Έκθεση Hxos eikona show 2017

Μηνύματα
518
Reaction score
2.342
1000 μπράβο σε όλους ανεξαιρέτως τους εκθέτες που στην σημερινή Ελλάδα του Black Friday και του 9.99 ευρώ έστησαν (και κουβάλησαν) συστήματα H-Fi χιλιάδων ευρώ ξοδεύοντας χρήμα – χρόνο και ανεκτίμητο μεράκι


Δυστυχώς για όλους το 95% του κοινού της έκθεσης δεν είναι πελάτες για διάφορους λόγους.

Η έκθεση πρέπει να στραφεί σε consumer προϊόντα , να γίνει σε μεγαλύτερο χώρο και τότε ίσως τραβήξει και τους μεγάλους (SONY – LG κλπ με μεγάλα περίπτερα ) που όχι άδικα συμπεραίνουν πως , όπως είναι , απευθύνεται σε ειδικό κοινό

Σε κοινό που επιπλέον είναι γερασμένο και (πλέον) απρόθυμο ή αδύναμο να καταναλώσει.

Το συμπέρασμα μου γενικά από ότι άκουσα είναι ότι όποιος έχει ένα αξιοπρεπές σύστημα στημένο σωστά και σε προσεγμένο χώρο ΔΕΝ έχει λόγο να κάνει αναβαθμίσεις .

Γενικά μου άρεσε ο ήχος στα μεγάλα δωμάτια – ίσως γιατί υπάρχει ένας αέρας που μας λείπει από την ακρόαση στους σπιτικούς χώρους.

Προσωπικά έχω κάποιο budget για αναβάθμιση εικόνας σε projector – αλλά η εικόνα, σαν θέμα στην έκθεση, ήταν απούσα.

Μόνος προβολέας ο μεγάλος Benq αλλά αυτό που είδα δεν μου άρεσε.

Επαναλαμβάνω μπράβο στους εκθέτες -
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Δεν είχε κανα φυλλαδιάκι - σχεδιάγραμμα με τα δωμάτια και τους εκθέτες στο καθένα;;
Έτσι ανοίγατε την πόρτα (την ανοιχτή) και ψάχνατε να δείτε που μπήκατε;;; :o
Δεν ακολουθω ποτε το φυλλαδιο... γιατί θα παω σεολα. Απλά μερικά τη στιγμή που ηθελα να μπω ήταν ασφυκτικά γεμάτα... σε σημείο αποκρουστικό.... αλλα η αληθεια είναι ότι απουσιαζαν πολλές μεγαλες φίρμες....
 

Μηνύματα
100
Reaction score
17
Καλύτερος ο ήχος σε πολλά δωμάτια τη δεύτερη μέρα από το ότι την πρώτη
Audio solution, pmc +bryston, goldmun+zelaton,
εμένα τα pmc δεν μου άρεσαν. Πλυ μετριος ηχος για ηχειο 8.500€...
[DOUBLEPOST=1511774157][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1511774258][/DOUBLEPOST]
Από διάφορα δωμάτια, μεταξύ άλλων, ηχεία Wilson audio Yvette, Audio Physic, ψηφιακά DCS , ενισχυτικά Einstein κλπ
θυμασαι τα Einstein με τι ηχεια επαιζαν?
[DOUBLEPOST=1511774413][/DOUBLEPOST]
Και τα υπόλοιπα δωμάτια που μου άρεσαν

Focal (πάλι :))

View attachment 84164


Rockport

View attachment 84165


Μου είπαν αλλά το ξέχασα :gotcha:

View attachment 84166

Pmc

View attachment 84167


Και λάμπες /κόρνες (για να μην λέτε πως είμαι δογματικός)

View attachment 84168

Επίσης μου άρεσε και το δωμάτιο των αδελφών Τσακιρίδη. Ναι ρε...
κι όμως. Το συστημα με τις λαμπες-κορνες plus LAB 12 επαιζε εκπληκτικα καλά...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έτσι ανοίγατε την πόρτα (την ανοιχτή) και ψάχνατε να δείτε που μπήκατε;;; :o
Γι'αυτό και η μεγάλη επισκεψιμότητα στα δωμάτια με λαμπατα ενισχυτικά!
Έλεγαν όλοι , "είδα φως και μπήκα" !
 


Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
δεν μπορεσα να διαβασω ολα τα μηνυματα,οποτε αν καποιος μπορει ας με διαφωτισει......υπηρχαν cyrus στην εκθεση?υπαρχει αντιπροσωπος πλεον στη χωρα μας?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.412
Reaction score
27.698
δεν μπορεσα να διαβασω ολα τα μηνυματα,οποτε αν καποιος μπορει ας με διαφωτισει......υπηρχαν cyrus στην εκθεση?υπαρχει αντιπροσωπος πλεον στη χωρα μας?
Ναι & Ναι
 

A

AKARL

Guest
Σε αυτή την έκθεση συνέβησαν συνταρακτικά γεγονότα. :D:dance2:

Ακόμα και ο ούλτρα-χάρντκορ-πσηφιακοστερεοκαταστασιακός-γρεζολάγνος-ρασιοναλιστής Herr Doktor Dimifuss φαίνεται να γοητεύτηκε από τις "λάμπες" και να "είδε το φως το αληθινό". :acute:

Ιδού, για του λόγου το αληθές:

Και λάμπες /κόρνες (για να μην λέτε πως είμαι δογματικός)
Επίσης μου άρεσε και το δωμάτιο των αδελφών Τσακιρίδη. Ναι ρε...
Τα ύστερα του κόζμου, λέμε! :o:o:o

ΥΓ: Λέτε, λίαν συντόμως, να τον δούμε να "βγαίνει από τη ντουλάπα" και να την ακούει με τίποτε καραμουζοειδείς ανοιχτόμπαφλες βινυλόλαμπες;;;;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.412
Reaction score
27.698
ευχαριστω,ποιος ειναι?μπορουμε να πουμε?
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω. Τα είδα στο δωμάτιο με τα Elac. Τους ρώταγαν και απαντούσαν ότι υπάρχει αλλά αυτοί θα κάνουν μόνο διάθεση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Σε αυτή την έκθεση συνέβησαν συνταρακτικά γεγονότα. :D:dance2:

Ακόμα και ο ούλτρα-χάρντκορ-πσηφιακοστερεοκαταστασιακός-γρεζολάγνος-ρασιοναλιστής Herr Doktor Dimifuss φαίνεται να γοητεύτηκε από τις "λάμπες" και να "είδε το φως το αληθινό". :acute:

Ιδού, για του λόγου το αληθές:





Τα ύστερα του κόζμου, λέμε! :o:o:o

ΥΓ: Λέτε, λίαν συντόμως, να τον δούμε να "βγαίνει από τη ντουλάπα" και να την ακούει με τίποτε ανοιχτόμπαφλες βινυλόλαμπες;;;;

:roflmao::roflmao::roflmao:

Το οτι μου άρεσε στιγμιαία κάτι που άκουσα σε μια έκθεση δεν σημαίνει πως θα έβαζα λάμπες/κόρνες/Spendor για μόνιμη συντροφιά στο σπίτι μου.

Μετφορικά, θα μπορούσαμε να το παρομοιάσουμε με ενα one night stand συγκριτικά με την γυναίκα που παντρεύεσαι.
 


Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
εγω περσι δεν ειχα παει.Φετος εκανα μια βόλτα,ο ηχος που ακουσα σε ελάχιστα δωματια,μετρημένα στο ένα χερι μου αρεσε,αλλα επειδή δεν καθησα αρκετά δεν θα γράψω συγκεκριμενα.Το μονο που εχω να πώ ,το ξενοδοχείο δεν κανει γι αυτή τη δουλειά,αλλα και ολη η εκθεση το μόνο που μου εδειξε ξεκάθαρα είναι τη φορολογία του Τσίπρα.
 

A

AKARL

Guest
:roflmao::roflmao::roflmao:

Το οτι μου άρεσε στιγμιαία κάτι που άκουσα σε μια έκθεση δεν σημαίνει πως θα έβαζα λάμπες/κόρνες/Spendor για μόνιμη συντροφιά στο σπίτι μου.

Μετφορικά, θα μπορούσαμε να το παρομοιάσουμε με ενα one night stand συγκριτικά με την γυναίκα που παντρεύεσαι.
Απλά μια στιγμή ανθρώπινης αδυναμίας, ένα "στιγμιαίο λάθος", υπέκυψες στον πειραζμό και στο πάθος λοιπόν; :idk:

Μα άλλα λόγια, και κροκόδειλο σε σάλτσα σοκολάτας με σεβίτσε καγκουρό και καραμελωμένα ραδίκια να έχεις κάθε μέρα για δείπνο στο σπίτι, κάπχοια στιγμή θα 'ρεχθείς και το "βρώμικο". ;)

Αυτό το σέβομαι ως στάση πολύ περισσότερο από την Προεδρική. :whistling:

 

I

iason

Guest
Εαν υπάρχει κάποιος που άκουσε τα Focal kanta να μας μεταφέρει την αποψή του παρακαλώ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Εαν υπάρχει κάποιος που άκουσε τα Focal kanta να μας μεταφέρει την αποψή του παρακαλώ.
Είπαμε, καλά για τα χρήματά τους. Μια χαρά.
Επαιζαν βέβαια με εξαιρετικά ποιοτικά μηχανήματα πολλαπλάσιας αξίας.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σημείωση για να ξέρετε τι ακούτε...
Αν μιλάμε για ένα μικρό δωμάτιο ξενοδοχείου 3 X 3 X 5 (τυχαία αναλογία αλλά περίπου σωστή), και σου <<πετάξει>> ο χώρος δυο αξονικούς ρυθμούς στους 35 Hz και έναν έντονο (+7 db) στους 68 Hz ψάχνεις να βρεις το subwoofer, ενώ παίζει ηχειάκι 5.25 ιντσών.
Δεν βγάζει το ηχείο τέτοιες χαμηλές συχνότητες σε ικανή στάθμη, αλλά τις ενισχύει ο χώρος.
 


Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Εγω δεν θα πω !!
Ημουν Σαββατο απο 12 εως 8 και Κυριακη το ιδιο....

Βινυλια αγορασα Κυριακη πριν το κλεισιμο !
 
  • Like
Reactions: vet

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
καποιες λιγες εντυπωσεις κι απο μενα...



Κατεβηκαμε λοιπον με τ αυτοκινητο με τον Στεργιο τον Κακαλιο, πολυ ομορφο ταξιδι τα δυο μας, παρεουλα, μουσικουλα, σουσου κλπ, τον πειραζαν εκει οι κοπελες στα διοδια, ειδε μια και τη βερα του ακομα, "αχ Στεργιο φορας και βερα ααχ" και τετοια πραγματα!!

Πολυ ωραιο ταξιδακι με λιγα λογια, φτασαμε κεφατοι και ξεκουραστοι, οπως θα επρεπε. Χαλαρα και ομορφα!

Στην εκθεση, αρκετος κοσμος, πολυ φιλοι γνωστοι και διαδυκτιακοι φιλοι και παρεες, τα ειπαμε οσο προλαβαιναμε λογω πιεσης χρονου.

Θα λεγα πως τα δωματια στους μεγαλους χωρους, ισογειο , υπογειο και 1ος οροφος, επαιζαν πλην εξαιρεσεων πολυ καλυτερα, με μεγαλο πλεονεκτημα τον αερα και τα τετραγωνικα. Το απολαμβανες περισσοτερο σιγουρα...
Στους υπολοιπους οροφους και στα μικρα δωματια, παλι πλην εξαιρεσεων δεν απεδιδαν πιστευω οπως θα επρεπε η θα μπορουσαν τα συστηματα και πολλυ αδικηθηκαν..


Καποια συστηματα που ξεχωρισα λοιπον, με τυχαια σειρα.
Θα ξεκινησω απ τα κορυφαια, κατα τη γνωμη μου και με το λιγοστο χρονο που τα ακουσα, και με τον τροπο που απεδιδαν στο χωρο που ηταν στημενα.

- το συστημα του ΚΟΨ, Vienna, Gryphon.

Εντυπωσιακος, ανετος ηχος, με μεγαλη εικονα, μεστες φωνες και σωστο στησιμο, ακομα και σε μεγαλες εντασεις. Υπεροχο.



Chameleon Audio - Audio Solutions - AUdio Hungary-Reed

Αν και πνιγμενο σε μικρο χωρο και σχεδον στις γωνιες, απεδωσε εντυπωσιακα. Δυναμικα, βαθος σκηνης, λεπτομερεια. Σ εκανε ν αναρωτιεσαι και πιστευω σε οσους το ακουσαν αν οντως το οδηγει αυτος ο μικρος ολοκληρωμενος των μολις 50 βατ. Πραγματικα ρεσιταλ. Τον ζαχαρωνω. βεβαια δεν ειναι και οικονομικα, περι τα 35 και 6 χιλιαδες ευρω.



Lamm - Rockport της MF Audio.

Kι αυτο αν κ πνιγμενο, αποδιδει παντα ομορφα, μουσικα και αβιαστα.Δεν θα λεγα πως "ξεχωριζει καπου" αλλα ισως ειναι κι αυτο που το κανει τοσο ομορφο , να χαιρεσαι να ακους ηρεμα κ γλυκα μουσικη!



ΤLA- Verity - Kronos

κι αυτο σαν τα Lamm θα ελεγα, με μια ιδια περιγραφη. ΜΟυσικη, ηρεμα, ομορφα και αβιαστα.



Focal - Vitus και με Mola Mola.

Ποτε δεν ημουν φιλος της Focal, τα ακουγα και τα ενιωθα απλα...ηχεια. Δε μου ελεγαν ποτε κατι. Δε με χαλουσαν κιολας βεβαια.
Φετος ηταν η πρωτη φορα μετα απο χρονια, που μου αρεσε Focal.
Επαιζαν πολυ ωραια, και τα 2-3 συστηματα που ακουσα. Θα Ξεχωριζα ισως με τα Vitus, ενας διαφορετικος ηχος και voicing απο τα Mola Mola, αλλα εξισου ομορφος.
Υπηρξε για πολλους ενα "αινιγμα" για τις μπασοπαγιδες στις γωνιες πισω απ τις κουρτινες στο συστημα του MOla Mola...


Aυτα ηταν κατα τη γνωμη μου παντα τα Top.


Περναω πιο κατω σε αποδοση, σε συστηματα που μου αρεσαν πολυ επισης..


Sonus Faber .
Φανταστικα ηχεια και πολυ ομορφα, all time classic επιλογες. ΑΠλα φετος δεν ηταν αυτο το κατιτις που θα λεγα πως το κατατασει στα top για μενα.

Κii Audio 3 .
Δυνατος ηχος, με μεγαλες πιστευω προοπτικες
Αν κ δε θα το επελεγα, φανηκε πως εχει προοπτικη και δυναμικα, και σηκωνε καλυτερο στησιμο.

Lab 21.
ΠΟλυ ομορφη αποδοση, λαμπες και κολπα με πολυ δυναμικα ηχεια. Μπραβο!

Το δωματιο Maestros αν δεν κανω λαθος με τα Ζelaton . Διαυγης , με πολυ καλη εικονα και μικροδυναμικα, ομορφη ροη . Θα περιμενα κατι καλυτερο λογω συνοδων και αξιας, αλλα και παλι εδειξε τα δοντια του.

Μεγαλη εκπληξη το δωματιο των Klipsch. Mε 2 διαφορετικα ηχεια, νεου κ παλαιου τυπου, εκπληκτικη αποδοση, εικονα και χαμηλο και δυναμικα για σεμιναριο! και ολα αυτα μ εναν Nad. Θα μπορουσα ανετα να ζησω μ αυτα, ακομα και σ ενα πολυ δυσκολο 3χ3 δωματιο!

Το δωματιο των Tsakiridis Devices. Εξαιρετικοι ανθρωποι, φιλικοι, προσιτοι και παντα με καλη μουσικη και αποδοση! Κελαηδουσε το συστημα, και δεδομενου της τιμης τους , δε το συζηταμε!Μπραβο!

Τα Kef Ls 50 Και τα ασυρματα και τα κανονικα.
Πολυ καλο παιξιμο, εξαιρετικη αποδοση δεδομενου και του μεγεθους, πολυ καλη εικονα και φωνες, εξαιρετικη τιμη! Φανταστικο!


το συστημα της Ayon.

Kαπως σαν τα Verity και Lamm, ανετο, μουσικο, γλυκο και απροβληματιστο!


Αν θυμηθω κατι αλλο, μαζι με τις φωτο, θα προσθεσω στα τοπ για μενα συστηματα.

Απογοητευτικα απο το συστημα με τα μεγαλα panel AUdio Exclusiv και Burmester.
To oμορφοτερο και αυτο που θα θελα να εχω στο σπιτι μου. Πραγματικα.

Αλλα δεδομενης της αξιας του, θα θελα καλυτερη αποδοση.
Τρομερη εικονα και φωνες, αλλα χαμηλες εντασεις, μαζεμενα ακρα και γενικα θα θελα κατιτις παραπανω, με λιγα λογια.

Το δωματιο της Green Way, παραδεισος της μουσικης!

Δισκοι, cds, dvd, blueray κλπ. Παντα γεματο απο κοσμο, και με πολυ ομορφες επιλογες.

Πραγματικα πανεμορφες και με πολυ καλη εικονα οι τηλεορασεις της Samsung!
Moυ φαινεται θα παω για πιο καινουρια, μ εντυπωσιασαν.


Ο Αρβανικ και τα JBL του και οχι μονο!
δυνατο παιξιμο, και τα μικρα ηχεια, και το boombox και η μπαρα, σταθμες παρτυ και οχι μονο!
Και παντα με καλη παρεα και πειραγμα!

ο Προβολεας 4Κ της Benq ηταν πολυ δυνατος με πολυ καλο γραψιμο!

ΑΥτα τα ομορφα για οτι μου εκανε εντυπωση....

Στην ταβερνα ειδαμε γνωστους και φιλους, τα ειπαμε, φαγαμε ηπιαμε, πειραχτηκαμε. Μαζευτηκαμε καμια πιστευω 25-40 ατομα, Avsite, Aca και οχι μονο.

Γελιο, ειδα νεα προσωπα, βγηκαμε φωτο, το γουσταραμε, αν κ λογω κουρασης φυγαμε νωρις...

Συντομα θα συνεχισω με φωτογραφικο υλικο και πολλες....αποκλειστικοτητες!!!

Stay Tuned !
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top