Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.383
Reaction score
93.946
Αν τελειώσει η μπαταρία της μητρικής, τι πρόβλημα υπάρχει;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Μπορεί να αποσυντονιστούν οι όποιες ρυθμίσεις του BIOS.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.383
Reaction score
93.946
Αυτό πιστεύω είναι σίγουρο.

Κάτι άλλο;
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Αυτό πιστεύω είναι σίγουρο.

Κάτι άλλο;
Τι αλλο θελεις; :D
Αντε και το rtl (real time clock).

Οι ρυθμισεις του bios μπορει να μην επιτρεπουν στο μηχανημα να ξεκινήσει ή να δημιουργησουν προβλημα σε raid.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους (από την επαρχία ακόμα).

Αναβαθμίζω ένα παλιότερο υπολογιστή, που (θα) φοράει μητρική Gigabyte GA-EP45T-DS3R. Η συγκεκριμένη, χτισμένη με το παλιό socket 775 και με chipsets -> North Bridge: P45 και South Bridge: Intel ICH10R, φοράει αποκλειστικά μόνο DDR3 μνήμες (μια από τις λίγες με s.775 που φορούν DDR3 και ίσως η μόνη που φοράει μόνο DDR3).

Έχω ένα ζευγάρι Corsair CMX8GX3M2A1600C9 των 8GB (2x4GB) και σκέφτομαι να συμπληρώσω τα άλλα δύο εναπομείναντα DIMM sockets με άλλα δυο DIMMs DDR3 της Corsair με παρόμοια (ή μάλλον ίδια) χαρακτηριστικά.

Έχω βρει σε καλή τιμή ένα σετ τριών DIMMs της Corsair, το HX3X12G1600C9, από το οποίο μπορώ να "δανειστώ" τα δύο από τα τρία DIMMs, προκειμένου να γεμίσω όλα τα sockets της μητρικής.

Αν διαβάσει κανένας τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά, θα δει ότι είναι εντελώς ίδια. Επομένως το ερωτηματικό είναι:

Θα δουλέψει το σύστημα με αυτά τα δυο ζευγάρια ή θα υπάρξουν προβλήματα;
Ευχαριστώ.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Καλησπέρα σε όλους (από την επαρχία ακόμα).

Αναβαθμίζω ένα παλιότερο υπολογιστή, που (θα) φοράει μητρική Gigabyte GA-EP45T-DS3R. Η συγκεκριμένη, χτισμένη με το παλιό socket 775 και με chipsets -> North Bridge: P45 και South Bridge: Intel ICH10R, φοράει αποκλειστικά μόνο DDR3 μνήμες (μια από τις λίγες με s.775 που φορούν DDR3 και ίσως η μόνη που φοράει μόνο DDR3).

Έχω ένα ζευγάρι Corsair CMX8GX3M2A1600C9 των 8GB (2x4GB) και σκέφτομαι να συμπληρώσω τα άλλα δύο εναπομείναντα DIMM sockets με άλλα δυο DIMMs DDR3 της Corsair με παρόμοια (ή μάλλον ίδια) χαρακτηριστικά.

Έχω βρει σε καλή τιμή ένα σετ τριών DIMMs της Corsair, το HX3X12G1600C9, από το οποίο μπορώ να "δανειστώ" τα δύο από τα τρία DIMMs, προκειμένου να γεμίσω όλα τα sockets της μητρικής.

Αν διαβάσει κανένας τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά, θα δει ότι είναι εντελώς ίδια. Επομένως το ερωτηματικό είναι:

Θα δουλέψει το σύστημα με αυτά τα δυο ζευγάρια ή θα υπάρξουν προβλήματα;
Ευχαριστώ.
Είναι οι μνήμες που έχουν την μεγαλύτερη πιθανότητα να δουλέψουν απροβλημάτιστα με τις υπάρχουσες. Δεν αναμένεται να έχεις κανένα πρόβλημα.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όταν χρησιμοποιώ το Microsoft Edge σαν browser,δεν λειτουργεί ο συνδυασμός alt-shift για αλλαγή γλώσσας στο πληκτρολόγιο.
Πως το ρυθμίζω?
 



Μηνύματα
535
Reaction score
731
Ναι δουλεύει!
Το θέμα είναι πως η δύναμη της συνήθειας ,πηγαίνει τα δάχτυλά μου στο alt-shift.
Υπάρχει τρόπος να το αλλάξω?
θα πρέπει να υπάρχει αλλά δεν το γνωρίζω....
 


Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Στο Control Panel -> Language -> Advanced settings είναι επιλεγμένο το Let me set a different input method for each app window;

lang.jpg

Προσπάθησα να αναπαράξω το πρόβλημα αλλά δεν μου το κάνει. Ίσως επειδή τον είχα ξηλώσει και τον έβαλα τώρα. (=για προσπάθησε να κάνεις repair τον Edge μέσα από το Add or remove programs)
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους

Εδώ και κάμποσο καιρό είχε μπει ένα ερώτημα σχετικά με τη συμβατότητα των τροφοδοτικών με τους σύγχρονους επεξεργαστές της Ιntel. Μάλιστα το ερώτημα ήταν για τους Haswell.

Έχω ένα παρόμοιο ερώτημα για ένα τροφοδοτικό της XFX, της σειράς XFX Pro, το μοντέλο P1-650S-NLB9 (XPS-650W-SEW), για το οποίο η XFX λέει μεν ότι είναι "Haswell ready", αλλά δεν αναφέρει κάτι για τους νεότερους Skylake. Θέλω να το χρησιμοποιήσω για έναν τέτοιον (i7-6700k) και δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει πλήρης συμβατότητα.

Ξέρει κάτι κανείς;
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
301
Reaction score
578
Αν θυμάμαι καλά εχει να κάνει με τα C states του επεξεργαστή και οτι έχει σχέση με power saving, λογικά δεν θα εχεις κάποιο πρόβλημα.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Αν θυμάμαι καλά εχει να κάνει με τα C states του επεξεργαστή και οτι έχει σχέση με power saving, λογικά δεν θα εχεις κάποιο πρόβλημα.
Καλησπέρα και πάλι.

Κάτι τέτοιο πρέπει να είναι. Η επίσημη απάντηση της XFX, μετά από ανάλογη ερώτηση που τους έκανα, είναι η παρακάτω:

Ερώτηση:
I want to use an XFX 650 Pro Series PSU, Model P1-650S-NLB9 (XPS-650W-SEW), S/N: 1I0xxxxx to power a newly built PC, with an Asus Z170 Pro motherboard and an Intel Core i7 6700k (Skylake) CPU.
I wonder if this PSU is compatible with the Intel Skylake line CPUs.
I would appreciate your reply.
Thank you in advance.
Panagiotis Melas, Greece

Απάντηση:
Hello,
The PSU is compatible with Skylake series.
Regards

Αυτά προς ενημέρωσή σας. Και από ότι πληροφορήθηκα από τον ειδικό του φόρουμ, όλα τα τροφοδοτικά που είναι "Haswell ready" είναι παράλληλα και "ready" για όλους των επομένων γενεών επεξεργαστές.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Απορία: Μπορεί ο μετασχηματιστής φόρτισης του laptop να "πεθάνει" ξαφνικά, χωρίς κάποια "προειδοποίηση"; Αναφέρομαι σε laptop επταετίας, το οποίο λειτουργεί απρόσκοπτα με Win10 και του οποίου ο μετασχηματιστής μέχρι πριν 4 ημέρες φόρτιζε κανονικά την μπαταρία/έδινε ρεύμα κανονικά στο laptop. Πριν 4 ημέρες απλώς σταμάτησε να λειτουργεί - δεν παίρνει καν ρεύμα ο ίδιος.

ΟΚ, η προφανής λύση/επιλογή είναι να τον αντικαταστήσω με έναν after market του εμπορίου, απλώς επειδή δεν μου έχει συμβεί ξανά στο παρελθόν, με όσα laptops πέρασαν από τα χέρια μου, είπα να ρωτήσω.

Υ.Γ.: Το καλώδιο τροφοδοσίας του μετασχηματιστή είναι αποσπώμενο και δεν το άλλαξα - λέτε να το αλλάξω;:rolleyes::whistling::D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Απορία: Μπορεί ο μετασχηματιστής φόρτισης του laptop να "πεθάνει" ξαφνικά, χωρίς κάποια "προειδοποίηση";
Φυσικά και μπορεί. Μου έτυχε σε NAS που έχει μετασχηματιστή τύπου laptop. Παρήγγειλα after market, για να μην δώσω τα πενταπλάσια που ζητούσε η μαμά λόγω "ειδικού" βύσματος.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Απορία: Μπορεί ο μετασχηματιστής φόρτισης του laptop να "πεθάνει" ξαφνικά, χωρίς κάποια "προειδοποίηση"; Αναφέρομαι σε laptop επταετίας, το οποίο λειτουργεί απρόσκοπτα με Win10 και του οποίου ο μετασχηματιστής μέχρι πριν 4 ημέρες φόρτιζε κανονικά την μπαταρία/έδινε ρεύμα κανονικά στο laptop. Πριν 4 ημέρες απλώς σταμάτησε να λειτουργεί - δεν παίρνει καν ρεύμα ο ίδιος.

ΟΚ, η προφανής λύση/επιλογή είναι να τον αντικαταστήσω με έναν after market του εμπορίου, απλώς επειδή δεν μου έχει συμβεί ξανά στο παρελθόν, με όσα laptops πέρασαν από τα χέρια μου, είπα να ρωτήσω.

Υ.Γ.: Το καλώδιο τροφοδοσίας του μετασχηματιστή είναι αποσπώμενο και δεν το άλλαξα - λέτε να το αλλάξω;:rolleyes::whistling::D
Όλα είναι πιθανά, αλλά το καλώδιο είναι πιο ευπαθές από το "τούβλο". Βέβαια συνήθως η ζημιά γίνεται στο καλώδιο που ενώνει τον φορτιστή με το λάπτοπ, επειδή έχει πιο λεπτά καλώδια και δεν αντέχει πολλή κακομεταχείριση.
Ότι δεν παίρνει ρεύμα ο φορτιστής το έχεις τσεκάρει με πολύμετρο, ή απλά κάποιο LED που έχει πάνω του?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top