Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Ρε παιδιά, υπάρχει κάποιος τύπος/κάποια "φόρμουλα" έτσι ώστε να υπολογίζουμε τα VA του UPS που χρειαζόμαστε;

Θέλω να συνδέσω σε ένα stand-by UPS τον Η/Υ του γραφείου και την οθόνη του. Ο Η/Υ είναι ένα stock PC της HP (με onboard κάρτα γραφικών, έναν HDD, ένα DVD-R drive) με την οθόνη του. Επίσης, δεν θέλω μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, ίσα ίσα 5 λεπτά, που λέει η κουβέντα, να προλάβω να αποθηκεύσω τα έγγραφα που δουλεύω και να κλείσω τον Η/Υ με την ησυχία μου.
Δες εδώ: https://www.powerstream.com/VA-Watts.htm

Οποιοδήποτε UPS στα 600VA θα σε καλύψει με το παραπάνω. Θα σου συνιστούσα βέβαια να πάρεις κάτι μεγαλύτερο, για να σε καλύψει και μελλοντικά.
Μάρκες: APC, CyberPower, Eaton (με αυτή τη σειρά).

Επίσης: Προσοχή στο να έχει πρίζες Schuko

Και κάτι τελευταίο που θυμήθηκα τώρα: Αν το PC σου συνδεθεί μέσω USB με το UPS και εγκαταστήσεις το λογισμικό που συνήθως διαθέτουν τα UPS, θα μπορεί να κλείνει αυτόματα μετά από Χ λεπτά σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.
 
Last edited:


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Ρε παιδιά, υπάρχει κάποιος τύπος/κάποια "φόρμουλα" έτσι ώστε να υπολογίζουμε τα VA του UPS που χρειαζόμαστε;

Θέλω να συνδέσω σε ένα stand-by UPS τον Η/Υ του γραφείου και την οθόνη του. Ο Η/Υ είναι ένα stock PC της HP (με onboard κάρτα γραφικών, έναν HDD, ένα DVD-R drive) με την οθόνη του. Επίσης, δεν θέλω μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, ίσα ίσα 5 λεπτά, που λέει η κουβέντα, να προλάβω να αποθηκεύσω τα έγγραφα που δουλεύω και να κλείσω τον Η/Υ με την ησυχία μου.
Η φόρμουλα είναι απλή, αλλά δεν χρειάζεται... Σου κάνουν σχεδόν όλα τα UPS.
Ενώ παίζουν ρόλο τα εξαρτήματά σου, δύσκολα θα τραβάει πάνω από 300W μαζί με την οθόνη όταν όλα δουλεύουν στο τέρμα, οπότε όσο δυσμενή αναγωγή και να κάνεις, δεν έχεις πρόβλημα με την ισχύ.
Από την άλλη, υπάρχουν καλά και λιγότερο καλά UPS και τα VA / Watt δεν δίνουν όλη την εικόνα.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.605
Στους δίσκους ssd, ανάλογα με τις εγγραφές - διαγραφές αρχείων,

πέφτει και το ποσοστό υγείας;

Πρόκειται για ένα samsung 840 pro.

1.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Λογικό μου φαίνεται.
Σε περνάω, ο δικός μου 840 έχει 23.9TB. :o
Και άπειρες ώρες, οπότε μην ανησυχείς. Πρώτα θα σχολάσει αυτός:

Fullscreen capture 20-Nov-17 103026 AM.bmp.jpg
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Το σκεπτικό είναι να χρησιμοποιούμε over provisioning 10% ώστε τα sectors που ψοφάνε να αντικαθίστανται αυτόματα. :)

Έχεις 13.000 ώρες κι εγώ 41.000. :party:
 
Last edited:



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Στους δίσκους ssd, ανάλογα με τις εγγραφές - διαγραφές αρχείων,

πέφτει και το ποσοστό υγείας;

Πρόκειται για ένα samsung 840 pro.

View attachment 83736
Ναι, αλλά μην σε ανησυχεί το ποσοστό. Το HD Sentinel κρίνει την "υγεία" από το χειρότερο χαρακτηριστικό, που στους Samsung SSD είναι συνήθως το wear level count, το οποίο στον δικό σου είναι μια χαρά. Βλέπεις ότι το CrystalDiskInfo δεν αγχώνεται :). Μπορείς να έχεις και το Samsung Magician, που θα σε προειδοποιήσει εάν δει κάτι ανησυχητικό...
Βεβαίως όλα αυτά δεν είναι υποκατάστατο του backup.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Yπαρχει αυτη την στιγμη καποιος browser (η καποιο fix) που να υποστηριζει 5.1 ηχο ?

ps.Ναι για το netflix το θελω,μεσω laptop, ναι εχω και το netflix app :)
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Yπαρχει αυτη την στιγμη καποιος browser (η καποιο fix) που να υποστηριζει 5.1 ηχο ?

ps.Ναι για το netflix το θελω,μεσω laptop, ναι εχω και το netflix app :)
Γιατί θεωρείς ότι έχει σχέση ο browser με την αποκωδικοποίηση που θα κάνει η κάρτα ήχου του λάπτοπ; Ειλικρινής η ερώτηση.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Ερώτηση για Apple.
Υπάρχει κάποιο app για την οργάνωση ταινιών; Να δείχνει την συλλογή σαν το Netflix ή το Popcorn.
Mac mini, ωχ ωχ λειτουργικό... Sierra ; Μόλις το έβαλα στην πρίζα έτρεξε την αναβάθμιση.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Ερώτηση για Apple.
Υπάρχει κάποιο app για την οργάνωση ταινιών; Να δείχνει την συλλογή σαν το Netflix ή το Popcorn.
Mac mini, ωχ ωχ λειτουργικό... Sierra ; Μόλις το έβαλα στην πρίζα έτρεξε την αναβάθμιση.
Movie Explorer
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
OK, απορία περί OneDrive for Business.

Δημιούργησα έναν φάκελο με το όνομα Shared. Αυτός ο φάκελος περιέχει τρεις (3) υποφακέλους (π.χ. Χ1, Χ2, Χ3), εκ των οποίων τον έναν (π.χ. Χ1) τον μοιράζομαι με έναν συνεργάτη εκτός χώρου εργασίας. Στον φάκελο Shared δημιούργησα έναν τέταρτο φάκελο (π.χ. Χ2) τον οποίο θέλω να μοιραστώ με έναν άλλο συνεργάτη εκτός χώρου εργασίας. Ακολουθώντας την ίδια διαδικασία διαμοιρασμού με τον πρώτο shared φάκελο (Χ1), ο δεύτερος συνεργάτης καταλήγει να έχει πρόσβαση σε όλο το φάκελο Shared αντί για μόνο στον φάκελο που τον αφορά.

Τι κάνω λάθος;
 
Last edited:

Μηνύματα
603
Reaction score
1.376
Θα ειχε καποιοs την ευγενη καλοσυνη να μου συστησει ενα προγραμματακι,ελευθερο προφανωs προs κατεβασμα απο το διαδικτυο,που να μετατρεπει τον dolby digital plus[DDP] σε κατι ακουστο τελοsπαντων απο τα ηχεια,ηχο μιαs ματροσκαs,διοτι ο ενισχυτηs μου YAMAHA 757 δεν διαθετει την αναλογη κωδικοποιηση.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Θα ειχε καποιοs την ευγενη καλοσυνη να μου συστησει ενα προγραμματακι,ελευθερο προφανωs προs κατεβασμα απο το διαδικτυο,που να μετατρεπει τον dolby digital plus[DDP] σε κατι ακουστο τελοsπαντων απο τα ηχεια,ηχο μιαs ματροσκαs,διοτι ο ενισχυτηs μου YAMAHA 757 δεν διαθετει την αναλογη κωδικοποιηση.
Εάν δεν απατώμαι, και ο VLC το αναγνωρίζει, και υπάρχει και σε διάφορα codec packs.
Εσύ τί αρχείο προσπαθείς να παίξεις και με ποιό πρόγραμμα?
 

Μηνύματα
603
Reaction score
1.376
Εάν δεν απατώμαι, και ο VLC το αναγνωρίζει, και υπάρχει και σε διάφορα codec packs.
Εσύ τί αρχείο προσπαθείς να παίξεις και με ποιό πρόγραμμα?
Θελω να το μετατρεψω διοτι η αναπαραγωγη θα γινει μεσα απο το WESTERN DIGITAL media player,που ειναι και η βασικη πηγη στο συστημα μου.Προκειται για αγαπημενη ταινια εικοσαετιαs ,την οποια ειχα σε dvd με κομενο καδρο και προσφατα κυκλοφορησε με τον αληθινο λογο πλευρων 2.35 περιπου σε 10 giga στο φορμα υψηληs ευκρινειαs αλλα ο ενισχυτηs δεν διαθετει την πιστοποιηση DD.PLUS
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.761
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top