολογιστή μου και ολοκληρώθηκε μια χαρά.

Ωστόσο, σε έναν άλλο που το δοκίμασα, δεν προχωράει με τίποτα. Πρέπει βέβαια να επισημάνω ότι όταν ξεκίνησα να τρέξω την εφαρμογή του Windows 10 Upgrade, στην αναμονή των ενημερώσεων για εγκατάσταση υπήρχε ήδη το Upgrade.

Και ενώ το upgrade δεν προχώρησε, επανεκκίνησα το PC και δοκίμασα να το αφήσω να περάσει μόνο του το upgrade μέσω των ενημερώσεων. Κατέβηκε, ξεκίνησε η εγκατάσταση και στη συνέχεια πήρα ένα μήνυμα ότι αυτή απέτυχε. Όσες φορές κι αν έκανα προσπάθεια επενεγκατάστασης της ενημέρωσης, πάντα παίρνω μήνυμα αποτυχίας της. Ανάρτησα και μια σχετική ερώτηση στην κοινότητα της Microsoft, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν και πότε θα πάρω απάντηση.

Αυτό που με κάνει σκεπτικό είναι μήπως υπάρχει σύγχυση μεταξύ της ενημέρωσης που είναι στην αναμονή για εγκατάσταση και του εργαλείου (εφαρμογής) για το upgrade. Μπας και πρέπει να το απεγκαταστήσω αφού ήδη η ενημέρωση βρίσκεται στην αναμονή να εγκατασταθεί;

Ευχαριστώ.
 



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Μπορεί κάποιος, πλέον, να αναβαθμίσει σε windows10 δωρεάν;
Υπάρχει ακόμη η δυνατότητα δωρεάν αναβάθμισης για όσους χρησιμοποιούν τεχνολογίες διευκόλυνσης προσβασιμότητας:
http://www.microsoft.com/en-us/accessibility/windows10upgrade
Απλά χρειάζεται να επιβεβαιώσεις ότι χρησιμοποιείς τέτοιες τεχνολογίες (πχ on-screen keyboard, magnifier, αλλά δεν χρειάζεται να προσδιορίσεις ρητά ποιες).

edit: μετά είδα διαγώνια ότι το παραπάνω άρθρο περιγράφει την ίδια διαδικασία, αλλά μπορείς να πας απευθείας στην "πηγή" :)
double edit: η προτροπή για αγορά κλειδιών Windows 7/8 με 10-15€ για αναβάθμιση σε Windows 10 μπορεί να γίνει και απευθείας για τα 10, που πλέον είναι ευρέως διαθέσιμα. Απλά δεν είναι πάντα εύκολο να επιβεβαιωθεί η νομιμότητα των πωλούμενων κλειδιών, ή να εξασφαλίσεις ότι θα λειτουργήσουν απρόσκοπτα στο διηκνεκές.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ευχαριστώ και τους 2.
Έχω επάνω windows 7 enterprise με κανονικο κλειδί....Αλλά ήθελα να περάσω σε 10αρια....
Διάβασα όμως στο link πιο πάνω ότι δεν υποστηρίζεται αναβάθμιση από λειτουργικό enterprise ...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Καλημέρα σε όλους.

Επαναφέρω στην επικαιρότητα το νήμα. Ακολουθώντας την παραπάνω υπόδειξη-συμβουλή του Αλέξη (Θενκς, Άλεξ) έκανα κι εγώ την αναβάθμιση σε έναν υπολογιστή μου και ολοκληρώθηκε μια χαρά.

Ωστόσο, σε έναν άλλο που το δοκίμασα, δεν προχωράει με τίποτα. Πρέπει βέβαια να επισημάνω ότι όταν ξεκίνησα να τρέξω την εφαρμογή του Windows 10 Upgrade, στην αναμονή των ενημερώσεων για εγκατάσταση υπήρχε ήδη το Upgrade.

Και ενώ το upgrade δεν προχώρησε, επανεκκίνησα το PC και δοκίμασα να το αφήσω να περάσει μόνο του το upgrade μέσω των ενημερώσεων. Κατέβηκε, ξεκίνησε η εγκατάσταση και στη συνέχεια πήρα ένα μήνυμα ότι αυτή απέτυχε. Όσες φορές κι αν έκανα προσπάθεια επενεγκατάστασης της ενημέρωσης, πάντα παίρνω μήνυμα αποτυχίας της. Ανάρτησα και μια σχετική ερώτηση στην κοινότητα της Microsoft, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν και πότε θα πάρω απάντηση.

Αυτό που με κάνει σκεπτικό είναι μήπως υπάρχει σύγχυση μεταξύ της ενημέρωσης που είναι στην αναμονή για εγκατάσταση και του εργαλείου (εφαρμογής) για το upgrade. Μπας και πρέπει να το απεγκαταστήσω αφού ήδη η ενημέρωση βρίσκεται στην αναμονή να εγκατασταθεί;

Ευχαριστώ.
Βλέπω ότι σου έχουν ήδη απαντήσει.
Εγώ, όταν αντιμετωπίζω προβλήματα στα updates, κάνω την εγκατάσταση μέσω του επίσημου ISO. Με αυτό το εργαλείο μπορείς να κατεβάσεις όλα τα ISO των τελευταίων εκδόσεων των Windows και του Office σε όλες τις διαθέσιμες γλώσσες.

Microsoft Windows and Office ISO Download Tool
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top