Ποια είναι, λοιπόν, τα κριτήρια;

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Καλά εννοείται πως δεν τα άκουσα ολα.

Αν ξέρεις κάποιο που πιάνει 110+db σε σχετικά αξιοπρεπείς παραμορφώσεις, σε όλο το φάσμα και εχει RT60 0.5-0.2, λαμπάτη χαιεντια σε σαλόνι με κρυσταλλιερες και μπουφέδες πες μου που ειναι να παω
Πες μου πως αυτα και μονο είναι τα κριτηρια για να πούμε πως ενα συστημα παιζει υποδείγματικα
[DOUBLEPOST=1496348830][/DOUBLEPOST]
Πες μου πως αυτα και μονο είναι τα κριτηρια για να πούμε πως ενα συστημα παιζει υποδείγματικα καθ θα σου απαντήσω κι εγω:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πες μου πως αυτα και μονο είναι τα κριτηρια για να πούμε πως ενα συστημα παιζει υποδείγματικα
Όχι, ειναι η ελάχιστη προϋπόθεση.

Αν δεν εχει αυτα τα δυο, δεν συζητάμε καν για τα υπόλοιπα. Σταματάει εκεί η συζήτηση.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
To ξέρω καλέ, εγώ μετέφερα τα μηνύματα. Άντε, πείτε για τα κριτήρια! Εκτός από ικανότητα για υψηλή στάθμη με χαμηλές παραμορφώσεις μέσα σε χώρο με τον κατάλληλο RT60, τί άλλο χρειάζεται;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
To ξέρω καλέ, εγώ μετέφερα τα μηνύματα. Άντε, πείτε για τα κριτήρια! Εκτός από ικανότητα για υψηλή στάθμη με χαμηλές παραμορφώσεις μέσα σε χώρο με τον κατάλληλο RT60, τί άλλο χρειάζεται;
Τα κατάλληλα καλώδια?:p
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
To ξέρω καλέ, εγώ μετέφερα τα μηνύματα. Άντε, πείτε για τα κριτήρια! Εκτός από ικανότητα για υψηλή στάθμη με χαμηλές παραμορφώσεις μέσα σε χώρο με τον κατάλληλο RT60, τί άλλο χρειάζεται;
Μερικά ακόμα, σε πίνακα.

Μιλάω για τα "προαπαιτούμενα", που αν δεν εκπληρώνονται δεν προχωράμε καν σε περαιτέρω κριτήρια

IMG_0913.PNG


Για οποιον εχει όρεξη για διάβασμα, τα εχουν μαζέψει όμορφα και σε σχετικά απλή γλώσσα
http://www.acousticfrontiers.com/wp-content/uploads/2011/10/acoustic_measurement_standards.pdf
 


Μηνύματα
426
Reaction score
378
To ξέρω καλέ, εγώ μετέφερα τα μηνύματα. Άντε, πείτε για τα κριτήρια! Εκτός από ικανότητα για υψηλή στάθμη με χαμηλές παραμορφώσεις μέσα σε χώρο με τον κατάλληλο RT60, τί άλλο χρειάζεται;
Να μην είσαι κουφος;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Να μην είσαι κουφος;
Αυτο δεν έχει καμία σημασία. Το ερώτημα ειναι ποιά:

... είναι τα κριτηρια για να πούμε πως ενα συστημα παιζει υποδείγματικα
[DOUBLEPOST=1496348830][/DOUBLEPOST]
Και οχι αν μπορούμε εμείς να το ακούσουμε.
Αυτό μπορεί να παιζει υποδειγματικά μόνο του στον αυτόματο και εμείς να είμαστε διακοπές. :D

Καλή διάθεση.... Ακόμα και με ένα ραδιοφωνάκι μπορείς να περάσεις τέλεια....
Αυτό ειναι άλλη συζήτηση: "ποια είναι τα κριτήρια για να περάσεις τέλεια"
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Αν ξέρεις κάποιο που πιάνει 110+db σε σχετικά αξιοπρεπείς παραμορφώσεις, σε όλο το φάσμα και εχει RT60 0.5-0.2, λαμπάτη χαιεντια σε σαλόνι με κρυσταλλιερες και μπουφέδες πες μου που ειναι να παω
- μα δεν έχουμε πεί πως το RT60 είναι συνάρτηση χώρου - ηχείου ;

- στον κατάλληλο χώρο και με τα κατάλληλα ενισχυτικά , νομίζω πως το klipschorn ή το everest θα μπορούσαν να πληρούν τις εν λόγω προϋποθέσεις
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
- μα δεν έχουμε πεί πως το RT60 είναι συνάρτηση χώρου - ηχείου ;
Όχι, μόνο χώρου :)

Το RT60 μετράει πόσο χρόνο θα κάνει το κύμα της ακουστικής πίεσης να μειωθεί κατά 60db.
Το RT30 κατά 30 db

Αδιάφορο ποιος θα παράξει την ακουστική πίεση, μπορεί ενα ηχείο , μπορεί μια τσιρίδα.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Όχι, μόνο χώρου :)

Το RT60 μετράει πόσο χρόνο θα κάνει το κύμα της ακουστικής πίεσης να μειωθεί κατά 60db.
Το RT30 κατά 30 db
- το γνωρίζω . . . γ΄ αυτό είπα : πως το RT60 είναι συνάρτηση χώρου - ηχείου
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Έκανα edit άλλη μια σειρά πριν δω την απάντησή σου

Δεν έχει να κάνει με την πηγή της ακουστικής ενέργειας, έχει να κάνει με την διαχείριση της ενέργειας από τον χώρο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Περαστικά.
Χώρου.

Κι η κουλή ερώτηση της ημέρας:

- ρε ντιμιφουτ; τι αρτισίξτι έχουν τα ηχεία σου ρε;

Κι η απάντηση:

- το τουιτερ έχει 2 και το γουφερ 4.

:lolsign::lolsign:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top