Monoprice Monolith THX Subwoofers


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
https://www.soundstageaccess.com/in...852-monoprice-monolith-thx-ultra-15-subwoofer

Conclusion

Monoprice’s Monolith THX Ultra 15” subwoofer has the tightest sound of any large, ported subwoofer I’ve heard. Whether or not that will appeal to you will depend on your taste. If you value precise pitch and definition over toe-tapping groove, this is your sub. If you value awesome punch over couch shake, this is your sub. Regardless, once you hear the Monolith THX Ultra, you’ll never again have patience for those who insist that the only meaningful differences between subwoofers are in their deep-bass extensions and outputs.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
View attachment 96026

αυτη εδω ειναι η αποδοση με τα δυο ports ;) οπου ουσιαστικα ετσι θα χρησιμοποιηθουν στους περισσοτερους χωρους...:smg:
Τι συμπέρασμα βγάζεις από τις άνωθεν τιμές;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Οταν διατηρουμε τα ιδια λιτρα και μηκος σωληνα και μικραινουμε τη διαμετρο χαμηλωνει το σημειο συντονισμου του σωληνα, εαν αυτο ρωτας ...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
....
Conclusion

Περα απο την οποια χαρτζηλικομενη συνοψη.......
καποτε περασε γνωστος ...απο την υπογα....
Του λεω πιο γρηγορο το svs η τα κλιπς ?
Με λεει το svs
Του λεω τα εχεις ακουσει ποτε διπλα διπλα.....
Οχι.....μου λεει////
Οποτε περα απο το πιθανο χαρτζηλικωμα παιζει να λεει και ο καθενας οτι νομιζει....
βεβαια το τι νομιζει με το τι ισχυει ειναι 2 διαφορετικοι κοσμοι.....
οποτε...........
Conclusion......Oχι οτι το μονολιθο ειναι λιγο σαν σαμπ......
αλλα η γνωμη του καθε γριβιουερ ...μπορει να αφηνει αδιαφορους καποιους ...ψιλοαπιστους......
ξανα

Conclusion
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Πολλά συμπεράσματα βγαίνουν από αυτά τα 2 σχεδιαγράμματα, τα οποία προέρχονται από δύο διαφορετικά σαμπ:





Καταρχήν, βλέπετε εντελώς ίδια συμπεριφορά με κοινά στοιχεία απόκρισης μέχρι τους 50 κύκλους, που στο δεύτερο έχει μια σημαντική βύθιση όπως το πρώτο στους 95 (πιθανά σημεία κρος).

Τα κοινά στοιχεία συμπεριλαμβάνουν πικς στους ~15/19/28/43 κύκλους και βύθιση με κέντρο στους 35 (30-40), προφανώς ακύρωση του χώρου και ρουμ γκεϊνς.

Δηλαδή βλέπετε ότι 2 διαφορετικά σαμπ παίζουν κατά βάση το ίδιο, γίνεται αρχηγός ο χώρος και αποφασίζει αυτός πως θα παίζει οποιοδήποτε σαμπ του βάλουν.

Το δεύτερο συμπέρασμα που βγάζετε, περί στάθμης και απόκρισης, ομοίως ανάγεται στο χώρο, και δη στα κυβικά μέτρα του, καθώς η στάθμη ενός γούφερ εξαρτάται από τον όγκο του χώρου. Ένα 8" σαμπ μπορεί να σηκώσει πολύ καλή στάθμη και απόκριση σε ένα μικρό wc, ενώ σε ένα μεγάλο σαλόνι να μη παίζει τίποτα.

Αναρρωτήσου λοιπόν τι βλέπεις όταν κοιτάς τέτοια σχεδιαγράμματα, διότι προσωπικά το μόνο που βλέπω είναι πως παίζει ο χώρος τους. :p
Όντως τα δύο αυτά σχεδιαγράμματα είναι τρανό παράδειγμα για όσα γράφονται εδώ μέσα,σε έντονους τόνους κάποιες φορές,για το ότι ο χώρος είναι το 1ο πράγμα με το οποίο πρέπει να ασχοληθεί κάποιος που θέλει να στήσει σοβαρό σύστημα!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Οταν διατηρουμε τα ιδια λιτρα και μηκος σωληνα και μικραινουμε τη διαμετρο χαμηλωνει το σημειο συντονισμου του σωληνα, εαν αυτο ρωτας ...
Όχι αυτό.

Τι συμπέρασμα βγάζεις από την κάθε μετρούμενη στάθμη σε κάθε συχνότητα.
Φτάνει;
Ως που φτάνει;
Αν δε φτάνει γιατί δεν φτάνει;
Έτσι ως έχουν οι μετρήσεις, για τι στάθμες ακρόασης αρκεί;
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Κωστα αν σε καλυπτει κατι απο εδω, μπορει...
O ρεβιουερ ειναι former marketing director of Dolby Labs αν μπορει να σημαινει κατι αυτο ...
και παρακατω για οσους δεν εκαναν τον κοπο να τσεκαρουν τα λινκς
http://www.brentbutterworth.com/cea-2010-measurement-manual.html
και εδω ενα συγκριτικο
https://www.soundstage.com/index.ph...h-thx-ultra-15-subwoofer&catid=338&Itemid=349
οι μετρησεις του ειναι κοντα στης εταιριας και(με ενεργοποιημενο το thx mode).
Αυτο με τον χωρο που σας εχει ποιασει υστερια δεν το εχω καταλαβει ..μου θυμιζετε μια αθλητρια οταν ετρεχε σε τελικο στα 100 που εκανε παραπονα για κοντρα ανεμο λες και δεν φυσαγε στα αλλα κουλουαρ :D
Conclusion δικα σας , αλλωστε οι αγορες κρινουν τα παντα... αν εχετε τιποτε καλυτερο φυσικα να το δουμε δε το συζηταμε....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Έτσι ως έχουν οι μετρήσεις, για τι στάθμες ακρόασης αρκεί;
για το 95% plus που εχουν πολυκαναλο συστημα .....βαλε 2 ομως για να εισαι ωραιος.
...οπως και ολα τα sub που παιζουν εκει κοντα σε db
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
O Κωστας δεν ανηκει στο 95% :D σε αοριστες ερωτησεις δεν απανταμε :boast: ακομη και στις περιπτωσεις των ανικανοποιητων, παλι ως vfm θα υπερτερει οπως φαινεται ...2,3,6, οσα αναλογικα θα υπερτερουν αντιστοιχων για οποια γουστα και χωρους θελουμε να καλυψουμε.
Αν δεν εισε σε μονοκατοικια πολυ φοβαμαι οτι και το ενα θα υπολειτουργει....
Μονο που το εκαναν 70εκατοστα υψος αυτο ειναι καπως...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
για το 95% plus που εχουν πολυκαναλο συστημα .....βαλε 2 ομως για να εισαι ωραιος.
...οπως και ολα τα sub που παιζουν εκει κοντα σε db

Για να καταλάβουμε αν φτάνουν ή δεν φτάνουν οι στάθμες, λαμβάνουμε υπόψιν μας μια απο τις εκδοχές αυτής της καμπύλης:

B_and_K.png


Δηλαδή αν το σαμπ φτάνει κορυφές εως τα 110db, μπορεις να παιξεις στο φασμα εως 105db χοντρικά. Κορυφές.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν φτανει 115 ;

μαλλον δεν εχεις δεi ολοκληρη ταινια κοντα στα 110 -112 db
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
αν φτανει 115 ;

μαλλον δεν εχεις δεi ολοκληρη ταινια κοντα στα 110 -112 db
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι είναι οι "κορυφές"...:p, και τι είναι το headroom, και ολα τα σχετικά

Εχω βαρεθεί αυτην την συζήτηση, εσύ ειδικά έπρεπε να τα ξέρεις.

Βλέπω (στο ποστ 1) να φτάνει τα 112db, άρα το υπόλοιπο φάσμα πες 5-6db κάτω βάσει της καμπύλης. Κορυφές.

ΚΟΡΥΦΕΣ!!!!!

Αν σου φτάνει, μια χαρά είναι
[DOUBLEPOST=1525714196][/DOUBLEPOST]Εγώ θα ήθελα 2 τεμάχια πάντως, τουλάχιστον, και για την ομαλή απόκριση αλλά και για headroom
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
γιαυτο σου λεω δεν εχεις δει ποτε ολοκληρη ταινια στα 110-112db

εγω τα ξερω εδω και χρονια dimi μου εσυ εισαι φρεσκος ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
γιαυτο σου λεω δεν δει ποτε ολοκληρη ταινια στα 110-112db

εγω τα ξερω εδω και χρονια dimi μου εσυ εισαι φρεσκος ;)
Πάμε πάλι:

ΚΟΡΥΦΕΣ!!!!!

Ω ρε Αθηναίοι, σας ρίχνουν κάτι στο νερό;;;; :D

Οταν λέμε κορυφές εννοούμε μέση στάθμη ("ολόκληρη ταινία" που λες εσύ) 15-20-25db λιγότερο
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top