Και φτου και απ΄την αρχή

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
γεια μας .

Φίλος θέλει να στήσει απο την αρχή ηχοσύστημα.
παραθέτω το μέιλ του που νομιζω τα εξηγεί όλα και το τι θα θέλαμε από εσάς.
προτάσεις ΚΑΘΕ είδους (λυσάξτε κ εσείς των ενεργών-)

" Κοιτάω να πάρω ηχεία δαπέδου (Γύρω στα 1500 πάνω κάτω) και ενισχυτή (1000-1200) και πικάπ.
Ενισχυτή μάλλον πάω προς τον Audiolab 8300A (Έχει phono mm & mc) και πικάπ το project 2 experience (αν θυμάμαι καλά τον τύπο) και θα του βάλω μία καλή κεφαλή
Ηχεία έχω ακούσει αρκετά μέχρι τώρα αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα.
Έχω ακούσει ήδη
B&W 683s
Focal Aria 926
Tannoy precision 6.2
Elac unifi UFS
KEF XQ40
Monitor Audio silver 6
Dynaudio excite x38
Revel Concerta f35
Audio Spectrum A/5
Paradigm monitor 7 (αυτά μου άρεσαν αρκετά αλλά επειδή είναι τα μικρά θέλω να ακούσω και τα 11)
Neat Acoustics (δεν θυμάμαι μοντέλο)

Αυτό που έχω καταλάβει γενικά είναι ότι μου αρέσουν περισσότερο αυτά με υψηλή ευαισθησία

Ότι έχεις να προτείνεις ή συμβουλεύσεις, ευπρόσδεκτο "

προσφορές μαγαζιών και αγγελίες και καταστήματα με demo .

τον ψήνω για σετάπ λάμπα προενισχυση - τρανζίστορ τελικό και
το μόνο που εχω προτείνει από την μεριά μου μέχρι στιγμής, είναι αυτός
(επειδή πάντα τον ήθελα εγώ χεχ.)

http://avclub.gr/forum/showthread.php/156195-ΤΕΛΙΚΟΣ-ELECTROCOMPANIET-AW-120




ΓΝΩΜΕΣ.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
κατ αρχήν θα πρέπει να προσπαθήσει να ακούσει το μηχανήματα που θα πάρει ως σύστημα. Αν ακούσει κάποιος τρία διαφορετικά μηχανήματα (πχ πηγή, ενισχυτή και ηχεία) σε τρία διαφορετικά συστήματα σε τρεις διαφορετικούς χώρους τα συμπεράσματα θα είναι 99,99999...% παραπλανητικά. Επίσης, κάτι βασικό, ο ενισχυτής θα πρέπει να οδηγεί ικανοποιητικά τα ηχεία, 2x75 W RMS θεωρητικά είναι αρκετά για τα πλειοψηφία των ηχείων αλλά στην πράξη είναι άλλη ιστορία. Κατά την γνώμη μου βέβαια τεχνικοοικονομικα συμφέρει μεταχειρισμένο και όχι καινούργιο μηχάνημα (ειδικά "αγγλικά" made in China).
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- γειά σου και εσένα . . .

- πικάπ . . . νέο pro-ject με ανάρτηση . . . λίγο κάτω από χιλιάρικο και κουκλί ( θυμίζει linn )




http://www.project-audio.com/main.php?list=theclassicline&cat=turntables&lang=en


- ολοκρηρωμένος . . . λάμπα/mosfett + phono . . . νομίζω λίγο πάνω από χιλιάρικο





http://www.unisonresearch.com/it/prodotti/unico/amplificatori-integrati/unico-primo.html



- τα ηχεία είναι θέμα γούστου . . . αλλά τα klipsch κελαηδάνε με τους unico , είναι και ευαίσθητα



http://www.klipsch.com/floor-speakers

. . . από αυτά που άκουσες υποκειμενικά θα διάλεγα τα Paradigm monitor

- όταν έρθει η ώρα για κεφαλή , ενημέρωσε
 


Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Δεν είναι για μένα, γω είμαι οκ -για τα γούστα μου- με vintage rotel-akai-marantz-thorens..

Ας υποθέσουμε πως ο χώρος είναι φροντισμένος και ας πάμε παρακάτω..

7x8 μέτρα περιπου.

τα ηχεία δαπέδου και σε απόσταση 2-2,5 μέτρων μεταξύ τους με θέση ακρόασης στα 3 μέτρα .

το πρόγραμμα ROCK αλλά και φλώρικα (!) νεο-ψυχεδέλειες κατά βάση!

ευχαριστούμε για τις απαντήσεις :)
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
C.C. mode on ...
"...Ο βασικός κανόνας, λοιπόν, λέει πως όσο πιο μεγάλο είναι το δωμάτιο όπου θα ακούτε μουσική, τόσο πιο «μεγάλα» ηχεία πρέπει να αγοράσετε ...

...η απόκριση συχνότητας ενός ηχείου είναι κάτι ενδεικτικό της ποιότητάς του, υπό την προϋπόθεση πως αυτή συνοδεύεται από το αποδεκτό εύρος διακύμανσης, που μπορεί να είναι αυστηρό, ±2dB, ή και πιο χαλαρό, ας πούμε ±4dB. Όπου συναντήσετε προδιαγραφή απόκρισης συχνότητας χωρίς το μέγιστο αποδεκτό εύρος διακύμανσης, είναι σκόπιμο να μη τη λάβετε υπ’ όψιν ...

...θα πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη απαίτηση μέγιστης στάθμης για τα ηχεία σας, η οποία, κατά την άποψή μου, πρέπει να είναι γύρω στα 105dB. Εάν ένα ηχείο δεν μπορεί να ανεβάσει τέτοια στάθμη, τότε ή θα πρέπει να το απορρίψετε, ή να ελαττώσετε την απόσταση ακρόασης...

...Μικρό ηχείο – περιορισμένα μπάσα – περιορισμένη μέγιστη στάθμη – μικρή απόσταση ακρόασης. Μεγαλύτερο ηχείο – καλύτερα μπάσα - υψηλότερη μέγιστη στάθμη – μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης,...

...δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να αποφασίσετε για το μέγεθος που θα έχουν τα γούφερ των ηχείων σας, με βάση τα τετραγωνικά του χώρου ακρόασης. Το κριτήριο επιλογής είναι αποκλειστικά η απόσταση ακρόασης ...

...Εντελώς εμπειρικά, θα έλεγα ότι ένα ζευγάρι ηχεία με ένα γούφερ 6,5 ιντσών είναι κατάλληλα μόνο για κοντινές ακροάσεις, όχι πάνω από 2 μέτρα. Γύρω στα 3 μέτρα, μια καλή λύση είναι δύο γούφερ 6,5 ή 8 ιντσών, ενώ στα 4 μέτρα δε σας σώζει τίποτα. Εκεί, αναγκαστικά πρέπει να πάτε σε τουλάχιστον ένα 10άρι, δύο 8άρια ή ένα 12άρι γούφερ. ...
..Η διπλοκαλωδίωση δεν κάνει κακό, αλλά και δεν είναι απαραίτητη! ...
...ΜΗΝ κάνετε διπλοκαλωδίωση, μείνετε στη μονοκαλωδίωση και χρησιμοποιήστε καλώδιο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΔΙΑΤΟΜΗΣ! ...

...Πάρτε ΔΥΟ μονομπλοκ, τοποθετήστε καθέναν από αυτούς κοντά στο αντίστοιχο ηχείο, με καλώδιο που μπορεί να είναι ΚΟΝΤΟ, ακόμα και κάτω από μισό μέτρο...

....είναι προς όφελος της ποιότητας του συστήματός σας, να ελαττώσετε το μήκος των καλωδίων που μεταφέρουν ισχύ, δηλαδή των καλωδίων σύνδεσης των ηχείων, αυξάνοντας το μήκος αυτών που μεταφέρουν σηματοδότηση, δηλαδή των interconnect...

...Ένα ή πολλά μεγάφωνα;
Πολλά! ΠΟΛΛΑ...

...αλλά θεωρήστε πως σχεδόν όλα τα «μεγάλα» και ακριβά ηχεία είναι τριών δρόμων και πάνω
...
C.C. mode off ...
και μετα απλα θες ενα βαρβατικο να τα οδηγει ...
βρες ενα φτηνο μεταχειρ. πικαπ (ποιος καθεται να βανει ροκιες στο πικαπ ? ...) ,δε θα το μετανιωνεις αργοτερα οταν το βλεπεις να σκονιζεται ...
τα ενεργα δε μπηκαν ακομα στο τραπεζι ?
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Χρειαζεται μεγαλο ηχειο. Να ακουσει aria 948 αν μπορει να συμβιβαστει με τον ογκο του. Αν οχι, aria 926.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
λυσάξτε κ εσείς των ενεργών
Τί να λυσσάξουν, μάταιος κόπος. Όταν ένας άνθρωπος -εν έτει 2017, δύο χιλιάδες δεκαεφτά- θέλει να πάρει πικάπ-ενισχυτή-ηχεία, ό,τι παίρναμε δηλαδή το 1975, το σίγουρο είναι πως -όχι απλώς δεν τον ενδιαφέρει- δεν θέλει να ακούει σωστά. Επομένως, ας πάρει ό,τι νά 'ναι, σχεδόν.

Αν ήμανε στη θέση του, θα έπαιρνα ένα καινούργιο Dual με ανάρτηση και πακέτο με κεφαλή, αυτό εδώ, έναν τσακιριδαίικο λαμπάτο ολοκληρωμένο και τα Klipsch που προτείνει ο Spock. Και θα ξαμολιόμουνα για κορίτσια...

- ... πάμε σπίτι να σου τη δείξω;
- Αχ, ποια;
- Τη συλλογή μου. Έχω πολλούς δίσκους.
- Αχ, μόνο τη συλλογή σου θα μου δείξεις;
- Την άλλη θα στη δείξω μετά. Πάμε;
- Μα να τελειώσουμε το ποτό μας πρώτα.
- Έχεις δίκιο, στην υγειά σου!

Θέλει ρέγουλα το βινύλιο. Πώς, έτσι άντε;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Συγχώρα την ασχετοσύνη μου ,αλλά σε χώρο 56τ.μ και θέση ακρόασης στα 3μ. ,προτείνουμε ηχείο που ο κατασκευαστής του το χαρακτηρίζει "nearfield monitor" ?
Κάτι δεν μου κάθεται καλά...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Συγχώρα την ασχετοσύνη μου ,αλλά σε χώρο 56τ.μ και θέση ακρόασης στα 3μ. ,προτείνουμε ηχείο που ο κατασκευαστής του το χαρακτηρίζει "nearfield monitor" ?
Κάτι δεν μου κάθεται καλά...
"This 3-way near- to midfield monitor..."
8ιντσο, και σαμπ. Με το σαμπ είσαι οκ.

Το διαθέσιμο μπατζετ ειναι χαμηλό για μεγαλύτερα ηχεία.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
"This 3-way near- to midfield monitor..."
8ιντσο, και σαμπ. Με το σαμπ είσαι οκ.

Το διαθέσιμο μπατζετ ειναι χαμηλό για μεγαλύτερα ηχεία.
Τύπος: Studio Monitor Nearfield

Το λίγο midfield μου κάνει κάπως σε "ολίγον έγγυος".

Τεσπα...η αλήθεια είναι πως φαίνεται ψιλοβαρβάτο πακέτο για αυτά τα λεφτά.
Και οριακά εντός μπάτζετ του φίλου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Τύπος: Studio Monitor Nearfield

Το λίγο midfield μου κάνει κάπως σε "ολίγον έγγυος".

Τεσπα...η αλήθεια είναι πως φαίνεται ψιλοβαρβάτο πακέτο για αυτά τα λεφτά.
Και οριακά εντός μπάτζετ του φίλου.
Το 8ιντσο με σαμπ ειναι οκ για τρία μετρα. Όχι τέλειο.
Δύσκολο ομως να βρεις κατι ποιοτικότερο σε σύνολο 2800€ (ενισχυτής+μεγάλα ηχεία)
[DOUBLEPOST=1502436137][/DOUBLEPOST]Και τα αλλα που έβαλε ο Εαρ ειναι επιλογές.
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top