LG OLED B7

Μηνύματα
778
Reaction score
375
H τηλεοραση εφτασε! Ειδα 5 λεπτακια πο την ταινια Ghost in the shell.

Αυτο που εχω να πω απο το λιγο που ειδα ειναι πως πραγματι, στα 2.5 μετρα μια 55 ιντσων τηλεοραση ειναι η ελαχιστη που μπορει να αποδωσει αυτο για το οποιο την αγορασε κανεις, 4k υψηλής ποιότητας! Περασα ηδη ενα update που βρηκε αυτοματα η τηελοραση αλλα δεν ξερω αν εχει βγει και κανενα αλλο. Ενα παληκαρι αρκετα σχολια πιο πριν ειχε πει πως το τελευταιο update διορθωσε κατα πολυ την αποδοση αλλα πρεπει να το βαλω χειροκινητα στην τηλεοραση (με usb stick υποθετω).

Παμε ομως και στο αρνητικο του μεγεθους. Παρακολουθωντας λιγο τα ελληνικα καναλια μεσω του ote tv, μου φανηκε πως η τηλεοραση ειναι αρκετα μεγαλη. Με ξενισε το μεγεεθος της. Οχι, δεν ειναι η ποιοτητα τοσο κακη αλλα μου φαινεται πως θα δυσκολευτω να δω ξανα απλα καναλια στην τηλεοραση.

Να ΤΟΝΙΣΩ πως οσα συμπερασματα ανεφερα ειναι μετα απο θεαση 5 λεπτων uhd 4k blu ray ταινιας (ghost in the shell), καθως και 3-4 λεπτα τηλεορασης (ελληνικα καναλια), οποτε υα συμπερασματα που εβγαλα προς το παρον σαφως και θα αλλαξουν.

Θα δω σημερα 2 ταινιες λογια σε uhd 4k blu ray και αυριο θα σας πως και παλι εντυπωσεις.

Υ.Γ.: Δεν προλαβα ακομη να παιξω x box one x, οποτε να περιμενετε κι απο εκει τις εντυπωσεις μου
26781761_2201301609896173_1628034384_o.jpg
.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
H τηλεοραση εφτασε! Ειδα 5 λεπτακια πο την ταινια Ghost in the shell.

Αυτο που εχω να πω απο το λιγο που ειδα ειναι πως πραγματι, στα 2.5 μετρα μια 55 ιντσων τηλεοραση ειναι η ελαχιστη που μπορει να αποδωσει αυτο για το οποιο την αγορασε κανεις, 4k υψηλής ποιότητας! Περασα ηδη ενα update που βρηκε αυτοματα η τηελοραση αλλα δεν ξερω αν εχει βγει και κανενα αλλο. Ενα παληκαρι αρκετα σχολια πιο πριν ειχε πει πως το τελευταιο update διορθωσε κατα πολυ την αποδοση αλλα πρεπει να το βαλω χειροκινητα στην τηλεοραση (με usb stick υποθετω).

Παμε ομως και στο αρνητικο του μεγεθους. Παρακολουθωντας λιγο τα ελληνικα καναλια μεσω του ote tv, μου φανηκε πως η τηλεοραση ειναι αρκετα μεγαλη. Με ξενισε το μεγεεθος της. Οχι, δεν ειναι η ποιοτητα τοσο κακη αλλα μου φαινεται πως θα δυσκολευτω να δω ξανα απλα καναλια στην τηλεοραση.

Να ΤΟΝΙΣΩ πως οσα συμπερασματα ανεφερα ειναι μετα απο θεαση 5 λεπτων uhd 4k blu ray ταινιας (ghost in the shell), καθως και 3-4 λεπτα τηλεορασης (ελληνικα καναλια), οποτε υα συμπερασματα που εβγαλα προς το παρον σαφως και θα αλλαξουν.

Θα δω σημερα 2 ταινιες λογια σε uhd 4k blu ray και αυριο θα σας πως και παλι εντυπωσεις.

Υ.Γ.: Δεν προλαβα ακομη να παιξω x box one x, οποτε να περιμενετε κι απο εκει τις εντυπωσεις μου View attachment 87475 .
Καλές θεάσεις!:drinks:
Τελικά δεν άντεξα, και την παρήγγειλα κι εγώ. Αύριο παραλαμβάνω, μεθαύριο την κρεμάω στη θέση της Pioneer. :party:


Άντε να δω τώρα τι θα την κάνω την 50" Kuro...
Ενδιαφέρεται κανείς; :D
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καλές θεάσεις!:drinks:
Τελικά δεν άντεξα, και την παρήγγειλα κι εγώ. Αύριο παραλαμβάνω, μεθαύριο την κρεμάω στη θέση της Pioneer. :party:


Άντε να δω τώρα τι θα την κάνω την 50" Kuro...
Ενδιαφέρεται κανείς; :D
Εχεις ελεγξει αν η τραπεζικη καρτα με την οποια εκανες την αγορα γραφει επανω "ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ", ετσι? Εμενα μου τα βαλανε κιολας τα λεφτα.
Επειτα, θα πρεπει να κατεβασεις το app επιστροφη, εκει μεσα θα τα δεις τα λεφτα που σου επιστρεφουν.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638

Καλα
δοκιμαστε τις δικες μου και μου λετε

για HD

Picture Mode: Expert
Oled Light εως 50 για υποφωτισμενο δωματιο και 55 για φωτεινο
Contrast 87
Brightness 51
gamma bt 1886
H Sharpness: 10
V Sharpness: 10
Super Resolution: low
Edge Enhancer: On
Colour Temperature: Warm2
Colour Management: Auto
Noise Reduction: low
TruMotion: User ολα στο 0 στα αθλητικα 0 και 10

για HDR
το mode technicolor expert
με αλλαγες
Dynamic Contrast:Low
Super Resolution: low
Edge Enhancer: On
Noise Reduction: low
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Στις ρυθμισεις εχει επιλογες "αθλητικα, σινεμα κτλ" και αναμεσα σε αυτες τις επιλογες εχει και μια επιλογη HDR με επιπεδα ομως "χαμηλο, μεσαιο, υψηλο". Δεν ειμαι μπροστα στην τηλεοραση αλλα κατι τετοιο.
Το ερωτημα ειναι: Οταν η τηλεοραση παιζει ταινια με hdr πρεπει να επιλεξω το hdr αυτο?
Ή το καταλαβαινει το hdr ετσι κι αλλιως και το παιζει κι ας ειναι πχ και στην ρυθμιση "αθλητικα/σινεμα κτλ"?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Καλές θεάσεις!:drinks:
Τελικά δεν άντεξα, και την παρήγγειλα κι εγώ. Αύριο παραλαμβάνω, μεθαύριο την κρεμάω στη θέση της Pioneer. :party:


Άντε να δω τώρα τι θα την κάνω την 50" Kuro...
Ενδιαφέρεται κανείς; :D
Περιμένω σύγκριση εντυπώσεων , oled vs kuro
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Περιμένω σύγκριση εντυπώσεων , oled vs kuro
Από μνήμης εντυπώσεις μόνο, γιατί η oled θα πάρει τη θέση της plasma. :wink:

Ο Zizik μου ζήτησε αναλυτική παρουσίαση, αλλά τι αναλυτική παρουσίαση να γίνει χωρίς 4Κ player; :idk:
 







rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Αφού είμαστε δύο που παραλάβαμε την τηλεόραση, ας γράψουμε εδώ τις εντυπώσεις μας.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Περιμένω σύγκριση εντυπώσεων , oled vs kuro
Παρέλαβα σήμερα, τοποθετώ αύριο με την βοήθεια Καστρουνή, εντυπώσεις έπονται. :wink:

Ο Zizik μου ζήτησε αναλυτική παρουσίαση, αλλά τι αναλυτική παρουσίαση να γίνει χωρίς 4Κ player; :idk:
Να αγοράσεις. :p
Αγόρασα το Egreat A5, παραλαμβάνω 16 με 18 Ιανουαρίου.
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
H τηλεοραση εφτασε! Ειδα 5 λεπτακια πο την ταινια Ghost in the shell.

Περασα ηδη ενα update που βρηκε αυτοματα η τηελοραση αλλα δεν ξερω αν εχει βγει και κανενα αλλο. Ενα παληκαρι αρκετα σχολια πιο πριν ειχε πει πως το τελευταιο update διορθωσε κατα πολυ την αποδοση αλλα πρεπει να το βαλω χειροκινητα στην τηλεοραση (με usb stick υποθετω).
.
http://www.lg.com/uk/support/support-product/lg-OLED55B7V
4.70.30 το τελευταιο update δεν το παιρνει αυτοματα εαν εχετε 3.60.09
[DOUBLEPOST=1515759101][/DOUBLEPOST]
Αγόρασα το Egreat A5, παραλαμβάνω 16 με 18 Ιανουαρίου.
Προλαβαινεις να το ακυρωσεις και να παρεις http://www.futeko.com/products/MP067.php
παιζει και BD menu
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Μετα απο 1 ημερα χρησης και 2 ταινιες που ειδα, αντιμετωπιζω λιγα θεματακια.

Βλεποντας το ghost in the shell σε blu ray UHD η εικονα ηταν καταπληκτικη αλλα μονο οταν το εβαζα στην πιο φωτεινη αυτοματη επιλογη της τηλεορασης. Ολες οι αλλες αυτοματες επιλογες (σινεμα, αθλητικα κτλ) ηταν πολυ σκοτεινες. Ενα προβλημα που παρατηρησα και δεν ξερω που ευθυνεται ειναι πως σε μερικες στατικες σκοτεινες σκηνες η εικονα αλλαζε φωτεινοτητα απο μονη της στα ξαφνικα και χωρις λογο (τρεμοπαιζε ο φωτισμος της).

Η δευτερη ταινια που ειδα ηταν το wonder woman. Στη συγκεκριμενη ταινια η εικονα ηταν απογοητευτικη. Ολα τα πλανα ειχαν ενα μεγαλο προβλημα. Φαινονταν αρκετοθορυβο. Για να εξηγησω τι εννοω ""κοκκοι" .. κοκκους εννοω την εικονα που παιρνεις απο μια φωτογαρφικη μηχανη αν τραβηξεις φωτογραφια με πολυ υψηλο iso (στην φωτογραφια ονομαζεταο θορυβος, στον κινηματογραφο δε γνωριζω πως ακριβως το λενε).

Χθες βραδυ διαβασα πολλα αρθρα για να προσπαθησω να φτιαω της ρυθμισεις εικονας αλλα και παλι σημερα, στην πολυ φωτεινη αυτοματη επιλογη της τηλεορασης κατεληξα.

Επισης εβαλα χθες να παιξω xbox one x, συγκεκριμενα επαιξα το demo του forza motorsport 7 που ειναι και 4κ παιχνιδι αλλα και hdr αλλα δεν εβλεπα πολυ μεγαλες διαφορες μεχρι που αναρωτηθηκα αν τελικα η τηλεοραση δεν εχει hdr. Πηγα στις ρυθμισεις του xbox για να δω πως την βλεπει την τηλεοραση και την εβλεπε μονο σαν 4k, οχι σαν 4κ hdr. Εψαξα λοιπον στο ιντερνετ και ειχαν πολλοι αυτο το προβλημα.. Η αναζητηση με οδηγησε στα settings της τηλεορασης και εκει μεσα επελεξα την ενεργοποιηση του hdr η οποια προσεδωσε πολυ καλυτερα γραφικα στο παιχνιδι...

Τωρα που το σκεφτομαι, την πρωτη ταινια (χθες) την ειδα χωρις hdr και την δευτερη ταινια (σημερα δλδ) την ειδα με hdr. Λετε να ευθυνεται αυτο για τους κοκκους (θορυβο)?

Κλεινοντας να ρωτησω και κατι αλλο... Βλεποντας 4k βιντεακια στο youtube μεσω του ομονυμου app, δεν βρηκα καπου την επιλογη 4k. Συγκεκριμενα, εψαξα 4k videos και τα εβαζα να παιζουν αλλα πανω-πανω, εκει που γραφει την αναλυση ελεφε HD και οχι 4k.
Πηγα στο μενου και στα σετινγκς του youtube αλλα δεν βρηκα πουθενα επιλογη 4K. Αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει.
[DOUBLEPOST=1515773667][/DOUBLEPOST]Επισης, δεν καταφερα να περασω στην τηλεοραση το τελευταιο update, αυτο που φαινεται φωτεινο στην 2η φωτογραφια που παραθετω.

Θα σας εξηγησω τι προβλημα εχω μπας και ξερετε να με βοηθησετε.

Αφου λοιπον το κατεβασα στον υπολογιστη, το εκανα extract και εμφανιστηκε το αρχειο που βλεπετε στην 1η φωτογραφια.

Αυτο λοιπον το αρχειο το εβαλα σε ενα usb flash και προσπαθησα να το περασω στην τηλεοραση αλλα ματαια.

Στην τηλεοραση μολις συνδεσα το usb το αρχειο δεν φαινονταν πουθενα..

Αν ξερει καποιο τι φταιει, ας μου πει.

Untitled-1.jpg
Untitled-2.jpg
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top