Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Update

Μετα απο περαιτέρω στρώσιμο έκατσα να ακούσω μουσική-ταινία.
Θα δυσκολευτώ να αποφασίσω αν τα Triton θα δηλωθούν Small ή Large. (Τωρα ειναι Large)

Χτες εβαλα να δω το τελευταίο Transformers . Το χτύπημα που δέχτηκα χαμηλά δεν το ειχα ξανανιώσει σε αυτόν τον χώρο. Προφανως το να εχεις τρεις πηγές χαμηλών και όχι μονο ενα sub κανει σημαντική διαφορά.

Σήμερα εβαλα Bach, το εκκλησιαστικό όργανο που λέγαμε πριν. Ελάχιστη απώλεια σε room pressure.

Μετα Hi-Res συμφωνική, μια χαρά, δεν χρειάζεται sub, και εχω επιτέλους και το headroom που ήθελα.

Η επιλογή θα ηταν πιο εύκολη αν ειχα μεγαλύτερο sub (ή δυο) και δυνατότητα χαμηλότερου cross στους 30 και όχι στους 40. Με τις υπάρχουσες συνθήκες θα αργήσω να αποφασισω, θα περιμενω κανένα δίμηνο να στρώσουν πλήρως και μετά.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτά τραβάει οποίος μπλέκει με τις εκκλησίες...εκκλησιαστικό όργανο λέει, go figure :D
Όχι, δεν το πες καλα:
"Αθεοι ακουνε εκκλησιαστικο οργανο!
...τι φαση ρε φιλε?"

:lol::lol::lol:
Άρχισαν τα όργανα...:D
:roflmao::roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1512638119][/DOUBLEPOST]
Αμάν! Κι εγώ που νόμιζα ότι ο βαθμός επιτυχίας θα φανεί στις μετρήσεις κι όχι στην (υποκειμενική) ικανοποίηση που (υποκειμενικά) θα εισπράξει ο @Dimifoot.;):D
Θεωρώ αυτονόητη τη διάκριση ανάμεσα στην υποκειμενική αξιολόγηση ,η οποία σαφώς εξαρτάται από τον βαθμό ικανοποίησης έκαστου τελικού χρήστη και την αντικειμενική αξιολόγηση ,η οποία ως τέτοια ,δεν μπορεί να προκύπτει από κάτι άλλο ,παρά μόνο από μετρήσεις και νούμερα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Και αν θέλω sub? Αν θέλω να ακούω full range? Μου λείπει τωρα το διάστημα απο 20 έως 30Hz περίπου. Τι θα γίνει με το εκκλησιαστικό όργανο;

Άρα κατι χάνω, κατι κερδίζω (αν κερδίζω) με το DAC.

Τωρα εχω το Cambridge (processor) , που ουσιαστικά ειναι το Cambridge Dacmagic plus σε πολυκάναλη έκδοση και τον Emotiva, που μπορει να την σπάει στους χαϊεντάδικους κυκλους :whistling:, αλλα εχει πάρει εξαιρετικά reviews απο παντού, του Stereophile συμπεριλαμβανομένου, ακόμα και για δικάναλη αναπαραγωγή.

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω και τρίτο. Προτιμώ να πάρω μερικά diffusers, μερικά bass traps, αλλο ενα sub, και ισως κανένα HD fury. Θα πιάσουν πιο πολυ τόπο τα χρήματα. Αλλα όχι άμεσα, το εχω παρακάνει φέτος.
[DOUBLEPOST=1512595235][/DOUBLEPOST]

Απο ΗΠΑ μτχ

Και δεν ειναι AVR, ειναι Prepro

Όταν εγω σου έλεγα για το δικό μου prepro μου τα γύρναγες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Όταν εγω σου έλεγα για το δικό μου prepro μου τα γύρναγες.
Γιάννη νομίζω πως ηταν διαφορετικό το θέμα συζήτησης. Αν θυμάμαι καλά ήθελες να συγκρίνεις ποιότητα ηχου απο streaming και cd, χρησιμοποιώντας διαφορετικά dac. Επ αυτού είχα διαφωνία, θεωρώντας πως αυτές οι συγκρίσεις καλό είναι να γίνονται με ίδια μηχανήματα.

Δεν ηταν κριτική προς τον συγκεκριμένο prepro που χρησιμοποιείς, στο κάτω κάτω δεν έχω ιδέα για τις δυνατότητες του, δεν τον έχω ψάξει.

Ισως και να μην θυμάμαι καλά.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Καλά πιθανώς να κατάλαβα και εγώ λάθος.
Τα βρήκα
Στην αρχη νόμιζα πως ηταν ένας απλός AV:
Τα συγκρίνεις με ίδιο dac? Αν το περνάς πάλι μέσα από τον AV, δεν θα το ευχαριστηθείς.
Εσυ με ενημέρωσες πως είναι καλός Prepro:
Κοίτα Δημήτρη , δεν είναι ένας απλός AV αλλά ένας εξαιρετικός PREPRO.
Και αφου ξεκαθαρίστηκε αυτό, σου ζήτησα να συγκρίνεις με το prepro ως dac το streaming και το cd:
Δοκίμασε τότε και το cd μεσω του Denon, κάνε αυτή την σύγκριση αν έχεις διάθεση
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Δεν ηταν κριτική προς τον συγκεκριμένο prepro που χρησιμοποιείς, στο κάτω κάτω δεν έχω ιδέα για τις δυνατότητες του, δεν τον έχω ψάξει.
Τι να ψάξεις, δεν υπάρχουν πιά στοιχεία μετά απο τόσα χρόνια. :roflmao: .
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Θεωρώ αυτονόητη τη διάκριση ανάμεσα στην υποκειμενική αξιολόγηση ,η οποία σαφώς εξαρτάται από τον βαθμό ικανοποίησης έκαστου τελικού χρήστη και την αντικειμενική αξιολόγηση ,η οποία ως τέτοια ,δεν μπορεί να προκύπτει από κάτι άλλο ,παρά μόνο από μετρήσεις και νούμερα.
Η διάκριση είναι όντως αυτονόητη. Διάβασε προσεκτικά την πρόταση του @Bhutia που απομόνωσα και θα καταλάβεις.;)
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η διάκριση είναι όντως αυτονόητη. Διάβασε προσεκτικά την πρόταση του @Bhutia που απομόνωσα και θα καταλάβεις.;)
Διάβασα αρκετά προσεκτικά.
Ο Bhutia-s ,δεν προσδιορίζει το πως θα ικανοποιηθεί ο γιατρός.
Γιατί ντε και καλά να είναι η ικανοποίηση του τύπου "πωωω ρε φίλε...τα σπάει το σύστημα!!" και να μην είναι η ικανοποίηση που θα προκύψει όταν μετά από μελέτη ,δοκιμές ,παραμετροποίηση ,φροντίδα χώρου και προσεκτικό στήσιμο ,θα πάρει από τα νέα του αποκτήματα ένα άριστο σετ μετρήσεων?:wink:
Άσε που σε αυτή την περίπτωση , αυτά τα δύο πάνε πακέτο!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Διάβασα αρκετά προσεκτικά.
Ο Bhutia-s ,δεν προσδιορίζει το πως θα ικανοποιηθεί ο γιατρός.
Γιατί ντε και καλά να είναι η ικανοποίηση του τύπου "πωωω ρε φίλε...τα σπάει το σύστημα!!" και να μην είναι η ικανοποίηση που θα προκύψει όταν μετά από μελέτη ,δοκιμές ,παραμετροποίηση ,φροντίδα χώρου και προσεκτικό στήσιμο ,θα πάρει από τα νέα του αποκτήματα ένα άριστο σετ μετρήσεων?:wink:
Άσε που σε αυτή την περίπτωση , αυτά τα δύο πάνε πακέτο!
Πράγματι πάνε πακέτο.

Και αυτο γιατι οι υποκειμενικές απαιτήσεις μου σε στάθμες και περίσσευμα headroom σε δύσκολα κομμάτια συμφωνικής ειναι αδύνατον να ικανοποιηθούν απο σύστημα που δεν μετράει καλά και δεν βρίσκεται σε φροντισμένο χώρο.

Οι αδυναμίες ξεβρακώνονται πολυ εύκολα κάτω απο αυτές τις συνθήκες. Αδυναμίες που μπορει να κρυφτούν με προγραμμα-νανούρισμα ξανθιάς με laid back ορχηστρουλα, ψάχνοντας για την χαμένη χροιά.

Και απο πάνω, θέλω το ίδιο σύστημα να παίζει καλά και δυνατά ταινίες δράσης, αλλα και πολυκαναλη μουσική.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μα ο ιδιος λεει οτι δεν την βρισκει στις κατωτερες οκταβες και θέλει περισσοτερα sub!...Απέτυχε...
...
Ο δε βαθμός επιτυχίας του DF θα κριθεί από την ικανοποίηση που εισπράττει ο ίδιος και όχι από τους υπολοίπους.:sneaky:
Αμάν! Κι εγώ που νόμιζα ότι ο βαθμός επιτυχίας θα φανεί στις μετρήσεις κι όχι στην (υποκειμενική) ικανοποίηση που (υποκειμενικά) θα εισπράξει ο @Dimifoot.;):D
Εϊναι φύσει και θέσει αδύνατον να καθορίζουμε εμείς το βαθμό στον οποίο θα ήθελε και δεν θα ήθελε κάτι ένας άλλος ακροαματικόφιλος,εφόσον δεν γίνεται διαχείριση δικών μας κεφαλαίων.Το θεωρώ αυτονόητον...

Καθένας μας βεβαίως ανταποκρίνεται σε δεδομένα αυτονόητα συλλογικά αλλά και προσωπικά,με τον υποφαινόμενο να θεωρεί αδιανόητο - όπως θα μπορούσε να λεχθεί...΄΄άδειο και ανόητο΄΄- την επίκληση επιτυχούς έκβασης σε ένα εγχείρημα,άμα δεν συνοδευόταν εκείνη από πλήρη ικανοποίηση του χρήστη που εκταμιεύει...

Με απολύτως αντικειμενικά κριτήρια λ.χ. έστω και αν τον ικανοποιεί η ακροαματική απόδοση στις κατώτατες οκτάβες,έστω και αν ο όγκος του δωματίου καλύπτεται από τις διαθέσιμες υποβαθύφωνες μονάδες σε επίπεδο ηχητικής πίεσης,θα κρινόταν σκόπιμη η εμπλοκή επιπρόσθετων sub με απώτερο σκοπό πληρέστερο έλεγχο των ...΄΄τα πάντα πληρώντων΄΄ ρυθμών συντονισμού στην επίμαχη ζώνη.

Η εφαρμογή όμως που αφορά σε άλλους χρήστες δεν είναι δική μας υπόθεση.Διότι εάν ήταν θα εισερχόμαστε σε νεφελώδεις καταστάσεις γνωστικής και ηθικής αλλοτρίωσης,όπως την αναρώτηση εάν θα έπρεπε να χαρούμε, λυπηθούμε, θυμώσουμε, ικανοποιηθούμε κτλ οι ίδιοι για επιλογές που κάνει κάποιος άλλος με δικά του κεφάλαια επειδή μπορεί κι έτσι του αρέσει να τα διαθέσει....:sneaky:
Πράγματι πάνε πακέτο.
Και αυτο γιατι οι υποκειμενικές απαιτήσεις μου σε στάθμες και περίσσευμα headroom σε δύσκολα κομμάτια συμφωνικής ειναι αδύνατον να ικανοποιηθούν απο σύστημα που δεν μετράει καλά και δεν βρίσκεται σε φροντισμένο χώρο.
Οι αδυναμίες ξεβρακώνονται πολυ εύκολα κάτω απο αυτές τις συνθήκες. Αδυναμίες που μπορει να κρυφτούν με προγραμμα-νανούρισμα ξανθιάς με laid back ορχηστρουλα, ψάχνοντας για την χαμένη χροιά.
Και απο πάνω, θέλω το ίδιο σύστημα να παίζει καλά και δυνατά ταινίες δράσης, αλλα και πολυκαναλη μουσική.
Φανερώνονται επίσης και σε έργα όπως το παρακάτω με τον συμβολικό τίτλο - για να ξεφύγει λίγο ο νους από την ΄΄καθώς πρέπει΄΄ αύρα της κλασσικής μουσικής...

Αν έβλεπες Αγγελόπουλο και άκουγες Σότη Βολάνη δεν θα είχες τώρα τέτοια προβλήματα.
Δίδαγμα: Οι επιλογές μας έχουν συνέπειες.
Στην περίπτωση ειδικώς του Αγγελόπουλου,δεν θα χρειαζόταν καν βαρβάτη προβολή κινούμενης εικόνας,αλλά θ'αρκούσαν φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας κάθε επιμέρους σκηνής και μια καλή μηχανή προβολής...διαφανειών (slides) με την ηχητική επένδυση της ταινίας...:roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Update

Μετα απο περαιτέρω στρώσιμο έκατσα να ακούσω μουσική-ταινία.
Θα δυσκολευτώ να αποφασίσω αν τα Triton θα δηλωθούν Small ή Large. (Τωρα ειναι Large)

Χτες εβαλα να δω το τελευταίο Transformers . Το χτύπημα που δέχτηκα χαμηλά δεν το ειχα ξανανιώσει σε αυτόν τον χώρο. Προφανως το να εχεις τρεις πηγές χαμηλών και όχι μονο ενα sub κανει σημαντική διαφορά.

Σήμερα εβαλα Bach, το εκκλησιαστικό όργανο που λέγαμε πριν. Ελάχιστη απώλεια σε room pressure.

Μετα Hi-Res συμφωνική, μια χαρά, δεν χρειάζεται sub, και εχω επιτέλους και το headroom που ήθελα.

Η επιλογή θα ηταν πιο εύκολη αν ειχα μεγαλύτερο sub (ή δυο) και δυνατότητα χαμηλότερου cross στους 30 και όχι στους 40. Με τις υπάρχουσες συνθήκες θα αργήσω να αποφασισω, θα περιμενω κανένα δίμηνο να στρώσουν πλήρως και μετά.
Το ακουγες το οργανο κανονικα η απλα ακουγες το χωρο τοσο χαμηλα ;
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top