To LED or to OLED?

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.910
Reaction score
28.697
Μπράβο φίλε μαs .
Έκανεs τό καλύτερο δώρο στά μάτια σου !
Έκανεs τό καλύτερο δώρο στά παιδιά σου , ( να τα χαίρεσαι ) .
Από σήμερα σέ αγαπούν πιό πολύ !
Θά το νιώσειs γρήγορα .
Εύχομαι ,
με την πρώτη ευκαιρία και σέ αυτό εδώ .
-
-
* Η ζωή μαs είναι , .....μικρέs απολαύσειs .

-
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Η παραγγελία ολοκληρώθηκε.. Τώρα, απλά την αναμένω... αύριο-μεθαύριο. Θα βάλω και φωτογράφιες και σχόλια όταν την παραλάβω...

Περιμένω όμως κάτι τελευταίο να μου πείτε. 2-3 καλές ταινίες με απόδοση 4κ που θα εκμεταλλευτούν κατάλληλα την πρώτη ημέρα χρήσης την τηλεόραση. Και θα καθησυχάσουν τη γυναίκα μου πως τελικά η αγορά άξιζε.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους! Καλό μεσημέρι!

Καλα απενεργοποιησε το eco Mode επελεξε απο το μενου εικονα ρυθμισεις oled κινουμενη εικονα και το backlight στο 50 και βλεπουμε
[DOUBLEPOST=1515423259][/DOUBLEPOST]
Καλα απενεργοποιησε το eco Mode επελεξε απο το μενου εικονα ρυθμισεις oled κινουμενη εικονα και το backlight στο 50 και βλεπουμε
Στην συνεχεια αγορασε εναν κουμπαρα ριχνε μεσα 1 ευρω την ημερα και σε τρεις μηνες φωναξε τον Μανωλη τον Καστρουνη να στην ρυθμισει πες του οτι τα μαζευες ενα ενα και δεν θα ζητησει περισσοτερα και θα δεις perfect image.
καλως ηρθες στο κλαμπ των βλαμμένων που λεει ο Μελιδης

http://perfectimage.gr/contact-us/

Α ξεχασα το τελευταιο firmware κανει θαυματα αλλα δεν περναει αυτοματα το περνας χειροκινητα μην ρωτησεις που θα το βρεις και πως θα το βαλεις ολα ετοιμα δεν γινεται πρεπει να ψαχτεις και λιγο εδω βρηκες το χρημα να την αγορασεις στο firmware θα κολλήσεις ?
 
Last edited:

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Όχι, αν εννοείς το κλασικό bluray. Πρέπει να έχεις UHD (4K) bluray player και 4Κ δισκάκι.
Ή υλικό 4Κ και 4Κ media player.

Καλές θεάσεις! :drinks:
Εχω xbox one x που εχει 4k player.
:rofl:

Χαχαχαχα! :smile::D
Ευτυχώς που τα γραπτά μένουν. Τα λέμε με την παραλαβή!:drinks:

HDR10, HLG and Dolby Vision support
Πολλες ιντσες.. Ακομη εχω αμφιβολια για το ποσο θα προσαρμοστω.

εμενα μου αρεσουν οι qled λογω υψιλης φωτεινοτητας κ μου φαινονται κ τα χρωματα λιγο πιο ζωντανα απο τις oled που εχουν μονο μαυρο κ αντιθεση
Τωρα τα λες ρε φιλαρακι?
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Εχω xbox one x που εχει 4k player.

Πολλες ιντσες.. Ακομη εχω αμφιβολια για το ποσο θα προσαρμοστω.


Τωρα τα λες ρε φιλαρακι?
εμενα μου αρεσουν οι qled λογω υψιλης φωτεινοτητας κ μου φαινονται κ τα χρωματα λιγο πιο ζωντανα απο τις oled που εχουν μονο μαυρο κ αντιθεση

Τα χρωματα ρυθμιζονται το μαυρο και η αντιθεση οχι .... Ti εννοεις οταν λες ζωντανα χρωματα ?
Το ποσα nits βγαζει η τηλεοραση δεν εχει σημασια στο sdr υλικο και στο τηλεοπτικο σημα καθως πανω απο 150 nits δεν θα ρυθμισεις . Στο HDR το κλιπαρισμα του λευκου εχει σημασια αλλα εξ ισου σημασια εχει και το επιπεδο του μαυρου μιλαμε για δυο στανταρτ στα 1000 nits Οι φετινες oled βγαζουν 750 nits τουλαχιστον αυτο μετρησα στην δικη μου

STANDARD 1: More than 1,000 nits peak brightness and less than 0.05nits black level. αυτο βγαζει 20000:1 και το επομενο 1.080.000:1

STANDARD 2: More than 540 nits brightness and less than 0.0005 nits black level.

Οριστε Samsung Q7F QLED δες και πες που νομιζεις οτι ειναι καλυτερη στο χρωματικο τριγωνο φτανει εκει που φτανει η oled 99 % DCI P3

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/qled-q7f-q7


http://www.trustedreviews.com/opinion/hdr-tv-high-dynamic-television-explained-2927035
 
Last edited:

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Μπράβο φίλε μαs .
Έκανεs τό καλύτερο δώρο στά μάτια σου !
Έκανεs τό καλύτερο δώρο στά παιδιά σου , ( να τα χαίρεσαι ) .
Από σήμερα σέ αγαπούν πιό πολύ !
Θά το νιώσειs γρήγορα .
Εύχομαι ,
με την πρώτη ευκαιρία και σέ αυτό εδώ .
-
-
* Η ζωή μαs είναι , .....μικρέs απολαύσειs .

-
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Μου φαινεται θα ξεγραφτω απο το avsite γιατι με πειθετε ευκολα... Δεν υπαρχουν αλλα χρωματα για jbl.. Βλεπουμε αργοτερα.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.910
Reaction score
28.697
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Μου φαινεται θα ξεγραφτω απο το avsite γιατι με πειθετε ευκολα... Δεν υπαρχουν αλλα χρωματα για jbl.. Βλεπουμε αργοτερα.
-
Νά είσαι καλά !
Μέ έκανεs και γέλασα .
Νά είσαι σίγουροs όμωs πώs κάποιοι από " τα παιδιά " που είπαν την γνώμη τουs στό θέμα σου ,
ή έχουν διαβάσει πολύ ή έχουν ξοδέψει αρκετά γιά νά έχουν άποψη και να την γράφουν .
Οπότε μήν ανησυχείs .
Κάνειs ένα καλό σε κάποιον ,
Θά πάρειs πίσω ένα άλλο καλό από κάποιον ! :hi:

-
:drinks:
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
-
Νά είσαι καλά !
Μέ έκανεs και γέλασα .
Νά είσαι σίγουροs όμωs πώs κάποιοι από " τα παιδιά " που είπαν την γνώμη τουs στό θέμα σου ,
ή έχουν διαβάσει πολύ ή έχουν ξοδέψει αρκετά γιά νά έχουν άποψη και να την γράφουν .
Οπότε μήν ανησυχείs .
Κάνειs ένα καλό σε κάποιον ,
Θά πάρειs πίσω ένα άλλο καλό από κάποιον ! :hi:

-
:drinks:
Εννοειται πως τα παιδια, οποια συμβουλη δινουν, τη δινουν γιατι θελουν να βοηθησουν.

Εγω προσωπικα σας ειμαι ευγνωμων καθως εδω μεσα με εχετε βοηθησει να παρω κατα σειρα ενισχυτη, ηχεια, media player, ψησταρια, ασυρματο ηχειο και τωρα τηλεοραση!

Χωρις τα "παιδια" εδω μεσα, ειμαι σιγουρος πως θα ψαχνομουν μιας και δεν κατεχω και πολλα.

Χιλια ευχαριστω στον καθενα απο οσους μου απαντησαν προσπαθώντας να με βοηθησουν.. Επισης, ειμαι σιγουρος πως οι ερωτησεις ενος ασχετου σαν εμενα, ειναι ερωτησεις πολλως ακομη "ασχετων" εκει εξω. Και οι απαντησεις σας εχουν βοηθησει πολλους μετα απο εμενα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.399
Reaction score
79.581
Εγω προσωπικα σας ειμαι ευγνωμων καθως εδω μεσα με εχετε βοηθησει να παρω κατα σειρα ενισχυτη, ηχεια, media player, ψησταρια, ασυρματο ηχειο και τωρα τηλεοραση!
Για την κρυσταλιέρα δεν λες κουβέντα όμως, έτσι; :D
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Για την κρυσταλιέρα δεν λες κουβέντα όμως, έτσι; :D
Παντου με κυνηγαει αυτη η κρυσταλλιερα.. Ασε που θα χανω και 2 ιντσες οθονης επειδη ειναι μεγαλη θα κρυβει ενα κομματι απο την oled...
[DOUBLEPOST=1515445601][/DOUBLEPOST]
Παντου με κυνηγαει αυτη η κρυσταλλιερα.. Ασε που θα χανω και 2 ιντσες οθονης επειδη ειναι μεγαλη θα κρυβει ενα κομματι απο την oled...
Λεω να ανοιξω νεο thread "Κρυσταλλιερα για σπιτι hi-end"
 

A

AKARL

Guest
Εγω προσωπικα σας ειμαι ευγνωμων καθως εδω μεσα με εχετε βοηθησει να παρω ηχεια,
Προφανώς έχω χάσει επεισόδια. Πχοιά πήρες τελικά βρε θηρίο; :idk:
[DOUBLEPOST=1515445718][/DOUBLEPOST]
Λεω να ανοιξω νεο thread "Κρυσταλλιερα για σπιτι hi-end"
Δε θα είναι νέο, σε έχει προλάβει άλλος! ;) :D
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Προφανώς έχω χάσει επεισόδια. Πχοιά πήρες τελικά βρε θηρίο; :idk:
Τελικα πηρα την oled lg 55b7v.. Παραλαμβανω Πεμπτη-Παρασκευη απ'οτι με ενημερωσαν..

Ειναι πολλες οι μερες και αγωνιω αν θα ειναι καλυτερη απο την lg 37' 8-9ετίας που εχω μεχρι τωρα (ουτε καν led).
 

A

AKARL

Guest
Τελικα πηρα την oled lg 55b7v.. Παραλαμβανω Πεμπτη-Παρασκευη απ'οτι με ενημερωσαν..

Ειναι πολλες οι μερες και αγωνιω αν θα ειναι καλυτερη απο την lg 37' 8-9ετίας που εχω μεχρι τωρα (ουτε καν led).
Α) Ηχεία, πχοιά ηχεία;

Β) Η δγιαφορά θα είναι δραματικά τιτανοτεράστια! (και σε καμμία βδομάδα οι 55 ιντσες θα σου φαίνονται λίγες - το ίδγιο έπαθα και εγώ).
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
:D8-)

Ας το λήξουμε εδώ.

Στο πιο πάνω βίντεο, όλοι οι καλιμπράτορες που "τόλμησαν"
να δώσουν μια καθαρή γνώμη, είτε
-εκθείασαν την "C" τηλεόραση, είτε
-έθαψαν κανονικά την "D" τηλεόραση...

Ούτε να διάβαζαν το πιο πάνω ποστ μου,
σχετικά με το ποιά ήταν καλύτερη OLED
τηλεόραση του 2017...

Εμού του "Μη Καλιμπράτορος"...
Εντάξει, επιστήμη είναι κι αυτό δε λέω,
αλλά δεν είναι και Νευροχειρουργική....

Σε έξι μήνες, ένας Dimifoot πχ,
μπορεί να ξεκουράζει τον κ. Καστρουνή
χωρίς φόβο να του εκθέσει το καλό όνομα,
και να τα τρώνε μαζί σε ψάρια και κρασιά!
Εγώ, αυτούς τους δυο θα φωνάξω να
μου στήσουν το DAY-HomeTheater που ονειρεύομαι...

Στα σκοτάδια δε μπορώ...
Μου το απαγορεύει η Καρδιολόγος μου...:(8-)

:drinks:
Παράτα ρε στερκον τους τηλεορασάκηδες και έλα σε άλλα λημέρια ,να κράξουμε τον νταχάρη...:p
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Α) Ηχεία, πχοιά ηχεία;

Β) Η δγιαφορά θα είναι δραματικά τιτανοτεράστια! (και σε καμμία βδομάδα οι 55 ιντσες θα σου φαίνονται λίγες - το ίδγιο έπαθα και εγώ).
Φιλαρακι κοψε την συζητηση για ηχεια και αλλες αγορες γιατι απο χθες με ψησατε να παω απο lg των 699 σε lg των 1699.
Δεν θελω να' χουμε κι αλλα...

Ηχεια εχω ενα ζευγος dali zensor 1 συνδεδεμενα με εναν ενισχυτη δικαναλο αλλα εχω παρει καλα ακουστικα και σκοπευω να ακουω μεσω αυτων τον ηχο απο τις ταινιες.
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Εχω ακομη μια ερωτηση παιδια.

Κι εμενα μου αρεσουν οι φωτεινες εικονες.. Πολλες φορες εβαζα την τηλεοραση μου σε dynamic mode (με υψηλο κοντραστ και μεγαλα επιπεδα φωτεινοτητας). Παροτι με κουραζε λιγαγι η φωτεινοτητα, οταν το αλλαζα σε χαμηλο φωτισμο, δεν μου αρεσε καθολου.. Επειδη καποιος το ανεφερε, θελω να ρωτησω: Tοσο υποφωτισμενη ειναι η οθονη μιας oled?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.399
Reaction score
79.581
Φιλαρακι κοψε την συζητηση για ηχεια και αλλες αγορες γιατι απο χθες με ψησατε να παω απο lg των 699 σε lg των 1699.
Σε σώσανε. Θα έκανες μεγάλη παπάρα.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.210
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top