Αναβάθμιση stereo ήχου σε surround σύστημα

Μηνύματα
1.737
Reaction score
1.010
Ίσως θέλω περισσότερη ευκρίνεια και καλύτερη οδήγηση.
Τα ηχεια ειναι σχετικα ευκολα στη οδηγηση και ο ενισχυτης εχει τα Watt
Μηπως ειναι λογω
Ίσως θέλω περισσότερη ευκρίνεια και καλύτερη οδήγηση.
Περιεργο ευκολα ηχεια τα bronze 5 και ο ενισχυτης ειναι κοντα στα watt που ζητανε τα ηχεια
Τι μπορει να φταιει? Τι μουσικη ακους ; Ποσο μεγαλος ειναι ο χωρος σου?
 

Μηνύματα
79
Reaction score
22
Τα ηχεια ειναι σχετικα ευκολα στη οδηγηση και ο ενισχυτης εχει τα Watt
Μηπως ειναι λογω

Περιεργο ευκολα ηχεια τα bronze 5 και ο ενισχυτης ειναι κοντα στα watt που ζητανε τα ηχεια
Τι μπορει να φταιει? Τι μουσικη ακους ; Ποσο μεγαλος ειναι ο χωρος σου?
Ο χώρος μου είναι 3χ2.2 Ακούω όλα τα είδη μουσικής
 

Attachments


Μηνύματα
79
Reaction score
22
Ίσως λόγω χώρου να σκεφτείτε ότι τα μπροστινά ηχεία είναι μεγάλα για τον χώρο, δεν θα διαφωνήσω αλλά τα είχα αγοράσει πριν μετακομίσω στο νέο μου σπίτι που υπήρχε ο κατάλληλος χώρος.
Πιθανόν να ταιριάζει περισσότερο να τοποθετηθούν ηχεία ραφιού πάνω στο έπιπλο με βάσεις μικρές και να μην παρεμβάλλεται ο καναπές όπως στην φωτογραφία. Το έχω δοκιμάσει αυτό με τα bronze 2 φίλου και μου φάνηκαν ναι μεν ευχάριστα στο μάτι αλλά η στερεοφωνική εικόνα μικρή και χωρίς όγκο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.169
Reaction score
8.176
Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα το προκαλεί ο marantz. Μουσική .... no! (Σε pure έχει νόημα ίσως σαν pro μόνο).
 

Μηνύματα
13.677
Reaction score
6.652
Δυστυχως σε αυτο το χωρο και με αυτο το στησιμο δεν θα ακουσεις καλα μουσικη οτι και να παρεις.Πρωτα απο ολα ποτε το αριστερο ηχειο (στη γωνια στριμωγμενο) δεν θα παιξει το ιδιο με το δεξι (ελευθερο σχετικα στο χωρο). Ισως φανει περιεργο αλλα πιστευω οτι ενα ζευγαρι bronze 2 πανω σε βασεις θα απεδιδε καλυτερα απο τα 5 που εχεις (ετσι και αλλιως για τα μπαμπα-μπουμπα των ταινιων εχεις το υπογουφερ).
Αν τωρα ψηνεσαι για δικαναλο ενισχυτη (ολοκληρωμενο,ξεχνα τον τελικο πανω στον Marantz),πρεπει να κινηθεις στο χιλιαρικο για καινουργιο (για ουσιαστικη διαφορα,γιατι καλυτερα θα παιξει και καποιος στα 500-600 ευρω) ή για πεντακοσαρικο και κατι σε μεταχειρισμενο. Αυτο βεβαια σημαινει οτι θα εχεις δυο παραλληλα συστηματα στον ιδιο χωρο με κοινα ηχεια (τα μπροστα),οποτε θα πρεπει να βγαζεις τα καλωδια των ηχειων απο τον marantz και να τα βασεις στον δικαναλο,αλλα λογω επιπλου και τοποθετησης αυτο ειναι μαλλον πολυ δυσκολο.Αρα θα χρειαστεις και ενα δευτερο ζευγαρι καλωδια για τα ηχεια. Επισης απο την φωτο μου φαινεται οτι ο marantz ασφυκτια στο επιπλο,εχει καθολου κενο απο πανω για να παιρνει αερα? Παντως για να αποφυγεις περιττα εξοδα (λογω χωρου και στησιματος),καλυτερα δανεισου εναν καλο δικαναλο απο καποιο μελος ,με δυνατοτητα χρονου απο τη μερια του και κερασμα κανενα σουβλακι απο σενα,για να τον ακουσεις με τα ηχεια σου και να δεις αν οντως αξιζει η κινηση.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.169
Reaction score
8.176
Δυστυχως σε αυτο το χωρο και με αυτο το στησιμο δεν θα ακουσεις καλα μουσικη οτι και να παρεις.Πρωτα απο ολα ποτε το αριστερο ηχειο (στη γωνια στριμωγμενο) δεν θα παιξει το ιδιο με το δεξι (ελευθερο σχετικα στο χωρο). Ισως φανει περιεργο αλλα πιστευω οτι ενα ζευγαρι bronze 2 πανω σε βασεις θα απεδιδε καλυτερα απο τα 5 που εχεις (ετσι και αλλιως για τα μπαμπα-μπουμπα των ταινιων εχεις το υπογουφερ).
Αν τωρα ψηνεσαι για δικαναλο ενισχυτη (ολοκληρωμενο,ξεχνα τον τελικο πανω στον Marantz),πρεπει να κινηθεις στο χιλιαρικο για καινουργιο (για ουσιαστικη διαφορα,γιατι καλυτερα θα παιξει και καποιος στα 500-600 ευρω) ή για πεντακοσαρικο και κατι σε μεταχειρισμενο. Αυτο βεβαια σημαινει οτι θα εχεις δυο παραλληλα συστηματα στον ιδιο χωρο με κοινα ηχεια (τα μπροστα),οποτε θα πρεπει να βγαζεις τα καλωδια των ηχειων απο τον marantz και να τα βασεις στον δικαναλο,αλλα λογω επιπλου και τοποθετησης αυτο ειναι μαλλον πολυ δυσκολο.Αρα θα χρειαστεις και ενα δευτερο ζευγαρι καλωδια για τα ηχεια. Επισης απο την φωτο μου φαινεται οτι ο marantz ασφυκτια στο επιπλο,εχει καθολου κενο απο πανω για να παιρνει αερα? Παντως για να αποφυγεις περιττα εξοδα (λογω χωρου και στησιματος),καλυτερα δανεισου εναν καλο δικαναλο απο καποιο μελος ,με δυνατοτητα χρονου απο τη μερια του και κερασμα κανενα σουβλακι απο σενα,για να τον ακουσεις με τα ηχεια σου και να δεις αν οντως αξιζει η κινηση.

Ο marantz έχει έξοδο προ ενίσχυσης (ευτυχώς) (σπάνιο, ίσως μοναδικό για την κατηγορία του). Έτσι a. αποφεύγουμε το βγάλε βάλε των καλωδίων, και b. Βελτιώνουμε και τα τελικά (των 2 κύριων καναλιών εννοείται) του marantz... ;)

Οποιοσδήποτε λοιπόν δι κάναλος ανω των 300 ευρώ με δυνατότητα να χρησιμοποιείται και σαν τελικός, (οι περισσότεροι σήμερα έχουν αυτήν την δυνατότητα) βελτιώνει την κατάσταση.

Φυσικά για να έχεις πραγματικά καλό αποτέλεσμα, πιστεύω γύρω στο χιλιάρικο θα είσαι super.
 
Last edited:

Μηνύματα
79
Reaction score
22
Δυστυχως σε αυτο το χωρο και με αυτο το στησιμο δεν θα ακουσεις καλα μουσικη οτι και να παρεις.Πρωτα απο ολα ποτε το αριστερο ηχειο (στη γωνια στριμωγμενο) δεν θα παιξει το ιδιο με το δεξι (ελευθερο σχετικα στο χωρο). Ισως φανει περιεργο αλλα πιστευω οτι ενα ζευγαρι bronze 2 πανω σε βασεις θα απεδιδε καλυτερα απο τα 5 που εχεις (ετσι και αλλιως για τα μπαμπα-μπουμπα των ταινιων εχεις το υπογουφερ).
Αν τωρα ψηνεσαι για δικαναλο ενισχυτη (ολοκληρωμενο,ξεχνα τον τελικο πανω στον Marantz),πρεπει να κινηθεις στο χιλιαρικο για καινουργιο (για ουσιαστικη διαφορα,γιατι καλυτερα θα παιξει και καποιος στα 500-600 ευρω) ή για πεντακοσαρικο και κατι σε μεταχειρισμενο. Αυτο βεβαια σημαινει οτι θα εχεις δυο παραλληλα συστηματα στον ιδιο χωρο με κοινα ηχεια (τα μπροστα),οποτε θα πρεπει να βγαζεις τα καλωδια των ηχειων απο τον marantz και να τα βασεις στον δικαναλο,αλλα λογω επιπλου και τοποθετησης αυτο ειναι μαλλον πολυ δυσκολο.Αρα θα χρειαστεις και ενα δευτερο ζευγαρι καλωδια για τα ηχεια. Επισης απο την φωτο μου φαινεται οτι ο marantz ασφυκτια στο επιπλο,εχει καθολου κενο απο πανω για να παιρνει αερα? Παντως για να αποφυγεις περιττα εξοδα (λογω χωρου και στησιματος),καλυτερα δανεισου εναν καλο δικαναλο απο καποιο μελος ,με δυνατοτητα χρονου απο τη μερια του και κερασμα κανενα σουβλακι απο σενα,για να τον ακουσεις με τα ηχεια σου και να δεις αν οντως αξιζει η κινηση.
Ο ενισχυτής έχει απόσταση από το ράφι πάνω γύρω στα 5 εκατοστά. Πίσω υπάρχει μόνο τοίχος σε αρκετή απόσταση 10 εκατοστά. Όσον αφορά τις βάσεις εννοείτε βάσεις για το δάπεδο τύπου Atacama; ή τύπου isoacoustics για πάνω στο έπιπλο;
[DOUBLEPOST=1508402148][/DOUBLEPOST]
Ο ενισχυτής έχει απόσταση από το ράφι πάνω γύρω στα 5 εκατοστά. Πίσω υπάρχει μόνο τοίχος σε αρκετή απόσταση 10 εκατοστά. Όσον αφορά τις βάσεις εννοείτε βάσεις για το δάπεδο τύπου Atacama; ή τύπου isoacoustics για πάνω στο έπιπλο;
Κάτι μου λέει ότι το πρόβλημα στον χώρο είναι μόνο τα ηχεία γιατί ο καναπές ο γωνιακός αν φύγει είναι αιτία διαζυγίου:p:p:p:p:p
 


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Όσο κείνο το αριστερό παριστάνει το κρυφό σαμπγούφερ στη γωνία, μουσική και έξτρα ευκρίνεια δεν... Άσε που τρία μάραντζ εν σειρά είναι κάπως πολλά... Θέλω να πω πως τα ηχεία σου καλύπτουν με το παραπάνω τις απαιτήσεις του προενισχυτικού τμήματος του Marantz σου. Η "παντόφλα" είναι το πρόβλημα, μην κοιτάς που δε στο λένε, είναι στρατιωτικοί αυτοί και τα λένε τσεκουράτα! ;) Οπότε,
- Η σκίζεις τη γάτα και τα τοποθετείς όλα ΣΥΜΜΕΤΡΙΚΑ και με αέρα στον απίθανο τοίχο που φιλοξενεί τώρα τον πίνακα με τις λεύκες (στην ανάγκη κόψε τον καναπέ σε κομμάτια και κάν' τον πολυθρόνες!), η
- πούλα τα όλα εκτός απ' το universal player και πάρε ένα τέτοιο!...

** Η λύση που σου πρότεινα στην προηγούμενη σελίδα πριν δω τις φωτό του χώρου, δεν μπορεί να κάνει θαύματα στην παρούσα κατάσταση. o_O
Την πρότεινα γιατί νόμιζα πως είχες εξαντλήσει τα περιθώρια με τον AVR (πράγμα όχι και τόσο δύσκολο, υπάρχει λόγος που η YAMAHA και η PIONEER πανευρωπαικά κάνουν το ίδιο παιγνίδι στις πωλήσεις AV ενισχυτών, με αυτό που κάνει το VAGroup και η ΤΟΥΟΤΑ στα αυτοκίνητα...;)8-) )
Τούτου λεχθέντος και για να μην πολυ - παρεξηγηθώ :), εδώ και 20 χρόνια έχω το τελευταίο 16μπιτο CD50SE της (έχοντας χαρίσει το 63KIS στον αδερφό μου) μαζί με το αδερφό tuner ST50 που παίζει 10 ωρες τη μέρα... Αλλά ο τελευταίος μάραντζ ενισχυτής που μ' άρεσε ήταν δυό monoblock τσιμεντόλιθα με μπλε φωτάκια...

...:( Για μένα, Marantz = Πηγές.

Σκίσε τη γάτα! :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.477
Reaction score
80.056
και τα τοποθετείς όλα ΣΥΜΜΕΤΡΙΚΑ και με αέρα στον απίθανο τοίχο που φιλοξενεί τώρα τον πίνακα με τις λεύκες (στην ανάγκη κόψε τον καναπέ σε κομμάτια και κάν' τον πολυθρόνες!), η
- πούλα τα όλα εκτός απ' το universal player και πάρε ένα τέτοιο!...
+1
 



Μηνύματα
79
Reaction score
22
Όσο κείνο το αριστερό παριστάνει το κρυφό σαμπγούφερ στη γωνία, μουσική και έξτρα ευκρίνεια δεν... Άσε που τρία μάραντζ εν σειρά είναι κάπως πολλά... Θέλω να πω πως τα ηχεία σου καλύπτουν με το παραπάνω τις απαιτήσεις του προενισχυτικού τμήματος του Marantz σου. Η "παντόφλα" είναι το πρόβλημα, μην κοιτάς που δε στο λένε, είναι στρατιωτικοί αυτοί και τα λένε τσεκουράτα! ;) Οπότε,
- Η σκίζεις τη γάτα και τα τοποθετείς όλα ΣΥΜΜΕΤΡΙΚΑ και με αέρα στον απίθανο τοίχο που φιλοξενεί τώρα τον πίνακα με τις λεύκες (στην ανάγκη κόψε τον καναπέ σε κομμάτια και κάν' τον πολυθρόνες!), η
- πούλα τα όλα εκτός απ' το universal player και πάρε ένα τέτοιο!...

** Η λύση που σου πρότεινα στην προηγούμενη σελίδα πριν δω τις φωτό του χώρου, δεν μπορεί να κάνει θαύματα στην παρούσα κατάσταση. o_O
Την πρότεινα γιατί νόμιζα πως είχες εξαντλήσει τα περιθώρια με τον AVR (πράγμα όχι και τόσο δύσκολο, υπάρχει λόγος που η YAMAHA και η PIONEER πανευρωπαικά κάνουν το ίδιο παιγνίδι στις πωλήσεις AV ενισχυτών, με αυτό που κάνει το VAGroup και η ΤΟΥΟΤΑ στα αυτοκίνητα...;)8-) )
Τούτου λεχθέντος και για να μην πολυ - παρεξηγηθώ :), εδώ και 20 χρόνια έχω το τελευταίο 16μπιτο CD50SE της (έχοντας χαρίσει το 63KIS στον αδερφό μου) μαζί με το αδερφό tuner ST50 που παίζει 10 ωρες τη μέρα... Αλλά ο τελευταίος μάραντζ ενισχυτής που μ' άρεσε ήταν δυό monoblock τσιμεντόλιθα με μπλε φωτάκια...

...:( Για μένα, Marantz = Πηγές.

Σκίσε τη γάτα! :D
Το ήξερα πως ο καναπές είναι πρόβλημα. Μάλλον τα ηχεία θα αντικατασταθούν με bronze 2 και isoacoustics aperta και θα τοποθετηθούν στο έπιπλο. Άρα θα ανοίξω thread για πώληση των bronze 5 αργά ή γρήγορα.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Κρίμα είναι... Μια η άλλη οικονομικά, και το πρόβλημα φοβάμαι θα παραμείνει. Γωνία απ' τη μιά, χωρίς τοίχο απ' την άλλη, η καταραμένη συνταγή.... Το πολυκάναλο απ' τα λίγα που έχω εμπεδώσει, θέλει ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ τουλάχιστον για τον μπροστά και τους πλάγιους τοίχους... ΟΛΑ τα άλλα έπονται... :(:drinks:
 

Μηνύματα
79
Reaction score
22
Κρίμα είναι... Μια η άλλη οικονομικά, και το πρόβλημα φοβάμαι θα παραμείνει. Γωνία απ' τη μιά, χωρίς τοίχο απ' την άλλη, η καταραμένη συνταγή.... Το πολυκάναλο απ' τα λίγα που έχω εμπεδώσει, θέλει ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ τουλάχιστον για τον μπροστά και τους πλάγιους τοίχους... ΟΛΑ τα άλλα έπονται... :(:drinks:
Συμφωνώ ήθελα να πω πως όταν δοκίμασα τα bronze 2 φίλου μου φάνηκαν σαν να ήταν πανομοιότυπα μεταξύ τους αλλά σίγουρα ήθελαν το υπογουφερ.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Κάθε φορά που τα κουβεντιάζω, θυμάμαι την παρουσίαση δοκιμή γνωστού μας περιοδικού, που αφού εκθειάζει στα bronze 5 την καθαρότητα, ησυχία, λεπτομέρεια, χαμηλό κλπ. καταλήγει:

- ΥΠΕΡ: μπλά, μπλά, μπλά, μπλά...
_ ΚΑΤΑ: "δεν αρέσουν σε όλους" (!!!) :confused::cry::lol: Λες κι είναι παραπάνω από 10 τα μηχανήματα που πραγματικά αρέσουν σε όλους...! :O_o::cautious: Η αυτοί που τα βγάλανε best buy vfm πέρσι στην EISA, ήταν μειοψηφίες...

Τες πά... Σκίσε τη γάτα! Θα σ' αρέσει! :wink:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.169
Reaction score
8.176
Πραγματικά ο ήχος τους ξεχωρίζει, εγώ μπορώ να τα ξεχωρίσω ανάμεσα σε δεκάδες. Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται στις τελευταίες σειρές.
Προσωπικά πάντως δεν μου αρέσουν, ή τα έχω συνηθίσει και μου φαίνεται βαρετός ο ήχος τους.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.467
Φιλε μου διαβαζω διαφορες απαντησεις

Τα ηχεια σου ειναι παρα πολυ καλα
Ο ενισχυτης σου ειναι ενας πολυκαναλος βασικο μοντελο και ειναι παλιοτερο

Άποψη μου μην προσθεσεις εναν δικαναλο μικρομεσαιας κατηγοριας τουχιλιαρικου εχοντας και το ρισκο να παρεις κακο.
μηχανημα
Ετσι θα εχεις τα ιδια ηχεια παλι τον παλιο πολυκαναλο και θαχεις.παρει εναν δικαναλο μετριο

Παρε απλα εναν πολυκαναλο μεχρι 1000ε καιδωσε αυτον που εχεις για κανα 100ικο
;)
 

Μηνύματα
79
Reaction score
22
Φιλε μου διαβαζω διαφορες απαντησεις

Τα ηχεια σου ειναι παρα πολυ καλα
Ο ενισχυτης σου ειναι ενας πολυκαναλος βασικο μοντελο και ειναι παλιοτερο

Άποψη μου μην προσθεσεις εναν δικαναλο μικρομεσαιας κατηγοριας τουχιλιαρικου εχοντας και το ρισκο να παρεις κακο.
μηχανημα
Ετσι θα εχεις τα ιδια ηχεια παλι τον παλιο πολυκαναλο και θαχεις.παρει εναν δικαναλο μετριο

Παρε απλα εναν πολυκαναλο μεχρι 1000ε καιδωσε αυτον που εχεις για κανα 100ικο
;)
Μην μου πυροβολείτε τον Marantz
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.169
Reaction score
8.176
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Δεν μας ενδιαφέρουν εδώ τα συστήματα ήχου και οι παραμετροποιήσεις. Η βασική φιλοσοφία στους av δεν αλλάζει. Μια από τα ίδια θα είναι σε θέματα μουσικής KAI τα τελευταία μοντέλα. Οι ευκολίες αλλάζουν, για να πουλάνε τα νέα μοντέλα, για να κινείται η αγορά δηλαδή.

Ως αναφορά το ηχείο, είπαμε, έχει φίλους και εχθρούς διότι καλώς ή κακώς επεμβαίνει στον ήχο. Εφ όσον λοιπόν μας αρέσει, το κρατάμε διότι κατά τα άλλα είναι μια σοβαρή και αξιόπιστη κατασκευή. Για να ακούσουμε όμως μουσική, απαιτείται δικάναλο μηχάνημα.

Αγοράζουμε έναν στερεοφωνικό ενισχυτή και τον κρατάμε μία ζωή, και μας ευχαριστεί, μας καλύπτει, av χρειαζόμαστε .... κάθε 2 χρόνια, αυτή είναι η διαφορά.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.872
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top