KH 310 A - Active Studio Monitor στο σαλόνι?

Μηνύματα
174
Reaction score
266
Ερώτηση:
Οταν πήγες να τα αγοράσεις, ο πωλητής σε ρώτησε σε τι απόσταση και σε πόσα τετραγωνικά θα παίξουν;
Ναι με είχε ρωτήσει, απλά τότε έμενα σε ένα δυάρι, μικρότερος όγκος, μικρότερη απόσταση ακρόασης... θεωρητικά ήταν πιο ταιριαστά στον παλιό χώρο.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.316
Reaction score
7.841
Παιδια, δε μοιαζουν οι περιπτωσεις σας.
Ο τουρτας ειναι συμμαζεμενος, συμετρικος, με πιο καταλληλα ηχεια.
O electrocuted baby εχει μεγαλο χωρο, ασυμμετρο, με θεση ακροασης κολλημενη στον τοιχο σε μεγαλη αποσταση απο πολυ μικρα (για το χωρο) ηχεια.
(καλα βρε, τους υποτιτλους στην τηλεοραση, τους βλεπεις?)
Φιλε, κανε ενα οικογενειακο συμβουλιο και παρε την αποφαση να τραβηξεις τον καναπε τουλαχιστον ενα μετρο μπροστα.
Απο την αλλη, βλεπω πιτσιρικι. Ασε το παιδι να παιζει στην πλατεια και οταν θες να ακουσεις καλα, τραβα μια ελαφρια πολυθρονα μπροστα απο το τραπεζακι, να φτιαξεις ενα τριγωνο της προκοπης.
Τωρα απο μηχανηματα, treatment και ολα αυτα, δυστυχως οι μεγαλοι χωροι θελουν και μεγαλα πορτοφολια. Με ψεματα δε γεμιζουν τα κυβικα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ε, συνηθως...
Μικροφωνακι εχουμε?
Τωρα που σε βρηκαμε...:D
Όχι ρε..αυτά είναι του διαβόλου πράγματα..:p
[DOUBLEPOST=1523478701][/DOUBLEPOST]
Είναι άραγε εφικτό σε λάθος χώρο να παίξει ικανοποιητικά ένα "σωστό" σύστημα, με τους όποιους περιορισμούς, εσένα προσωπικά σε ικανοποιεί ή όχι, οπότε το επόμενο βήμα είναι ο χώρος και τίποτα άλλο δεν έχει νόημα
Στα είπε ο Κώστας, είναι ιεροσυλία να επαναλαμβάνω τα λόγια του.
Αν δεν μπορούμε να φτιάξουμε τον χώρο, φροντίζουμε τουλάχιστον να περιορίσουμε την συμμετοχή του στο τελικό αποτέλεσμα.
Και ο μόνος τρόπος είναι μειώνοντας δραστικά την απόσταση από τη θέση ακρόασης και τηρώντας τα στοιχειώδη..ισοπλευρο τρίγωνο και κλίσεις ηχείων.
Εγώ τουλάχιστον αυτό προσπάθησα να κάνω και η βελτίωση ήταν αισθητή.
Με την προηγούμενη διάταξη που θύμιζε αρκετά τη δική σου σε αποστάσεις, δεν μπορούσα να ανεβάσω ένταση, αυτό που άκουγα με εκνεύριζε και με κουραζε. Και ήταν προφανώς θέμα χώρου. Ο χώρος λοιπόν δεν άλλαξε, ούτε φροντιστηκε, αλλά φέρνοντας τα ηχεία αρκετά πιο κοντά μου, μειωσα ως ένα βαθμό την επίδρασή του.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.316
Reaction score
7.841
Όχι ρε..αυτά είναι του διαβόλου πράγματα..:p
Ναι, ειναι.
Παρε ενα.

Κριμα ειναι. Εχεις υποσχομενο σεταπ. Θα κερδισεις απο τη διαδικασια.
 

Μηνύματα
174
Reaction score
266
Παιδια, δε μοιαζουν οι περιπτωσεις σας.
Ο τουρτας ειναι συμμαζεμενος, συμετρικος, με πιο καταλληλα ηχεια.
O electrocuted baby εχει μεγαλο χωρο, ασυμμετρο, με θεση ακροασης κολλημενη στον τοιχο σε μεγαλη αποσταση απο πολυ μικρα (για το χωρο) ηχεια.
(καλα βρε, τους υποτιτλους στην τηλεοραση, τους βλεπεις?)
Φιλε, κανε ενα οικογενειακο συμβουλιο και παρε την αποφαση να τραβηξεις τον καναπε τουλαχιστον ενα μετρο μπροστα.
Απο την αλλη, βλεπω πιτσιρικι. Ασε το παιδι να παιζει στην πλατεια και οταν θες να ακουσεις καλα, τραβα μια ελαφρια πολυθρονα μπροστα απο το τραπεζακι, να φτιαξεις ενα τριγωνο της προκοπης.
Τωρα απο μηχανηματα, treatment και ολα αυτα, δυστυχως οι μεγαλοι χωροι θελουν και μεγαλα πορτοφολια. Με ψεματα δε γεμιζουν τα κυβικα.
Πιτσιρίκι;... Πιτσιρίκια φίλε μου! άστα....
Τεςπα, αν και το είχα δοκιμάσει παλαιότερα πρό πιτσιρικίων εποχή, το ξαναμέτρησα τώρα μόλις. Λίγο μπροστά τα ηχεία, λίγο μπροστά κι ο καναπές, έχω ένα τρίγωνο με πλευρές 2.90 και απόσταση μεταξύ των ηχείων 2.75. τι λες; το σώζω; Τα ηχεία πλέον θα έχουν 90cm από τον πίσω τοίχο και το αριστερό ηχείο 1 μέτρο από την μπαλκονόπορτα, Αλλά είπαμε με Προσεχώς Παχιά κουρτίνα...
Ελπίζω να λειτουργήσει θετικά και το νέο ηχείο με το 8 ιντσο γούφερ... Όταν με το καλό έρθει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Παναθεμα σε μάτι που έχεις!
80 από πλαϊνό, 84 από πίσω...
Houston we' ve got a problem....σωστά;
Εκτός και αν ο χώρος σου εμφάνιζε αυξημένη ενέργεια από συντονισμούς στη ζώνη περί τα 100 Hz.
Τα ηχεία πλέον θα έχουν 90cm από τον πίσω τοίχο και το αριστερό ηχείο 1 μέτρο από την μπαλκονόπορτα, Αλλά είπαμε με Προσεχώς Παχιά κουρτίνα...
Ελπίζω να λειτουργήσει θετικά και το νέο ηχείο με το 8 ιντσο γούφερ... Όταν με το καλό έρθει.
Έχε υπόψιν ότι θα προκύπτουν έτσι ακυρώσεις απόκρισης στη ζώνη 90-100 Hz...
Κι εσυ εχεις απεριποίητο χώρο ακουστικά.... Μουάχαχαχα! Για πες, είσαι ευτυχισμένος; Ακούς τη μουσική σου και γουστάρεις ή σιχτιρίζεις και σου φταίνε ηχεία και ενισχυτές, κοιμάσαι τα βράδια ή ονειρεύεσαι μπασοπαγίδες και πάνελ;...
Φυσικά κάνω πλάκα και σε πειράζω, απλά μέσα από το σύστημά σου, με τα σωστά του γούφερ και τον δυνατό του τελικό, βρίσκω ευκαιρία να ξαναθίξω αυτό που έγραψα πιο πάνω. Είναι άραγε εφικτό σε λάθος χώρο να παίξει ικανοποιητικά ένα "σωστό" σύστημα, με τους όποιους περιορισμούς, εσένα προσωπικά σε ικανοποιεί ή όχι, οπότε το επόμενο βήμα είναι ο χώρος και τίποτα άλλο δεν έχει νόημα; Σόρι αν σε κούρασα αλλά θα ήθελα μια άποψη από κάποιον με παρόμοιο χώρο. Αρνούμαι να το εγκαταλείψω έτσι και να πάω αμαχητί σε ακουστικά που λέει ο dimifoot...
Όσο για το ισόπλευρο τρίγωνο, εννοείται, το δοκίμασα και η διαφορά προς το καλύτερο ήταν τεράστια! Αλλά πάλι αυτό με το μπάσο με χάλαγε...
Ψάχνεις μια ΄΄πολιτικώς ορθή΄΄ απάντηση ή την άχαρη πραγματικότητα;

Διότι το ΄΄σωστό σύστημα΄΄ ,να παίξει ΄΄ικανοποιητικά΄΄ υπό τους όποιους περιορισμούς σε λάθος χωροταξία μαζεμένα όλα στην ίδια πρόταση συνιστούν...οξύμωρο σχήμα,σαν έναν...πίθηκο που αποδημείι εις τόπους χλοερούς.

Δεν υπάρχουν ΄΄λάθος΄΄ χώροι,παρά μόνο χωροταξίες.Και ναι,η εμμονή στη χωροταξία κάνει όλη τη διαφορά ανάμεσα σε συσκευές που θα ήθελες να πετάξεις ή να κρατούσες.Και ναι,η σύσταση ενός υποτυπώδους πεδίου Live End - Dead End διαμορφωμένου γύρω από μικρές (έως 1,8 μέτρα εφόσον θα επιτρεπόταν από την αρχιτεκτονική των ηχείων) διαστάσεις στερεοφωνικού τριγώνου κάνει όλη τη διαφορά ανάμεσα στη χαλαρωτική ή εκνευριστική δράση μιας ακροαματικής διαδικασίας.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ναι, ειναι.
Παρε ενα.

Κριμα ειναι. Εχεις υποσχομενο σεταπ. Θα κερδισεις απο τη διαδικασια.
Λες δηλαδή άμα περισσέψει κανένα150αρι, να πάρω μικρόφωνο αντί για κεφαλή για το πικάπ;:p

Έχω μωρέ αρκετά στο μυαλό μου...και μικροφωνακι και μετρήσεις, ακομα και υποβαθύφωνο(α) :whistling:

Χρόνο να ασχοληθώ χρειάζομαι και κυρίως χρήμα...
 

Μηνύματα
174
Reaction score
266
Εκτός και αν ο χώρος σου εμφάνιζε αυξημένη ενέργεια από συντονισμούς στη ζώνη περί τα 100 Hz.

Έχε υπόψιν ότι θα προκύπτουν έτσι ακυρώσεις απόκρισης στη ζώνη 90-100 Hz...

Ψάχνεις μια ΄΄πολιτικώς ορθή΄΄ απάντηση ή την άχαρη πραγματικότητα;

Διότι το ΄΄σωστό σύστημα΄΄ ,να παίξει ΄΄ικανοποιητικά΄΄ υπό τους όποιους περιορισμούς σε λάθος χωροταξία μαζεμένα όλα στην ίδια πρόταση συνιστούν...οξύμωρο σχήμα,σαν έναν...πίθηκο που αποδημείι εις τόπους χλοερούς.

Δεν υπάρχουν ΄΄λάθος΄΄ χώροι,παρά μόνο χωροταξίες.Και ναι,η εμμονή στη χωροταξία κάνει όλη τη διαφορά ανάμεσα σε συσκευές που θα ήθελες να πετάξεις ή να κρατούσες.Και ναι,η σύσταση ενός υποτυπώδους πεδίου Live End - Dead End διαμορφωμένου γύρω από μικρές (έως 1,8 μέτρα εφόσον θα επιτρεπόταν από την αρχιτεκτονική των ηχείων) διαστάσεις στερεοφωνικού τριγώνου κάνει όλη τη διαφορά ανάμεσα στη χαλαρωτική ή εκνευριστική δράση μιας ακροαματικής διαδικασίας.
Ίσως να μην το θέτω σωστά και ζητώ συγνώμη για αυτό, αλλά η απάντηση που ψάχνω είναι αν τελικά δεν πετύχω το απόλυτο πχ 1.8 τρίγωνο ακρόασης και παραμείνει σχεδόν ένα μέτρο παραπάνω Είναι τόσο λάθος ώστε να μην αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ με το άθλημα;
Ή μήπως θα πάρω μεγάλο μέρος της μαγείας και όχι το απόλυτο....
Στην περίπτωσή μου το live end είναι η σύνθεση με την τηλεόραση ανάμεσα στα ηχεία και το dead end είναι η επιφάνεια πίσω από τον καναπέ που έχει επενδύση από πορώδες ανομοιόμορφο διακοσμητικό τούβλο, σωστά;
Και λόγω της ακύρωσης στα 90-100hz θα χάσω σε μπάσο σωστά; Αυτό τώρα πώς αντιμετωπίζεται; Μήπως με πιο ζωηρό ηχείο χαμηλά;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εκτός και αν ο χώρος σου εμφάνιζε αυξημένη ενέργεια από συντονισμούς στη ζώνη περί τα 100 Hz.
Τα δγυο καλοριφέρ δεν βοηθάνε;
Και αυτά, radiators λέγονται στην αγγλοσαξονική!:p

Αλήθεια, ποια θα έπρεπε να είναι ιδανικά η αναλογία αποστάσεων από πλαϊνό και πίσω τοίχο;
Ένα προς δύο, ένα προς τρία, ή κάτι άλλο;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τα δγυο καλοριφέρ δεν βοηθάνε;
Και αυτά, radiators λέγονται στην αγγλοσαξονική!:p

Αλήθεια, ποια θα έπρεπε να είναι ιδανικά η αναλογία αποστάσεων από πλαϊνό και πίσω τοίχο;
Ένα προς δύο, ένα προς τρία, ή κάτι άλλο;
Κατά κανόνα ούτε να ταυτίζονται μήτε να είναι η μια ακέραιο πολλαπλάσιο της άλλης.

Η βέλτιστη αναλογία πάντως θα καθορίζεται από τις επιμέρους διαστάσεις του εκάστοτε χώρου.
Ίσως να μην το θέτω σωστά και ζητώ συγνώμη για αυτό, αλλά η απάντηση που ψάχνω είναι αν τελικά δεν πετύχω το απόλυτο πχ 1.8 τρίγωνο ακρόασης και παραμείνει σχεδόν ένα μέτρο παραπάνω Είναι τόσο λάθος ώστε να μην αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ με το άθλημα;
Ή μήπως θα πάρω μεγάλο μέρος της μαγείας και όχι το απόλυτο....
Δεν γίνεται να δοθεί οριστική απάντηση σ'ένα τέτοιο ερώτημα για λογαριασμό άλλων...
Στην περίπτωσή μου το live end είναι η σύνθεση με την τηλεόραση ανάμεσα στα ηχεία και το dead end είναι η επιφάνεια πίσω από τον καναπέ που έχει επενδύση από πορώδες ανομοιόμορφο διακοσμητικό τούβλο, σωστά;
Και λόγω της ακύρωσης στα 90-100hz θα χάσω σε μπάσο σωστά; Αυτό τώρα πώς αντιμετωπίζεται; Μήπως με πιο ζωηρό ηχείο χαμηλά;
Ως ΄΄νεκρό άκρο΄΄ λογαριάζεται ένα τμήμα της ακροαματικής ζώνης που θα διαθέτει απορροφητικές ιδιότητες σε ευρεία ζώνη του φάσματος.
΄΄Ζωντανό άκρο΄΄ θεωρείται το τμήμα που θα περικλείεται από επιφάνειες με έντονη διαχυτική δράση και όχι απλώς ανακλαστικές.

Σε τυπικούς οικιακούς χώρους κι ένεκα αναγκαίων συμβιβασμών σε συνδυασμό με εξισορρόπηση στους επιμέρους χρόνους αντήχησης μπορούν να τοποθετηθούν διαχυτικές διατάξεις εμβόλιμα σε επιφάνειες που περιλαμβάνονται στο νεκρό τμήμα,όπως λ.χ. σε εμπρόσθιο ή οπίσθιο τοίχωμα και στην οροφή.

Πρώτο μέτρο αντιμετώπισης θα είναι ο πειραματισμός με την τοποθέτηση των ηχείων.Οι σχετικές ακυρώσεις δεν διορθώνονται τονίζοντας την απόκριση του ηχείου στις πρώτες οκτάβες.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Τα δγυο καλοριφέρ δεν βοηθάνε;
Και αυτά, radiators λέγονται στην αγγλοσαξονική!:p

Αλήθεια, ποια θα έπρεπε να είναι ιδανικά η αναλογία αποστάσεων από πλαϊνό και πίσω τοίχο;
Ένα προς δύο, ένα προς τρία, ή κάτι άλλο;
http://www.cardas.com/room_setup_main.php
Αν δε σε καλυψει αυτο googlare speaker placement golden ratio
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.316
Reaction score
7.841
Λες δηλαδή άμα περισσέψει κανένα150αρι, να πάρω μικρόφωνο αντί για κεφαλή για το πικάπ;:p

Έχω μωρέ αρκετά στο μυαλό μου...και μικροφωνακι και μετρήσεις, ακομα και υποβαθύφωνο(α) :whistling:

Χρόνο να ασχοληθώ χρειάζομαι και κυρίως χρήμα...
Δε σου απαντω γιατι τωρα τελευταια εχει αγριεψει μεχρι και ο κολλητος σου ο μπλουτακης και μοιραζει warnings:p

Ασε τις κλαψες «δεν εχω χρονο, δεν εχω 100€ για μικροφωνο».
Πριν την τιμημενη Εργατικη Πρωτομαγια, να εχεις ανεβασει μετρησεις>:(

:lolsign:
 

A

AKARL

Guest
Αδερφέ, ο χώρος σου μου θυμίζει αρκετά τον δικό μου, με εξαίρεση το κομμάτι πίσω από τον καναπέ, που εσύ έχεις τοίχο, ενώ εγώ κενό, αφού συνεχίζει η τραπεζαρία.
Μια μεγάλη σύνθεση / επιπλο τηλεόρασης στον τοίχο, με ανάγκαζε για αισθητικούς και χωροταξικους λόγους, να έχω μια διάταξη ισοπλευρου τριγώνου (2,80 ηχεια μεταξύ τους, 3,20 από θέση ακρόασης.
Όταν αποφάσισα να γράψω στα...παλιά μου τα υποδήματα την χωροταξία, και έφερα τα ηχεία μπροστά από το έπιπλο ,να σχηματίζουν ισοπλευρο τρίγωνο 2.30μ και κάθησα να ακούσω, βαραγα το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν το είχα κάνει τόσο καιρό... View attachment 94226
Όφου όφου παντέρμε Χαρούgλη ήντα θωρεί ο μάτης μου ... :eek:

Αφτοί οι μοσχοκούζουgλοι οπούμπλεξες επαέ πέρα σε βάνανε να πάρεις κειανά τα χρέπγια τα μπιεντάμπλεγιου, σε βάνανε να ξυρίσεις τη μουστάκα σου ... η ώρα το βάνει να αρχίσεις να .... το μετράς το αρτισίξτυ :sneaky: ... :o:o:o
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όφου όφου παντέρμε Χαρούgλη ήντα θωρεί ο μάτης μου ... :eek:

Αφτοί οι μοσχοκούζουgλοι οπούμπλεξες επαέ πέρα σε βάνανε να πάρεις κειανά τα χρέπγια τα μπιεντάμπλεγιου, σε βάνανε να ξυρίσεις τη μουστάκα σου ... η ώρα το βάνει να αρχίσεις να .... το μετράς το αρτισίξτυ :sneaky: ... :o:o:o
B&W rules ρε..και άσε τον αφτχιά να σκούζει!:p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
τοποθέτηση των ηχείων.Οι σχετικές ακυρώσεις δεν διορθώνονται τονίζοντας την απόκριση του ηχείου στις πρώτες οκτάβες
Τρου στόρι.8-)

Ακυρώστε τις ακυρώσεις, "φορτώνοντας" το χώρο στα σημεία ακύρωσης, μέσω τοποθέτησης που εκμεταλλεύεται πλήρως τα σμπιρ που λέει ο ντιμιφουτ. Μπάουνταρις κι έτσι. Αργκό του χαϊεντ; :p

Ή ακυρώστε τις ακυρώσεις με πολλαπλές πηγές.

Ενάδερ τρου στόρι. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Στην περίπτωσή μου το live end είναι η σύνθεση με την τηλεόραση ανάμεσα στα ηχεία και το dead end είναι η επιφάνεια πίσω από τον καναπέ που έχει επενδύση από πορώδες ανομοιόμορφο διακοσμητικό τούβλο, σωστά;
Λάθος.
Η μία είναι απλή ανακλαστική επιφάνεια (ότι χειρότερο), κι άλλη είναι ανακλαστική επιφάνεια με ολίγον από διάχυση.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
http://www.cardas.com/room_setup_main.php
Αν δε σε καλυψει αυτο googlare speaker placement golden ratio
Δοκιμάζοντας το calculator και εισάγοντας πλάτος δωματίου 390cm , μου προτείνει απόσταση του κέντρου του woofer του κάθε ηχείου από τον πλαινό τοίχο ,στα 108cm.
Συνεπώς για να γίνει αυτό έχουμε 390-108-108=174cm η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους από 230 που είναι τωρα.
Πρακτικά ανέφικτο ,αφού αφ' ενός μεν τα ηχεία θα μπουν μπροστά στην τηλεόραση (και δεν έχω και πρόχειρο κράνος) ,αφ' ετέρου δε για να δημιουργηθεί πάλι ισόπλευρο τρίγωνο ,θα πρέπει να έρθουν 230-174=56cm ακόμα πιο κοντά στη θέση ακρόασης...(και δεν έχω τσεκάρει το φαρμακείο του σπιτιού για γάζες και ιώδιο).

Δεν ξέρω...λογικά θα πρέπει να "συμβιβαστώ" με τις υπάρχουσες αποστάσεις ,οι οποίες δεν είναι τελικά 84 και 80 όπως έγραψα χθες (μέτρησα από την πίσω πλευρά του ηχείου και στην άκρη του:headbang:) ,αλλά 114cm από τον πίσω και 91 από τον πλαινό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.418
Reaction score
79.709
Δοκιμάζοντας το calculator και εισάγοντας πλάτος δωματίου 390cm , μου προτείνει απόσταση του κέντρου του woofer του κάθε ηχείου από τον πλαινό τοίχο ,στα 108cm.
Συνεπώς για να γίνει αυτό έχουμε 390-108-108=174cm η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους από 230 που είναι τωρα.
Πρακτικά ανέφικτο ,αφού αφ' ενός μεν τα ηχεία θα μπουν μπροστά στην τηλεόραση (και δεν έχω και πρόχειρο κράνος) ,αφ' ετέρου δε για να δημιουργηθεί πάλι ισόπλευρο τρίγωνο ,θα πρέπει να έρθουν 230-174=56cm ακόμα πιο κοντά στη θέση ακρόασης...(και δεν έχω τσεκάρει το φαρμακείο του σπιτιού για γάζες και ιώδιο).

Δεν ξέρω...λογικά θα πρέπει να "συμβιβαστώ" με τις υπάρχουσες αποστάσεις ,οι οποίες δεν είναι τελικά 84 και 80 όπως έγραψα χθες (μέτρησα από την πίσω πλευρά του ηχείου και στην άκρη του:headbang:) ,αλλά 114cm από τον πίσω και 91 από τον πλαινό.
Κάνε μετρήσεις. Εκει που είσαι θα τρως πολυ ακύρωση. Ισως να πρέπει να πας κάτω απο τα 80cm απο τον πίσω (μπροστά) τοίχο.
[DOUBLEPOST=1523532280][/DOUBLEPOST]http://arqen.com/acoustics-101/speaker-placement-boundary-interference/
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κάνε μετρήσεις. Εκει που είσαι θα τρως πολυ ακύρωση. Ισως να πρέπει να πας κάτω απο τα 80cm απο τον πίσω (μπροστά) τοίχο.
[DOUBLEPOST=1523532280][/DOUBLEPOST]http://arqen.com/acoustics-101/speaker-placement-boundary-interference/
Τι θέλω και ρωτάω ο κερατάς...:D
Να σε πω ρε Dimifoot...αυτονανε τον Thomas Barefoot που λέει το λινκ, τι τον έχεις;:p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.342
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top