Η γλώσσα μας

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Εφόσον δινουμε χωρο κ χρονο στη τιβι κ στο ιντερνετ (υπερμετρα) εις βάρος της (φαρσο)ζωης σκοτωνουμε πολλα πράματα η γλώσσα ειναι ενδεικτικό.
Ο Οργουελ αναφερεται στο βιβλιο 1984 με την υπηρεσια που καταστρεφει λεξεις φτιάχνοντας μια γλωσσα που λεγεται newspeak ο πρωταγωνιστής του βιβλιου ουινστον σμιθ ..μαλιστα εργαζεται εκει για να πει την απιστευτη ατακα ενα βραδυ που γυρναει σπιτι... "αγαπη μου...σημερα ...εσβησα 2000 λεξεις...και χτες αλλες 1600" (σε ελευθερη αποδοση ) ...
Εμεις ειμαστε απιθανοι το κανουμε μονοι μας.. I bloody love that!
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Νομίζω πως δεν πχιάσατε το point του thread. To point δεν είναι η ορθή χρήση της γλώσσας, η ορθογραφία ή ό,τι άλλο. Το point είναι τα ξενολιγούρια και η ξενολιγούρα τους. Καταλάβαται; :p
Έγραψα ότι η λογική χρήση ξένων όρων δεν με ενοχλεί. Πού τελειώνει η λογική, θα μου πεις...

Παράδειγμα: Ένας γνωστός μου είναι υψηλόβαθμος τραπεζικός υπάλληλος και σε συζητήσεις της παρέας για οικονομικά θέματα χρησιμοποιεί αγγλικούς όρους (π.χ . Μπήκαμε στην εταιρεία και κάναμε due diligence...), με προφορά Βουτσά στο "Γαμπρός από το Λονδίνο". Και παίρνει ύφος πρύτανη όταν οι ακροατές του ζητούν μετάφραση. Την ίδια στιγμή, τα ελληνικά του είναι κάκιστα και σπάνια θα ολοκληρώσει 2-3 προτάσεις χωρίς σοβαρό γραμματικό λάθος.

Υπάρχει και η αντίθετη περίπτωση, όταν κάποιος θεωρεί ηθική υποχρέωση να μεταφράζει κάθε ξένη λέξη στα ελληνικά, ακόμα κι όταν δεν υπάρχει σαφής αντιστοιχία στο νόημα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Οι τηλεοπτικές "συνταγές" ένδυσης, συμπεριφοράς, ομιλίας, κλπ, είναι οι ενδεδειγμένες "συνταγές" υψηλής τηλεθέασης.

Ο τηλεπαρουσιαστής που μιλάει γκρίκλις δεν πρόκειται να υποστεί έλεγχο για τον δόκιμο ή μη χειρισμό της ελληνικής γλώσσας, αλλά αντιθέτως υπόκειται σε έλεγχο επιτυχίας που βασίζεται μόνο στα ποσοστά τηλεθέασης.

Ομοίως ο υπουργός οικονομικών δεν τίθεται σε έλεγχο από τον πρωθυπουργό για την επιτυχή ή μη χρήση της ελληνικής γλώσσας.

Εφόσον τα ποσοστά τηλεθέασης παραμένουν υψηλά με χαμηλού δείκτη ευφυίας και χαμηλού επιπέδου μόρφωσης ομοφυλόφιλες γλάστρες και ανόητες συνταγές μαγειρικής σε τηλεπαιχνίδια για ηλίθιους, δυστυχώς φίλοι μου, αυτά θα δείχνει η τηλεόραση από το πρωί ως το βράδυ. Αυτά μας αξίζουν, αυτά επιθυμούμε σα λαός, αυτά θα εισπράξουμε. Είναι σα τις κυβερνήσεις μας, έχουμε αυτούς που ψηφίζουμε.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.209
Έγραψα ότι η λογική χρήση ξένων όρων δεν με ενοχλεί. Πού τελειώνει η λογική, θα μου πεις...

Παράδειγμα: Ένας γνωστός μου είναι υψηλόβαθμος τραπεζικός υπάλληλος και σε συζητήσεις της παρέας για οικονομικά θέματα χρησιμοποιεί αγγλικούς όρους (π.χ . Μπήκαμε στην εταιρεία και κάναμε due diligence...), με προφορά Βουτσά στο "Γαμπρός από το Λονδίνο". Και παίρνει ύφος πρύτανη όταν οι ακροατές του ζητούν μετάφραση. Την ίδια στιγμή, τα ελληνικά του είναι κάκιστα και σπάνια θα ολοκληρώσει 2-3 προτάσεις χωρίς σοβαρό γραμματικό λάθος.

Υπάρχει και η αντίθετη περίπτωση, όταν κάποιος θεωρεί ηθική υποχρέωση να μεταφράζει κάθε ξένη λέξη στα ελληνικά, ακόμα κι όταν δεν υπάρχει σαφής αντιστοιχία στο νόημα.
Μην τον παρεξηγείς, το πιο πιθανό είναι να συνομιλεί έτσι με τους συνεργάτες του όλη μέρα.
Οταν βρίσκεσαι με ανθρώπους εκτός του επαγγελματικού σου περιβάλλοντος και θέλεις να περιγράψεις τη δουλειά σου το να βρεις ελληνικές λέξεις είναι από πολύ δύσκολο ως ακατόρθωτο ειδικά αν πρόκειται για τεχνικούς όρους, το due dilligence είναι μια τέτοια περίπτωση που για τους σχετικούς σημαίνει δεκάδες πράγματα ενώ για τους απ' έξω άντε να το περιγράψεις με 1-2 λέξεις, δεν γίνεται. Ομιλώ γενικά και όχι για τη συγκεκριμένη περίπτωση για την οποία εμπιστεύομαι την κρίση σου, ούτως ή άλλως :bigboss:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Άλλο παράδειγμα που άκουσα στην TV.
Διαφήμιση της μεβγαλ που λέει: "με dark chocolate"
Θα μπορούσε να πει "με μαύρη σοκολάτα" ευκολότερα αντιληπτό από όλους, αγγλομαθείς και μη.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.816
Μελαχροινή, εάν θέλουμε να είμαστε ακόμη πιο ακριβείς στη μετάφραση.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Με σκοτεινή σοκολάτα, θες να πεις για να ακριβολογούμε. Άσε που το μαύρη ως χαρακτηρισμός δεν είναι politically correct :laugh:
Ναι σωστά, το σκοτεινή είναι πιο σωστό σαν μετάφραση.
Αλλά συνηθίζουμε να την λέμε μαύρη σοκολάτα. Κι έτσι θα το δεχόμουν καλύτερα.

Να και μια δήλωση του Θάνου Τζήμερου:

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΡΟΥΚΕΤΕΣ
"Η εκτόξευση του πυραύλου δεν μπορεί να πλήξει τις ΗΠΑ" αποφάνθηκε σοβαρά η δημοσιογράφος στο δελτίο ειδήσεων του "Ε". Κι ο Ευαγγελάτος συμφώνησε.
Η εκτόξευση δεν πλήττει κανέναν, κοπέλα μου. Ο πύραυλος πλήττει. Όμως τα μαργαριτάρια που πετάτε πλήττουν τη γλώσσα στο δόξα πατρί. Πόσο δύσκολο είναι να πάρουν τα κανάλια έναν σοβαρό φιλόλογο (ή και τρεις για να καλύπτουν όλες τις βάρδιες) για να διορθώνουν τις ανοησίες τους και τα εξόφθαλμα λάθη τους; Αλλά θέλουν να βγάζουν τη δουλειά με τζάμπα μαθητευόμενους αγράμματους από τις διάφορες σχολές δημοσιογραφίας που διατηρούν, στις οποίες διδάσκουν μεγαλοδημοσιογράφοι εξίσου αγράμματοι.
Αν η "Δημιουργία, ξανά!" ήταν κυβέρνηση, το ΕΣΡ θα επέβαλε πρόστιμο στα κανάλια για κάθε νοηματικό, συντακτικό και ορθογραφικό λάθος τους. Να δεις για πότε θα διόρθωναν τα τρισβάρβαρα ελληνικά των, οι άθλιοι.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Όντως είμαστε "κολλητάρια" και σχεδόν κάθε μέρα μαζί, γι' αυτό και έχω την οικειότητα να του μιλάω έτσι, άλλωστε αυτός είναι μόλις 12 ετών .
Προσπαθώ εδώ και 2 χρόνια να τον πείσω να μην γράφει με greeklish για να μην του γίνει συνήθεια.
Δεν τα κατάφερα και του έγινε συνήθεια.
Δεν μπορεί να γράψει ελληνικά.

Έβαλα στον πιο μεγάλο του αδερφό, ετών 17 μαθητής λυκείου, να γράψει ένα κείμενο με μερικές φράσεις που του τις υπαγόρευα.
Ναι μεν τα έγραψε ελληνικά, αλλά με φοβερά λάθη και αποκορύφωμα την λέξη "στάθμευση"
Δεν μπορούσε να βρει πως γράφεται και τελικά έγραψε "σταφθμεσι"
Ακριβως εδω , σε αυτες τις ηλικιες αλλα και πιο νωρις, ειναι που εμεις πρεπει να επιλεντρωσουμε την προσπαθεια βελτιωσης/αλλαγης νοοτροπιας. Αυτο χρειαζεται τροπους που ισως πολλοι απο εμας δεν γνωριζουν καλα. Ολα κατα την γνωμη αλλα και εμπειρια μου -οση εχω βεβαια- ξεκινουν πρωτα απο το σπιτι και μετα απο το σχολειο.Αν δεν καταφερουμε κατι τοτε ας μην παραπονιομαστε μετα.Να λενε/λεμε και τις αγγλικουρες μας αλλα εκει που χρειαζεται να μπορουμε να ζουμε και χωρις αυτες.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Πλάκα έχει που όταν πρωτοπαρουσιάστηκε επισήμως ο όρος "πιτσαρία" στην Ελλάδα και η πρώτη ήταν η Roma Pizza, όσες πιτσαρίες άνοιγαν μετά, είχαν ονόματα από μεγάλες πόλεις της Ιταλίας και άρχισαν οι:
Veronna pizza
Padova pizza
Genova pizza
Torino pizza
Millan pizza
Bologna pizza
Napoli pizza

Kαι μετά οι πιο μικρές και συνοικιακές με ονόματα όπως:
Imola pizza
Capri pizza
Cremona pizza
Livorno pizza
Parma pizza
Perougia pizza

Κάποτε μικρός απορούσα γιατί είχαν όλες Ιταλικά ονόματα.
Μετά κατάλαβα.
Άντε να παραγγείλεις πίτσα που να λέγεται "Τζουμέρκα pizza" ή "πιτσαρία ο Μπάμπης" ή "πίτσα η χρυσή κάνουλα"
Κάποια πράγματα είναι θεσμός.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αλλά θέλουν να βγάζουν τη δουλειά με τζάμπα μαθητευόμενους αγράμματους από τις διάφορες σχολές δημοσιογραφίας που διατηρούν, στις οποίες διδάσκουν μεγαλοδημοσιογράφοι εξίσου αγράμματοι.
Το ότι ο Τζημερος καταγγέλλει την απλήρωτη εργασία , πραγματικά με ξεπερνάει...!
Και εις ανώτερα Θάνο...σε λίγο καιρό αφισοκόλληση!
:roflmao::roflmao::roflmao:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.816
Άντε να παραγγείλεις πίτσα που να λέγεται "Τζουμέρκα pizza" ή "πιτσαρία ο Μπάμπης" ή "πίτσα η χρυσή κάνουλα"
Κάποια είναι πράγματα είναι θεσμός.

Να βγάλεις κι εσύ πίτσα.
Μελίδης.
Πίτσα στον τόρνο.
Με ακρίβεια χιλιοστού.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
... ξενομανία! ; ε οπως μπαινεις στο "τριπακι" βγαινεις κιολας.. οσο πιο βαθια εισχωρεις τοσο δυσκολοτερο.. μιλαω εκ πειρας (!; μαϊμού εμπειρια δηλαδή).. γιατι ειμαι "χαμένο"..
Ελα νταξ' οπως λεει κ ο αγαπημενος μου σκηνοθετης... "ολα αρχισαν οταν ο κρετινος ο Perry Como τραγουδισε τη Glendora....ακου πτωμα να μαθαινεις...ακου!"
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Ο Πέτρος Κόμος τραγούδησε τη Γλενδώρα. :p
... !!!!!! Ακου ονομα Perry...παω στιχοιμα βγαινει απο το πιπερι....!;
Περος Πιέρος!;!; απο Βικιπαίδεια Pierino Ronald "Perry" 1912-2001
Η Glendora...απο γλαδιολα!; glen = λαγκαδι ! Λαγκαδιολα!;
:drinks::party::offtopic:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Λαγκαδιόλα όπως λέμε "τομάτα πελτέ Λαγκαδά";

....ποπο κ πεινάω (σαν λυκος αυτη τη φορα κ οχι σαν μαϊμού) .... κ μολις μπηκα στο θεμα τι θα φατε σημερα.... !!!!!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.405
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top