To LED or to OLED?


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Λογικά σε 48 ωρες από τώρα θα έχω ολοκληρώσει την θέαση της πρώτης μου ταινίας σε 4K oled! Παρασκευή παραλαμβάνω λογικά και αγωνιώ!
Ποιά ταινία θα είναι;
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713




Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ποιά ταινία θα είναι;
Λεω να ενοικιάζω το the Martian ή το ghost in the shell που αν και δε το γνωρίζω σαν ταινία, διαβάζω πως έχει πολύ καλή εικόνα και προτείνεται γενικά για δοκιμή τηλεοράσεων λόγω χρωμάτων κτλ.
[DOUBLEPOST=1515633196][/DOUBLEPOST]
Λεω να ενοικιάζω το the Martian ή το ghost in the shell που αν και δε το γνωρίζω σαν ταινία, διαβάζω πως έχει πολύ καλή εικόνα και προτείνεται γενικά για δοκιμή τηλεοράσεων λόγω χρωμάτων κτλ.

Να και μια καινούργια μπάρα atmos της Sony... Βέβαια θα αντισταθώ προς το παρόν...
https://www.digitallife.gr/279846-2-61948
 
Last edited:


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Πάμε στοίχημα πόσο θα κάνει του χρόνου τέτοιο καιρό?
Θα έχει και black frame insertion ...
(σαν τις φετινές philips και panasonic oled...
δεν άρεσε καθόλου στο αμερικάνικο κοινό, που οι ευρωπαίοι
μπορούσαν φέτος να αγοράσουν καλύτερες oled από ότι πουλιόταν
στας ήπα, όπου απουσιάζουν οι φίλιπς πανασόνικ...)

Ίσως ήρθε ο καιρός να σχεδιάσουμε αγορά oled! :p

Πόσο δηλαδή θα πουλιέται η ανωτέρω τιβί,
σε 10 -12 μήνες; ;)
(δεχόμαστε και 65άρα... :( )
 



stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
LG OLED Canyon Walk-Through at CES 2018 with 246 OLED Screens!


At CES 2018 LG Electronics stole the show with a 90-foot curvy corridor of OLED screens. 246 total displays created an amazing, immersive entrance to the company's impressive booth. A variety of imagery from glaciers to clouds to canyons to waterfalls, along with Dolby Atmos audio that went with the video, resulted in one for the most impressive exhibit-related experiences at the show. And it certainly demonstrated the "flexibility: of OLED.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
H τηλεοραση εφτασε! Ειδα 5 λεπτακια πο την ταινια Ghost in the shell.

Αυτο που εχω να πω απο το λιγο που ειδα ειναι πως πραγματι, στα 2.5 μετρα μια 55 ιντσων τηλεοραση ειναι η ελαχιστη που μπορει να αποδωσει αυτο για το οποιο την αγορασε κανεις, 4k υψηλής ποιότητας! Περασα ηδη ενα update που βρηκε αυτοματα η τηελοραση αλλα δεν ξερω αν εχει βγει και κανενα αλλο. Ενα παληκαρι αρκετα σχολια πιο πριν ειχε πει πως το τελευταιο update διορθωσε κατα πολυ την αποδοση αλλα πρεπει να το βαλω χειροκινητα στην τηλεοραση (με usb stick υποθετω).

Παμε ομως και στο αρνητικο του μεγεθους. Παρακολουθωντας λιγο τα ελληνικα καναλια μεσω του ote tv, μου φανηκε πως η τηλεοραση ειναι αρκετα μεγαλη. Με ξενισε το μεγεεθος της. Οχι, δεν ειναι η ποιοτητα τοσο κακη αλλα μου φαινεται πως θα δυσκολευτω να δω ξανα απλα καναλια στην τηλεοραση.

Να ΤΟΝΙΣΩ πως οσα συμπερασματα ανεφερα ειναι μετα απο θεαση 5 λεπτων uhd 4k blu ray ταινιας (ghost in the shell), καθως και 3-4 λεπτα τηλεορασης (ελληνικα καναλια), οποτε υα συμπερασματα που εβγαλα προς το παρον σαφως και θα αλλαξουν.

Θα δω σημερα 2 ταινιες λογια σε uhd 4k blu ray και αυριο θα σας πως και παλι εντυπωσεις.

Υ.Γ.: Δεν προλαβα ακομη να παιξω x box one x, οποτε να περιμενετε κι απο εκει τις εντυπωσεις μου
26781761_2201301609896173_1628034384_o.jpg
.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
H τηλεοραση εφτασε! Ειδα 5 λεπτακια πο την ταινια Ghost in the shell.

Αυτο που εχω να πω απο το λιγο που ειδα ειναι πως πραγματι, στα 2.5 μετρα μια 55 ιντσων τηλεοραση ειναι η ελαχιστη που μπορει να αποδωσει αυτο για το οποιο την αγορασε κανεις, 4k υψηλής ποιότητας! Περασα ηδη ενα update που βρηκε αυτοματα η τηελοραση αλλα δεν ξερω αν εχει βγει και κανενα αλλο. Ενα παληκαρι αρκετα σχολια πιο πριν ειχε πει πως το τελευταιο update διορθωσε κατα πολυ την αποδοση αλλα πρεπει να το βαλω χειροκινητα στην τηλεοραση (με usb stick υποθετω).

Παμε ομως και στο αρνητικο του μεγεθους. Παρακολουθωντας λιγο τα ελληνικα καναλια μεσω του ote tv, μου φανηκε πως η τηλεοραση ειναι αρκετα μεγαλη. Με ξενισε το μεγεεθος της. Οχι, δεν ειναι η ποιοτητα τοσο κακη αλλα μου φαινεται πως θα δυσκολευτω να δω ξανα απλα καναλια στην τηλεοραση.

Να ΤΟΝΙΣΩ πως οσα συμπερασματα ανεφερα ειναι μετα απο θεαση 5 λεπτων uhd 4k blu ray ταινιας (ghost in the shell), καθως και 3-4 λεπτα τηλεορασης (ελληνικα καναλια), οποτε υα συμπερασματα που εβγαλα προς το παρον σαφως και θα αλλαξουν.

Θα δω σημερα 2 ταινιες λογια σε uhd 4k blu ray και αυριο θα σας πως και παλι εντυπωσεις.

Υ.Γ.: Δεν προλαβα ακομη να παιξω x box one x, οποτε να περιμενετε κι απο εκει τις εντυπωσεις μου View attachment 87475 .
Καλές θεάσεις!:drinks:
Τελικά δεν άντεξα, και την παρήγγειλα κι εγώ. Αύριο παραλαμβάνω, μεθαύριο την κρεμάω στη θέση της Pioneer. :party:


Άντε να δω τώρα τι θα την κάνω την 50" Kuro...
Ενδιαφέρεται κανείς; :D
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καλές θεάσεις!:drinks:
Τελικά δεν άντεξα, και την παρήγγειλα κι εγώ. Αύριο παραλαμβάνω, μεθαύριο την κρεμάω στη θέση της Pioneer. :party:


Άντε να δω τώρα τι θα την κάνω την 50" Kuro...
Ενδιαφέρεται κανείς; :D
Εχεις ελεγξει αν η τραπεζικη καρτα με την οποια εκανες την αγορα γραφει επανω "ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ", ετσι? Εμενα μου τα βαλανε κιολας τα λεφτα.
Επειτα, θα πρεπει να κατεβασεις το app επιστροφη, εκει μεσα θα τα δεις τα λεφτα που σου επιστρεφουν.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638

Καλα
δοκιμαστε τις δικες μου και μου λετε

για HD

Picture Mode: Expert
Oled Light εως 50 για υποφωτισμενο δωματιο και 55 για φωτεινο
Contrast 87
Brightness 51
gamma bt 1886
H Sharpness: 10
V Sharpness: 10
Super Resolution: low
Edge Enhancer: On
Colour Temperature: Warm2
Colour Management: Auto
Noise Reduction: low
TruMotion: User ολα στο 0 στα αθλητικα 0 και 10

για HDR
το mode technicolor expert
με αλλαγες
Dynamic Contrast:Low
Super Resolution: low
Edge Enhancer: On
Noise Reduction: low
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Στις ρυθμισεις εχει επιλογες "αθλητικα, σινεμα κτλ" και αναμεσα σε αυτες τις επιλογες εχει και μια επιλογη HDR με επιπεδα ομως "χαμηλο, μεσαιο, υψηλο". Δεν ειμαι μπροστα στην τηλεοραση αλλα κατι τετοιο.
Το ερωτημα ειναι: Οταν η τηλεοραση παιζει ταινια με hdr πρεπει να επιλεξω το hdr αυτο?
Ή το καταλαβαινει το hdr ετσι κι αλλιως και το παιζει κι ας ειναι πχ και στην ρυθμιση "αθλητικα/σινεμα κτλ"?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top