Πικαπ κ άλλες ιστορίες

Μηνύματα
26
Reaction score
6
Καλησπέρα
Με μια γρήγορη μάτια είδα ότι το θέμα έχει πολύ συζητηθεί αλλά κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή για αυτό πήρα κι εγώ το θάρρος να ζητήσω τα φώτα σας.
Έχω γύρω στους 250 δίσκους. Είμαι άσχετη από τεχνογνωσία πικαπ κ ήχου.
Μέχρι πριν λίγο καιρό παίζαμε τους δίσκους σε ένα skytec3020, το οποίο είχα αγοράσει μεταχειρισμένο που από ότι είδα είναι κόπια του technics. Είχε προβλημα στην ταχύτητα, το έχουμε μόνιμα στο -10 για να παίζει σαν 33. Τελευταία η βελόνα έχει φθαρεί τελείως αλλά δεν ασχολήθηκε κανείς από τους δυο να την αντικαταστήσει και απλά σταματήσαμε να ακούμε μουσική από το πικαπ.
Θέλω να ξαναρχίσω το σπορ κ η ερώτηση μου είναι :
Αξίζει να το επισκευάσουμε κ αναβαθμίσουμε η να πάρω καινούριο και ποιο, βάσει των παρακάτω δεδομένων:
Ενισχυτής Sony ta1150 επίσης με κάποιο προβλημα (βουίζει- όχι πάντα)
Ηχεία jbl xe3 τα οποία ακούγονται οκ αλλά ο γιος μου όταν άρχισε να περπατάει άνοιξε το ένα και έκανε μια ανεξίτηλη δάχτυλια (αν θέλετε μπορώ να βάλω κ φωτός).
Αξίζει να τα επισκευασουμε όλα αυτά η μήπως να πάρουμε καινουρια; μέχρι 1000 ευρώ μπορώ να διαθέσω για κάτι καινούριο (συνολικά). Να λάβετε επίσης υπόψην ότι είμαστε στο Βέλγιο κι αν γίνει επισκευή θα γίνει επίσημα (εννοω όχι μαύρα) όποτε ίσως να είναι κάπως τσιμπημένη η επισκευή.
Τελευταία πληροφορία να δώσω: δεν ψάχνουμε τον τέλειο ήχο, να μπορούμε να ακούμε τα lps το βραδάκι μετά τη δουλειά για χαλάρωση. Μουσική world και jazz κυρίως. Αλλά έχουμε δίσκους από διαφορά είδη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε για την ασχετοσύνη μου...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλωστην !
να μπορούμε να ακούμε τα lps το βραδάκι μετά τη δουλειά για χαλάρωση
αυτο μ΄αρεσε πολυ !
τα μηχανακια σου απ' οτι βλεπω ειναι παλαια (γκουχ γκουχ) ,οποτε ισως ειναι καιρος να τ' αλλαξεις σιγα-σιγα ... ξεκινα απο το πικαπ που σου λειπει , ενα ψαξιμο καπως ετσι θα σου δωσει μια ιδεα πχ ...
εγω στη θεση σου θα διαλεγα αυτο που μ' αρεσει πιο πολυ (οπτικως) ...
καλη συνεχεια !
 

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Τα skytec γενικως ειναι παμφθηνες κινεζιες ,φτιαγμενες πισω απο το Σινικό Τείχος. Υπαρχουν πικαπ 2ο χερι σε αριστη κατασταση οπως dual ,technics ,thorens ,κλπ. απο 80 εως 200 ευρω που ειναι αξιοπρεπεστατα για τη χρηση που θες. Κι ενισχυτες επισης απο 50 εως 100 ευρω βρισκεις τεφαρικια.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.595
Τα ηχεία είναι σχεδόν 30 ετών κι ο ενισχυτής 45, το δε πικάπ είναι μάλλον προτιμώτερο να το αντικαταστήσετε κι αυτό. Δεν κρατιούνται με τίποτε. Αν δεν θέλετε απλώς να τα πετάξετε, και δε βαριέστε δηλαδή, πουλήστε τα σε κανα εργαστήριο που ασχολείται με ανακατασκευές για 50-100€. Αυτοί όλο και κάποιον ψωνισμένο με τα vintage θα βρουν να τα σμπρώξουν.

Πάρτε καινούργια.
https://www.bol.com/nl/p/dual-cs-43...0000011601010/?suggestionType=suggestedsearch
https://www.bol.com/nl/p/pioneer-a-...0000012318889/?suggestionType=suggestedsearch
https://www.bol.com/nl/p/monitor-audio-bronze-2-walnut/9200000055607951/?suggestionType=browse
 

Μηνύματα
26
Reaction score
6
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις.
Επισήμανα εξαρχής την ασχετοσύνη μου και όταν αγόρασα το πικαπ δεν είχα επίσης ιδέα αν ήταν καλό η αν ήταν κινεζια.
Θα κάνω μια έρευνα αγοράς και όταν επιλέξω θα ζητήσω πάλι τη γνώμη σας.
Καταλαβαίνω ποσό κουραστικό μπορεί να είναι για σας αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε κι εμείς οι άσχετοι.
Ευχαριστώ κ πάλι.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
6
Τα ηχεία είναι σχεδόν 30 ετών κι ο ενισχυτής 45, το δε πικάπ είναι μάλλον προτιμώτερο να το αντικαταστήσετε κι αυτό. Δεν κρατιούνται με τίποτε. Αν δεν θέλετε απλώς να τα πετάξετε, και δε βαριέστε δηλαδή, πουλήστε τα σε κανα εργαστήριο που ασχολείται με ανακατασκευές για 50-100€. Αυτοί όλο και κάποιον ψωνισμένο με τα vintage θα βρουν να τα σμπρώξουν.

Πάρτε καινούργια.
https://www.bol.com/nl/p/dual-cs-43...0000011601010/?suggestionType=suggestedsearch
https://www.bol.com/nl/p/pioneer-a-...0000012318889/?suggestionType=suggestedsearch
https://www.bol.com/nl/p/monitor-audio-bronze-2-walnut/9200000055607951/?suggestionType=browse
[DOUBLEPOST=1502550877][/DOUBLEPOST]Με αυτά που μου προτείνεις είμαι καλυμμένη δηλαδή Ε; μην το ψάξω παραπάνω;
Θα χρειαστεί να αγοράσω κάτι επιπλέον;
Επίσης όλοι οι δίσκοι μας είναι second hand. Μπορεί ένας δίσκος να καταστρέψει το πικαπ;
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μπορεί ένας δίσκος να καταστρέψει το πικαπ;
εκεινο που βασικα φθειρεται ειναι η κεφαλη (αυτο το μπλε πραμα στην ακρη του βραχιονα (το μακρυναρι πανω απο το δισκο)) , αλλα μην ανησυχεις ... μονο μη το πιασει ο μικρος ...
Θα χρειαστεί να αγοράσω κάτι επιπλέον;
καλωδια για το πικαπ (δε ξερω αν αυτο που προταθηκε εχει ενσωματωμενα) και καλωδια αναμεσα στον ενισχυτη και τα ηχεια (το ιδιο μηκος και τα δυο και οσο πιο κοντα (μικρο μηκος) γινεται) (δε χρειαζεται να ειναι ακριβα - ισως το 1/10 του μπατζετ σου και λιγοτερο)
α επισης επειδη τα ολλανδικα μου εχουν σκουριασει λιγακι ... δε μπορω να καταλαβω αν το πικαπ εχει κεφαλη η' οχι ... εαν οχι θελεις και κεφαλη ...
 
Last edited:

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
και καλωδια αναμεσα στον ενισχυτη και τα ηχεια (το ιδιο μηκος και τα δυο και οσο πιο κοντα (μικρο μηκος) γινεται) (δε χρειαζεται να ειναι ακριβα - ισως το 1/10 του μπατζετ σου και λιγοτερο)
@Zottepyjama εδώ διαφωνώ, μην δώσεις 100 ευρώ για καλώδια. Απλά τσέκαρε να είναι OFC (oxygen free copper)

@oldy ας μην την μπλέξουμε με αυτά, περισσότερο βάσανο είναι
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Τα ηχεία είναι σχεδόν 30 ετών κι ο ενισχυτής 45, το δε πικάπ είναι μάλλον προτιμώτερο να το αντικαταστήσετε κι αυτό. Δεν κρατιούνται με τίποτε. Αν δεν θέλετε απλώς να τα πετάξετε, και δε βαριέστε δηλαδή, πουλήστε τα σε κανα εργαστήριο που ασχολείται με ανακατασκευές για 50-100€. Αυτοί όλο και κάποιον ψωνισμένο με τα vintage θα βρουν να τα σμπρώξουν.

Πάρτε καινούργια.
https://www.bol.com/nl/p/dual-cs-43...0000011601010/?suggestionType=suggestedsearch
https://www.bol.com/nl/p/pioneer-a-...0000012318889/?suggestionType=suggestedsearch
https://www.bol.com/nl/p/monitor-audio-bronze-2-walnut/9200000055607951/?suggestionType=browse
Ωραιο setάκι, και οικονομικοτατο, μ' αρεσει...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.595
Επίσης όλοι οι δίσκοι μας είναι second hand. Μπορεί ένας δίσκος να καταστρέψει το πικαπ;
Τη φθορά την υφίσταται μόνον η ακίδα, ούτως ή άλλως. Δεν πειράζει που οι δίσκοι είναι μεταχειρισμένοι, εφ' όσον τους ακούτε στο χαλαρό, αυτό σημαίνει πως ο θόρυβος επιφανείας που "βγάζουν" είναι σχετικά χαμηλός. Ισχυρή φθορά, πολύ επάνω από την φυσιολογική, υφίσταται η ακίδα όταν παίζει δίσκο που είναι πάρα πολύ φθαρμένος, σε σημείο που ο θόρυβος επιφανείας είναι πολύ ενοχλητικός, σε σημείο που να μη μπορείς να ακούσεις τη μουσική. Τέτοιοι δίσκοι είναι όσοι έχουν παιχτεί επανειλημμένως σε πικάπ παλιάς τεχνολογίας με κρυσταλλική κεφαλή και μεγάλο βάρος ανάγνωσης (παράδειγμα), καθώς και τα 45άρια των jukebox. Αυτός ο θόρυβος επιφανείας, ακόμη κι αυτός, δεν επιφέρουν αυξημένη φθορά στην ακίδα.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
6
Ποια η διαφορά του dual cs 435 με το dual cs 435 1 -EV ? Έχουν 5 ευρώ διαφορά. Στο πρώτο δε λέει καθόλου χαρακτηριστικΑ. Στο δεύτερο από ότι βλέπω δεν αναφέρει καθόλου κεφαλή. Ποια κεφαλή ταιριάζει σε αυτό που μου πρότεινε ο costas Coyias?
Και τέλος, το project βλέπω είναι πιο οικονομικό. Είναι στην ίδια κατηγορία με το dual ποιοτικά; δεν ξέρω ποιο να επιλέξω.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Ποια η διαφορά του dual cs 435 με το dual cs 435 1 -EV ? Έχουν 5 ευρώ διαφορά.
Θεωρητικό υπόβραθρο:
Το πικάπ (όλα τα πικάπ) για να παίξει πρέπει το σήμα του (ο ήχος) να ενισχυθεί περισσότερο πριν το συνδέσουμε στον ενισχυτή. Έτσι είναι η φύση τους, βγάζουν λίγα βολτ.

3 είναι οι λύσεις για αυτό:
1. Επιλέγεις ένα πικάπ με ενσωματωμένο προενισχυτή. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να το συνδέσεις κατευθείαν στον ενισχυτή.
2. Παίρνεις έναν ξεχωριστό προενισχυτή πικάπ. Έτσι λέγεται, ο οποίος θα προ-ενισχύσει το σήμα και μετά το συνδέεις στον ενισχυτή.
3. Επιλέγεις έναν ενισχυτή που έχει ήδη προενισχυτή και συνδέεις το πικαπ σου (τα καλώδια δηλαδή) στην συγκεκριμένη είσοδο (phono λέγεται).

Τώρα στο ζουμί:
Το "EV" σημαίνει ότι είναι πικάπ με ενσωματωμένο τον προενισχυτή. Αυτό που δεν είναι "EV" δεν τον έχει.
Εγώ προτείνω να πάρεις αυτό που δεν τον έχει για να γλυτώσεις χρήματα(που λέει ο λόγος) αλλά κυριότερα επειδή ο ενισχυτής που σου πρότεινε ο Κώστας έχει ήδη προενισχυτή για πικάπ (βλ. phono στις φωτογραφίες του)


Αυτά τα ολίγα
 

Μηνύματα
26
Reaction score
6
Ευχαριστώ okakosolikos και Costas Coyias φυσικά.
Κεφαλή να μου πείτε και θα ολοκληρώσω την επιλογή νομίζω.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.595
To CS-435 έρχεται έτοιμο με κεφαλή. Αν μπορείτε να ξεφύγετε λίγο από τον πρϋπολογισμό σας, προτιμήστε το 505-4 που έχει ανάρτηση, κι ακόμα καλύτερα τη συλλεκτική έκδοση με το ξύλινο σασί. (Κι αυτό έρχεται πακέτο με κεφαλή).
 

Μηνύματα
26
Reaction score
6
To CS-435 έρχεται έτοιμο με κεφαλή. Αν μπορείτε να ξεφύγετε λίγο από τον πρϋπολογισμό σας, προτιμήστε το 505-4 που έχει ανάρτηση, κι ακόμα καλύτερα τη συλλεκτική έκδοση με το ξύλινο σασί. (Κι αυτό έρχεται πακέτο με κεφαλή).
Τα 60 ευρώ διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δυο είναι απλά για το ντιζάιν η έχει κάποια επίδραση στον ήχο;
 

ika

News
Μηνύματα
14.014
Reaction score
12.983
... Μπορεί ένας δίσκος να καταστρέψει το πικαπ;
Όχι, αλλά το ανάποδο μπορεί να γίνει, δλδ ένα πικάπ (βελόνα) να καταστρέψει ένα δίσκο, όπως λέει και ο Costas Coyas στο #12.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.118
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top