dune vs nvidia shield





Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
για βιντεοπροβολεα..1080p/24 υλικό. ατμος και όλα τα διαθέσιμα ηχητικά φορμα( να κανει paasthrough για να συνδεθει με denon 4400). να παίζει μενου απο blue ray/iso. αν βγαζει audio απο usb θα ήταν τελειο..να εχει εφαρμογή για διαχείριση απο ταμπλετα.(οποιοδηποτε dune)
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
προτεραιότητα στην ποιότητα εικόνας.
για το zappiti δεν εχω διαβάσει καλά σχόλια...
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Καλησπέρα, χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω... Έχω το shield παίζει τα πάντα με περασμένο το kodi και είναι άψογο γι αυτά που θέλω. Από θέμα ποιότητας-ήχου είναι αρκετά καλό και υποστηρίζει τα format που θέλεις. Το dune δεν το είχα ποτέ αλλά ήθελα κάποια στιγμή να το δοκιμάσω, έχω ακούσει εδώ στο φόρουμ ότι είναι άψογο αλλά δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη. Τώρα, ανάμεσα στα δύο επειδή και εγώ είχα κάνει μία έρευνα πριν πάρω το shield πάλι θα επέλεγα το shield ο λόγος είναι γιατί έχει έξτρα δυνατότητες που δεν έχει το dune από θέμα εφαρμογών και ανέσεων... Έχει android οπότε οι δυνατότητες του είναι άπειρες ενώ το dune παραμένει ένα media player... Αν αυτό που θες να κάνεις είναι μόνο αναπαραγωγή ταινιών και γενικά χρήση media player τότε ψάξε πιο από τα δύο είναι καλύτερο σε εικόνα-ήχο και επέλεξε αυτό, αλλιώς μόνο το shield θα σε καλύψει σε παραπάνω πράγματα...
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
εννοείται οτι θελω αποψεις αυτών που το εχουν και το εχουν δουλεψει. με ενδιαφερει κυρίως η ποιότητα εικόνας και ήχου. το kodi το εχω και σε ενα mac mini αλλα ποτε ο ο Γιάννης δεν μπορεί ποτέ ο κωλος του πονει...αλλι σετup για ηχο αλλο για ταινιες και δεν βολεύει να τα έχω μαζί..προτιμώ την ευχρηστια του player. θα ηθελα εναν player να βγαζει ηχο απο την usb ωστε να το χρησιμοποιώ και σαν player για να ταιζω το dac μου.θα ηθελα να παιζει menu br...θα ηθελα να το χειρίζομαι από την ταμπλετα οπως το zappiti...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Πιστεύω ότι το dune είναι πιο κοντά στην εικόνα του oppo για να καταλάβεις
Εάν σε ενδιαφέρει καθαρά η ποιότητα πας dune
Εάν θες δυνατότητες πασπαρτού nvidia
Άποψη μου πάντα
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Κάτοχος nVidia Shield και μπορώ να επιβεβαιώσω πως τις λειτουργίες και την ταχύτητα του Shield δεν θα τις βρεις πουθενά( εντάξει υπερέβαλα λίγο μην βαράτε...σχεδόν πουθενά...)
Άλλα από άποψη εικόνας δεν είναι το καλύτερο μιας και νομίζω είναι 8bit. Πλέον τα περισσότερα Μedia player είναι 10bit(?σωστα?) Διορθώστε με εάν κάνω λάθος. Το zappiti πρέπει να είναι 10bit σίγουρα.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
παιχνιδια δεν παιζω...εφαρμογες android δε με ενδιαφερουν. με ενδιαφέρει να ανοιγω τον player και να μού παίζει απροβλημάτιστα ολα τα φορμα εικονας(αν γίνεται και μενου br ) και Όλα τα ηχητικά φορμα (εχω στημενο atmos) με την καλύτερη δυνατή ποιότητα οσο γίνεται πιο κοντινή στο oppo.
 


Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
....καο να βγαζει 5.1 η 6.1..η οτιδήποτε γορμα ηχου δινει το netfix.το 4κ δε με νοιάζει γιατί δεν έχω προβολεα 4k
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
δειτε αν σας βολευουν και τα χειριστήρια που εχει shield και dune.
νομιζω του dune ειναι πιο εύχρηστο

Πιστεύω ότι το dune είναι πιο κοντά στην εικόνα του oppo για να καταλάβεις
Εάν σε ενδιαφέρει καθαρά η ποιότητα πας dune
Εάν θες δυνατότητες πασπαρτού nvidia
Άποψη μου πάντα
σε 1080p υλικο δεν υπαρχει διαφορά στην εικόνα μεταξύ oppo και παλιότερων dune καθως δεν γινεται upscale.
σε υλικο μικρότερης ανάλυσης πχ 720p/DVD κ.α.
το oppo σαφως και εχει καλύτερη εικονα.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
δειτε αν σας βολευουν και τα χειριστήρια που εχει shield και dune.
νομιζω του dune ειναι πιο εύχρηστο



σε 1080p υλικο δεν υπαρχει διαφορά στην εικόνα μεταξύ oppo και παλιότερων dune καθως δεν γινεται upscale.
σε υλικο μικρότερης ανάλυσης πχ 720p/DVD κ.α.
το oppo σαφως και εχει καλύτερη εικονα.
μονο υλικό 1080p...ούτεupscale ούτε τιποτα..
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
απο αυτους που εχουν shield...αν συνδεσεις το shield μεσω hdmi με av ενισχυτη θα δωσει 5.1 οταν θα παιξει netflix ? αν παίξεις ταινια atmos 7.1 απο σκληρι δισκο, θα αναψει η ενδειξη atmos στιν ενισχυτη;;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Νομίζω ότι πλέον Atmos σε 1080 σταμάτησαν να βγαίνουν ...
Σίγουρα δεν θα βλέπεις 4κ ;
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Νομίζω ότι πλέον Atmos σε 1080 σταμάτησαν να βγαίνουν ...
Σίγουρα δεν θα βλέπεις 4κ ;
μα δεν εχω προβολεα 4κ..και δεν βλεπω να παιρνω στο αμεσο μελλον... υπαρχουν 1080p atmos....πολλα
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
o denon 4400 βέβαια είναι 4κ..οποτε υποθετω πως θα κανει downscaling στα 1080 και θα αναπαραγαγει το atmos η οιοδήποτε άλλο φορμά πάρει. προς το παρον ο in83 με καλύπτει πληρως στην εικόνα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.598
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top