Βοήθεια: Καινούριο phono stage ή 80's ενισχυτής με καλό phono

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
"νομιζα οτι ενεπιπταν εις την κατηγορια των καλογυαλισμενων σανιδων"

ἑνα πἐρασμα με σπρἐυ πἀνω στο MDF, 2 βεντουζἀκια γιἀ πὀδια, ἐνα πλαστικὀ πιατἀκι γιἀ υποπλατὀ, κι ὀλα τα λ7 στοὐς reviewers. Το ἐχουν τερματἰσει το R&D
 
Last edited:

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Ὁχι ρε συ, μιἀ τἀβλα MDF περασμἐνη με σπρἐυ και 2 βεντοὐζες για πὀδια, ἐνα πλαστικὀ πιατἀκι γιἀ υποπλατὀ κλπ. Και γ@μὠ τα R&D τους. Ὁλα τα λεφτἀ πἀνε στους reviewer. >:(
Τρεις βεντούζες...
 




Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Το πρόβλημα μου δεν είναι η επιλογή πικάπ
Ο φίλος ρώτησε κάτι συγκεκριμένο, ας μείνουμε στο ερώτημα παρακαλώ.
Νἰκο ἐχεις δἰκιο.
Ζητὠ συγνὠμη στον φἰλο καἰ σε ὀλους τους αρωγοὐς της προσφερὀμενης βοἠθειας.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
1.Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πικαπ πιθανότατα Project .
2.Δεν θέλω να αγοράσω ακόμα ηχεία καθώς θέλω προς το παρών να χρησιμοποιήσω την Sony Ht-rt3 ηχόμπαρα που έχω και να ασχοληθώ μετά με αγορά ηχείων.....
3.Να αγοράσω ενα phono stage αξίας περίπου 100-140 ευρω ή έναν μεταχειρισμένο ενισχυτή 80's (περίπου στα 80-120 ευρω όπως ο Nad 3020) με ενα καλό phono stage με την προοπτική να αγοράσω στο μέλλον παθητικά ηχεία ?
4.Αν τελικά για αρχή το ορθό είναι ένα Phono stage, ποιο μου προτείνετε σε αυτη τη τιμη? Να κοιτάξω καινούριο ή μεταχερισμένο?
1. Κλασική επιλογή
2. Λάθος..πρώτα ξεκινάς από την επιλογή ηχείων που έχει άμεση σχέση με τον χώρο σου και μετά ασχολείσαι να βρεις κατάλληλο (και άνω) ενισχυτή και μετά πικαπ
3. Phono stage μόνο εξωτερικό
4. Για οικονομία πάρε ό,τι βρεις δεύτερο χέρι και θα βγεις τρις κερδισμένος
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
+1 για το technics MKII με μια ΑΤ95 που προτάθηκε παραπάνω.
Βάζεις κι ένα schiit mani για προενίσχυση στην όλη αλυσίδα και έχεις χρόνια μπροστά σου να πειραματιστείς και να καταλήξεις αν σου πάει το σπορ και θέλεις να αναβαθμιστείς. Πολλοί από μας δεν ξεκινήσαμε με ακριβό ηχοσύστημα, αυτοκίνητο,φωτογραφική μηχανή,ποδήλατο ή ότι αλλο χόμπυ είχε ο καθένας. Νομίζω είμαστε εδώ να βοηθήσουμε να ξεκινήσεις με κάτι που στην τελική ανάλυση δεν θα σε αποτρέψει για παραπάνω ψάξιμο αλλά να έχεις και την απόλαυση της σταδιακής αναβάθμισης. Με το technics θα έχεις την ανεση να το σκαλίσεις και να καταλάβεις πως λειτουργεί υποδειγματικά ένα σωστό μηχανημα χωρίς τον φόβο ότι θα "πάρεις στο χερι" οποιδήποτε εξάρτημα.
Αυτά τα λίγα που έμαθα απο δω μέσα κι απ' αλλού κι ακόμη ούτε στα μισά δεν εφτασα.

Υ.Γ. Α και που 'σαι, δίσκους, πολλούς δίσκους εκεί ειναι η ουσία. Κι αν το γυρίσεις στο ποδήλατο ή στο αυτοκίνητο , βόλτες πολλές βόλτες. Ακόμα και τρίκυκλο να ναι.:wink:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Ας μην αγιοποιούμε τα πράγματα, τυλίγοντάς τα με σελοφάν της νοσταλγίας. Ούτε όλοι οι ενισχυτές της δεκαετίας του '80 είχαν καλό phono, ούτε ο Nad 3020 ήταν καλός ενισχυτής. Και τα 500€ που διαθέτεις είναι λίγα, εκτός αν ευστοχήσεις μέσα σ' αυτή τη θάλασσα από χρέπια που απλώνεται μπροστά σου, παλιά και καινούργια. (Σόρρυ για την έκφραση, αλλά)...

Εάν ήμουν στη θέση σου και ήθελα να κάνω αυτό που θέλεις να κάνεις, με τον τρόπο που θέλεις να το κάνεις, και είχα την εμπειρία του παρελθόντος, θα έπαιρνα αυτόν και αυτό. Μετά θα πήγαινα τον ενισχυτή στον κ. Σάκη και θα του ζητούσα να μου αλλάξει τη γέφυρα ανόρθωσης με μια πολύ πιο ανθεκτική και θα του ζητούσα να μου προσθέσει 2x10000μF στο τροφοδοτικό.

Υπάρχουν βέβαια λύσεις ισάξιες ή καλύτερες, αλλά δεν έχουν άρωμα παρελθόντος και απωθημένων, όπως επίσης και λύσεις από το παρελθόν που διαλύουν τα απωθημένα, αλλά είναι ακριβώτερες, όπως ας πούμε αυτός ο HK και αυτό το πικάπ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Ας μην αγιοποιούμε τα πράγματα, τυλίγοντάς τα με σελοφάν της νοσταλγίας. Ούτε όλοι οι ενισχυτές της δεκαετίας του '80 είχαν καλό phono, ούτε ο Nad 3020 ήταν καλός ενισχυτής.
Και κανένα φόνο του '80 δε φτάνει ένα σημερινό.
Κα-νέ-να.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
"νομιζα οτι ενεπιπταν εις την κατηγορια των καλογυαλισμενων σανιδων"

ἑνα πἐρασμα με σπρἐυ πἀνω στο MDF, 2 βεντουζἀκια γιἀ πὀδια, ἐνα πλαστικὀ πιατἀκι γιἀ υποπλατὀ, κι ὀλα τα λ7 στοὐς reviewers. Το ἐχουν τερματἰσει το R&D
Οταν ενα καπακι του mk2 κανει 120 ευρα τοτε οι "καλογυαλισμενες σανιδες" ειναι σανιδες σωτηριας ασε που παιζουν και πολυ καλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Ναι, ναι, τσακωθείτε για το ποιο πικάπ με ποιο φόνο θα παίζει καλύτερα με την ηχόμπαρα..

Βρε δε πάτε για μπάνιο τώρα που ζέστανε;

:lolsign::lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Να, αυτό είναι ο,τι πρέπει.
Ούτε να ψάχνει για φόνο στειτζ, ούτε άγχος.
Πρότζεκτ. Το σωστό πικάπ.
Βγαίνει και σε άσπρο, και σε κόκκινο.
Σούπερ.

Και τα ρέστα, δίσκους από το πάμπλικ. Τους καλούς.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ!

Σαν νέος όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και στον αναλογικό ήχο θα ήθελα τη βοήθεια σας για τα εξής:

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πικαπ πιθανότατα Project . Το πρόβλημα μου δεν είναι η επιλογή πικάπ αλλά όλα τα υπόλοιπα σε συνδυασμό με το μπατζετ μου.
Δεν θέλω να αγοράσω ακόμα ηχεία καθώς θέλω προς το παρών να χρησιμοποιήσω την Sony Ht-rt3 ηχόμπαρα που έχω και να ασχοληθώ μετά με αγορά ηχείων όταν θα μου το επιτρέψει η οικονομική μου κατάσταση.
Το πρόβλημα όμως που προκύπτει είναι το εξής
Να αγοράσω ενα phono stage αξίας περίπου 100-140 ευρω ή έναν μεταχειρισμένο ενισχυτή 80's (περίπου στα 80-120 ευρω όπως ο Nad 3020) με ενα καλό phono stage με την προοπτική να αγοράσω στο μέλλον παθητικά ηχεία ?
Αν επιλέξω τελικά τον ενισχυτή δε θα εχω πρόβλημα στην σύνδεση με την ηχόμπαρα?
Αν συνδέσω την ηχόμπαρα με την έξοδο pre-out του ενισχυτή (εφόσον υπάρχει) θα είναι σαν να χρησιμοποιώ μεμονωμένα τον Phono προενισχυτή του μηχανήματος η απλά αυτό δεν γίνεται και λεω βλακείες?
Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 500 ευρώ για αγορά πικαπ + μεταχ.ενισχυτη/phono stage γιαυτό και η όλη η αναστάτωση.
Αν τελικά για αρχή το ορθό είναι ένα Phono stage, ποιο μου προτείνετε σε αυτη τη τιμη? Να κοιτάξω καινούριο ή μεταχερισμένο?

Οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!
money-drain2.jpg
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ναι, ναι, τσακωθείτε για το ποιο πικάπ με ποιο φόνο θα παίζει καλύτερα με την ηχόμπαρα..

Βρε δε πάτε για μπάνιο τώρα που ζέστανε;

:lolsign::lolsign:
Γιατι βρε;Μπαρα εχουμε,σανιδα βρισκουμε ευκολα,εμεινε να βρουμε κι ενα στυλλο και τελειωσαμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Γιατι βρε;Μπαρα εχουμε,σανιδα βρισκουμε ευκολα,εμεινε να βρουμε κι ενα στυλλο και τελειωσαμε.
Ηχεία κι ενισχυτικά και καλούδια ένα σωρό, με 199 ευρώ.

Αυτά πήρε ο άνθρωπός μας, και καλά έπραξε. 8-)

Το'πε εξ'αρχής. Ξηγήθηκε να μην υπάρχει παρεξήγηση.

Όποιος του προτείνει πιο ακριβό πικάπ από το πρότζεκτ που του'γραψα, να πάει να δει ωριλά, από κάπου χάνει το μπαλόνι..:p

Πιο οικονομική επιλογή, ναι. Σαφώς. Κοινή λογική παρακαλώ..
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Παντως πρεπει να παιζει πολυ η φαση με τα πικαπ και τα κομενακια...
στο στουντιο (ετσα το λεει η μαμα μου) εχουν εμφανιστει 2-3 α κατα καιρους - στα 6 περιπου χρονια λειτουργιας του - και ολες αναιξερετως ζητησαν ν' ακουσουν ενα δισκο και παρακολουθουσαν με θρησκεφτικη ευβλαβεια τη διαδικασια
αναποδο καλυμα
εσωφυλλο προς τα πανω
βγαλσιμο του δισκου η ακμη του στη παλαμη και το δαχτυλο στη τρυπουλα
βουρτσισμα και περιστροφη με το χερι
σκουπισμα τσι ακιδας με το ειδικο βουρτσακι (δεν ειχα υγρο αλλα αμα κανεις κατι κανε το σωστα)
σημαδι με τη κεφαλη
αφεσις του βραχιονα επι του δισκου
με το ενα ματι στο θυλην εβλεπα πως σκεφτονταν "αυτος ειναι αντρας !" ή κατι τετοιο, τελως παντων ...
φοβερη κομενοπαγιδα το πικαπ,
ασε που αμα τριγυρνας με το βινυλιο στο παπλικ ή στο καφε μετα, εχεις μια αλλη αιγλη ...
:drinks:
 

Μηνύματα
10
Reaction score
8
Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας,

Οσον αφορά την ηχόμπαρα , αυτή έχω, με αυτή βολεύομαι προς το παρών, άλλωστε την είχα πάρει για άλλο σκοπό αρκετά παλιότερα.
Όσον αφορά τα γκομενάκια και το ψάρωμα, ναι ψαρώνουν! :angel:Αλλά αν ήταν αυτός ο σκοπός, τοτε επετεύχθη , δε θα υπήρχε λόγος να
ερευνήσω για αγορά καλύτερου πικάπ ούτε να απευθυνθώ στο φόρουμ αυτό για βοήθεια.
Για όσους μου λέτε ότι ειναι πεταμένα λεφτά έχω να σας πω οτι γνωρίζω που βρίσκομαι και τι απαιτήσεις έχω από όλο αυτο.
Το καταλαβαίνω γιατί κ εγώ σαν φωτογράφος το ίδιο λέω σε όσους μου λένε ότι θέλουν να ασχοληθούν με την αναλογική φωτογραφία.
Μου αρέσει να ακούω δίσκους από τη μέρα που ξεκίνησα το "σπορ" κάνοντας μου δώρο ένα φτηνό πικάπ και δε θελω να το σταματήσω. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να φτιάξω κάτι αξιοπρεπές με αυτά τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω τώρα . Τα υπόλοιπα αργότερα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας,

Οσον αφορά την ηχόμπαρα , αυτή έχω, με αυτή βολεύομαι προς το παρών, άλλωστε την είχα πάρει για άλλο σκοπό αρκετά παλιότερα.
Οσον αφορα εμενα χρησιμοποιησα την λεξη μπαρα με εντελως χιουμοριστικη διαθεση και οχι προς Θεου με ειρωνικη.Προς αποφυγη παρεξηγησεων.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top