Ηχεία μέχρι 15.000€

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Αυτοι οι ηχοληπτες και οι πελατες τους ειναι σιγουρο πως αμα ηχογραφουνε εχουνε εμας τσι ακροαματικοφιλους στο μυαλο τους ?
Tsi pio polles fores, nai...

Μετά όμως κι αφού βεβαιώσει γραπτώς η μπεγιόνσε ότι
"έμεινα απολύτως ικανοποιημένη, μμμμμ...", παίρνει το
ορίτζιναλ ο ατζέντης - παραγωγός - γκόμενος - ρημαστεράς,
ο οποίος το κάνει DR 2,5 για να ακούγεται καλά στα "βεατς" ακουστικά και φυσικά, όταν το κοινό είναι κολλημένο στο χάι γουέη...

Το αποτέλεσμα το ξέρουμε φυσικά...
Η καλλιτέχνις θα πηδηχτεί απ' το παράθυρο...
Και τη δουλειά της, όσο καλή κι αν είναι,
μπορείς πια να την "ακούσεις" υποφερτά,
μόνο από LP...
Πχ. Αμυ Γουάηνχάουζ, Αντέλε κλπ.
Δεν έχω καταφέρει να ακούσω ολόκληρο cd τους...
Τα LP τους, λόγω του ότι το βινύλιο εκ φύσεως,
δεν επιτρέπει πολλές τρέλες με τους κομπρέσορες,
ευτυχώς μείνανε για να μας τις θυμίζουν... :drinks: :angel:
 





Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
:laugh::laugh::laugh::cry::cry::cry::roflmao::roflmao::roflmao:

Ε μιας και έχεις την ... ευγενή καλοσύνη, δε μου σιάζεις μια


ή μια

Μπάχαλο το έκανες και αυτό το θρεντ....:p:p:p
Τί δουλειά έχουν τα αιδοία όταν μιλάμε για audiophile ηχεία 15.000€?
 

A

AKARL

Guest
Μπάχαλο το έκανες και αυτό το θρεντ....:p:p:p
Τί δουλειά έχουν τα αιδοία όταν μιλάμε για audiophile ηχεία 15.000€?
Δουλειά έχουν και παραέχουν τα αιωδεία, για πες μου έχουν καμιά δουλειά οι ψατλές και οι κατλοτρυπίδες... :whistling: :oops:
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
αυτά τα θέματα γινονται κλασικ.

μην τυχόν κάποιος γράψει ότι θέλει να αποκτήσει ακριβο συστημα... τον περιμενουν όλοι στη γωνία. με κουβαδες κομπλεξισμους χαιενταδων και χαβάδες ψ@λης :welcome:
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
απορια προς ναυτιλομενους:

γιατι το ερωτημα με τα ηχεια σχετιζεται με το οικονομικο και οχι με τις αναγκες? σε τι αποσταση ακουμε? τι χωρο θελουμε να καλυψουμε? σε τι εντασεις ακουμε κλπ κλπ

μηπως ξεκιναμε λαθος? λεω εγω τωρα...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
αυτά τα θέματα γινονται κλασικ.

μην τυχόν κάποιος γράψει ότι θέλει να αποκτήσει ακριβο συστημα... τον περιμενουν όλοι στη γωνία. με κουβαδες κομπλεξισμους χαιενταδων και χαβάδες ψ@λης :welcome:
Έχετε απόλυτο δίκαιο...από τη στιγμή που έμαθα πως ο τζοβάνι θέλει να διαθέσει 15.000€ για audiophile ηχεία ,ελύσσαξα από το κακό μου και έβγαλα όλα μου τα κόμπλεξ (τα σύμπλοκα που λέει και ο μελίνας...)!

:headbang::headbang::headbang:
[DOUBLEPOST=1515747240][/DOUBLEPOST]
απορια προς ναυτιλομενους:

γιατι το ερωτημα με τα ηχεια σχετιζεται με το οικονομικο και οχι με τις αναγκες? σε τι αποσταση ακουμε? τι χωρο θελουμε να καλυψουμε? σε τι εντασεις ακουμε κλπ κλπ

μηπως ξεκιναμε λαθος? λεω εγω τωρα...
Κόμπλεξ με τα 15 χιλιάρικα και εσύ?:p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.496
απορια προς ναυτιλομενους:

γιατι το ερωτημα με τα ηχεια σχετιζεται με το οικονομικο και οχι με τις αναγκες? σε τι αποσταση ακουμε? τι χωρο θελουμε να καλυψουμε? σε τι εντασεις ακουμε κλπ κλπ

μηπως ξεκιναμε λαθος? λεω εγω τωρα...
Στο πρώτο ποστ του νήματος υπάρχουν κάποιες πληροφορίες
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
μεγαλο χορο, ναι οκ, καλυπτομαστε? θα ακουμε σε ολο το μεγαλο χορο δηλαδη... οκ πασο...

να ειναι με λακα η χωρις? γιατι τα 2/3 του κοστους ενος ηχειου "οικιακου" ειναι το κουτι
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.284
Jiovanni μου , εγω παλι θα ελεγα θα παρεις αυτο που θελεις, με βαση τα κριτηρια σου και τα γουστα σου.

Καλα στα λεει ο Κωστας ΕΑΡ αλλα τα λεει με τον δικο του τροπο, μην το παρεξηγεις...

αναλογως λοιπον τον χωρο σου, ποσο δυνατα η οχι θελεις να ακους, ποσο σ ενδιαφερει να σου γεμιζει και το ματι και τις υπολοιπες αισθησεις ενα ηχειο, πχ να ναι ομορφο, να χει ωραιο φινιρισμα κλπ, αναλογως ενισχυτικων η παθητικων-ενεργων, και πολλων ακομα κριτηριων, θα κανεις και την επιλογη σου.

Διοτι οι περισσοτεροι ειμαστε χομπιστες ακροατες, οχι ηχοληπτες να παρουμε πχ εργαλεια απολυτα για τη δουλεια μας, αλλα απλα μας αρεσει ν απολαμβανουμε τον ηχο και οχι μονο απο το συστημα μας.

Οποτε εχουμε κι αλλα κριτηρια, οχι τοσο αντικειμενικα.

καποιοι πολυ περισσοτερο γνωστες απο εμας που το κατεχουν το αντικειμενο καλυτερα, επιλεγουν με αλλα κριτηρια.

Προσωπικα ακουω μουσικη οταν χαλαρωνω, οταν αραζω, ηρεμα κι ωραια.
Μ αρεσει να με φτιαχνει και οπτικα ενα ηχειο, οχι να παιζει τελεια αλλα να ναι ασχημο..

Θα προτεινα τη δικη μου επιλογη, κατεληξα στα Audio Solutions Rhapsody 200.
 

A

AKARL

Guest
αυτά τα θέματα γινονται κλασικ.

μην τυχόν κάποιος γράψει ότι θέλει να αποκτήσει ακριβο συστημα... τον περιμενουν όλοι στη γωνία. με κουβαδες κομπλεξισμους χαιενταδων και χαβάδες ψ@λης :welcome:
Υπάρχει ερμηνεία και μάλιστα επιστημονική! :D

Ο μικροψάτλης ματσωμένος ακροαματικόφιλος φθονεί τους μεγαλοψάτληδες ακροαματικόφιλους και στην προσπάθειά του να νοιώσει ίσος ή και ανώτερός τους προβαίνει σε αγορά αχρείαστων και αμελέτητων συσκευών αναπαραγωγής ήχων με μόνα κριτήρια την εμφάνισή τους, την τιμή τους και τα τεστ στα δγιάφορα ΤΑΣ.

Απ την την άλλη μεργιά οι μεγαλοψάτληδες ακροαματικόφιλοι, κατά βάθος, φθονούν τις γυαλιστερές συσκευές αναπαραγωγής ήχων που δύνανται να αποκτούν οι μικροψάτληδες ακροαματικόφιλοι και τους τη λένε σε όρους ορθής αναπαραγωγής κατα ΑΕΣ και ΕΒΟΥ, επιστημονικής αλήθειας και π@π@ρι@ μ@ντολες! Σε δουλειά να βρισκόμαστε!

Με τρεις λέκσεις: μια παραλλαγή του "Φθόνου του Πέους" που έγραπσε και ο θείος Ζίγκμουντ... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

Μηνύματα
400
Reaction score
362
Καλησπέρα και καλή χρόνια.
Αν είχατε έως 15 χιλ για Ηχεια τι θα παίρνατε ?
Ας θεωρήσουμε ότι τα υπόλοιπα μηχανήματα είναι αντίστοιχης αξίας και τείνουν προς την αναλυτική πλευρά της μουσικής .ο χώρος μεγάλος και ακούτε όλα τα είδη μουσικής .
Δεκτές όλες οι προτάσεις μιας και αποκλείεται να ξέρω ό τι υπάρχει στην αγορά.
Ακόμα και αξιόλογα μεταχειρισμένα σε αυτή την αξία .
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Yamaha NS-5000 Reference Speakers
 

Attachments


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.284
εγω με τον Κωστα EAR παντως το φιλαρακι μου, που μου το σεταρισε μου το ρυθμισε τα παντα ολα τελεια και τον αγαπαω πολυ για παντα, τις βλαλαμε εξω, τις ειδαμε, τις μετρησαμε........

σουπερ ομως......


:p:D:fuckyou::dance2:
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
απορια προς ναυτιλομενους:

γιατι το ερωτημα με τα ηχεια σχετιζεται με το οικονομικο και οχι με τις αναγκες? σε τι αποσταση ακουμε? τι χωρο θελουμε να καλυψουμε? σε τι εντασεις ακουμε κλπ κλπ

μηπως ξεκιναμε λαθος? λεω εγω τωρα...
Το οικονομικό είναι το πρώτο που κοιτάς μιας και στην εποχή μας υπάρχουν πολλές προτάσεις σε όλες τις κατηγορίες χρημάτων και για κάθε χώρο. Το πορτοφόλι ορίζει τα πάντα αλλιώς θα είχα TAD R-1. Ας τα είχα και άλλαζα και την απόσταση και τα έπιπλα και μετακόμιζα αν δεν έφθαναν τα 30 τ.μ. του δωματίου μου...

Έχοντας ακούσει παλαιότερες σειρές ADAM τα S5 είναι πολύ καλή πρόταση, όποιο ηχείο τους έχω ακούσει με mid μεγάφωνο με έχει εντυπωσιάσει. Χωρίς mid το woofer αδυνατεί να ακολουθήσει το ribbon και ακούγεται η "τρύπα" στη μέση. Επίσης με τα S5 γλυτώνεις τα έξοδα τελικού ενισχυτή.
 

A

AKARL

Guest
εγω με τον Κωστα EAR που τον αγαπαω πολυ για παντα, τις βγαλαμε εξω, τις ειδαμε, τις μετρησαμε........
σουπερ ομως......
:p:D:fuckyou::dance2:
Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :redface::redface::redface::redface::redface:


Εχμ ..... και ..... πχοιός .... την είχε μεγαλύτερη;

:lolsign::lol::lolsign:
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.061
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top