Αναβάθμιση stereo ήχου σε surround σύστημα

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Προσωπικά πάντως δεν μου αρέσουν, ή τα έχω συνηθίσει και μου φαίνεται βαρετός ο ήχος τους.
Πατρίδα, εσύ δεν είσαι που βαρέθηκες τους Devialet και τον Hegel 360;;;o_O:smile:

Εφ όσον λοιπόν μας αρέσει, το κρατάμε διότι κατά τα άλλα είναι μια σοβαρή και αξιόπιστη κατασκευή. Για να ακούσουμε όμως μουσική, απαιτείται δικάναλο μηχάνημα.
Α, γειά σου! :drinks:

(Και στοιχειώδες τρίγωνο ακρόασης, και στοιχειώδης έλεγχος των ανακλάσεων του χώρου... :( )
 



Μηνύματα
79
Reaction score
22
Πατρίδα, εσύ δεν είσαι που βαρέθηκες τους Devialet και τον Hegel 360;;;o_O:smile:



Α, γειά σου! :drinks:

(Και στοιχειώδες τρίγωνο ακρόασης, και στοιχειώδης έλεγχος των ανακλάσεων του χώρου... :( )
Άρα συμφωνείτε στην αλλαγή σε monitor audio bronze 2 λόγω χώρου και υποβοήθηση με το sub;
Δεν βρίσκω άλλη λύση για τον χώρο μου
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Άρα συμφωνείτε στην αλλαγή σε monitor audio bronze 2 λόγω χώρου και υποβοήθηση με το sub;
Δεν βρίσκω άλλη λύση για τον χώρο μου
Μα σου δόθηκε η λύση:
τα τοποθετείς όλα ΣΥΜΜΕΤΡΙΚΑ και με αέρα στον απίθανο τοίχο που φιλοξενεί τώρα τον πίνακα με τις λεύκες (στην ανάγκη κόψε τον καναπέ σε κομμάτια και κάν' τον πολυθρόνες!), η
- πούλα τα όλα εκτός απ' το universal player και πάρε ένα τέτοιο!...
Δεν την κατάλαβες;
 

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Εαν μενεις Αθηνα πηγαινεις και ακους τα ηχεια σου σε καποια μαγαζια με δικαναλους να παρεις μια ιδεα
Μετα θα προτεινα να προσκαλεσεις κανα δυο γκουρου απο τη παρεα για μονο ελληνικο ( μην ξοδευομαστε ) και ακροαση του συστηματος . Δεν θα εκανα με τιποτα downgrade του συστηματος αν δεν ειμουν 1000% σιγουρος.
Οταν ακους μουσικη 2.1 εξακολουθει να σ φαινεται οτι εχει προβλημα οδηγησης?
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Το ήξερα πως ο καναπές είναι πρόβλημα. Μάλλον τα ηχεία θα αντικατασταθούν με bronze 2 και isoacoustics aperta και θα τοποθετηθούν στο έπιπλο. Άρα θα ανοίξω thread για πώληση των bronze 5 αργά ή γρήγορα.
Αν σε ενδιαφερει το δικαναλο ξεχνα τα bronze 2. Βασικα οι περισσοτεροι εδω μεσα θα διαφωνησουν και θα με κραξουνε για αυτο που θα σου πω αλλα εγω αυτο θα εκανα. Θε αγοραζα τα 2 μπροστινα τα silver 2 η τα gold 50 και καποια στιγμη αργοτερα και το κεντρικο τους σε συνδυασμο με ενα integrated με ht bypass πχ marantz pm 7006. Μην πας απο τα bronze 5 στα bronze 2 αδικος κοπος ειναι και πεταμενα λεφτα... δεν φταιει ο χωρος ατην προκειμενη περιπτωση... σιγουρα θα επαιζαν καλυτερα σε φροντισμενο χωρο αλλα ο χωρος δεν ειναι το νουμερο ενα για εσενα στη παρουσα φαση...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.074
Reaction score
8.083
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κάνουμε υποβάθμιση του συστήματος. Μπουμάρουν? από άποψη χώρου? Αν υπάρχει πρόβλημα στο χαμηλό, αποκλειστικά υπεύθυνος είναι ο marantz. Αν υπάρχει πρόβλημα με τον χώρο, αν τα 2 τα θέσουμε σε βάσεις, επανερχόμαστε στην προηγούμενη κατάσταση, αφού και αυτά θα καταλαμβάνουν ακριβώς τον ίδιο χώρο με τα δαπέδου.Στο θέμα δε ....χαμηλό, πάλι θα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα , διότι αυτό το φαινόμενο (μπουμάρισμα) εμφανίζεται πάνω από τα 80 hz άρα μία από τα ίδια.

Στην θέση σου (εφόσον κάτι δεν σε ικανοποιεί - φυσιολογικό στην ακρόαση μουσικής όταν ο ενισχυτής μας είναι τύπου av) , θα ξεκίναγα με την επιλογή: Stereo ενισχυτής, γύρω στο χιλιάρικο ή και κάτι παραπάνω, (μεταχειρισμένος από εδώ μέσα θεωρείται καλή λύση), θα έβλεπα την βελτίωση που θα φέρει στα υπάρχοντα ηχεία, και αν με κάλυπτε η νέα κατάσταση, καλώς! Σε αντίθετη περίπτωση, προχωρείς σε αντικατάσταση των M.A. (με ποιοτικότερη επιλογή όμως και όχι μια από τα ίδια....)
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.074
Reaction score
8.083
Πάρε και μια ιδέα για τα ηχεία σου σε δικάναλο σύστημα. Αν και δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι καλή λύση η ακρόαση μέσω youtube....


 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κάνουμε υποβάθμιση του συστήματος. Μπουμάρουν? από άποψη χώρου? Αν υπάρχει πρόβλημα στο χαμηλό, αποκλειστικά υπεύθυνος είναι ο marantz. Αν υπάρχει πρόβλημα με τον χώρο, αν τα 2 τα θέσουμε σε βάσεις, επανερχόμαστε στην προηγούμενη κατάσταση, αφού και αυτά θα καταλαμβάνουν ακριβώς τον ίδιο χώρο με τα δαπέδου.Στο θέμα δε ....χαμηλό, πάλι θα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα , διότι αυτό το φαινόμενο (μπουμάρισμα) εμφανίζεται πάνω από τα 80 hz άρα μία από τα ίδια.

Στην θέση σου (εφόσον κάτι δεν σε ικανοποιεί - φυσιολογικό στην ακρόαση μουσικής όταν ο ενισχυτής μας είναι τύπου av) , θα ξεκίναγα με την επιλογή: Stereo ενισχυτής, γύρω στο χιλιάρικο ή και κάτι παραπάνω, (μεταχειρισμένος από εδώ μέσα θεωρείται καλή λύση), θα έβλεπα την βελτίωση που θα φέρει στα υπάρχοντα ηχεία, και αν με κάλυπτε η νέα κατάσταση, καλώς! Σε αντίθετη περίπτωση, προχωρείς σε αντικατάσταση των M.A. (με ποιοτικότερη επιλογή όμως και όχι μια από τα ίδια....)
Η ενσταση που εχω σε αυτο που λες ειναι οτι ενισχυτης του χιλιαρικου στα bronze αδικειται...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Όλα αδικούνται οταν σφηνώνεις το ενα ηχείο στη γωνία και το αλλο δεν εχει καθόλου πλαϊνό τοίχο.
Όλα.

Καμία αλλαγή μηχανημάτων ως αντίδοτο σε λάθος τοποθέτηση.

Ειναι σαν να εχεις πονόδοντο και να βάζεις γύψο στο πόδι για θεραπεία.
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.074
Reaction score
8.083
Η ενσταση που εχω σε αυτο που λες ειναι οτι ενισχυτης του χιλιαρικου στα bronze αδικειται...
Σωστά αναφέρεις, όμως μιας και ξεκινά ο φίλος μας αυτήν την διαδικασία, ας αγοράσει κάτι σωστό, μην ξεχνάμε ότι δικάναλο δεν αλλάζουμε εύκολα, μια ζωή θα είμαστε παρέα με αυτόν. Ως αναφορά τα ηχεία, μελλοντικά το εξετάζει.

Παραπάνω στο video αν προσέξουμε, όντως υπάρχει θέμα με το χαμηλό τους κατά την γνώμη μου. Η M.A. για να εντυπωσιάσει, έχει τονίσει μάλλον υπερβολικά αυτό το κομμάτι, έτσι επιβάλλεται στο τελικό αποτέλεσμα, καλύπτοντας το υπόλοιπο ακουστικό φάσμα.
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Παραπάνω στο video αν προσέξουμε, όντως υπάρχει θέμα με το χαμηλό τους κατά την γνώμη μου.Η M.A. για να εντυπωσιάσει, έχει τονίσει μάλλον υπερβολικά αυτό το κομμάτι, έτσι επιβάλλεται στο τελικό αποτέλεσμα, καλύπτοντας το υπόλοιπο ακουστικό φάσμα.
Συγνώμη κιόλας αλλά στο παραπάνω video τα klipsch ακούγονται σαν καραμούζες νομίζω!Μάλλον αδικούνται!

Όσο αφορά τα ΜΑ δε νομίζω να καλύπτεται το υπόλοιπο φάσμα από το χαμηλό.Ίσα ίσα που το τελικό άκουσμα είναι αρκετά ισορροπημένο και με τη χαρακτηριστική διαύγεια που διακρίνει τον ήχο της.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.074
Reaction score
8.083
Βλέπετε λοιπόν πως διαφέρουν οι γνώμες και τα γούστα! Εντάξει, με το youtube είναι φυσικό να έχομε αποκλίσεις από την πραγματικότητα. Όμως αυτόν ακριβώς τον ήχο είναι που δεν δέχομαι προσωπικά. Έχω στο σαλόνι μου τα rs6 και έχουν αυτόν ακριβώς το ψεύτικο κατά την γνώμη μου ήχο. Ευτυχώς υπάρχουν εκεί μόνο για να συνοδεύουν σε καμιά φιλική συγκέντρωση μία στο τόσο. Ούτε φυσικά και τα κλιπσς στο βίντεο με καλύπτουν, όμως έχουν πιο υποφερτό αποτέλεσμα, τουλάχιστον, στα δικά μου ώτα!

Προσωπικά χρησιμοποιώ ποιοτικά ακουστικά για τέτοιες συγκρίσεις!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.074
Reaction score
8.083
Το κακό είναι τελικά ένα: Ότι και να μην κάνω κέφι κάτι, αναγκάζομαι να το τρώω στην "μάπα" που λένε, ένεκα σκίσιμο γάτας.
Ξεφεύγουμε λίγο, αλλά δεν πειράζει. Έτσι γίνεται και χαβαλές. 10 χρόνια λοιπόν τα rs, και άλλα 5,6 τα klipsch. Που να ξεφύγω.
Για να γίνει κάτι, πρέπει να .... το "χαλάσω"....
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Και αν δε γίνεται να τοποθετηθούν σωστά?
;) Γιατί να μη γίνεται ρε παιδιά; Πόσο βαρύς μπορεί να είναι αυτός ο καναπές; Δε θα τον πάρει στον ώμο, μια γωνία (λάθος:) ) θα τον σύρει...:D

Χώρια που αν τα τοποθετήσει και σωστά, μπορεί να ανακαλύψει πως η ευκρίνεια που του λείπει δεν είναι από υπερβολικά βουητά, αλλά πως απλά η "μαγεία" του μάραντζ έχει "ταβάνι"... 8-) Μπορεί πάλι και να μείνει ευχαριστημένος! :p
Το σίγουρο για μένα είναι, πως δεν δίνουμε χιλιάρικα για να διορθώσουμε το ότι ένα ηχείο δαπέδου είναι κλεισμένο σε μισό τετραγωνικό, ανάμεσα σε δυο τοίχους, έναν καναπέ κι ένα έπιπλο... Ούτε ο Μάκιντος του παραπάνω βίντεο, ούτε ο Ονγκάκου, ούτε ο Τζέφ ο Ρόουλαντ ο ίδιος δε διορθώνει τέτοια τοποθέτηση... Μπορεί να αλλάξουν λίγο τα μεσοπρίμα, αλλά τα χαμηλομεσαία τα ίδια σκ@τ@ θα είναι... :(
Πως να στο πω ρε παιδί μου, δεν δικαιούσαι να "σπιτώσεις" αυτήν, και να τη βάλεις να κοιμάται στο δωματιάκι του καυστήρα... :tongue:

Σκίσε τη γάτα και βάλ' την να κοιμάται μαζί με τη γυναίκα σου! :rolleyes::D

Αυτά... :drinks:

*** Η φωτό, αφιερωμένη στα φιλαράκια ! :D
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.505
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top