Σωστό ύψος τοποθέτησης της τηλεόρασης

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Στη συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται για 55άρα.
Στο υφιστάμενο έπιλο η βάση της ακουμπάει στους 60 πόντους οπότε στους 66 είναι η κάτω πλευρά της οθόνης. Με δεδομένο το ύψος του καναπέ 47 πόντους από το έδαφος και επειδή ξεκινάω την κατασκευή νέου επίπλου και θα χρειαστώ ύψος για να χωρέσουν κάτι μωράκια μέσα μέχρι που μπορώ να πάω για να βλέπω σωστά ή καλύτερα από ότι βλέπω τώρα?

υ.σ. Διαβασα πολλά αλλά περισσότερο μπερδεύτηκα γιατί υπάρχουν πολλές απόψεις και διαφορετικές.
Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας!!
 

Μηνύματα
68
Reaction score
168
καλησπέρα φίλε. Ήταν κάτι που με απασχολούσε αρκετά όταν πήρα τον ενισχυτή πριν κανα 2μηνο. Αναγκάστηκα να "ψηλώσω" το έπιπλο και μου φάνηκε κάπως ψηλά η τηλεόραση οπότε το έψαχνα για καιρό τότε αν έχω κάνει βλακεια. Η τηλεόραση είναι 55αρα, το επίπλο τηλεόρασης απο τους 50 πόντους το πήγα στους 60 και ο καναπές είναι στους 42. Άρα πανω κάτω σαν τα δικά σου.

Σε αυτό που κατέληξα είναι ότι το ιδανικό ύψος είναι οι υπότιτλοι να είναι στο ύψος των ματιών σου. Να μην αναγκάζεσαι και σκύβεις (κάνει κακό και στον αυχένα σου) αλλά ακόμα και αν είναι πιο ψηλά δίνει πιο κινηματογραφική αίσθηση. Άρα μπορεί να την ανεβάσεις και άλλο.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Οπου σου αρεσει εσενα.Αλλος καθεται κλαρινο στον καναπε , αλλος ξαπλαρει βαζοντας τα ποδια στο τραπεζακι η σε σκαμπο .Αλλος ειναι 1.60 αλλος 2.00 μετρα.Αλλος πηγαινει στην πρωτη σειρα του κινηματογραφου αλλος στην τελευταια.Οι θεωριες ειναι για να..ανατρεπονται :D
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
καλησπέρα φίλε. Ήταν κάτι που με απασχολούσε αρκετά όταν πήρα τον ενισχυτή πριν κανα 2μηνο. Αναγκάστηκα να "ψηλώσω" το έπιπλο και μου φάνηκε κάπως ψηλά η τηλεόραση οπότε το έψαχνα για καιρό τότε αν έχω κάνει βλακεια. Η τηλεόραση είναι 55αρα, το επίπλο τηλεόρασης απο τους 50 πόντους το πήγα στους 60 και ο καναπές είναι στους 42. Άρα πανω κάτω σαν τα δικά σου.

Σε αυτό που κατέληξα είναι ότι το ιδανικό ύψος είναι οι υπότιτλοι να είναι στο ύψος των ματιών σου. Να μην αναγκάζεσαι και σκύβεις (κάνει κακό και στον αυχένα σου) αλλά ακόμα και αν είναι πιο ψηλά δίνει πιο κινηματογραφική αίσθηση. Άρα μπορεί να την ανεβάσεις και άλλο.
Αυτή είναι μία από τις επικρατέστερες απόψεις που διάβασα, αν θυμάμαι καλά και στη wikipedia αναφέρει σαν ιδανικό το ύψος των ματιών να είναι ή στην αρχή της οθόνης ή στο ύψος των υπότιτλων χωρίς όμως να διευκρινίζει τι από τα δύο είναι σωστότερο. Δηλαδή να φτάσουμε τους υπότιτλους στο 1,05 περίπου? Μιλάμε για μεγάλη διαφορά!!
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Οπου σου αρεσει εσενα.Αλλος καθεται κλαρινο στον καναπε , αλλος ξαπλαρει βαζοντας τα ποδια στο τραπεζακι η σε σκαμπο .Αλλος ειναι 1.60 αλλος 2.00 μετρα.Αλλος πηγαινει στην πρωτη σειρα του κινηματογραφου αλλος στην τελευταια.Οι θεωριες ειναι για να..ανατρεπονται :D
Νομίζω ότι με τα πόδια στο τραπεζάκι και λίγο τεμπέλικα, όχι ακριβώς ξάπλα είναι η καλύτερη θέση!!:D
[DOUBLEPOST=1520363011][/DOUBLEPOST]
Κέντρο οθόνης στο ύψος του κεφαλιού.
Νάτααα!! Αυτό δεν το διάβασα κάπου αλλού!!
Με έχετε μαμήσει!! Στο τέλος θα κοιμάμαι με το μέτρο αγκαλιά!!:D:p
[DOUBLEPOST=1520363508][/DOUBLEPOST]
Κέντρο οθόνης στο ύψος του κεφαλιού.
Φίλε μου καλέ με βάση αυτή την καθοδήγηση παίρνουμε 20 πόντους κέρδος...
Αναλογικά ίδια περίπου με μάτια-υπότιτλους...
Δεν είναι και λίγοι!!:drinks:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Είναι θέμα κόπωσης του αυχένα.
Εύκολα παρατηρούμε πως δεν κουραζόμαστε να κοιτάζουμε χαμηλότερα από την οριζόντια θέση, σε αντίθεση με την υπερέκταση, που μας ταλαιπωρεί.
Το μέγιστο ύψος του ικριώματος θα πρέπει να είναι 50 πόντοι.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Αν ξαπλάρεις εντελώς και απλώνεις τα πόδια στο τραπέζι, είναι πρακτικό να είναι λίγο ψηλότερα για να μη βλέπεις κάλτσες. :D
Σε κάθε άλλη περίπτωση, χαμηλά.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Είναι θέμα κόπωσης του αυχένα.
Εύκολα παρατηρούμε πως δεν κουραζόμαστε να κοιτάζουμε χαμηλότερα από την οριζόντια θέση, σε αντίθεση με την υπερέκταση, που μας ταλαιπωρεί.
Το μέγιστο ύψος του ικριώματος θα πρέπει να είναι 50 πόντοι.
Αυτό είναι αντίθετο με τις παραπάνω απόψεις του Νικ και Ζικ Ζικ.
Ή δεν κατάλαβα κάτι σωστά?
Π.χ. χάρη ύψος κεφαλιού κέντρο οθόνης = 1,22.
Βιδωμένη στους 60 πόντους ( που είναι τώρα ) έχουμε κέντρο οθόνης στο 1,01μ.
[DOUBLEPOST=1520364354][/DOUBLEPOST]
Αν ξαπλάρεις εντελώς και απλώνεις τα πόδια στο τραπέζι, είναι πρακτικό να είναι λίγο ψηλότερα για να μη βλέπεις κάλτσες. :D
Σε κάθε άλλη περίπτωση, χαμηλά.
Είναι χαμηλό το τραπεζάκι χαχα!:D
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ίδιο λέμε με τον Zizik.
Το κεφάλι δεν έχει θέμα να γέρνει προς τα κάτω, ακόμα και πολύ.
Αντίθετα και λίγες μοίρες προς τα επάνω ταλαιπωρούν, όταν πρόκειται για πολύωρη θεάση.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Η τιβί μου είναι πολύ χαμηλά. Η οθόνη του προβολέα είναι λίγο ψηλότερα για τα πόδια και την ξάπλα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
ok παίδες. Το έπιασα το νόημα.
Επειδή εμείς τις απολαμβάνουμε τις ταινίες και δεν καθόμαστε καγκελωτοί :p
θα την ανεβάσω 15-20 ποντάκια...
 

T

Tadakis

Guest
Έχει να κάνει και με την απόσταση θέασης. Η μεγαλύτερη απόσταση σου δίνει περισσότερα περιθώρια 'λάθους' παρά η κοντινή. Εσύ σε τι απόσταση είσαι? Να στοχεύσεις στο όσο λιγότερη η κλίση του κεφαλιού τόσο καλύτερα (προς κάθε κατεύθυνση). Ο κανονας κεντράρω στο κέντρο και ίσως λίγο χαμηλότερα αν χρησιμοποιώ υπότιτλους ειναι χρυσός.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
168
μαλλον ειμαι στην αντιθετη μεριά εγω. Δεν μπορώ καθόλου να σκύβω το κεφάλι. Φυσικά δεν λεω να ειμαι σαν να κάθομαι πρωτη θεση στο σινεμα
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έχει να κάνει και με την απόσταση θέασης. Η μεγαλύτερη απόσταση σου δίνει περισσότερα περιθώρια 'λάθους' παρά η κοντινή. Εσύ σε τι απόσταση είσαι? Να στοχεύσεις στο όσο λιγότερη η κλίση του κεφαλιού τόσο καλύτερα (προς κάθε κατεύθυνση). Ο κανονας κεντράρω στο κέντρο και ίσως λίγο χαμηλότερα αν χρησιμοποιώ υπότιτλους ειναι χρυσός.
Στα 2,30 είμαι και όσο να ναι στον καναπέ γέρνεις και λίγο ....
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Κάτω όριο τηλεόρασης στους 85 με μέγιστο 90 πόντους. Να κάθεσαι χαλαρά στον καναπέ.
Έτσι τα μάτια σου θα είναι πάνω από τους υπότιτλους οριακά.
Έχω 55άρα
Καναπές - τηλεόραση = 3,30 μέτρα

 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Κάτω όριο τηλεόρασης στους 85 με μέγιστο 90 πόντους. Να κάθεσαι χαλαρά στον καναπέ.
Έτσι τα μάτια σου θα είναι πάνω από τους υπότιτλους οριακά.
Έχω 55άρα
Καναπές - τηλεόραση = 3,30 μέτρα

Με 80 είμαι πολύ καλά και στο λειτουργικό κομμάτι του επίπλου!! :)
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Με 80 είμαι πολύ καλά και στο λειτουργικό κομμάτι του επίπλου!! :)
Έκανα λάθος στη μέτρηση. Μέτρησα με σβηστό φως ο ανεπρόκοπος.
65 εκατοστά είμαι από πάτωμα.
Να υπολογίζεις το κεφάλι, λίγο κάτω από το κέντρο.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έκανα λάθος στη μέτρηση. Μέτρησα με σβηστό φως ο ανεπρόκοπος.
65 εκατοστά είμαι από πάτωμα.
Να υπολογίζεις το κεφάλι, λίγο κάτω από το κέντρο.[/QUOTE
]thanks Κωνσταντίνε!! :)
 

Μηνύματα
12
Reaction score
13
Καλησπέρα σας.
Αφήνω κι εγώ τα 2 cents μου.

Πολύ σημαντικό μεν το λαϊκό "οπως την βρισκεις". Ασχέτως όμως με το "πως θα την βρεις", νομίζω ΤΕΧΝΙΚΆ αρτιότερη συμβουλή είναι του @Zizik

Καλώς ή κακώς οι οθόνες/τηλεοράσεις ΚΆΘΕ είδους επιβαρύνονται με γωνίες θέασης, οριζόντιες ΚΑΙ κάθετες. Ότι ισχύει τεχνικά για ένα μόνιτορ υπολογιστή ισχύει και για μια tv ανεξαρτήτως μεγέθους.

Θα παίξει με απόλυτα νούμερα"καλύτερα" όταν τα μάτια σου την έχουν κεντράρει ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα "γουστου", αυτό όμως είναι κανόνας. Προσωπικά, έχω στήσει έτσι ακριβώς 60αρα ώστε "χωμένος" στον καναπέ με πόδια στο τραπέζι να την κεντραρω απολυτως.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top