Περι JBL


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Jbl 4722 η 3732. Αλλιώς πολύ πιθανόν array....
τα εχεις η θα τα παρεις δεν εχω καταλαβει......? το 3732 καμια σχεση με το 4722, το 3732 ειναι τριδρομο και ειναι 2 μετρα ψηλο, εχεις τοσο μεγαλο χωρο να το βαλεις? θες και ηχοπερατη οθονη.....και ειναι tri-amp και bi-amp θελει 3 η 2 καναλια το καθε ηχειο. το 4722 ειναι bi-amp μόνο θελει 2 καναλια τελικου, το 4722Ν ειναι passive για να μην μπερδευεσαι.
τα array που αναφερεις ξερεις ποσο εχουν και τι ενησχυτικα θελουν? δεν παιζουν με xls...... ειναι φτιαγμενα για εξωτερικους χωρους και οσο πιο μακρυα θελεις να στειλεις τον ηχο τοσο πιο πολλες φετες βαζει...... και η φετα εχει 3000+ και αλλα τοσα τα ενησχυτικα για την καθε φετα:whistling::whistling::whistling::lolsign:
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
τα εχεις η θα τα παρεις δεν εχω καταλαβει......? το 3732 καμια σχεση με το 4722, το 3732 ειναι τριδρομο και ειναι 2 μετρα ψηλο, εχεις τοσο μεγαλο χωρο να το βαλεις? θες και ηχοπερατη οθονη.....και ειναι tri-amp και bi-amp θελει 3 η 2 καναλια το καθε ηχειο. το 4722 ειναι bi-amp μόνο θελει 2 καναλια τελικου, το 4722Ν ειναι passive για να μην μπερδευεσαι.
τα array που αναφερεις ξερεις ποσο εχουν και τι ενησχυτικα θελουν? δεν παιζουν με xls...... ειναι φτιαγμενα για εξωτερικους χωρους και οσο πιο μακρυα θελεις να στειλεις τον ηχο τοσο πιο πολλες φετες βαζει...... και η φετα εχει 3000+ και αλλα τοσα τα ενησχυτικα για την καθε φετα:whistling::whistling::whistling::lolsign:
3722 ήθελα να γράψω. Πρόκειται για τυπογραφικό λάθος συγνώμη. Αν πάω σε αυτή την επιλογή θα είναι το 4722n. Μιλάμε ΠΑΝΤΑ για τρία ίδια lcr πίσω από ηχοπερατη οθόνη αν πάω σε αυτή την επιλογη. Τα array είναι άλλη ιστορία αλλά δε μιλάω για array που έχεις εσύ στο μυαλό σου έτσι κι αλλιώς.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
3722 ήθελα να γράψω. Πρόκειται για τυπογραφικό λάθος συγνώμη. Αν πάω σε αυτή την επιλογή θα είναι το 4722n. Μιλάμε ΠΑΝΤΑ για τρία ίδια lcr πίσω από ηχοπερατη οθόνη αν πάω σε αυτή την επιλογη. Τα array είναι άλλη ιστορία αλλά δε μιλάω για array που έχεις εσύ στο μυαλό σου έτσι κι αλλιώς.
:thumbsup:
σε τι χωρο θα τα βαλεις? πρεπει να καθεσαι στα 5 με 6 μετρα τουλαχιστων......
γιατι δεν παιρνεις του κωστα τα 3677? πιστευεις οτι δεν θα σε καλυψουν τα 3677?
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
:thumbsup:
σε τι χωρο θα τα βαλεις? πρεπει να καθεσαι στα 5 με 6 μετρα τουλαχιστων......
γιατι δεν παιρνεις του κωστα τα 3677? πιστευεις οτι δεν θα σε καλυψουν τα 3677?
Τα άκουσα τα 3677 του Κωστα και ήταν εξαιρετικά. Τουλάχιστον έτσι έδειξαν σε μια σύντομη ακρόαση. Δεν έχω κατασταλάξει εντελώς ακόμα πάντως. Η αληθεια είναι ότι τα dynaudio focus που έχω είναι εξαιρετικά και σηκώνουν πολύ ικανοποιητικές εντάσεις αλλά υπάρχει ένα θέμα που ειναι δυσκολο να προσπεραστει. Αν μπορούσα να βρω κάτι που να σηκώνει εντάσεις σα το 3677 και με τη ποιοτητα του focus θα το επερνα σίγουρα. Προς το παρόν περιμένω να ακούσω ένα σύστημα που πιθανότατα να είναι αυτό που θέλω.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Τα άκουσα τα 3677 του Κωστα και ήταν εξαιρετικά. Τουλάχιστον έτσι έδειξαν σε μια σύντομη ακρόαση. Δεν έχω κατασταλάξει εντελώς ακόμα πάντως. Η αληθεια είναι ότι τα dynaudio focus που έχω είναι εξαιρετικά και σηκώνουν πολύ ικανοποιητικές εντάσεις αλλά υπάρχει ένα θέμα που ειναι δυσκολο να προσπεραστει. Αν μπορούσα να βρω κάτι που να σηκώνει εντάσεις σα το 3677 και με τη ποιοτητα του focus θα το επερνα σίγουρα. Προς το παρόν περιμένω να ακούσω ένα σύστημα που πιθανότατα να είναι αυτό που θέλω.
τα 3677 που ακουσες στων κωστα ουτε στο μισο δεν τα ακουσες....... ο κωστας τα παιζεις με τον ολοκληρομενο και χανει πολυ το ηχειο, θελει τελικο οπως και διποτε, δεν εχει καθολου σημασια αν εχει υψηλη ευαισθησια, το 15αρι θελει ρευμα για να παιξει σωστα και να βγαλει της σινεμαδικες χροιες του. εγω οταν ειχα τα 3677 τους εριχνα 3χ300 και οταν τα πηρε ο κωστα και τα ακουσα με αυτα τα watt του ολοκληρομενου, δεν μου θυμησε ο ηχος 3677
[DOUBLEPOST=1528833207][/DOUBLEPOST]και πιστεψεμε σε ποιοτητα για ταινιες θα παιξουν πολυ καλυτερα τα 3677
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
τα 3677 που ακουσες στων κωστα ουτε στο μισο δεν τα ακουσες....... ο κωστας τα παιζεις με τον ολοκληρομενο και χανει πολυ το ηχειο, θελει τελικο οπως και διποτε, δεν εχει καθολου σημασια αν εχει υψηλη ευαισθησια, το 15αρι θελει ρευμα για να παιξει σωστα και να βγαλει της σινεμαδικες χροιες του. εγω οταν ειχα τα 3677 τους εριχνα 3χ300 και οταν τα πηρε ο κωστα και τα ακουσα με αυτα τα watt του ολοκληρομενου, δεν μου θυμησε ο ηχος 3677
[DOUBLEPOST=1528833207][/DOUBLEPOST]και πιστεψεμε σε ποιοτητα για ταινιες θα παιξουν πολυ καλυτερα τα 3677
Εννοεις ότι το διδρομο jbl θα παιξει καλύτερα τους διαλογους από το τριδρομο focus σε νορμάλ εντασεις;
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Εννοεις ότι το διδρομο jbl θα παιξει καλύτερα τους διαλογους από το τριδρομο focus σε νορμάλ εντασεις;
εννοειται.......... και με διαφορα! ειχα τα b&w 803n που ειχε πολυ καλο mid απλα καμια σχση. τους διαλογους που εχουν τα jbl cinema pro ειναι αλλου, μα γιαυτο ειναι φτιαγμενα να αποδιδουν τους διαλογους οπως πρεπει, για να μην αναφερθω στα δυναμικα και την ταχυτητα που εχουν κατι που ειναι το πιο συμαντικο σε ενα ηχειο για home cinema
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Εννοεις ότι το διδρομο jbl θα παιξει καλύτερα τους διαλογους από το τριδρομο focus σε νορμάλ εντασεις;
αυτές τι μέρες που ψάχνω τα σινεματζίδικα ηχεία οι περισσότεροι στο εξωτερικό που διαβάζω αυτό λένε...
ο λόγος είναι ότι τα διδρομα κροσάρουν από τα 800hz ενώ τα 3δρομα από τα 1800 με 2200 όπου είναι συχνότητες φωνών
με αποτέλεσμα πολλές υλοποιήσεις ,αναλόγως ομοιοτήτων μεγαφώνων , να ακούγονται καλά και κάποιες όχι

οπότε για να μην το ρισκάρουν οι περισσότεροι κινούνται σε safe επιλογές... και παίρνουν 2δρομα
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Οι Αμερικάνοι παίζουν πολύ με qsc και jtr. Για τα μαλιστα qsc λένε ότι είναι καλύτερα από τα jbl καθώς είναι και πιο σύγχρονα.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
τα διδρομα κροσάρουν από τα 800hz ενώ τα 3δρομα από τα 1800 με 2200 όπου είναι συχνότητες φωνών
το 3677 εχει κρος 1200hz και το 3678 1000hz σε passive mode, σε bi-amp η jbl προτινει απο 800hz μεχρι 1200hz οπου και εγω εκει λεω να πειραματιστο και οπου παιξει καλυτερα θα το αφησω, ο τροβας μου ειχε πει οσο πιο ψηλα μπορω να το βαλω και αν μπορω ακομα πιο πανω απο 1200hz, παντος υπαρχουν και διδρομα με πιο ψηλα το κρος π.χ το 8340Α που ειναι 2200hz:o
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
το 3677 εχει κρος 1200hz και το 3678 1000hz σε passive mode, σε bi-amp η jbl προτινει απο 800hz μεχρι 1200hz οπου και εγω εκει λεω να πειραματιστο και οπου παιξει καλυτερα θα το αφησω, ο τροβας μου ειχε πει οσο πιο ψηλα μπορω να το βαλω και αν μπορω ακομα πιο πανω απο 1200hz, παντος υπαρχουν και διδρομα με πιο ψηλα το κρος π.χ το 8340Α που ειναι 2200hz:o
προφανώς στα 8340 δεν πρέπει να τους απασχολεί πολύ... επειδή είναι επιλογή surround...δεν έχει ρόλο για διαλόγους

αυτά για τα σημεία κρος τα διάβασα στο film-tech

όπου μιλούσαν για 3δρομα vs 2δρομα

πχ τα qsc 2150 έχουν κρος στα 2200 και το θεωρούσαν παρ όλα αυτά καλή επιλογή λόγω κατασκευής μονάδων

αλλά πολλοί για εντός σπιτιού όπου οι αποστάσεις κυμαίνονται στα 3 μέτρα έλεγαν ότι τα 3δρομα δεν προλαβαίνουν να ανοίξουν όσο καλά και αν είναι (αυτό μου το ανέφερε και ο Termagazis) και υπάρχει κίνδυνος να ''ακούς'' το κροσάρισμα...

γι αυτό και συνιστούν 2δρομα με χαμηλό κρος για σιγουριά

περί ορέξεως..:D
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: οι επιλογες των σημειων μεταβασης δεν ειναι τυχαιες και δεν εχουν να κανουν με το αν νοιαζει ,αν ειναι σαραουντ και αλλα τετοια χαζα ...:gotcha:
η επιλογη εχει να κανει καθαρα με τις δυνατοτητες των μεγαφωνων να δουλεουν οσο ποιο γραμμικα γινεται τιποτε δεν ειναι τυχαιο , οι επιλογες ειναι ακριβως γιατι θελουν να παιξουν σωστα και οσο ασφαλη γινεται...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
:rolleyes: οι επιλογες των σημειων μεταβασης δεν ειναι τυχαιες και δεν εχουν να κανουν με το αν νοιαζει ,αν ειναι σαραουντ και αλλα τετοια χαζα ...:gotcha:
η επιλογη εχει να κανει καθαρα με τις δυνατοτητες των μεγαφωνων να δουλεουν οσο ποιο γραμμικα γινεται τιποτε δεν ειναι τυχαιο , οι επιλογες ειναι ακριβως γιατι θελουν να παιξουν σωστα και οσο ασφαλη γινεται...
μα δεν είπα ότι είναι τυχαίο..απλά το κάθε ηχείο κατασκευάζεται για συγκεκριμένο σκοπό

μίλησα σχετικά με τι διάβασα ότι θεωρούν σωστό κάποιοι ειδικοί εγκαταστάτες στο film-tech

που λένε ότι καλό είναι τα ηχεία μπροστά που βάζουμε ως κεντρικά (και συνεπώς όλη η μπροστινή 3άδα) να κοιτάζουμε το σημείο κρος να μην βρίσκεται σε υψηλό σημείο όπου ακούγονται οι φωνές αν θέλουμε μέγιστο αποτέλεσμα και καθαρότητα
όχι ότι δεν μπορεί να έχεις σωστό αποτέλεσμα
απλά επειδή όλες οι εταιρίες δεν έχουν top μονάδες δεν ακούγονται πάντα σωστά οι 3δρομες υλοποιήσεις
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα ηχεια ειναι σαν τη μαγειρικη, μπορει να σου δωσουν τα καλυτερα υλικα και να βγαλεις μαπα φαγητο και το αντιθετο ....
Καθε πραξη εχει το τιμημα της, οταν αλλαζεις καπου χανεις καπου κερδιζεις...
Θα πρεπει να ειναι χαζες οι εταιριες που δε βαζουν ολες χαμηλα τα κρος και να παιζουν καθαροτερα...:cautious:
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
μονο σταθμες βγαζουν .....χαρτινη ακουστικη εχουν :D
Δε θα το λεγα. Η καθαροτητα και η ταχύτητα που έχουν τα jbl στις στάθμες που ακουω είναι απλησίαστη από οποιοδήποτε hi end ηχειο στην ίδια στάθμη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Δε θα το λεγα. Η καθαροτητα και η ταχύτητα που έχουν τα jbl στις στάθμες που ακουω είναι απλησίαστη από οποιοδήποτε hi end ηχειο στην ίδια στάθμη.
:roflmao::roflmao:
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
μονο σταθμες βγαζουν .....χαρτινη ακουστικη εχουν
αυτο ειναι το κλειδει, το χαρτι!!! ;) γιαυτο ο ηχος της jbl ειναι αλλου........ και ολες οι εταιριες την αντιγραφουν:D αυτο ειναι το ζητουμενο στο πολυκαναλο, να ανεβαζεις σταθμες απαραμορφοτα:D:fuckyou:
Δε θα το λεγα. Η καθαροτητα και η ταχύτητα που έχουν τα jbl στις στάθμες που ακουω είναι απλησίαστη από οποιοδήποτε hi end ηχειο στην ίδια στάθμη.
κανενα ηχειο hi end δεν μπορει να πιασει σταθμες jbl:D:drinks:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αυτο ειναι το κλειδει, το χαρτι!!! ;) γιαυτο ο ηχος της jbl ειναι αλλου........ και ολες οι εταιριες την αντιγραφουν:D αυτο ειναι το ζητουμενο στο πολυκαναλο, να ανεβαζεις σταθμες απαραμορφοτα:D:fuckyou:

κανενα ηχειο hi end δεν μπορει να πιασει σταθμες jbl:D:drinks:
χαρτινη ακουστικη ειπα.....καμια σχεση με αυτο που λες.:D
....καλο ειναι και οικονομικο για τα χομ σινεμα. με σταθμες
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top