Luxman L550AX (2*20W) + ATC SCM40v2

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Καλημέρα και καλό Σ.Κ.

Αργότερα θα πάω να παραλάβω από την αντιπροσωπεία της Luxman, έναν demo class-A L550AX, (ισχύος 2*20W) για να τον συνδέσω (κόντρα σε όλους τους νόμους, τις προδιαγραφές, τα ήθη και τα έθιμα), στα ATC SCM40v2, αντικαθιστώντας τον κομψό, ισχυρό και οικονομικό Cambridge Audio 851a, εμπιστευόμενος το ένστικτο μου, που μου λέει ότι θα τα οδηγήσει πολύ καλύτερα (στις στάθμες και στις μουσικές που ακούω εγώ).

Τον Luxman θα τον κρατήσω μια βδομάδα, οπότε θα έχω πλήρη άποψη για τις δυνατότητες του, και άμα θα τα πάει καλά, θα κεράσω για τα καλορίζικα!

Και για να μου μην πουν οι «γνωστοί/άγνωστοι» του σάιτ, πάλι για ψηφιακούς, κράουν, κλπ, σας ενημερώνω ότι πριν δυο βδομάδες, πήρα για μια βδομάδα δανεικό απο την αντιπροσωπεία έναν τελικό Belcanto REF500s (2*250W) τον οποίο τον συνέδεσα στο σύστημα μου, κάνοντας προενισχυτή τον 851A.

Ήμουν πολύ θετικός απέναντι του και κάπως ενθουσιασμένος μου έκανε τρομερή εντύπωση το μικρό του μέγεθος και βάρος, η απουσία ψυκτρών και η ποιότητα κατασκευής, (να φανταστείτε ότι τον έβαλα χύμα στο backpack μου, γιατί ήμουν με το μηχανάκι), αλλά....

Τον συνέδεσα, τον άφησα να ζεσταθεί και ξεκίνησα να ακούω τις μουσικές που πριν λίγο ειχα ακούσει με τον 851A, και μπορώ να πω ότι ΔΕΝ ενθουσιάστηκα, διότι αυτό που άκουγα ήταν κατώτερο απο αυτό που έβγαζε ο 851A.

Ήταν - κάπως - θαμπός, τα πρίμα συγκεχυμένα/μπερδεμένα/δυσδιάκριτα, τα μπάσα πλαδαρά και κάπως «αλλού», μόνο τα μεσαία ακούγονταν όπως πριν, ή και καλύτερα.

Όσο για την ισχύ του: Λιγάκι πιο ισχυρός απο τον ταπεινο 851A με τα 2*120W.

Οπότε, έχω και μια άποψη και τους ψηφιακούς ενισχυτές και - μάλλον - δεν είναι για μένα.

Και παρακαλω, πριν μου την «πέσετε», απλά να σας πω ότι εμπιστεύομαι ΜΟΝΟ τα αυτάκια μου, που ακούνε αρκετά καλά - παρόλο που έχω μπει για τα καλά στην 3η ηλικία!

Σας αφήνω, πάω να κάνω μερικές ασκήσεις για τη μέση, για το κουβάλημα του Luxman! (είναι βαρύς, είναι καυτός, είναι ακριβός, αλλά ειναι πανέμορφος, ο παλιοφούστης!)

Θα επανέλθω με φωτό «πριν και μετά»!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν στην πέφτει κανείς...περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!
Τουλάχιστον έχει κάποια αξία το ότι αναγνωρίζεις πως αυτό που πας να κάνεις, είναι κόντρα στους νόμους της φυσικής, κόντρα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή των ηχείων και εν τέλει κόντρα στη λογική.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλημέρα και καλό Σ.Κ.

Αργότερα θα πάω να παραλάβω από την αντιπροσωπεία της Luxman, έναν demo class-A L550AX, (ισχύος 2*20W) για να τον συνδέσω (κόντρα σε όλους τους νόμους, τις προδιαγραφές, τα ήθη και τα έθιμα), στα ATC SCM40v2, αντικαθιστώντας τον κομψό, ισχυρό και οικονομικό Cambridge Audio 851a, εμπιστευόμενος το ένστικτο μου, που μου λέει ότι θα τα οδηγήσει πολύ καλύτερα (στις στάθμες και στις μουσικές που ακούω εγώ).

Τον Luxman θα τον κρατήσω μια βδομάδα, οπότε θα έχω πλήρη άποψη για τις δυνατότητες του, και άμα θα τα πάει καλά, θα κεράσω για τα καλορίζικα!

Και για να μου μην πουν οι «γνωστοί/άγνωστοι» του σάιτ, πάλι για ψηφιακούς, κράουν, κλπ, σας ενημερώνω ότι πριν δυο βδομάδες, πήρα για μια βδομάδα δανεικό απο την αντιπροσωπεία έναν τελικό Belcanto REF500s (2*250W) τον οποίο τον συνέδεσα στο σύστημα μου, κάνοντας προενισχυτή τον 851A.

Ήμουν πολύ θετικός απέναντι του και κάπως ενθουσιασμένος μου έκανε τρομερή εντύπωση το μικρό του μέγεθος και βάρος, η απουσία ψυκτρών και η ποιότητα κατασκευής, (να φανταστείτε ότι τον έβαλα χύμα στο backpack μου, γιατί ήμουν με το μηχανάκι), αλλά....

Τον συνέδεσα, τον άφησα να ζεσταθεί και ξεκίνησα να ακούω τις μουσικές που πριν λίγο ειχα ακούσει με τον 851A, και μπορώ να πω ότι ΔΕΝ ενθουσιάστηκα, διότι αυτό που άκουγα ήταν κατώτερο απο αυτό που έβγαζε ο 851A.

Ήταν - κάπως - θαμπός, τα πρίμα συγκεχυμένα/μπερδεμένα/δυσδιάκριτα, τα μπάσα πλαδαρά και κάπως «αλλού», μόνο τα μεσαία ακούγονταν όπως πριν, ή και καλύτερα.

Όσο για την ισχύ του: Λιγάκι πιο ισχυρός απο τον ταπεινο 851A με τα 2*120W.

Οπότε, έχω και μια άποψη και τους ψηφιακούς ενισχυτές και - μάλλον - δεν είναι για μένα.

Και παρακαλω, πριν μου την «πέσετε», απλά να σας πω ότι εμπιστεύομαι ΜΟΝΟ τα αυτάκια μου, που ακούνε αρκετά καλά - παρόλο που έχω μπει για τα καλά στην 3η ηλικία!

Σας αφήνω, πάω να κάνω μερικές ασκήσεις για τη μέση, για το κουβάλημα του Luxman! (είναι βαρύς, είναι καυτός, είναι ακριβός, αλλά ειναι πανέμορφος, ο παλιοφούστης!)

Θα επανέλθω με φωτό «πριν και μετά»!
Καταρχάς,από τη στιγμή που είχες την επιλογή να μην αναφέρεις κάτι - τουλάχιστον πριν την τελική έκβαση του εγχειρήματος - και κανένας δεν σε ανάγκασε,το να ζητάς εμμέσως να μη δεχθείς οξείες κριτικές επί των γραπτών συνιστά οξύμωρο σχήμα.:whistling:

Δεύτερον,η class-D δεν αποτελεί ψηφιακή τοπολογία.

Τρίτον,τα 250 Watt απέχουν από τα 120 σε στάθμη κορυφής μονάχα 3 dB.

Τέταρτον,ανώτατες στάθμες κορυφής για το σύνολο και σε απόσταση 2 μέτρων θα βρίσκονται στη ζώνη 90-95 dB αναλόγως πραγματικής ευαισθησίας ηχείου και συμπεριφοράς χώρου.
Κάτι τέτοιο συνεπάγεται μέσες στάθμες ακρόασης μη υπερβαίνουσες την τιμή 80 dB στην αυτή απόσταση.Άμα η απόσταση μεγαλώνει,οι ωφέλιμες στάθμες θα κατέρχονται ακόμα περισσότερο.

Κι επισημαίνεται το ανωτέρω στοιχείο αν μη τη άλλο ώστε να προβείς τουλάχιστον σε αξιόπιστη ακροαματική εκτίμηση που δεν θα αδικούσε ενδεχομένως το σύνολο.;)

Πέμπτον,η αντιπαραβολή με τους class-D υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες συνέκρινε ανόμοια μεγέθη.

The Terror : Κατανοείς ότι άμα τελικώς εκταμιεύσεις για τον Luxman,πλησιάζεις επικινδύνως το ποσό που θα σου κόστιζαν τα ενεργά.
 
Last edited:


C

chrispo

Guest
..γιατί δεν κοιτάς τις προδιαγραφές της ATC, έτσι από περιέργεια....
εκεί κάτω που λέει ...Recommended Power Amplifier:...

Drivers: HF ATC 25mm Neodymium, Mid 75mm ATC Soft Dome, LF ATC 164mm SC
Matched Response: ±0.5dB
Frequency Response (-6dB): 48Hz-22kHz
Dispersion: ±80° Coherent Horizontal, ±10° Coherent Vertical
Sensitivity: 85dB @ 1W @ 1metre
Max SPL: 112dB
Recommended Power Amplifier: 75 to 300 Watts
Nominal Impedance: 8 Ohm
Crossover Frequencies: 380Hz & 3.5kHz
Connectors: Binding Posts/4mm Plugs, tri-wire
Dimensions (HxWxD): 980 x 370 x 305mm (inc. foot plinth, spikes add 25mm to height, grill adds 34mm to depth)
Weight: 31kg

.....φαντάζομαι ότι αυτός που το έχει κατασκευάσει και ΕΞΕΛΙΞΕΙ...κάτι παραπάνω θα έχει κατά νου...και σαφώς σίγουρα παραπάνω γνωρίζει από σένα και κάθε ¨εσένα και εμένα¨..(..όπου εμπλέκονται αριθμοί, η κατάσταση είναι ΑΠΟΛΥΤΗ και δεν επιδέχεται ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ κρίσεις και ¨αντιλήψεις¨).
...Φιλικά πάντα και χωρίς διάθεσης ¨πεσίματος¨..
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Δεύτερον,η class-D δεν αποτελεί ψηφιακή τοπολογία.
Δηλαδή ο belcanto και οι crown, δεν είναι της ίδιας τεχνολογίας, εννοώ, δεν είναι «ψηφιακοί»;

Να με συγχωρείτε αν έκανα λάθος, αλλά δεν τα γνωρίζω καλά.
[DOUBLEPOST=1523687466][/DOUBLEPOST]
..γιατί δεν κοιτάς τις προδιαγραφές της ATC, έτσι από περιέργεια....
εκεί κάτω που λέει ...Recommended Power Amplifier:...
..φαντάζομαι ότι αυτός που το έχει κατασκευάσει και ΕΞΕΛΙΞΕΙ...κάτι παραπάνω θα έχει κατά νου...και σαφώς σίγουρα παραπάνω γνωρίζει από σένα και κάθε ¨εσένα και εμένα¨..(..όπου εμπλέκονται αριθμοί, η κατάσταση είναι ΑΠΟΛΥΤΗ και δεν επιδέχεται ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ κρίσεις και ¨αντιλήψεις¨).
...Φιλικά πάντα και χωρίς διάθεσης ¨πεσίματος¨..
Συμφωνώ απόλυτα και τα χω διαβάσει και τα ξέρω, απλά θυμάμαι ότι - και το έχω αναφέρει ξανά εδώ - πριν τα πάρω τα δικά μου, είχα ακούσει τα μεγαλύτερα, τα SCM50 tower, να παίζουν μ’αυτόν τον ίδιο τον 2*20w και έπαιζαν σούπερ και πολύ δυνατά και μάλιστα στον χώρο της αντιπροσωπείας που είναι μεγαλύτερος απο το σαλόνι μου.

Κάτσε να δούμε τι θα γίνει, δεν θα τον αγοράσω κιόλας, δοκιμή θα κάνω.(ωωωχχχ η μέση μου...) (δουλειά δεν είχε ο διάολος...)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δηλαδή ο belcanto και οι crown, δεν είναι της ίδιας τεχνολογίας, εννοώ, δεν είναι «ψηφιακοί»;

Να με συγχωρείτε αν έκανα λάθος, αλλά δεν τα γνωρίζω καλά.
[DOUBLEPOST=1523687466][/DOUBLEPOST]

Συμφωνώ απόλυτα και τα χω διαβάσει και τα ξέρω, απλά θυμάμαι ότι - και το έχω αναφέρει ξανά εδώ - πριν τα πάρω τα δικά μου, είχα ακούσει τα μεγαλύτερα, τα SCM50 tower, να παίζουν μ’αυτόν τον ίδιο τον 2*20w και έπαιζαν σούπερ και πολύ δυνατά και μάλιστα στον χώρο της αντιπροσωπείας που είναι μεγαλύτερος απο το σαλόνι μου.

Κάτσε να δούμε τι θα γίνει, δεν θα τον αγοράσω κιόλας, δοκιμή θα κάνω.(ωωωχχχ η μέση μου...) (δουλειά δεν είχε ο διάολος...)


:lolsign:
 




Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγω θα κοιταγα στο αλλο ακρο δηλαδη κανα musical fidelity m6 500i με 500 watt στα 8 ωμ. Mε 85 db ευαισθησία με εναν προχειρο υπολογισμο θα εχεις 109 db περιπου στα 2μ. Στην αντιπερα οχθη θα εχεις 95 db με τα 20 watt του luxman στην ιδια αποσταστη. Αν σε καλυπτει εμας μας φτανει και περισευει. Εμεις δε τα βαζουμε με εσενα και τα αυτια σου που στην τελικη καλα κανεις και τα εμπιστεύεσαι ;););)
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εγω θα κοιταγα στο αλλο ακρο δηλαδη κανα musical fidelity m6 500i με 500 watt στα 8 ωμ. Mε 85 db ευαισθησία με εναν προχειρο υπολογισμο θα εχεις 109 db περιπου στα 2μ. Στην αντιπερα οχθη θα εχεις 95 db με τα 20 watt του luxman στην ιδια αποσταστη. Αν σε καλυπτει εμας μας φτανει και περισευει. Εμεις δε τα βαζουμε με εσενα και τα αυτια σου που στην τελικη καλα κανεις και τα εμπιστεύεσαι ;););)
Κι ελέω ρεύματος πόλωσης,καμια δεκαριά από αυτά τα Watt σε τάξη Α μην ξεχνιόμαστε...Διστάζω όμως να του προτείνω ο ίδιος ανάλογη λύση,διότι ενδέχεται μια τόσο καλύτερη συνθήκη οδήγησης ν'αναδείκνυε ακόμα περισσότερο υφιστάμενα ζητήματα πάνω στην ακουστική συμπεριφορά του χώρου του...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μόνο Dianna Krall και άλλους κοιμισμένους/βαρετούς με 20 watt. :gotcha:

Συμφωνική ελπίζω να μην ακούς γιατι δεν μπορεί να την παίξει. Όχι δεν παίζει καλά, απλώς δεν παίζει.

Αλλα είπαμε, τα αυτιά μας ξέρουν καλύτερα απο τον κατασκευαστή.

:lolsign:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
- καλημέρα , πέραν της χαμηλής έντασης , δεν νομίζω πως θα υπάρξει άλλο πρόβλημα , μιας και τα atc είναι αναίσθητα μεν, ομαλά φορτία δε

- εξ άλλου και κιλοβατ να τους ρίξουμε κάποιες στιγμές θα τα ακούμε με μονοψήφια watt ( σιγά )

- απλά δεν θα ξεδιπλώσουν τις ικανότητες τους ( δυνατή, απαραμορφωτη και ασυμπίεστη αναπαραγωγή)

- περιμένουμε εντυπώσεις
 

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Αγαπητέ marba,μη το αγοράσεις.
Θα τον ακούσεις,θα ενθουσιαστεις,θα σου φανεί οτι καλύτερο έχεις ακούσει πληνπλην όμως τα ηχεια σου δεν θα οδηγούνται σωστά.
Τη διαφορά θα μπορέσεις να την καταλάβεις μόνο δοκιμαζοντας παράλληλα εναν μεγαλύτερης ισχύος ενισχυτη της κλάσης ομως του luxman.
Την έχω πατησει στο παρελθόν και για να καταλάβω τι σημαίνει Σωστή οδήγηση πέρασαν καμποσα για να μη πω πολλά χρόνια .
Καλή επιλογή.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
ΥΓ : δεν γνωρίζω πως συμπεριφερωνται τα πρώτα watt ενός αναιμικου VS δυνατού ενισχυτή
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Τα δύο ολιγόβατα μοντέλα της Luxman έχουν αντιληπτή δύναμη πολύ μεγαλύτερη από ό,τι υποδηλώνουν τα specs τους. Πράγμα που με κάνει να υποθέτω ότι από ένα σημείο και μετά μάλλον μεταπίπτουν σε τάξη ΑΒ. Και λέω μάλλον γιατί δεν έχω βρει ανεξάρτητες μετρήσεις που να το αποδεικνύουν πέραν πάσης αμφιβολίας όπως στην περίπτωση του Pass int30 που αγγίζει, αν θυμάμαι καλά, τα 150 watts.

Θα αγόραζα το συνδυασμό; Μάλλον όχι, όταν στα ίδια πάνω - κάτω χρήματα κυκλοφορεί αυτό:

http://audioevolution.gr/used_focus.asp?id=495

Ωστόσο, αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι ο άνωθεν συνδυασμός ίσως να μην είναι τόσο εξωφρενικός όσο με μια πρώτη ματιά φαντάζει.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Φιλε μου το γ..... και ψοφησε :)
Τσαμπα κουβαλας. Να εβαζες 20 watt σε 88-90 db ηχειο (το εκανα εγω αλλα με 40) και παλι ριζοσπαστικο θα ηταν αλλα θα εβγαινε η καθημερινοτητα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εχει ευθύνη ο πωλητής;

(Να μάθουμε ποιος ειναι παρακαλώ)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top