θερμοκρασίες και βόμβος τελικού

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
καλησπέρα. όπως έγραψα και σε άλλο topic αγόρασα ένα τελικό ADCOM GFA 7500 5X150W @ 8 ohm.
11 χρονών μηχάνημα πρώτο χέρι απείραχτος. του έδωσα προ ενίσχυση από έναν yamaha rxa830.
2 ερωτήματα. τι θερμοκρασίες είναι λογικό να ανεβάζει όταν παίξει πχ μια δίωρη ταινία στο -5db?
και δεύτερο είναι λογικός ένας βόμβος που βγαίνει κυρίως από τα tweeter ιδικά το ribbon του κεντρικού monitor audio, ανεξάρτητα της έντασης που του δίνω. είτε στο -80db είτε στα -5db ? τα καλώδια τα έχω διπλοτσεκάρει. να έβαζα κάποιο φίλτρο στη πρίζα? μου το έκανε πιο παλιά ένα sub που είχε αναλογικό ενισχυτή, υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει για τον ίδιο λόγο?

20171206_120527.jpg
20171206_145858.jpg
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
μετά από αρκετό ψάξιμο το πρόβλημα είναι από τη πλευρά του προενισχυτή. όταν ξεκουμπώνω το rca από την έξοδο center σταματάει, όπως και αν το κουμπώσω σε μια άλλη έξοδο πάλι σταματάει. δεν έχει ξαναπαίξει σαν προενισχυτής μέχρι σήμερα που ένωσα πάνω του το τελικό. υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ο βόμβος κατά 99% οφείλεται σε βρόχο της γείωσης που δημιουργείται.
Μια δοκιμή με καλυμμένη τη γη στην πρίζα του τελικού η του γιαμαχα με μονωτική ταινία θα το δείξει.
Όσον αφορά τις θερμοκρασίες, σίγουρα εκεί που είναι στριμωγμένος θα είναι υψηλές και θα πρέπει με ένα τρόπο να του δώσετε αέρα γιατί δε θα τη βγάλει καθαρή
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ο βόμβος κατά 99% οφείλεται σε βρόχο της γείωσης που δημιουργείται.
Μια δοκιμή με καλυμμένη τη γη στην πρίζα του τελικού η του γιαμαχα με μονωτική ταινία θα το δείξει.
Όσον αφορά τις θερμοκρασίες, σίγουρα εκεί που είναι στριμωγμένος θα είναι υψηλές και θα πρέπει με ένα τρόπο να του δώσετε αέρα γιατί δε θα τη βγάλει καθαρή
η πρίζα του yamaha από κατασκευής είναι χωρίς γείωση, θα δοκιμάσω να μονώσω και του adcom. αλλά γιατί βγάζει μόνο από το center και όχι στα άλλα. αν πχ ενόσω το rsb στο center του adcom δε το κάνει. αν πάλη ενόσω το center του yamaha στο front του τελικού θα ακούγετε στο front ηχείο. με λίγα λόγια η έξοδος center του yamaha βγάζει το βόμβο.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Διότι από εκεί έχει διαρροή προφανώς.
Κάντε και μια δοκιμή με διαφορετικό interconnect
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ο βόμβος είναι χαμηλή συχνότητα και αποκλείεται να βγαίνει από το tweeter.
Πιστεύω πως εννοείς φύσημα. Ένα χαμηλό φύσημα με το αυτί κοντά στο tweeter είναι λογικό να υπάρχει.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ναι ένα φύσημα απλά στο κεντρικό ακουγόταν πολύ πιο έντονα και λέω ακουγόταν γιατί έκανα ότι είπε ο φίλος Sugah μόνωσα και τη γείωση του τελικού και έφτιαξε.
όσων αφορά τις θερμοκρασίες το έπιπλο από πίσω το έκοψα και αύριο θα βάλω 2 fan να σπρώχνουν αέρα. πιστεύω να μην έχω θέμα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ο συγκεκριμένος ενισχυτής σηκώνει αρκετά υψηλές θερμοκρασίες.
Χρησιμοποίησε το τέρμα δεξί και το τέρμα αριστερό κανάλι ως Left και Right και το μεσαίο ως κεντρικό.
Αυτό για να έχεις ποιο ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας, καθότι τα κύρια κανάλια έχουν μεγάλη πληροφορία και ζεσταίνονται παραπάνω.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ο συγκεκριμένος ενισχυτής σηκώνει αρκετά υψηλές θερμοκρασίες.
Χρησιμοποίησε το τέρμα δεξί και το τέρμα αριστερό κανάλι ως Left και Right και το μεσαίο ως κεντρικό.
Αυτό για να έχεις ποιο ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασίας, καθότι τα κύρια κανάλια έχουν μεγάλη πληροφορία και ζεσταίνονται παραπάνω.
να μην τα ενόσω δλδ όπως γράφει πάνω η σειρα είναι L - C - R - RL - RR, λογικό αυτό που μου λες. δεν νομίζω να έχει κάποια διαφορά που είναι THX certified?
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Ναι ένα φύσημα απλά στο κεντρικό ακουγόταν πολύ πιο έντονα και λέω ακουγόταν γιατί έκανα ότι είπε ο φίλος Sugah μόνωσα και τη γείωση του τελικού και έφτιαξε.
όσων αφορά τις θερμοκρασίες το έπιπλο από πίσω το έκοψα και αύριο θα βάλω 2 fan να σπρώχνουν αέρα. πιστεύω να μην έχω θέμα.
έκοψες το έπιπλο αν σε πηρε γραμμή η ριτα σε βλέπω να κοιμασε στο δρομο .... περισσεύει ενα ρατζο στο σπίτι κάπου θα σε βάλω αν χρειαστεί :lolsign::vinsent::vinsent:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
έκοψες το έπιπλο αν σε πηρε γραμμή η ριτα σε βλέπω να κοιμασε στο δρομο .... περισσεύει ενα ρατζο στο σπίτι κάπου θα σε βάλω αν χρειαστεί :lolsign::vinsent::vinsent:
αυτή η γωνιά είναι δική μου κάνω ότι θέλω, μάλιστα με βοηθούσε που το έκοβα με το dremel.
Βέβαια αύριο είναι άλλη μέρα και το πολύ πολύ να μου πει να πάρουμε άλλο έπιπλο αν το δει στραβά. χαχαχαχ
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Ναι ένα φύσημα απλά στο κεντρικό ακουγόταν πολύ πιο έντονα και λέω ακουγόταν γιατί έκανα ότι είπε ο φίλος Sugah μόνωσα και τη γείωση του τελικού και έφτιαξε.
όσων αφορά τις θερμοκρασίες το έπιπλο από πίσω το έκοψα και αύριο θα βάλω 2 fan να σπρώχνουν αέρα. πιστεύω να μην έχω θέμα.
Με τα εύματα δεν πάιζουν,η γείωση πρέπει να είναι ενεργή και όχι καλλυμένη.
Μετά από 11 χρόνια ένας έλεγχος,ειδικά για τα ρεύματα ηρεμίας,είναι απαραίτητος
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
και κάτι ακόμα.
άλλο καλύπτουμε το πρόβλημα και άλλο το λύνουμε...νόμος
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Καλημερα!!!
Πολυ ομορφος ο χωρος σου!!;)
Εχω τον ιδιο τελικο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος !
Εσυ γιατι δεν εχεις παρουσιασει το Home cinema σου στο "For your eyes only"?:smile:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλημερα!!!
Πολυ ομορφος ο χωρος σου!!;)
Εχω τον ιδιο τελικο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος !
Εσυ γιατι δεν εχεις παρουσιασει το Home cinema σου στο "For your eyes only"?:smile:
Καλησπέρα. Αυτές τις μέρες που ολοκληρώνω τα τωρινά μου σχέδια θα το κάνω!!!
[DOUBLEPOST=1512636628][/DOUBLEPOST]
Με τα εύματα δεν πάιζουν,η γείωση πρέπει να είναι ενεργή και όχι καλλυμένη.
Μετά από 11 χρόνια ένας έλεγχος,ειδικά για τα ρεύματα ηρεμίας,είναι απαραίτητος
Σίγουρα ένας έλεγχος σε ένα αρκετά παλιό μηχάνημα θα ήταν καλός αλλά εδώ που βρίσκομαι (Σύρος) είναι λίγο δύσκολο να γίνει.
Ναι αλλά το πρόβλημα αν υπάρχει ποιος τον έχει? ο yamaha από μόνος του είναι οκ, ο adcom πάλι από μόνος του είναι οκ. εδώ σε καινούρια μηχανήματα αν παρουσιάζετε βόμβος - φύσημα λένε να τσεκάρεις τη γείωση.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Καλησπέρα. Αυτές τις μέρες που ολοκληρώνω τα τωρινά μου σχέδια θα το κάνω!!!
[DOUBLEPOST=1512636628][/DOUBLEPOST]

Σίγουρα ένας έλεγχος σε ένα αρκετά παλιό μηχάνημα θα ήταν καλός αλλά εδώ που βρίσκομαι (Σύρος) είναι λίγο δύσκολο να γίνει.
Ναι αλλά το πρόβλημα αν υπάρχει ποιος τον έχει? ο yamaha από μόνος του είναι οκ, ο adcom πάλι από μόνος του είναι οκ. εδώ σε καινούρια μηχανήματα αν παρουσιάζετε βόμβος - φύσημα λένε να τσεκάρεις τη γείωση.
Φύσημα όλα τα μηχανάκια έχουν,είναι δε πολύ έντονο με ηχεία υψηλής ευαισθησία
Μην ασχολείσαι με ''παιδικές'' ασθένειες
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αυτό ακριβώς που είπε ο από πάνω. Μην ασχολείσαι με το φύσημα το έχουν τα περισσότερα μηχανήματα. Πρόσεξε ! φύσημα . Όχι βόμβος. Βομβος σημαίνει βρόχος γειώσεως, Είναι άλλο πράμα . Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι παρεμβολή στο καλώδιο του κεντρικού από τον προ στο τελικό. Είτε λόγω διαδρομής είτε λόγω κακής - ψυχρής κόλλησης είτε πολλά άλλα.
Πάντως το φύσημα που λές ότι κόπηκε με την κάλυψη της γείωσης , εμένα δεν μου μοιάζει με φύσημα. Ο βόμβος είναι σταθερό βουητό σαν μμμμμμμμμμμ η ββββββββββ η κάπως έτσι τέλος πάντων το Φύσημα είναι ένα συνεχές ςςςςςς πολύ πιο χαμηλής στάθμης από τον βόμβο, ό οποίος μάλιστα βαίνει αυξομοιούμενος με την χρήση του volume.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αυτό ακριβώς που είπε ο από πάνω. Μην ασχολείσαι με το φύσημα το έχουν τα περισσότερα μηχανήματα. Πρόσεξε ! φύσημα . Όχι βόμβος. Βομβος σημαίνει βρόχος γειώσεως, Είναι άλλο πράμα . Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι παρεμβολή στο καλώδιο του κεντρικού από τον προ στο τελικό. Είτε λόγω διαδρομής είτε λόγω κακής - ψυχρής κόλλησης είτε πολλά άλλα.
Πάντως το φύσημα που λές ότι κόπηκε με την κάλυψη της γείωσης , εμένα δεν μου μοιάζει με φύσημα. Ο βόμβος είναι σταθερό βουητό σαν μμμμμμμμμμμ η ββββββββββ η κάπως έτσι τέλος πάντων το Φύσημα είναι ένα συνεχές ςςςςςς πολύ πιο χαμηλής στάθμης από τον βόμβο, ό οποίος μάλιστα βαίνει αυξομοιούμενος με την χρήση του volume.
Αυτό που έκανε ακουγόταν μόνο απο τα tweeter και ιδικά στο ribbon του κεντρικού. Το οποίο πλέον δε ακούγετε. Ηταν σταθερός θόρυβος όχι αυξανόμενος με το volume. Το μόνο πλέον που ακούγετε είναι το κλασσικό φύσημα όταν δυναμώσεις πολύ. Οπότε το πρόβλημα λύθηκε αφερόντας τη γείωση.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν είδες ποιο πάνω ο leo1964 σου είπε πως δεν παίζουν με τα ρεύματα.
Αν απλά αφαιρέσεις την γείωση, δεν έχεις προστασία από πιθανή διαρροή τάσης δικτύου προς το σασί και δεν θα δουλέψει η προστασία του πίνακα.
Είναι βέβαια μια εντελώς απίθανη περίπτωση και δεν νομίζω να έχει συμβεί ποτέ, ιδίως από τοροειδή μετασχηματιστή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Το σωστό θα ήταν να <<σηκωθεί>> η γείωση της ηλεκτρικής εγκατάστασης από την γείωση του σήματος.
Έτσι εξαλείφεται ο θόρυβος ενώ ταυτόχρονα εξακολουθείς να έχεις προστασία αφού το σασί είναι γειωμένο.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αν είδες ποιο πάνω ο leo1964 σου είπε πως δεν παίζουν με τα ρεύματα.
Αν απλά αφαιρέσεις την γείωση, δεν έχεις προστασία από πιθανή διαρροή τάσης δικτύου προς το σασί και δεν θα δουλέψει η προστασία του πίνακα.
Είναι βέβαια μια εντελώς απίθανη περίπτωση και δεν νομίζω να έχει συμβεί ποτέ, ιδίως από τοροειδή μετασχηματιστή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Το σωστό θα ήταν να <<σηκωθεί>> η γείωση της ηλεκτρικής εγκατάστασης από την γείωση του σήματος.
Έτσι εξαλείφεται ο θόρυβος ενώ ταυτόχρονα εξακολουθείς να έχεις προστασία αφού το σασί είναι γειωμένο.
Δεν το καταλαβαίνω το πρόβλημα που μου λέτε και γιατί είναι τόση σημαντική η γείωση από τι στιγμή που ο yamaha από κατασκευής δεν έχει
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top