To LED or to OLED?

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ντροπή ρε παιδιά! Ντροπή σας να το κάνετε αυτό σε έναν νέο στο avsite. Στη θέση σας από ντροπή και μόνο θα είχα φύγει αυτομπλοκαριστει!
Νομιζω πως με ψήσετε για oled αν και αρχικά δεν το σκεφτόμουν καθολου!
Ντροπή σας!
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ρε συ βαράτε με κι ας πονάω...... Θες ποιότητα στις 55?: oled. Θες πιο πολλές ίντσες με λίγα πιο πολλά λεφτά;: 65 sony . Θες 47 ίντσες μήπως;:
asm_spank.gif


Ωραία. Για τα recommendation μου θέλω ένα ταψί κανταΐφια. Θα σου στείλω με π.μ. την διεύθυνση

Και μην ξαναγράψεις σ' αυτό το thread.... >:(:smg: (Πλακίτσα... )
 
Last edited:

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Οι "σημερινές" OLED, είναι ήδη χθεσινές.
Δεν υπάρχει τέλεια τηλεόραση.
Οι OLED έχουν βαθύ (αλλά όχι τέλειο) μαύρο,
ευρεία (πολύ) γωνία θέασης,
πολύ καλή (αλλά όχι τέλεια) κίνηση
(θέλει ακριβό τσιπάκι...)
αλλά δεν ξέρουν τι πα να πεί άσπρο....
Καλύτερα να τις βλέπεις σε σκοτεινό χώρο,
για να σου φαίνεται άσπρο το ασπρο-γαλανό τους..

Εχεις δει oled του 2017 ? Εγω εχω μια 55b7 μια χαρα ειναι το ασπρο ακομα και σε λευκη καρτελα 100 % ...
και ξερω τι σου λεω καθε χρονο αλλαζω και μια τηλεοραση περσι ειχα μια 55b6 και προπερσι μια samsung 55h6400 σιχαθηκα το clouding αστα .....
Αλλα να σε ρωτησω ασπρες καρτελες και λευκα σεντονια θα βλεπει ?
Για πες μας γιατι δεν ειναι τελειο το μαυρο ? και ποια ειναι η τηλεοραση που εχει καλυτερο ?
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ένα θα σας πω! Καήκατε αν δε δω μεγάλη διαφορά από την 55 oled lg σε σχέση με την lg 37’ με την οποία βλέπω εδώ και μια δεκαετία! Τρέξτε να κρυφτείτε αν δε δω διαφορά σε ταινία 4κ...!!!
[DOUBLEPOST=1515367787][/DOUBLEPOST]
Εχεις δει oled του 2017 ? Εγω εχω μια 55b7 μια χαρα ειναι το ασπρο ακομα και σε λευκη καρτελα 100 % ...
και ξερω τι σου λεω καθε χρονο αλλαζω και μια τηλεοραση περσι ειχα μια 55b6 και προπερσι μια samsung 55h6400 σιχαθηκα το clouding αστα .....
Αλλα να σε ρωτησω ασπρες καρτελες και λευκα σεντονια θα βλεπει ?
Για πες μας γιατι δεν ειναι τελειο το μαυρο ? και ποια ειναι η τηλεοραση που εχει καλυτερο ?
Απλά το παιδί λέει πως πάντα θα υπάρχει το καλύτερο.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Εχεις δει oled του 2017 ? Εγω εχω μια 55b7 μια χαρα ειναι το ασπρο ακομα και σε λευκη καρτελα 100 % ... σε 10 % παραθυρο βγαζει 700 nits μετρημενα πες βρε φιλε μου ποσα βγαζει η τηλεοραση που προτεινεις ?
και ξερω τι σου λεω καθε χρονο αλλαζω και μια τηλεοραση περσι ειχα μια 55b6 και προπερσι μια samsung 55h6400 σιχαθηκα το clouding αστα .....
Αλλα να σε ρωτησω ασπρες καρτελες και λευκα σεντονια θα βλεπει ?
Για πες μας γιατι δεν ειναι τελειο το μαυρο ? και ποια ειναι η τηλεοραση που εχει καλυτερο ?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.538
Reaction score
94.769
Ένα θα σας πω! Καήκατε αν δε δω μεγάλη διαφορά από την 55 oled lg σε σχέση με την lg 37’ με την οποία βλέπω εδώ και μια δεκαετία! Τρέξτε να κρυφτείτε αν δε δω διαφορά σε ταινία 4κ...!!!
Μένεις ψηλά; Πρόσεξε μην περνάει άνθρωπος όταν θα αμολάς την 37άρα. :p
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Ένα θα σας πω! Καήκατε αν δε δω μεγάλη διαφορά από την 55 oled lg σε σχέση με την lg 37’ με την οποία βλέπω εδώ και μια δεκαετία! Τρέξτε να κρυφτείτε αν δε δω διαφορά σε ταινία 4κ...!!!
[DOUBLEPOST=1515367787][/DOUBLEPOST]
Απλά το παιδί λέει πως πάντα θα υπάρχει το καλύτερο.
Για να δεις διαφορα πρεπει να μπορεις και να ξερεις να δεις εδω ρυθμισαμε καποια στιγμη την τηλεοραση φιλου και μολις φυγαμε την ξαναβαλε σε νταιναμικ μοντ γιατι ετσι του αρεσε εαν εισαι σε αυτην την κατηγορια θελεις αμστελ μην παρεις τηλεοραση
[DOUBLEPOST=1515368805][/DOUBLEPOST] Οριστε για την sony μαυρο 0.033 με το local dimming on χωρις στα 0.044 nits λευκο στα 880 nits
http://www.hdtvtest.co.uk/news/kd65xe9005-201708244494.htm

να και φωτο απο την συννεφουλα εαν μπορεις να ζησεις με αυτο θα ζησεις και με αυτην που εχεις

 
Last edited:


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Εχεις δει oled του 2017 ?
ΝΑΙ.

προπερσι μια samsung 55h6400
Αυτό είναι γκουβάς, για να βλέπεις στο περίπτερο η στη σκοπιά.
Ας διάλεγες καλύτερα.

Για πες μας γιατι δεν ειναι τελειο το μαυρο ?
Το μαύρο είναι τέλειο (μέχρι νεωτέρας).
Τα βαθιά γκρί δεν είναι.
Αν μάλιστα θες να πουλήσεις φτηνά
και χρησιμοποιήσεις φτηνό τσιπάκι,
κρατώντας το καλύτερο για φέτο,
και το ακόμα καλύτερο για του χρόνου,
τότε τα βαθιά γκρί σου, τα λες και ΓΤΠΚ.
Τα κάνεις όλα μαύρα όμως και καθαρίζεις.

ποια ειναι η τηλεοραση που εχει καλυτερο ?
Όλες οι ακριβότερες OLED που πουλήθηκαν (ακριβότερα)
φέτος με LG OLED panel,
χρησιμοποιώντας καλύτερο τσιπάκι από τη μαμά εταιρεία,
που το δίνει (με το σταγονόμετρο) στα φετινά (2018) μοντέλα.
Πχ.
PHILIPS 9002
SONY A1
PANASONIC 1000 κλπ.

Έχουν επίσης καλύτερη κίνηση και καλύτερο χρώμα.

εαν εισαι σε αυτην την κατηγορια θελεις αμστελ μην παρεις τηλεοραση
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΠΑΓΛΑΜΑΣ ΑΠ' ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΟ ΣΟΥ ΦΙΛΕ.

Όλη μου τη ζωή,έπρεπε να προσέχω τι λέω για να μην κινδυνεύουν ζωές.


Τώρα, το μόνο που με νοιάζει, είναι να φοράς κράνος και ζώνη ασφαλείας.

Μου έχει μείνει όμως η συνήθεια να ξέρω τι λέω.
Δε με ενδιαφέρει αν πουλάς OLED η βρούβες στη λαική.
Ελπίζω μόνο να μη με μπρίζωσες βραδιάτικα,
απλά επειδή σου θίξαμε την τέλεια αγορά σου. :O_o:

Αν θέλεις να σου μείνει κάτι απ' τον αποψινό μας διάλογο,
ΑΚΟΥ ΑΥΤΟ:
-Σε 10 χρόνια από σήμερα, οι νέοι της εποχής θα ακούνε τη λέξη OLED
και θα καταλαβαίνουν ότι καταλαβαίνουν και με τη λέξη PLASMA...
:drinks:
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Για να δεις διαφορα πρεπει να μπορεις και να ξερεις να δεις εδω ρυθμισαμε καποια στιγμη την τηλεοραση φιλου και μολις φυγαμε την ξαναβαλε σε νταιναμικ μοντ γιατι ετσι του αρεσε εαν εισαι σε αυτην την κατηγορια θελεις αμστελ μην παρεις τηλεοραση
[DOUBLEPOST=1515368805][/DOUBLEPOST] Οριστε για την sony μαυρο 0.033 με το local dimming on χωρις στα 0.044 nits λευκο στα 880 nits
http://www.hdtvtest.co.uk/news/kd65xe9005-201708244494.htm

να και φωτο απο την συννεφουλα εαν μπορεις να ζησεις με αυτο θα ζησεις και με αυτην που εχεις

Να σου πβ
Εχεις δει oled του 2017 ? Εγω εχω μια 55b7 μια χαρα ειναι το ασπρο ακομα και σε λευκη καρτελα 100 % ...
και ξερω τι σου λεω καθε χρονο αλλαζω και μια τηλεοραση περσι ειχα μια 55b6 και προπερσι μια samsung 55h6400 σιχαθηκα το clouding αστα .....
Αλλα να σε ρωτησω ασπρες καρτελες και λευκα σεντονια θα βλεπει ?
Για πες μας γιατι δεν ειναι τελειο το μαυρο ? και ποια ειναι η τηλεοραση που εχει καλυτερο ?
Φανταζομα8 ειρωνικά λες πως κάθε χρόνο αλλάζεις λόγω clouding... Μη με φοβίζεις. Η μήπως η 55b6 πάσχει από clouding? Απάντησε μου σε παρακαλώ, σήμερα πρόκειται να την παραγγείλω.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Να σου πβ

Φανταζομα8 ειρωνικά λες πως κάθε χρόνο αλλάζεις λόγω clouding... Μη με φοβίζεις. Η μήπως η 55b6 πάσχει από clouding? Απάντησε μου σε παρακαλώ, σήμερα πρόκειται να την παραγγείλω.
Δεν ειπα οτι αλλαζω απο clouding ειπα οτι καθε χρονο αλλαζω τηλεοραση εχουν περασει ολες οι τεχνολογιες πλασμα lcd και oled δεν αντεχω τις lcd πανω απο 40 ιντσες ....
[DOUBLEPOST=1515370878][/DOUBLEPOST]
ΝΑΙ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΠΑΓΛΑΜΑΣ ΑΠ' ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΟ ΣΟΥ ΦΙΛΕ.
Τι να σου πω ντροπη ...... σεβομαι τον σιτε που μας φιλοξενει και δεν θελω να φερω σε δυσκολη θεση τους συντονιστες ......
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
γιατι με αποκαλεσες μπαγλαμα με ξερεις ? σε θιγω πουθενα ? τι προβλημα εχεις ?
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ήρεμια ρε παιδιά! Έλεος δηλαδή! Θα μαλώσουμε για την κωλοτεχνολογια? Ο καθένας την άποψη του και όλες σεβαστές! Δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα. Άντε να μην μείνω στην 37αρα δεκατετιας που έχω και δεν το θέλω! Ήρεμα!
 

Μηνύματα
203
Reaction score
73
sterkon αυτά που λες δεν παίζουν ρόλο, για πες μας ποια LED είναι καλύτερη από OLED να μάθουμε και εμείς? Μόνο οι πολύ καλές FALD μπορούν να κοντραριστούν και παίζουν σε άλλη κατηγορία τιμής όπως η Sony ZD9.

ΥΓ. Οι νέοι σήμερα δε ξέρουν τι είναι το Laserdisc, αυτό σημαίνει ότι τότε έπρεπε όλοι να αγόραζαν VHS? Ωραία λογική...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
ΝΑΙ.

Όλες οι ακριβότερες OLED που πουλήθηκαν (ακριβότερα)
φέτος με LG OLED panel,
χρησιμοποιώντας καλύτερο τσιπάκι από τη μαμά εταιρεία,
που το δίνει (με το σταγονόμετρο) στα φετινά (2018) μοντέλα.
Πχ.
PHILIPS 9002
SONY A1
PANASONIC 1000 κλπ.

Έχουν επίσης καλύτερη κίνηση και καλύτερο χρώμα.
Εγω βλεπω σε ολα τα τεστ που εγιναν αναμεσα στην lg και την philps winner LG 2017 και ειδικα στο χρωμα στα λογια ολοι πρωτοι ειμαστε οταν αρχισουν να πεφτουν οι μετρησεις μονο αυτοι που ξερουν να τις διαβαζουν καταλαβαινουν ... υπαρχουν τα χρωματικα τριγωνα και τα τριγωνα για τα καλαντα

http://hdtelevizija.com/en/2017/10/...55pos9002-ultra-hd-oled-tv-comparison-review/

για δειξε μου ενα που να λεει το αντιθετο
 


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Αντιμετώπισες τα γραφόμενά μου σαν να τα έγραψε
κάποιο ημι-ηλίθιο φαν-μπόι, που πίνει άμστελ νον-στοπ,
και βλέπει τηλεόραση με τσίτα φωτεινότητα και κοντράστ.
Ένας κάγκουρας της εικόνας δηλαδή.
Δεν έγραψα κάτι τέτοιο, οπότε
μάλλον δεν τα διάβασες προσεκτικά.
Το καλύτερό (και ευγενικότερο) σου επιχείρημα ήταν
"Έχεις δει OLED του '17;"

Οπότε η απάντησή μου ήταν (περίπου) ίδια με τη δική σου:

γιατι με θεωρείς μπαγλαμα με ξερεις ? σε θιγω πουθενα ? τι προβλημα εχεις ?
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Αντιμετώπισες τα γραφόμενά μου σαν να τα έγραψε
κάποιο ημι-ηλίθιο φαν-μπόι, που πίνει άμστελ νον-στοπ,
και βλέπει τηλεόραση με τσίτα φωτεινότητα και κοντράστ.
Ένας κάγκουρας της εικόνας δηλαδή.
Δεν έγραψα κάτι τέτοιο, οπότε
μάλλον δεν τα διάβασες προσεκτικά.
Το καλύτερό (και ευγενικότερο) σου επιχείρημα ήταν
"Έχεις δει OLED του '17;"

Οπότε η απάντησή μου ήταν (περίπου) ίδια με τη δική σου:
για δειξε μας το σημειο που σε εθιξε ? εγω δεν βρισκω πουθενα κατι μειωτικο για σενα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.000
Μηνύματα
2.884.953
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top