Η γλώσσα μας

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο Otto Friedrich Ludwig von Wittelsbach έπρεπε ως ξενόφερτος βασιλεύς των ελλήνων ,να έχει ένα "ελληνοπρεπές" όνομα ,γι' αυτό και τον "ξαναβαφτίσαμε Όθωνα ,εκ του Otto.
Δυστυχώς έπινα καφέ την ώρα που άκουσα "αθλητικογράφο" (σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ποιος ήταν) ,να λέει πως ένας από τους λόγους που οι έλληνες λατρεύουν τον Otto Rehhagel ,είναι πως έχει ελληνικό όνομα αφού το Otto προέρχεται από το Όθωνας...
Ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που ο καφές μου βγήκε από τη μύτη...κυριολεκτικά!!!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.891
Και αν το Otto βγήκε από το ιταλικό otto που σημαίνει οκτώ; Φαντάσου να λέγαμε τον Όθωνα "ο Οκτώς". :laugh:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.818
Συγνώμη αλλά νοιώθω ότι πρέπει να το σχολιάσω.

Ακόμα και αν είστε κολλητάρια ή κάθε μέρα μαζί και έχετε οικειότητα, ο τρόπος που του απαντάς και του μιλάς με "ρε" και "στουρνάρι" κλπ κλπ αλλά και ο τόνος που του απευθύνεσαι:

Α) Είναι απαράδεκτα.
Β) Δεν πετυχαίνεις ούτε κατά διάνοια τον σκοπό σου.



:drinks:
Όντως είμαστε "κολλητάρια" και σχεδόν κάθε μέρα μαζί, γι' αυτό και έχω την οικειότητα να του μιλάω έτσι, άλλωστε αυτός είναι μόλις 12 ετών .
Προσπαθώ εδώ και 2 χρόνια να τον πείσω να μην γράφει με greeklish για να μην του γίνει συνήθεια.
Δεν τα κατάφερα και του έγινε συνήθεια.
Δεν μπορεί να γράψει ελληνικά.

Έβαλα στον πιο μεγάλο του αδερφό, ετών 17 μαθητής λυκείου, να γράψει ένα κείμενο με μερικές φράσεις που του τις υπαγόρευα.
Ναι μεν τα έγραψε ελληνικά, αλλά με φοβερά λάθη και αποκορύφωμα την λέξη "στάθμευση"
Δεν μπορούσε να βρει πως γράφεται και τελικά έγραψε "σταφθμεσι"
 


Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
- προσπάθησε να σκεφτείς κάτι που δεν υπάρχει σε λέξη
Ασφαλώς μια καλά δομημένη γλώσσα (όλως τα Ελληνικά) βοηθάει σε μιά δομημένη σκέψη.

Αλλά οι νέες λέξεις δημιουργούνται συνέχεια από αντικείμενα, παρατηρήσεις και έννοιες που αναγκαζόμαστε να ονοματίσουμε προκειμένου να μεταδώσουμε τη γνώση στους άλλους με όσο όσο γίνεται μεγαλύτερη ακρίβεια (άρα και αποτελεσματικότητα).

Παράδειγμα:

Όλοι (της ομάδας με την οποία επικοινωνούμε) ξέρουν ότι κάποιος Δαίδαλος έφτιαξε ένα πολύπλογο σύστημα διαδρόμων που δεν μπορούσες να βρείς την έξοδο. Όταν συζητήσουμε με κάποιον που χάνεται στις σκέψεις του και δεν βγάζει άκρη λέμε γι αυτόν ότι η σκέψη του είναι δαιδαλώδης.

Η Ελληνική φτιάχνει πολύ εύκολα νέες λέξεις. Η Αγγλική όχι: Απλά συνδυάζει πολύ εύκολα δύο ή περισσότερες λάξεις, αλλά αυτό δεν είναι νέα λέξη. Τhey get together δεν είναι μία λέξη είναι τρείς. Μαζεύονται είναι μία λέξη.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.199
Η Ελληνική φτιάχνει πολύ εύκολα νέες λέξεις. Η Αγγλική όχι: Απλά συνδυάζει πολύ εύκολα δύο ή περισσότερες λάξεις, αλλά αυτό δεν είναι νέα λέξη. Τhey get together δεν είναι μία λέξη είναι τρείς. Μαζεύονται είναι μία λέξη.
αν δεν είστε γλωσσολόγοι (επιστήμονες) καλό είναι να μην βγάζετε απλοϊκά συμπεράσματα, εκτίθεστε.
Το gather πόσες λέξεις είναι;
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
αν δεν είστε γλωσσολόγοι (επιστήμονες) καλό είναι να μην βγάζετε απλοϊκά συμπεράσματα, εκτίθεστε.
Το gather πόσες λέξεις είναι;
Υποθέτω ότι εσύ μιλάς μόνο στον επιστημονικό τομέα σου (οικονομικά) και μόνο στην ειδικότητά σου (χρηματο-οικονομικα?)... Να ανοιξουμε λοιπόν θεμα ¨Αντοχή του Πλοίου" που είναι η ειδικότητά μου και να απέχω από τα άλλα.

Εγώ δεν είμαι επιστήμονας γλωσσολόγος αλλά αυτό το έχει πει ο Μπαμπινιώτης που είναι. Τον άκουσα με τα αυτιά μου στην ERT φυσικά (όχι σε ιδιωτικό κανάλι).

Το gather είναι μια λέξη, το they gather είναι δύο λέξεις. Gather σκέτο δεν λέει τίποτα, δεν μεταφέρει κανένα μύνημα.
Και θα μπορούσα να βρώ πιό πετυχημένα παραδείγματα αλλά νομίζω δεν υπάρχει λόγος.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.199
Υποθέτω ότι εσύ μιλάς μόνο στον επιστημονικό τομέα σου (οικονομικά) και μόνο στην ειδικότητά σου (χρηματο-οικονομικα?)... Να ανοιξουμε λοιπόν θεμα ¨Αντοχή του Πλοίου" που είναι η ειδικότητά μου και να απέχω από τα άλλα.

Εγώ δεν είμαι επιστήμονας γλωσσολόγος αλλά αυτό το έχει πει ο Μπαμπινιώτης που είναι. Τον άκουσα με τα αυτιά μου στην ERT φυσικά (όχι σε ιδιωτικό κανάλι).

Το gather είναι μια λέξη, το they gather είναι δύο λέξεις. Gather σκέτο δεν λέει τίποτα, δεν μεταφέρει κανένα μύνημα.
Και θα μπορούσα να βρώ πιό πετυχημένα παραδείγματα αλλά νομίζω δεν υπάρχει λόγος.
they gather δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έγραψες ως παράδειγμα, όπως και το "μαζεύονται" σκέτο δεν λέει τίποτα, δεν αποτελεί πρόταση. Anyway...
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.755
Reaction score
83.586
υ.γ. στα γκριγκλις το ξ γραφεται 3. (ξυνομαι - 3ynomai).
Και το θ γράφεται 8.
-----


Η σωστή χρήση της γλώσσας προϋποθέτει βασικές γνώσεις γραμματικής και συντακτικού (και προφοράς). Είναι το σύστημα επικοινωνίας των ανθρώπων και πρέπει να υπάρχει η ελάχιστη δυνατή κατάρτιση ώστε η συνεννόηση να είναι απρόσκοπτη και να επικεντρώνεται στην ουσία.

Οι ακραίες τάσεις είναι ενοχλητικές. Ο κυριολεκτικά αγράμματος που ξέρει μόνο greeklish ή ο "φωστήρας" π.χ. Ζουράρις.

Η χρήση ξένων λέξεων στα ελληνικά δεν με ενοχλεί όταν γίνεται ελεγχόμενα. Πολλές φορές στραβώνω με τις μεταφράσεις λέξεων (κυρίως τεχνολογικών) γιατί δεν μου κάθονται καλά στα ελληνικά.

Μακάρι να υπήρχε μία μόνο γλώσσα παγκοσμίως. Όλα θα ήταν πιο εύκολα.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.551
Reaction score
30.800
Γιατί νομοτελειακώς;

Μήπως δεν υπήρξαν κατά καιρούς διάφορες linguae francae; Μεταξύ των οποίων ακόμη και η δική μας.
Αλλά sic transit gloria mundi... Παλιά γλώσσες, και οι δύο, των πολλών, σήμερα ολίγων eruditi και cognoscenti.
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Δεν έχει σημασία αν το "μαζεύονται" στα Αγγλικά είναι Congregate, convene. ή gather. Δεν είναι αυτό το θέμα.

Το θέμα είναι ότι το μαζα παράγει το μαζεύω, το μαζικός κλπ και όλα αυτά έχουν διαφορετικές καταλήξεις ανάλογα σε ποιό χρόνο και σε ποιο υποκείμενο αναφέρονται.

Η Αγγλική δεν έχει κλίσεις, χρόνους κλπ σε μία λέξη. Χρησιμοποιεί 2 και 3 λέξεις στη σειρά.

Δεν υποτιμω καθόλου την αξία της Αγγλικής. Η ευελιξία της και η ευκολία της είναι μεγάλα πλεονεκτήματα. Αλλά δεν νομίζω ότι η μεγάλη της εξάπλωση οφείλεται μόνο σε αυτά. Η Βρεττανική αυτοκρατορία εξαπλωνόταν στο 1/4 του κόσμου. Αυτή είναι η αιτία της εξάπλωσής της.

Όπως κάποτε και η Ελληνική γλώσσα. Αλλά τώρα πόσοι την μιλάνε;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Για να γνωρίζουμε τις διααφορές της γλώσσας (που είναι η δικιά μας) και των λοιπών ιδιωμάτων (που τις ομιλούμε ως γλώσσες)



 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.199
Γιατί νομοτελειακώς;

Μήπως δεν υπήρξαν κατά καιρούς διάφορες linguae francae; Μεταξύ των οποίων ακόμη και η δική μας.
Αλλά sic transit gloria mundi... Παλιά γλώσσες, και οι δύο, των πολλών, σήμερα ολίγων eruditi και cognoscenti.
μήπως γιατί τότε δεν υπήρχε το internet ενώ σήμερα υπάρχει;
[DOUBLEPOST=1499105921][/DOUBLEPOST]
Για να γνωρίζουμε τις διααφορές της γλώσσας (που είναι η δικιά μας) και των λοιπών ιδιωμάτων (που τις ομιλούμε ως γλώσσες)



Για κάνε την εξής σύνθετη σκέψη, αν αύριο το πρωί με ένα μαγικό τρόπο εξαφανίζονταν τα ελληνικά ως γλώσσα, όπως τα ξέρουμε σήμερα, δεν τα μιλάει και δεν τα διαβάζει, δεν τα καταλαβαίνει κανείς, τότε τι πιστεύεις ότι θα πάθει ο υπόλοιπος κόσμος που ομιλεί "ιδιώματα";
Και μια πιο απλή σκέψη για όταν έχεις χρόνο και διάθεση, εμείς που ομιλούμε "γλώσσα" που βρισκόμαστε τα τελευταία 2000 χρόνια σε σχέση με τους άλλους;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.551
Reaction score
30.800
Υπάρχει, αλλά Κινέζοι, Ιάπωνες κλπ συνεχίζουν ακάθεκτοι.

Φυσικά απέκτησε τεράστια δυναμική η αγγλική ως γλώσσα εκείνων που δημιούργησαν το Διαδίκτυο, αλλά οι στατιστικές δείχνουν μια σταθερά φθίνουσα πορεία της αγγλικής στο διαδίκτυο, από 75% το 1996 σε 45% το 2008.

http://www.unesco.org/new/en/commun...ity-in-the-internet-balance-and-perspectives/

Έτσι και η λατινική υπήρξε κάποτε η κοινή γλώσσα όλου του γνωστού πολιτισμένου κόσμου και σήμερα την ομιλούν μόνο ....στο Βατικανό.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
μήπως γιατί τότε δεν υπήρχε το internet ενώ σήμερα υπάρχει;
[DOUBLEPOST=1499105921][/DOUBLEPOST]

Για κάνε την εξής σύνθετη σκέψη, αν αύριο το πρωί με ένα μαγικό τρόπο εξαφανίζονταν τα ελληνικά ως γλώσσα, όπως τα ξέρουμε σήμερα, δεν τα μιλάει και δεν τα διαβάζει, δεν τα καταλαβαίνει κανείς, τότε τι πιστεύεις ότι θα πάθει ο υπόλοιπος κόσμος που ομιλεί "ιδιώματα";
Και μια πιο απλή σκέψη για όταν έχεις χρόνο και διάθεση, εμείς που ομιλούμε "γλώσσα" που βρισκόμαστε τα τελευταία 2000 χρόνια σε σχέση με τους άλλους;
Δεν τθα σου το απαντήσω γιατί δεν το λέω εγώ...οι ειδικοί ,όπως κάνεις επίκληση πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις,...μη βλέπεις μόνο βιντεάκια με τον Μπένι;)

για το δεύτερο..τι σχέση έχει η γλώσσα με την πολιτική ιστορία του κάθε έθνους και την αντοχή της στο πέρασμα των αιώνων από τις εκάστοτε εισβολές...
ας βρισκόταν η Γερμανία σου στην ίδια γεωπολιτική θέση που είμαστε και θα σου έλεγα πόσο θα κρατούσε...περσικά θα μιλούσες τώρα(και δεν το λέω εγώ);)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.199
Υπάρχει, αλλά Κινέζοι, Ιάπωνες κλπ συνεχίζουν ακάθεκτοι.

Φυσικά απέκτησε τεράστια δυναμική η αγγλική ως γλώσσα εκείνων που δημιούργησαν το Διαδίκτυο, αλλά οι στατιστικές δείχνουν μια σταθερά φθίνουσα πορεία της αγγλικής στο διαδίκτυο, από 75% το 1996 σε 45% το 2008.

http://www.unesco.org/new/en/commun...ity-in-the-internet-balance-and-perspectives/

Έτσι και η λατινική υπήρξε κάποτε η κοινή γλώσσα όλου του γνωστού πολιτισμένου κόσμου και σήμερα την ομιλούν μόνο ....στο Βατικανό.
Τα νούμερα που παραθέτεις δεν έχουν σχέση με αυτό που λέω. Για όποιον ήταν "στο internet" από νωρίς καταλαβαίνει τι σημαίνει internet το 1996, τι ήταν το 2006 και τι το 2016. Τα ποσοστά που σημειώνεις δεν δείχνουν παρά την γεωγραφική εξάπλωση του internet.

Από την άλλη η ιστορία μας δείχνει όταν η ανθρωπότητα βρίσκεται σε φάσεις "έντονης παγκοσμιοποίησης" καταλήγει να έχει και κοινή γλώσσα μεταξύ άλλων. Αυτό προβλέπω να γίνεται και στο μέλλον καθώς η νέα μορφή παγκοσμιοποίησης μέσα από τα ηλεκτρονικά δίκτυα επικοινωνίας είναι πολύ πιο ισχυρή από κάθε άλλη αντίστοιχη φάση της ιστορίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσει η ροή εκεί, άνετα μπορώ να δεχτώ ότι μετά από μια τέτοια φάση θα επακολουθήσουν φάσεις αυτονόμησης και περιχαράκωσης σε φυσικά, γλωσσικά και άλλα "σύνορα". Όπως έγινε και με τη λατινική όπως αναφέρεις.
[DOUBLEPOST=1499106901][/DOUBLEPOST]
Δεν τθα σου το απαντήσω γιατί δεν το λέω εγώ...οι ειδικοί ,όπως κάνεις επίκληση πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις,...μη βλέπεις μόνο βιντεάκια με τον Μπένι;)

για το δεύτερο..τι σχέση έχει η γλώσσα με την πολιτική ιστορία του κάθε έθνους και την αντοχή της στο πέρασμα των αιώνων από τις εκάστοτε εισβολές...
ας βρισκόταν η Γερμανία σου στην ίδια γεωπολιτική θέση που είμαστε και θα σου έλεγα πόσο θα κρατούσε...περσικά θα μιλούσες τώρα(και δεν το λέω εγώ);)
καλά η μπάλα στην εξέδρα, στον Μπένι και στη Γερμανία σου...καλή συνέχεια με τα ελληνικά σου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Τα νούμερα που παραθέτεις δεν έχουν σχέση με αυτό που λέω. Για όποιον ήταν "στο internet" από νωρίς καταλαβαίνει τι σημαίνει internet το 1996, τι ήταν το 2006 και τι το 2016. Τα ποσοστά που σημειώνεις δεν δείχνουν παρά την γεωγραφική εξάπλωση του internet.

Από την άλλη η ιστορία μας δείχνει όταν η ανθρωπότητα βρίσκεται σε φάσεις "έντονης παγκοσμιοποίησης" καταλήγει να έχει και κοινή γλώσσα μεταξύ άλλων. Αυτό προβλέπω να γίνεται και στο μέλλον καθώς η νέα μορφή παγκοσμιοποίησης μέσα από τα ηλεκτρονικά δίκτυα επικοινωνίας είναι πολύ πιο ισχυρή από κάθε άλλη αντίστοιχη φάση της ιστορίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσει η ροή εκεί, άνετα μπορώ να δεχτώ ότι μετά από μια τέτοια φάση θα επακολουθήσουν φάσεις αυτονόμησης και περιχαράκωσης σε φυσικά, γλωσσικά και άλλα "σύνορα". Όπως έγινε και με τη λατινική όπως αναφέρεις.
[DOUBLEPOST=1499106901][/DOUBLEPOST]

καλά η μπάλα στην εξέδρα, στον Μπένι και στη Γερμανία σου...καλή συνέχεια με τα ελληνικά σου.
Ποια εξέδρα καλή μου...βιντεάκια σου ανέβασα...κάτσε και δες τα...αφού δεν παίρνεις από λόγια...μόνο με λινκ:p:D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.114
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top