Luxman L550AX (2*20W) + ATC SCM40v2


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Τι ευθύνη να έχει;
Παράδειγμα:

Πας σε κατάστημα αυτοκινητών και ζητάς αυτοκίνητο για να πηγαίνεις στα χιόνια και σε χωματόδρομους στο εξοχικό σου.

Απο οσα λες προφανώς είσαι άσχετος, εύκολο θύμα.

Ο πωλητής σου πουλάει ενα σπορ χαμηλωμένο οπισθοκίνητο.

Εχει ευθύνη; Παραπλανεί τον αγοραστή με ψευδείς πληροφορίες;
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Καλημέρα και καλό Σ.Κ.

Αργότερα θα πάω να παραλάβω από την αντιπροσωπεία της Luxman, έναν demo class-A L550AX, (ισχύος 2*20W) για να τον συνδέσω (κόντρα σε όλους τους νόμους, τις προδιαγραφές, τα ήθη και τα έθιμα), στα ATC SCM40v2, αντικαθιστώντας τον κομψό, ισχυρό και οικονομικό Cambridge Audio 851a, εμπιστευόμενος το ένστικτο μου, που μου λέει ότι θα τα οδηγήσει πολύ καλύτερα (στις στάθμες και στις μουσικές που ακούω εγώ).

Τον Luxman θα τον κρατήσω μια βδομάδα, οπότε θα έχω πλήρη άποψη για τις δυνατότητες του, και άμα θα τα πάει καλά, θα κεράσω για τα καλορίζικα!

Και για να μου μην πουν οι «γνωστοί/άγνωστοι» του σάιτ, πάλι για ψηφιακούς, κράουν, κλπ, σας ενημερώνω ότι πριν δυο βδομάδες, πήρα για μια βδομάδα δανεικό απο την αντιπροσωπεία έναν τελικό Belcanto REF500s (2*250W) τον οποίο τον συνέδεσα στο σύστημα μου, κάνοντας προενισχυτή τον 851A.

Ήμουν πολύ θετικός απέναντι του και κάπως ενθουσιασμένος μου έκανε τρομερή εντύπωση το μικρό του μέγεθος και βάρος, η απουσία ψυκτρών και η ποιότητα κατασκευής, (να φανταστείτε ότι τον έβαλα χύμα στο backpack μου, γιατί ήμουν με το μηχανάκι), αλλά....

Τον συνέδεσα, τον άφησα να ζεσταθεί και ξεκίνησα να ακούω τις μουσικές που πριν λίγο ειχα ακούσει με τον 851A, και μπορώ να πω ότι ΔΕΝ ενθουσιάστηκα, διότι αυτό που άκουγα ήταν κατώτερο απο αυτό που έβγαζε ο 851A.

Ήταν - κάπως - θαμπός, τα πρίμα συγκεχυμένα/μπερδεμένα/δυσδιάκριτα, τα μπάσα πλαδαρά και κάπως «αλλού», μόνο τα μεσαία ακούγονταν όπως πριν, ή και καλύτερα.

Όσο για την ισχύ του: Λιγάκι πιο ισχυρός απο τον ταπεινο 851A με τα 2*120W.

Οπότε, έχω και μια άποψη και τους ψηφιακούς ενισχυτές και - μάλλον - δεν είναι για μένα.

Και παρακαλω, πριν μου την «πέσετε», απλά να σας πω ότι εμπιστεύομαι ΜΟΝΟ τα αυτάκια μου, που ακούνε αρκετά καλά - παρόλο που έχω μπει για τα καλά στην 3η ηλικία!

Σας αφήνω, πάω να κάνω μερικές ασκήσεις για τη μέση, για το κουβάλημα του Luxman! (είναι βαρύς, είναι καυτός, είναι ακριβός, αλλά ειναι πανέμορφος, ο παλιοφούστης!)

Θα επανέλθω με φωτό «πριν και μετά»!
μπραβο μπραβο
συμφωνω μεχρι κεραιας με το κιριτηριο επιλογης σου και τα υπολοιπα!
αναμενω προσωπικα τις εντυπωσεις σου :thumbsup:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Παράδειγμα:

Πας σε κατάστημα αυτοκινητών και ζητάς αυτοκίνητο για να πηγαίνεις στα χιόνια και σε χωματόδρομους στο εξοχικό σου.

Απο οσα λες προφανώς είσαι άσχετος, εύκολο θύμα.

Ο πωλητής σου πουλάει ενα σπορ χαμηλωμένο οπισθοκίνητο.

Εχει ευθύνη; Παραπλανεί τον αγοραστή με ψευδείς πληροφορίες;
Παράδειγμα:

Πας στο μαγαζί και ζητάς προϊόν για να πηγαίνεις σε ταξίδια ονειρικά στο σπίτι σου.

Του λες πως εμπιστεύεσαι μόνο τ' αυτιά/μάτια/@@ σου.

Ο πωλητής σου πουλάει ένα προϊόν χαμηλών δυνατοτήτων που όμως ανταποκρίνεται σε μεγάλο βαθμό στις απαιτήσεις σου.

Εχει ευθύνη; Παραπλανεί τον αγοραστή με ψευδείς πληροφορίες;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Παράδειγμα:

Πας στο μαγαζί και ζητάς προϊόν για να πηγαίνεις σε ταξίδια ονειρικά στο σπίτι σου.

Του λες πως εμπιστεύεσαι μόνο τ' αυτιά/μάτια/@@ σου.

Ο πωλητής σου πουλάει ένα προϊόν χαμηλών δυνατοτήτων που όμως ανταποκρίνεται σε μεγάλο βαθμό στις απαιτήσεις σου.

Εχει ευθύνη; Παραπλανεί τον αγοραστή με ψευδείς πληροφορίες;
Το παράδειγμα που περιγράφεις δεν εχει δεδομένα, είναι ασαφές.
Που ειναι το σπιτι σου; Του είπες; Αν δεν του είπες, πρέπει ή δεν πρέπει να σε ρωτήσει;
[DOUBLEPOST=1523694557][/DOUBLEPOST]
Ωχ απειλουνται μηνυσεις στον marba που δεν πηρε crown και στον πωλητη που δεν του πουλησε crown.
Όχι βέβαια, ο marba δεν εχει καμία ευθύνη. Και δεν ειναι θέμα μηνύσεων, αλλα θέμα εμπιστοσύνης σε καταστήματα.
 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Άρχισαν οι Δίκες της Μόσχας?

Θα βγει στα μανταλάκια ένας πωλητής επειδή έτυχε να έχει στημένο στο μαγαζί που εργάζεται έναν ενισχυτή 20 watts με το πενηντάρι της ATC, το άκουσε ο Marba και σκέφτηκε να το δοκιμάσει?

Και θα αρχίσει ο κανιβαλισμός?

Και δε θα είναι πιθανότατα ο πωλητής μέλος του forum για να απαντήσει?

Ή θα πρέπει να γίνει για να απαντήσει?

Και να απαντήσει σε τι? Στο ότι είχε στημένο στο μαγαζί που εργάζεται τον τάδε ενισχυτή με το δείνα ηχείο?

Ας συγκρατηθούμε...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Που ειναι το σπιτι σου; Του είπες; Αν δεν του είπες, πρέπει ή δεν πρέπει να σε ρωτήσει;
Τον αφορά; Πωλητής είναι, όχι αρχιτέκτονας ή διακοσμητής, ιδίως αφού ο υποψήφιος αγοραστής (εμείς γνωρίζουμε πως) είναι πλήρως ενημερωμένος για τις απαιτήσεις του χώρου και των ηχείων του.

Caveat Emptor.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Άρχισαν οι Δίκες της Μόσχας?

Θα βγει στα μανταλάκια ένας πωλητής επειδή έτυχε να έχει στημένο στο μαγαζί που εργάζεται έναν ενισχυτή 20 watts με το πενηντάρι της ATC, το άκουσε ο Marba και σκέφτηκε να το δοκιμάσει?

Και θα αρχίσει ο κανιβαλισμός?

Και δε θα είναι πιθανότατα ο πωλητής μέλος του forum για να απαντήσει?

Ή θα πρέπει να γίνει για να απαντήσει?

Και να απαντήσει σε τι? Στο ότι είχε στημένο στο μαγαζί που εργάζεται τον τάδε ενισχυτή με το δείνα ηχείο?

Ας συγκρατηθούμε...
Όχι. Να μην συγκρατηθούμε.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Παράδειγμα:

Πας σε κατάστημα αυτοκινητών και ζητάς αυτοκίνητο για να πηγαίνεις στα χιόνια και σε χωματόδρομους στο εξοχικό σου.

Απο οσα λες προφανώς είσαι άσχετος, εύκολο θύμα.

Ο πωλητής σου πουλάει ενα σπορ χαμηλωμένο οπισθοκίνητο.

Εχει ευθύνη; Παραπλανεί τον αγοραστή με ψευδείς πληροφορίες;
Το καταστημα αυτοκινητων εχει σπορ χαμηλωμενα και τετρακινητα.
Πουλαει τα παντα σε ολους.
Εκ των πραγματων ειναι ετσι. Πως αλλιως θα παει καλα το μαγαζι?
Αμα πας εσυ και του λες: θελω το XTI GTS SUPERDELUXE γιατι το ειδα στην τελεοραση και μου αρεσε, τι θα σου πει αυτος? Δε στο δινω?
Δεν ειναι εκει το κυριως προβλημα Δημητρη.
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Θα προσπαθήσω να δώσω απαντησεις και εγω:) βάση ακουστικών εντυπώσεων.....
Οπότε το τι ακούς, πως το ακούς είναι αυτό που δικαιολογεί και προφανώς να σου αρέσει και ο μορφών ιός που θα επενδύσεις...
Ο 851 είναι καλός ενισχυτής, εάν δούμε την ανταπόκριση τροφοδοτικου σε ωμικα φορτία στα βατ όμως το df είναι για κλάματα... Πως γίνεται χαμηλά να ανταποκριθηκε καλύτερα από ανώτερο στα χαρτιά τόσο σε ισχύ όσο και σε df; Γιατί οι εντάσεις που ακούς δεν εξάντλησαν μάλλον τα όρια καν των βάττους, οπότε αναφέρεστε σε οδήγηση.... Αλήθεια με τι προενισχυτή; του 851; μηπως η έξοδος του είναι για να είναι; μήπως δεν οδηγήθηκε επαρκώς για να δείξει τις πραγματικές δυνατότητες; λέω τώρα... :whistling:
Γιατι οι classd μπορεί υψηλά να έχουν κατηγορηθεί αλλά όχι από ικανότητες οδήγησης....
Ο καταλληλοτερος τελικός μάλλον θα ήταν της ίδιας εταιρίας στην προκειμένη....
Αλλα προφανώς αυτό που νομίζω ότι ψάχνεις δεν έχει να κάνει με δυναμικές αντιθεσεις κορύφωσης, άλλωστε για να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο θέλεις και τον ανάλογα προετοίμασμενο χώρο...
Μήπως να κοίταγες και καμιά λάμπα; μήπως και κλιπς της herritage σειράς;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Τον αφορά; Πωλητής είναι, όχι αρχιτέκτονας ή διακοσμητής, ιδίως αφού ο υποψήφιος αγοραστής (εμείς γνωρίζουμε πως) είναι πλήρως ενημερωμένος για τις απαιτήσεις του χώρου και των ηχείων του.

Caveat Emptor.
Διαφωνώ.

Στην χαϊεντιά ο πελάτης εμπιστεύεται τον πωλητή, τον θεωρεί γνώστη και έμπιστο. Ειναι σχέση εξομολογητή-εξομολογούμενου. Το ίδιο και στα αυτοκίνητα. (Στα σώβρακα όχι).

Και αυτό οδηγεί σε αλυσίδα παραπλάνησης στο διηνηκές. Και συστηματική αφαίμαξη.

Απαντώντας και στον ΑκηΤζι, δεν λεω πως απαγορεύεται να του πουλήσει τον λαξμαν ή το σπορ αυτοκίνητο. Πρέπει ομως να τον προειδοποιήσει έντονα για την λαθος επιλογή του σπορ αυτοκινήτου για χωματόδρομο και χιόνια. Απο κει και πέρα, ας κανει ο,τι νομίζει ο πελάτης εφοσον εχει προειδοποιηθεί.

Το ερώτημα μου είναι αν εχει προειδοποιηθεί, όχι απο εδώ μέσα, αλλά απο τον πωλητή.
 
Last edited:



Μηνύματα
7.235
Reaction score
4.614
Εαν παει κάποιος και πει οτι εχω ρε φιλε 2 ευρω για αναβάθμιση τι θελε να πει ο κάθε πωλητής καταστηματάρχης ?
Φιλε Βαλέ τα στην άκρη δεν φτάνουν η πήγαινε αλλου ?
Εγω λέω να ηρεμήσουμε κ να δούμε την αποψη του παιδιού μετα το εγχειρήμα.
Και μόνο που δίνει ο καταστηματάρχης για δοκιμη εγω τον βρίσκω σωστο ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Που να τονε πχιάσουν κράμπες ατελείωτες τη στιγμή που θα το σηκώνει το 20-βατο βαρίδι, ώστε να του πέσει κάτω και να ανοίξει σα γαρύφαλλο.:p:p:p:p

Κράουν ρε, κράουν λέμε! :lol::lol::lol:



ΥΓ. Με γειά ο λούξμαν βρε! Κουκλί! :lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Εαν παει κάποιος και πει οτι εχω ρε φιλε 2 ευρω για αναβάθμιση τι θελε να πει ο κάθε πωλητής καταστηματάρχης ?
Φιλε Βαλέ τα στην άκρη δεν φτάνουν η πήγαινε αλλου ?
Να τον πληροφορήσει πως τα 20 βατ δεν κάνουν για τα ηχεία του.
Δεν κάνουν. Δεν είναι αν αρέσουν ή όχι. Δεν κάνουν.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
View attachment 94409
Πριν....
[DOUBLEPOST=1523696589][/DOUBLEPOST] View attachment 94410
Τώρα...
Έτσι τοποθετημένα έκανες ακρόαση τα ηχεία στο ΄΄πριν΄΄;
Και το πλατώ δεν άντεξε κι έφυγε στο ΄΄τώρα΄΄;
:p
Ωχ απειλουνται μηνυσεις στον marba που δεν πηρε crown και στον πωλητη που δεν του πουλησε crown.
(Επιλήψιμος μόνο άμα του είπε ότι οι Bel Canto & Crown είναι ψηφιακοί...)

Άρχισαν οι Δίκες της Μόσχας?
...
Και θα αρχίσει ο κανιβαλισμός?

Ας συγκρατηθούμε...
Όσο και να συμφωνώ με την κατάληξη,η μόνη λογική εξήγηση που ανοίχθηκε ένα τέτοιο θέμα στον παρόντα ιστότοπο είναι ότι κάποιος οργανισμός τραβούσε την ανάπτυξη κανιβαλιστικών σχολίων...;)
Blu Tack vs Patafix :party:

Patafix vs Blu Tack :party:
Κανιβαλισμός εναντίον...κανναβιλισμού (από την κάνναβη).:laugh:
Στην χαϊεντιά ...ας κανει ο,τι νομίζει ο πελάτης εφοσον εχει προειδοποιηθεί.

Το ερώτημα μου είναι αν εχει προειδοποιηθεί, όχι απο εδώ μέσα, αλλά απο τον πωλητή.
Το προαιώνιο δίλημμα του χαιενδομεταπράττη : ΄΄Άμα αποθαρρύνω σε κάτι τον πελάτη,μπορεί να τον χάσω...΄΄:sneaky:
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.650
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top