Το δικό μου ηχοσύστημα (spiros62)

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Τόξερα ότι η μπουχάρα θα "κάρφωνε".
Έπρεπε να πάρω ένα Khal-Mohamadi από την Μιραράκι.
[DOUBLEPOST=1528056201][/DOUBLEPOST]
Ο.Κ. αλλά να μην λέτε μετά.
Δεν θέλω ζήλιες.

View attachment 97965
Μου άρεσε περισσότερο αυτό γιατί έχει λαμπίτσες και πικάπ.

Αλλά πως τα οδηγείς τα ηχεία με λάμπες, άξιο απορίας.
 
  • Like
Reactions: PMC



Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Εν τω μεταξύ οταν μιλάμε για πιστή αναπαραγωγη σε χώρους 15 τμ με κάτι 8ιντσα γουφερακια σε nearfield ακρόαση είναι λίγο ουτοπικο....εκτός αν αυτό που μας νοιαζει είναι να δημιουργήσουμε συνθήκες studio....
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.267
Reaction score
19.410
Εν τω μεταξύ οταν μιλάμε για πιστή αναπαραγωγη σε χώρους 15 τμ με κάτι 8ιντσα γουφερακια σε nearfield ακρόαση είναι λίγο ουτοπικο....εκτός αν αυτό που μας νοιαζει είναι να δημιουργήσουμε συνθήκες studio....
Δεν σε καταλαβα δυστυχως, μπορεις μηπως να το εξηγήσεις λιγο περισσοτερο? Ευχαριστω.. Και καλημέρα...
 

Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Δεν σε καταλαβα δυστυχως, μπορεις μηπως να το εξηγήσεις λιγο περισσοτερο? Ευχαριστω.. Και καλημέρα...
Καλημερα Δημητρη. Απλη ειναι η απαντηση. Εχεις δει ποτε συναυλια? Αν ναι σκεψου αν εχει σχεση με την ακροαση στο σαλονι σου. Εγω μετά απο αυτο που άκουσα στο σπιτι ενος φιλου απλα θελω να τα πουλησω ολα και να φτιαξω το ιδιο αν και φοβαμαι οτι ο χωρος μου ειναι λιγο μικρος...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.267
Reaction score
19.410
Καλημερα Δημητρη. Απλη ειναι η απαντηση. Εχεις δει ποτε συναυλια? Αν ναι σκεψου αν εχει σχεση με την ακροαση στο σαλονι σου. Εγω μετά απο αυτο που άκουσα στο σπιτι ενος φιλου απλα θελω να τα πουλησω ολα και να φτιαξω το ιδιο αν και φοβαμαι οτι ο χωρος μου ειναι λιγο μικρος...
Εκει ακριβως μπερδευτηκα κι εγω, επειδή ειπες για 15 τετραγωνικα και σκεφτηκα οκ... τι θα βαλεις μεσα εκει? Ποσο πανω από οκταιντσο? Εχω ένα δωματιακι 14 τετραγωνικα (αφροντιστο βεβαια) και ειχα βαλει εκει ένα ζευγος focal alpha 65. Μια δυο φορες που ανεβασα σταθμες (συνηθως ακουω πολύ χαμηλα) κουδουνιζε το συμπαν….:o:o:o. Και χωρις sub...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.050
Reaction score
20.597
Εκει ακριβως μπερδευτηκα κι εγω, επειδή ειπες για 15 τετραγωνικα και σκεφτηκα οκ... τι θα βαλεις μεσα εκει? Ποσο πανω από οκταιντσο? Εχω ένα δωματιακι 14 τετραγωνικα (αφροντιστο βεβαια) και ειχα βαλει εκει ένα ζευγος focal alpha 65. Μια δυο φορες που ανεβασα σταθμες (συνηθως ακουω πολύ χαμηλα) κουδουνιζε το συμπαν….
Για το γεγονός ότι κουδούνιζε το σύμπαν (πιθανολογώ ότι) δεν ευθύνεται το ηχείο. Το δωμάτιο είναι φροντισμένο ηχητικά;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.267
Reaction score
19.410
Για το γεγονός ότι κουδούνιζε το σύμπαν (πιθανολογώ ότι) δεν ευθύνεται το ηχείο. Το δωμάτιο είναι φροντισμένο ηχητικά;
Εγραψα πως όχι, αλλα δεν εχει μεσα κρυσταλιερες κλπ... Ένα καναπεδακι και μια ξυλινη μικρη βιβλιοθηκη. Λαθος εκφραση το κουδουνισμα, εννοω τα ενοιωθα στα συκωτια μου... Και μεγαλύτερα θα έμπαιναν οκ αλλα ποσο μεγαλύτερα? Αυτό με εντυπωσιασε το ότι με οκταιντσα σε 15 τετραγωνικα δεν...
[DOUBLEPOST=1528091718][/DOUBLEPOST]Ισως εχω συνηθισει να ακουω χαμηλα, ισως παραμεγαλωσα… :(. Σε συναυλιες σε εξωτερικούς χωρους το ανοιχτο περιβάλλον μου αφηνει άλλη αισθηση σε κλειστους χωρους δεν συνηθίζω να πηγαινω...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.050
Reaction score
20.597
Έχεις δίκιο, δεν πρόσεξα ότι το είχες γράψει.

Πάντως, γίνεται αντιληπτό ότι εάν ήταν φροντισμένος ηχητικά ο χώρος, το αποτέλεσμα που θα λάμβανες θα ήταν διαφορετικό.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.267
Reaction score
19.410
Έχεις δίκιο, δεν πρόσεξα ότι το είχες γράψει.

Πάντως, γίνεται αντιληπτό ότι εάν ήταν φροντισμένος ηχητικά ο χώρος, το αποτέλεσμα που θα λάμβανες θα ήταν διαφορετικό.
Σε αυτό δεν μπορω να διαφωνήσω...
 



Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Το 1992 εἰχα σε 15τμ τα Sonus Faber "Guarneri" και ἠταν αδὐνατο να στηθοὐν σωστἀ ὠστε να αναπνεὐσουν εκεἰ μἐσα !
Ὀταν ὀμως μου ἐφεραν στον ἰδιο χὠρο τα Proac "Response 5" παρ᾽ὀτι 10πλἀσιου μεγἐθους, λὀγω της αναγκαστικἠς near field θέσης ακρὀασης, ὀλα τα θἐματα λὐθηκαν γιατἰ επιπλἐον δεν ἀκουγα τις ανακλἀσεις ! (φυσικἀ τα αγὀρασα ἀμεσα)
 




gonis

Luger
Μηνύματα
4.240
Reaction score
11.555
Λοιπόν,το μόνο που δεν του λείπει του «φίλου με πρόσβαση στο σάιτ έως τώρα» είναι το χαμηλό:p
Είχα τα Sonus Faber Cremona Auditor οδηγούμεθα από έναν ολοκληρωμένο Krell 200Watt στο χώρο που είμαι τώρα ~35τμ και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό.
Τα ηχεία είχαν(υποθέτω και του «φιλου») τονισμένο μέσο χαμηλό που σου έδινε την ψευδαίσθηση ότι κατεβαίνει χαμηλά παρά το μέγεθος τους.
Υπόθεση πάλι,με την Λάμπα ο τονισμός αυτός ίσως είναι περισσότερο έντονος.
Μια επιφύλαξη για την οδήγηση εχω αλλά νομίζω ότι σε μεσες στάθμες 80-85db το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό:)
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.803
Μηνύματα
2.876.710
Members
37.950
Νεότερο μέλος
Bobiras123
Top