Βοήθεια: Καινούριο phono stage ή 80's ενισχυτής με καλό phono

Μηνύματα
10
Reaction score
8
Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ!

Σαν νέος όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και στον αναλογικό ήχο θα ήθελα τη βοήθεια σας για τα εξής:

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πικαπ πιθανότατα Project . Το πρόβλημα μου δεν είναι η επιλογή πικάπ αλλά όλα τα υπόλοιπα σε συνδυασμό με το μπατζετ μου.
Δεν θέλω να αγοράσω ακόμα ηχεία καθώς θέλω προς το παρών να χρησιμοποιήσω την Sony Ht-rt3 ηχόμπαρα που έχω και να ασχοληθώ μετά με αγορά ηχείων όταν θα μου το επιτρέψει η οικονομική μου κατάσταση.
Το πρόβλημα όμως που προκύπτει είναι το εξής
Να αγοράσω ενα phono stage αξίας περίπου 100-140 ευρω ή έναν μεταχειρισμένο ενισχυτή 80's (περίπου στα 80-120 ευρω όπως ο Nad 3020) με ενα καλό phono stage με την προοπτική να αγοράσω στο μέλλον παθητικά ηχεία ?
Αν επιλέξω τελικά τον ενισχυτή δε θα εχω πρόβλημα στην σύνδεση με την ηχόμπαρα?
Αν συνδέσω την ηχόμπαρα με την έξοδο pre-out του ενισχυτή (εφόσον υπάρχει) θα είναι σαν να χρησιμοποιώ μεμονωμένα τον Phono προενισχυτή του μηχανήματος η απλά αυτό δεν γίνεται και λεω βλακείες?
Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 500 ευρώ για αγορά πικαπ + μεταχ.ενισχυτη/phono stage γιαυτό και η όλη η αναστάτωση.
Αν τελικά για αρχή το ορθό είναι ένα Phono stage, ποιο μου προτείνετε σε αυτη τη τιμη? Να κοιτάξω καινούριο ή μεταχερισμένο?

Οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καλώς ήρθες!

Κατά τη γνώμη μου ξεκινάς εντελώς λανθασμένα, εκτός αν ήδη έχεις σοβαρή συλλογή δίσκων.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
8
Καλώς ήρθες!

Κατά τη γνώμη μου ξεκινάς εντελώς λανθασμένα, εκτός αν ήδη έχεις σοβαρή συλλογή δίσκων.
Αγόρασα προσφάτως ένα πικαπ της πλάκας άλλα το πούλησα. Εν τω μεταξύ έχω ξεκινήσει τη συλλογή και εχει μπει για τα καλα το "μικροβιο" μέσα μου!
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
"... ὁ δὲ Ἰησοῦς εἶπεν· ἄφετε τὰ παιδία καὶ μὴ κωλύετε αὐτὰ ἐλθεῖν πρός με· τῶν γὰρ τοιούτων ἐστὶν ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν..."
Ματθ. 19,14


οι γνωσθοι μπουρλοθιερηδες παρακαλουντε οπως σχολιασουν τα δεοντα ,τα εν τη πρωτη παραγραφω υπαρχοντα ...


George Pedis
1. κι εμενα η γνωμη μου ειναι πως ξεκινας λαθος εαν σ' ενδιαφερει το hi-fi
2. εαν οχι, ενα phono stage κι ενας ενισχυτης με vintage αισθητικη αμφοτερα - εαν ο ενισχυτης διαθετει και vu meters - θα ειναι σιγουρη γκ...ουχ...γκουχ...παγιδα.

υπαρχουν και λυχνιακοι ενισχυτες που αυξανουν το value for money τσι γκ...ουχ...γκουχ...παγιδας.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
8
Είναι ακριβό σπόρ η συλλογή δίσκων.... σίγουρα θες να μπλέξεις;;;;
Δεν βιάζομαι να χτίσω την συλλογη μου! Η πρωτη επαφή που ειχα με όλο αυτό ήταν μεσώ του θείου μου που χάζευα τη συλλογή του και το πικαπ του οταν ημουν μικρος και ουσιαστικά αυτό το πράγμα με έβαλε στη μουσική . Τώρα που το ξεκίνησα στα 30 μπορώ να πω οτι λάτρεψα την ολη διαδικασία αναζήτησης και αναπαραγωγής ενός δίσκου!
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Οι ενισχυτές δεκαετίας '80,είχαν πολύ καλά phono,καθώς ήταν υλοποιημένα με τρανσίστορ.
Εξαρτάται βέβαια και τον ενισχυτή.
Οι Nad για παράδειγμα και οι Sansui,διέθεταν άριστα phono stage
 

Μηνύματα
10
Reaction score
8
Είναι ακριβό σπόρ η συλλογή δίσκων.... σίγουρα θες να μπλέξεις;;;;
"... ὁ δὲ Ἰησοῦς εἶπεν· ἄφετε τὰ παιδία καὶ μὴ κωλύετε αὐτὰ ἐλθεῖν πρός με· τῶν γὰρ τοιούτων ἐστὶν ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν..."
Ματθ. 19,14


οι γνωσθοι μπουρλοθιερηδες παρακαλουντε οπως σχολιασουν τα δεοντα ,τα εν τη πρωτη παραγραφω υπαρχοντα ...


George Pedis
1. κι εμενα η γνωμη μου ειναι πως ξεκινας λαθος εαν σ' ενδιαφερει το hi-fi
2. εαν οχι, ενα phono stage κι ενας ενισχυτης με vintage αισθητικη αμφοτερα - εαν ο ενισχυτης διαθετει και vu meters - θα ειναι σιγουρη γκ...ουχ...γκουχ...παγιδα.

υπαρχουν και λυχνιακοι ενισχυτες που αυξανουν το value for money τσι γκ...ουχ...γκουχ...παγιδας.
Δεν με ενδιαφέρει τόσο η vintage αισθητική (δεν λέω όχι ωστόσο) όσο η ποιότητα του ήχου που μπορώ να πάρω με αυτά τα λεφτά .
Η λογική μου ήταν ότι ενας 80's ενισχυτής (την εποχή που η κύρια πηγή ηταν οι δίσκοι) θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και αποδοτικός για τα σημερινά δεδομένα και αν ειχε και τη βιντατζ αισθητικη, γιατι οχι :p. Δε ξέρω αν σκέφτομαι σωστά σαν αρχάριος. Είχα στο μυαλό μου ότι ένας ενισχυτής θα άνοιγε και τον δρόμο προς αγορά καλύτερων ηχείων αργότερα..
[DOUBLEPOST=1528882341][/DOUBLEPOST]
Οι ενισχυτές δεκαετίας '80,είχαν πολύ καλά phono,καθώς ήταν υλοποιημένα με τρανσίστορ.
Εξαρτάται βέβαια και τον ενισχυτή.
Οι Nad για παράδειγμα και οι Sansui,διέθεταν άριστα phono stage
Aπο την αναζήτηση που έκανα κ εγώ αυτό κατάλαβα, Θα είναι εφικτή όμως για αρχή η σύνδεση με την ηχομπάρα με τον τρόπο που ανέφερα?
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Βλέπω ότι η ηχόμπαρά σου έχει ένα analogue in, οπότε με ένα μετατροπέα RCA-->mini jack μπορείς να συνδέσεις το πικάπ σου (μέσω ενός phono).
Γνώμη μου είναι να κάνεις αυτό για αρχή και μετά μπορείς αν θες να ψαχτείς περισσότερο. Δεν χρειάζεται να καταξοδευτείς με το "καλημέρα".
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
- όπως προαναφέρθηκε , τα 80s μηχανήματα είχαν καλά phono , όχι όμως καλύτερα από ένα σημερινό του budget που διαθέτεις . . . συνυπολόγησε την γήρανση του vintage μηχανήματος , οπότε προτείνω καινούριο

- καλώς ήρθες στο βινύλ . . . εεεεεεεεεεεεεεεεε . . . στο avsite
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Δεν με ενδιαφέρει τόσο η vintage αισθητική (δεν λέω όχι ωστόσο) όσο η ποιότητα του ήχου που μπορώ να πάρω με αυτά τα λεφτά .
Η λογική μου ήταν ότι ενας 80's ενισχυτής (την εποχή που η κύρια πηγή ηταν οι δίσκοι) θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και αποδοτικός για τα σημερινά δεδομένα και αν ειχε και τη βιντατζ αισθητικη, γιατι οχι :p. Δε ξέρω αν σκέφτομαι σωστά σαν αρχάριος. Είχα στο μυαλό μου ότι ένας ενισχυτής θα άνοιγε και τον δρόμο προς αγορά καλύτερων ηχείων αργότερα..
[DOUBLEPOST=1528882341][/DOUBLEPOST]

Aπο την αναζήτηση που έκανα κ εγώ αυτό κατάλαβα, Θα είναι εφικτή όμως για αρχή η σύνδεση με την ηχομπάρα με τον τρόπο που ανέφερα?
Δεν με ενδιαφέρει τόσο η vintage αισθητική (δεν λέω όχι ωστόσο) όσο η ποιότητα του ήχου που μπορώ να πάρω με αυτά τα λεφτά .
Η λογική μου ήταν ότι ενας 80's ενισχυτής (την εποχή που η κύρια πηγή ηταν οι δίσκοι) θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και αποδοτικός για τα σημερινά δεδομένα και αν ειχε και τη βιντατζ αισθητικη, γιατι οχι :p. Δε ξέρω αν σκέφτομαι σωστά σαν αρχάριος. Είχα στο μυαλό μου ότι ένας ενισχυτής θα άνοιγε και τον δρόμο προς αγορά καλύτερων ηχείων αργότερα..
[DOUBLEPOST=1528882341][/DOUBLEPOST]

Aπο την αναζήτηση που έκανα κ εγώ αυτό κατάλαβα, Θα είναι εφικτή όμως για αρχή η σύνδεση με την ηχομπάρα με τον τρόπο που ανέφερα?
Πρακτικά έστω και με ένα καλό-αθόρυβο καλώδιο mini jack to 2 rca συν ένα εισαγωγικό μοντέλο της project ή άλλου κατασκευαστή με ενσ/μένο phono stage , Γίνεται αυτό που ζητάς , αλλά έχω αμφιβολίες για το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα δε νομίζω να ακούσεις το 100% του πικ-απ. Οπωσδήποτε οι ξεχωριστές μονάδες ενίσχυσης και phono stage θα φέρουν καλύτερο αποτέλεσμα , και από θέμα παραμορφώσεων. Αν βρεις π.χ. ένα μετ/νο marantz προσφατων σειρών συν μετ/να monitor audio με σύνολο 300 euro συν 250 για ένα εισαγωγικό πικαπ νομίζω θα έχεις μία πολύ καλύτερη απόδοση. Θα πρέπει όμως (όπως προαναφέρθει) να σκεφτείς ότι το "άθλημα" ακόμη και σήμερα με την αναβιωσή του θέλει κόπο , χρόνο και χρήμα. Καλή αρχή εύχομαι.
 


Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Εγώ θα έλεγα να μας πεις το ποσό που διαθέτεις για πικάπ και phono.επισης αν θέλεις οπωσδήποτε καινούριο.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
8
Εγώ θα έλεγα να μας πεις το ποσό που διαθέτεις για πικάπ και phono.επισης αν θέλεις οπωσδήποτε καινούριο.
Το ποσο ειναι 500 ευρω περιπου και για τα 2. Το συζητω και για μεταχειρισμενο αναλογως το ειδος κ τη κατασταση του
 
Last edited:

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Το ποσο ειναι 500 ευρω περιπου και για τα 2
Τα λεφτά είναι αρκετά για να πάρεις ένα ολοκαίνουργιο πικάπ με ανάρτηση, ξύλινο,ημιαυτοματο,made in germany και ενσωματωμένο phono.
Δες τον κατάλογο της dual η thorens.
Για πιο μοντέρνα αισθητική υπάρχουν τα rega.
Σε αυτά τα χρήματα δεν θα έπαιρνα κάτι άλλο.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Καλώς ήρθες!

Πικάπ και ηχομπάρα δεν πάνε μαζί!
Η ηχομπάρα πάει με κανα ταμπλετ και full spotify!
Το ταμπλετ μπορεί να βλέπει και κανα δικτυακό δίσκο με τα lp σου σε μορφή flac.

Τώρα,αν θες να ακούς δίσκους πάρε ένα πικάπ και ένα phono stage και μη μπλέξεις με παλιούς ενισχυτές!
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Πρόταση ενός πολύ ηλικιωμένου (χωρίς παρεξήγηση):

Πάρε τα 500 και κάνε διακοπές καμιά βδομάδα σε κανά νησί, παρέα με τίποτις κοπελούδες και μη σε τρώει ο πισινός σου να πετάξεις τα λεφτά σου σε φτηνιάρικες μαμακίες (π.χ. πικάπ με ενσωματωμένο φόνο, κλπ. κλπ.)

Διαφορετικά, περιμένεις-μαζεύεις-αγοράζεις-φχαριστιέσαι-ξεμπερδεύεις:

1) Καινούργιο πικάπ "ξύλινο" χειροκίνητο (rega, project),
2) ξεχωριστό phono (κανά project)
3) ολοκληρωμένο δικάναλο χωρίς phono,
4) Ηχεία βάσης (όχι ενεργά)

Επίσης, μπορείς και να πάρεις ηχεία ενεργά και να γλυτώσεις το #3 & #4 (εδώ θα σε συμβουλέψει ο EAR)

:)
 
Last edited:

Μηνύματα
10
Reaction score
8
Τα λεφτά είναι αρκετά για να πάρεις ένα ολοκαίνουργιο πικάπ με ανάρτηση, ξύλινο,ημιαυτοματο,made in germany και ενσωματωμένο phono.
Δες τον κατάλογο της dual η thorens.
Για πιο μοντέρνα αισθητική υπάρχουν τα rega.
Σε αυτά τα χρήματα δεν θα έπαιρνα κάτι άλλο.
Το ενσωματωμένο phono αξιζει ομως? Επισης διαβασα οτι στα project τουλαχιστον θελει χειρουργειο για να το παρακαμψεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top