Ηχεία μέχρι 15.000€

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
κάθεσαι δεξιά από την σκηνή έχεις την δυνατότητα να ακούς με άνεση ήχους που προέρχονται από αριστερά .
Αρκετά ηχεία το κάνουν αυτό (η οφείλουν να το κάνουν).
Υποψιάζομαι ότι αυτά το κάνουνε καλά!



Δεν έχω κάτσει να ακούσω ΠΟΤΕ μου τέτοια... :(:confused::cry:
Υποψιάζομαι - φοβάμαι, ότι μόλις τα ακούσω,
θα ψάχνω τρόπο να χρεωθώ για μια ζωή,
κι έτσι το αποφεύγω... :p

Ίσως πεταχτώ μέχρι τον Ορφέα της γειτονιάς μου σύντομα... ;)
Έτσι κι αλλιώς δεν έχω να τα πληρώσω... :D

Αυτό δεν το έχω ακούσει ποτέ σε μόνιτορ
Τα near - field monitors (ειδικά τα φτηνά...)
θυσιάζουν την όποια διασπορά,
προς όφελος της ακρίβειας και της λεπτομέρειας
(ειδικά τα ακριβά!) :p
Για να μιξάρει ο καλιτέχνης.

Τα main - field monitors (και ειδικά τα καλά)
δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα...
Τουλάχιστον όχι σε διαφορετικό βαθμό από αντίστοιχης
κατηγορίας καλά παθητικά.
Αυτά είναι για να ελέγξει ο καλλιτέχνης - πελάτης,
μαντόνα, μπεγιόνσε, ριάνα κλπ
τι θα ακούει σπίτι του ο αγοραστής του δίσκου.
Οφείλουν να αποδίδουν καλύτερα από το 99,9%
των οικιακών συστημάτων στο usa,
για να έχει και ο μαστεράς το κεφάλι του ήσυχο...!

------

Εγώ ας πούμε ακούω μόνο near -field, εδώ και πολλά χρόνια.
Δεν κάνω κριτικές ακροάσεις απ΄τα 4 μέτρα.
Στα 4 μέτρα, θέλω οπωσδήποτε ΚΑΝΑΠΕ...!
Όταν βλέπω κάτι σαν κι αυτό, με μια μόνο καρέκλα μέσα,



τότε το μυαλό μου κάνει περίεργους συνειρμούς...:errwhat::eek:

Καλύτερα μακριά κι αγαπημένοι! :unsure: :drinks:

 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Η υψηλή πιστότητα, η οποία ήταν ζητούμενο σε περασμένες δεκαετίες, έχει πλέον επιτευχθεί.
Είτε ενεργά είτε παθητικά.
Μετρημένα κουκιά είναι.
The end.
Complete.
Πάπαλα.
Από εκεί και πέρα ο ανταγωνισμός και η αγορά προσφέρει γεύσεις και παρεκκλίσεις για όλα τα γούστα (Magnepan, Sonus Faber, λάμπες κ.ά.)
Θεμιτό είναι και αυτό.

Η υποβόσκουσα, υπαρκτή ή υποτιθέμενη, αντιπαράθεση μεταξύ κάποιων ηχητικών σχολών είναι χωρίς νόημα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.435
Reaction score
125.821
Αγαπητέ φίλε Κώστα ,δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο τσαντίζεσαι ...
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί νομίζεις ότι τσαντιζομαι!
Χλευάζω, ναι, αλλά ήρεμα, χωρίς τσαντίλες.

Ξέρεις γιατί; Γιατί δεν ήρθα δω να σου πω ότι η τσουτσού σου είναι μικρή. Ήρθα να σου πω ότι δεν έχεις τσουτσού.

Κατά το Μάτριξ, δερ ιζ νόου σπούν.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί νομίζεις ότι τσαντιζομαι!
Χλευάζω, ναι, αλλά ήρεμα, χωρίς τσαντίλες.

Ξέρεις γιατί; Γιατί δεν ήρθα δω να σου πω ότι η τσουτσού σου είναι μικρή. Ήρθα να σου πω ότι δεν έχεις τσουτσού.

Κατά το Μάτριξ, δερ ιζ νόου σπούν.
Αφήκαμε τις ψ@λές και πχιάσαμε τις τσουτσούνες!:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.435
Reaction score
125.821
ακους το ηχείο που είναι πιο κοντά στην μεριά σου.και οφείλεται στην περιορισμένη διασπορά που έχουν τα μόνιτορ εξαιτίας της μόνιτορ χρήσης τους.
Να, αυτά να μην έγραφες, θα ήσουν πολύ καλό παιδάκι.
Στο (υποχρεωτικό) τρίγωνο ακρόασης, ναι, το ισόπλευρο, κι όχι το ισοσκελές, τα δγιό ηχεία ισαπέχουν από σένα, δεν είναι κάποιο πιο κοντά σου.
Η περιορισμένη ή ευρεία διασπορά, έχει σχέση και νόημα με το χώρο σου, κι όχι με σένα, διότι εσύ, στο τρίγωνο ακρόασης (ναι, το υποχρεωτικό, όχι το ισοσκελές, αλλά το ισόπλευρο) βλέπεις φάτσα κάρτα το κάθε ηχείο, που έχει έσω στροφή 30 μοίρες για να σε βλέπει στην ευθεία στο τρίγωνο ακρόασης, το γνωστό μας τρίγωνο, αυτό το ισόπλευρο ντε, οπότε το πόση διασπορά έχει σου είναι παγερά αδιάφορο στην άμεση ακτινοβολία, και προφανώς επηρεάζει το πώς αντιδρούν τα ντουβαρια στο χώρο σου για την έμμεση ακτινοβολία, αν παίρνουν λίγο ή πολύ ήχο κι αν γίνονται αυτά κατευθυντική πηγή, οπότε αν πχ έχεις κακά ντουβαρια και δε θες να αντανακλούν πολύ, στρέφεις προς τα έσω (πέραν των υποχρεωτικών 30 μοιρών) τα ηχεία, το λεγόμενο toe in, ώστε η πολύ ενέργεια να πάει στο απέναντι ντουβαρι (το δίπλα στο άλλο ηχείο) που απέχει περισσότερο, και ο ήχος θα σβήσει καλύτερα με την μεγαλύτερη απόσταση και τέτοια, αλλά το πόσο toe in θα κάνεις το ηχείο εξαρτάται από το σε πόσο ευρεία γωνία συνεχίζει το ηχείο να έχει ομαλή απόκριση, δηλαδή πόσο ευρείας διασποράς είναι.
Το παραπάνω είναι ένα απλοποιημένο παράδειγμα και τίποτα σημαντικό, αλλά τουλάχιστον βάζει στο παιχνίδι τη διασπορά και τον τρόπο σκέψης με αυτήν.
Οι εικασίες ότι τα μόνιτορ συνδέονται με συγκεκριμένη διασπορά ή κατευθυντικότητα, κι ότι αυτό σχετίζεται με πιο ηχείο ακούς, δεν υπάρχουν, σα το κουτάλι στο Μάτριξ.
Η υποβόσκουσα, υπαρκτή ή υποτιθέμενη, αντιπαράθεση μεταξύ κάποιων ηχητικών σχολών είναι χωρίς νόημα.
Όχι στα φορουμς, εκεί έχει νόημα.
Διότι είναι ας πούμε μια παράμετρος στην τσουτσουνομέτρηση. Δηλαδή ρε παιδάκι μου, ναι, να δούμε ποιος την έχει μεγαλύτερη, να το μετρήσουμε, αλλά μεγαλύτερη πότε; Όρθια ή πεσμένη; Χίαρ αϊ γουόντ γιού!
[DOUBLEPOST=1515663287][/DOUBLEPOST]
Αφήκαμε τις ψ@λές και πχιάσαμε τις τσουτσούνες!:p
Είναι από το γλυκοτσούτσουνο μωρέ, που δεν το κοντράρεις, απλά παίζεις μαζί του! :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.435
Reaction score
125.821
ασε όμως τους άλλους να μπορούν να ακούν όπως τους αρέσει στο σπιτάκι τους.
Φυσικά. Δεν διαφωνούμε φίλε μου. Δημοκρατία έχουμε, κι ο καθένας κάνει ότι θέλει στο σπίτι του, και αυτό πρότεινα άλλωστε:
Φιλ φρι να επιλέξετε ποιας ψ@λής το χαβά θέλετε, της δικής σας ή καποιανού άλλου διάσημου ψ@λαρά, ή βασιστείτε στην υπάρχουσα αδιαμφισβήτητη γνώση να στήσετε ήχο.
Δεν ασχολούμαι με τα γούστα κανενός, ιδίως στο επίπεδο των audiophile, είναι εμετός για μένα όλη αυτή η ενασχόληση με τους εκκεντρικούς κουφούς με τα ξύλινα υποστηρικτικά καβλωδίων και την παπαροφιλολογία τους περί υγρών μεσαίων, κόκκου και γρεζιού.
Απλώς κατονομάζω τα πράγματα ως έχουν, χωρίς να κρατώ τα προσχήματα. Δι φακτς οφ λαιφ.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν είναι έτσι όμως.... υπάρχουν και άλλες μάρκες που έχουν προσφέρει πολλά.
Στο κάτω κάτω το σημαντικό είναι να ακούμε τη μουσική.
Πως και ποσο μουσική να ακούσεις αν δεν σου αρέσει ?
Θες να ακούς από Ηχεια που έχουν φτιαχτεί για να παίζουν στα δυο μέτρα και για μια μόνο θέση?(αυτή του ηχολήπτη )?καλα κανείς .ζησε με αυτά τα Ηχεια ... ασε όμως τους άλλους να μπορούν να ακούν όπως τους αρέσει στο σπιτάκι τους.
Ευχαριστώ και συγνώμη για το ύφος .
Yπάρχουν πράγματι πολλές μάρκες που έχουν προσφέρει ΄΄πολλά΄΄,αλλά όχι στις...Αρχές της υψηλής πιστότητας - αλλά στου μορίου το άσμα και το...χάσμα.Άσε δε που ζητούν απόν τον χρήστη πολλά...περισσότερα για την όποια εικονική τους προσφορά.:sneaky:

Κατά τα άλλα,δεν τελώ υπό καθεστώς πειρατικού χρόνου,ώστε να εξηγούνταν για πολλοστή φορά Αρχές που θα όφειλαν όλοι να γνωρίζουν απέξω και ανακατωτά,ιδίως άμα είναι προχωρημένοι στην ακροαματικοφιλία.Μοναδική επισήμανση, ότι οιοσδήποτε βαθμός ουσιαστικής περιέλιξης από μουσικά γεγονότα συμβαίνει χάρη στις ακουστικές ιδιότητες του χώρου εντός του οποίου διαδραματίζονται εκείνα.

Οπότε μένει ένα απλό απόφθεγμα που συνδέει νοηματικώς όλες τις σχολές γραφής :
Οι συνθήκες ακρόασης εντός τυπικού οικιακού χώρου ανάγονται σε δύο κατηγορίες ως προς την εμπλοκή του χρήστη : Πρακτικό σεξ και...πρωκτικόν τοιούτον.We take it when we get it and we get it when we can...:D
 

A

AKARL

Guest
Της ψατλής τον χαβά ο ένας,
Του μορίου το άσμα ο άλλος,
Τόσο δγιαφορετικοί
και τόσο ίδγιοι.... :hi::hi:

Πρακτικό σεξ και...πρωκτικόν τοιούτον.
Ποια, άραγε, η προτίμησις των ..... μερακλήδων; ;):spiteful:
 
Last edited by a moderator:

I

iason

Guest
Σέ ενα θέμα σαν αυτό ταιριάζει απόλυτα το (Πάρε τα ματια μου να δεις ,και τα αυτιά μου για να ακούσεις). Ολα τα υπόλοιπα ειναι ανούσιες απλές (οσο και εαν προσπαθουν να τις τεκμηριώσουν τεχνικά και επιστημονικά) αναλύσεις σοφών του Χάλι εντ. Που τα τελευταία χρονια μπήκαν στο παιχνιδι και οι Ενεργοί !! Αλίμονό μας :o:o:o
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.435
Reaction score
125.821
Yπάρχουν πράγματι πολλές μάρκες που έχουν προσφέρει ΄΄πολλά΄΄,αλλά όχι στις...Αρχές της υψηλής πιστότητας - αλλά στου μορίου το άσμα
Ακριβώς.

Α
Κρι
Βως
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σέ ενα θέμα σαν αυτό ταιριάζει απόλυτα το (Πάρε τα ματια μου να δεις ,και τα αυτιά μου για να ακούσεις). Ολα τα υπόλοιπα ειναι ανούσιες απλές (οσο και εαν προσπαθουν να τις τεκμηριώσουν τεχνικά και επιστημονικά) αναλύσεις σοφών του Χάλι εντ. Που τα τελευταία χρονια μπήκαν στο παιχνιδι και οι Ενεργοί !! Αλίμονό μας :o:o:o
Τα ΄΄υπόλοιπα΄΄ όμως είναι που συνθέτουν την ουσία ενώ τα ΄΄απόλυτα΄΄ την...συνουσία.:sneaky:

Άσε δε που στην παρούσα χιλιετία εισήχθησαν εις το παίγνιον και συστηματικοί χρήστες ακουστικών...Σα δε ντρέπονται και του λόγου τους...:laugh:
Της ψατλής τον χαβά ο ένας,
Του μορίου το άσμα ο άλλος,
Τόσο δγιαφορετικοί
και τόσο ίδγιοι.... :hi::hi:
Ποια, άραγε, η προτίμησις των ..... μερακλήδων; ;):spiteful:
Δεν έχει έννοια να ικανοποιηθεί σε κάτι τέτοιο η περιέργεια κάποιου που δηλώνει κατηγορηματικώς....acavl ως προς το ποιόν και τις εναλλαγές των μηχανημάτων...;)

Όσο περί διαφοράς και ομοιότητος,προφανώς είμαστε και οι δυο - καθένας με τον τρόπο του - εμπνεόμενοι από τον...Philip K. Dick.
:roflmao:
 

A

AKARL

Guest
Δεν έχει έννοια να ικανοποιηθεί σε κάτι τέτοιο η περιέργεια κάποιου που δηλώνει κατηγορηματικώς....acavl ως προς το ποιόν και τις εναλλαγές των μηχανημάτων...;)
:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

Η ανωτέρω εκπεφρασμένη ερώτησις δεν υποκρύπτει ιδιοτελή κίνητρα ικανοποίησης προσωπικής περιέργειας ... αλλά δύναται να έχει γενικότερο και γενικεύσιμο παιδευτικό χαρακτήρα καθώς αποτελεί ουσιώδες ερώτημα στη "διαμάχη" μουσικοφιλίας έναντι ακροαματικοφιλίας (στο βαθμό, βεβαίως, που η τελευταία υφίσταται). ;):D

Όσο περί διαφοράς και ομοιότητος,προφανώς είμαστε και οι δυο - καθένας με τον τρόπο του - εμπνεόμενοι από τον...Philip K. Dick. :roflmao:
Σε αυτό είμαι κάθετα και απόλυτα διαφωνών!

Ο μεν, υφολογικά, εμπνέεται από τον Heinrich Karl Bukowski και ο δε από τον .... James Augustine Aloysius Joyce - Who is Who? :gotcha::rofl:
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αρκετά ηχεία το κάνουν αυτό (η οφείλουν να το κάνουν).
Υποψιάζομαι ότι αυτά το κάνουνε καλά!



Δεν έχω κάτσει να ακούσω ΠΟΤΕ μου τέτοια... :(:confused::cry:
Υποψιάζομαι - φοβάμαι, ότι μόλις τα ακούσω,
θα ψάχνω τρόπο να χρεωθώ για μια ζωή,
κι έτσι το αποφεύγω... :p

Ίσως πεταχτώ μέχρι τον Ορφέα της γειτονιάς μου σύντομα... ;)
Έτσι κι αλλιώς δεν έχω να τα πληρώσω... :D

Τα near - field monitors (ειδικά τα φτηνά...)
θυσιάζουν την όποια διασπορά,
προς όφελος της ακρίβειας και της λεπτομέρειας
(ειδικά τα ακριβά!) :p
Για να μιξάρει ο καλιτέχνης.
Ας ΄΄επιλυθεί΄΄ και αυτός ο καημός...Καταρχάς η προσφερόμενη ευρεία διασπορά από την Αρχή Λειτουργίας τους έγκειται κύρια επί του οριζόντιου άξονα και όχι επί του κατακόρυφου.Το δε εικονιζόμενο Bella Luna έχει ωφέλιμη απόκριση πάνω από τα 45 Hz (ένα τέτοιο χαρακτηριστικό μπορεί να είναι έως και ωφέλιμο σε συνήθεις οικιακούς χώρους).Έτερη συνέπεια αυτής της ευρύτητας θα είναι η μικρότερη οξύτητα κατά την εστίαση στα επιμέρους ηχητικά είδωλα.

Έχε υπόψιν πως όσο και να εντυπωσιαστείς υπό συνθήκες επίδειξης στο χώρο του αντιπροσώπου,άμα στο δικό σου χώρο δεν εγκασταθούν απολύτως συμμετρικά και με τις όμορες (ή...άμοιρες ανάλογα με την περίπτωση) επιφάνειες να διαθέτουν ταυτόσημες ακουστικές ιδιότητες και σύσταση (ιδιαιτέρως διαχυτική κιόλας για να εξυπηρετείται η Αρχή Λειτουργίας) ώστε να διατηρείται τονική ισορροπία και η σταθερότητα απεικόνισης στην υποσχόμενη πληθώρα θέσεων ακρόασης επί του οριζόντιου πάντα άξονα,τότε μπορεί κάλλιστα να το...μετανιώνεις για μια ζωή - καθότι η αντιληπτική κατάρρευση της Αρχής Λειτουργίας προκύπτει με χαρακτηριστικό τρόπο.

Σημειωτέον ότι το μοτίβο διασποράς που επικρατεί στα αυθεντικά μόνιτορ εγγύς πεδίου συντελεί πρωτίστως στο να προκύπτει ευκολότερα μια ΄΄Ζώνη Ελεύθερη Ανακλάσεων΄΄ (Reflection Free Zone) υπό συνθήκες επισκόπησης.
 

Μηνύματα
203
Reaction score
117
Εάν είχα 15000 θα έπαιρνα τα Yamaha NS5000. Δεν ξέρω αν είναι καλά απλώς επειδή ήθελα να είχα τα NS1000M τότε και δεν τα είχα, ε τώρα θέλω τα 5000. Δε ζητώ πολλά από τη ζωή ε?
 



sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Εάν είχα 15000 θα έπαιρνα τα
Ναι, σωστά, ας πω κι εγώ (μιας κι ο τίτλος του νήματος υπόκειται σε
συνεχείς αλλαγές... αλλού γράφω κι αλλού τα βρίσκω...) :p

-----

Αν είχα 15 χιλιάρικα για νέο σύστημα,
θα έπαιρνα τα ενεργά 100στάρια
ίσως και 50άρια μιας και ο χώρος είναι
4,10 * 5,80, και δεν προβλέπεται να αλλάξει :D )
μαζί με ένα τέτοιο
η με ένα τέτοιο...
(ε, θα χρεωνόμουνα και λίγο). :p

Αλλιώς, καρφί για τα ΑΔΑΜ s5v, με ένα απ' τα ανωτέρω πρεντάκ,
και τα ρέστα, καβάντζα για 75άρα tv!
:party:

(Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και σήμερα που έχει 4.500.000€ τζακπότ στο τζόκερ, εγώ βαριέμαι να βγώ να παίξω ένα δελτίο...:frown:
Παίξτε εσείς, κι άμα κερδίσετε κατόπιν της παροτρύνσεώς μου,
μη με ξεχάσετε το φτωχό...:drinks: )
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αυτά είναι για να ελέγξει ο καλλιτέχνης - πελάτης,
μαντόνα, μπεγιόνσε, ριάνα κλπ
τι θα ακούει σπίτι του ο αγοραστής του δίσκου.
Αυτοι οι ηχοληπτες και οι πελατες τους ειναι σιγουρο πως αμα ηχογραφουνε εχουνε εμας τσι ακροαματικοφιλους στο μυαλο τους ?
ή μηπως εχουνε στο μυαλο τως τα 15χρονα με το χαγουεϊ ?

:drinks:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.281
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top