Ανακαλωδίωση πικάπ

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Περιμένω με ανυπομονησία να ακούσω!
Ναι, πολύ ανυπομονησία, θα φας τα νύχια σου από το άγχος της προσμονής...:p

Στρώνουν τα ηλεκτρόνια βρε, γνωρίζονται με τα πρωτόνια, κάνουν χαβαλέ με τα νετρόνια, παν για μπύρα και τα λένε. Γίνονται φίλοι. Να, αυτό. :D
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Κρύσταλλοι χαλκού, κρύσταλλοι οξειδωμένου χαλκού, κρύσταλλοι ασημιού, κρύσταλλοι οξειδωμένου ασημιού, κρύσταλλοι άνθρακα, κρύσταλλοι οξειδωμένου άνθρακα, και κρυσταλλιέρες με κρυστάλλινα ποτήρια και κρύσταλλους σβαρόφσκι.

Της κρυσταλλιέρας το ανάγνωσμα πρόσχωμεν.
Άνθρακας ο θησαυρός.
Κρυσταλλοποιημένος μάλιστα.
Πιο άνθρακας, ψοφάς.
(απ'τα γελια)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Εσεις μιλάτε για χροιές,αν ένα καλώδιο ακούγεται στεγνό η σκληρό πολύ,αυτό δεν συνηθίζεται,εφόσον είναι καινούργιο πρέπει να παίξει κάμποσες ωρες μετά κάνεις κριτική.Τωρα δεν θα μπω στο διαδικασία αν έχουν αλλαγές με το λεγόμενο στρώσιμο η οχι,ο καθένας έχει τα πιστεύω του.Το μόνο που μένει για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα είναι ο κύριος που έβαλε αυτό το καλώδιο στο πικάπ να κάνει υπομονή,και θα τον παρακαλούσα με να μας πει τις εντυπώσεις του και φυσικά αν άλλαξε η ηχητική συμπεριφορα του καλωδίου.
[DOUBLEPOST=1530101350][/DOUBLEPOST]
Ακριβώς όπως το είπες μετά από 150 ώρες όλα είναι οκ!Τότε δεν θα σκοντάφτει συμφωνα τον εγκέφαλο καποιων.
Διαφορές φυσικά ακούς μετά από 150ωρες.
Γιατί όμως τις αποδίδεις στο στρώσιμο του καλωδίου;
Αν εκείνη την ώρα η υγρασία πχ του αέρα είναι διαφορετική ή η τάση του ρεύματος παίζει, κάτι πολύ συχνό, η το επιπεδο θορύβου είναι διαφορετικό (σου υπογράφω ότι είναι σε ένα σαλόνι) γιατί πιστεύεις στο στρώσιμο του καλωδίου ως αίτιο; Όταν μάλιστα όλα τα άλλα έχουν αποδειχτεί ότι επηρεάζουν...
Να μην πω πως αν καθήσεις λίγα εκατοστά δίπλα στον καναπέ η τονικήισορροπία πήγε περιπατο, όποτε τι συζητάμε ακριβώς;
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Θες να μας πεις τι ακριβώς συμβαίνει στο εσωτερικό ενός καλωδίου ,ώστε αυτό να "στρώσει"?
Περιμένω με ανυπομονησία να ακούσω!
Δεν με ενδιαφέρει τι συμβαίνει,εγώ μουσική θέλω να ακούω,και η εμπειρία μου πολλά χρόνια που έχει δείξει κάποια πράγματα.Αν εσύ δεν ακούς διάφορες τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι,λυπάμαι.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Δεν με ενδιαφέρει τι συμβαίνει,εγώ μουσική θέλω να ακούω,και η εμπειρία μου πολλά χρόνια που έχει δείξει κάποια πράγματα.Αν εσύ δεν ακούς διάφορες τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι,λυπάμαι.
Βρε εγω ακούω.
Ακούω.
Και στα καλώδια και σε όλα.
Και μαλλον έχω μεγαλύτερη εμπειρία από εσένα.
Σε ρώτησα κάτι απλό.
Με διαφορετικές συνθήκες που όλες επηρεάζουν τον ήχο, πως έβγαλες συμπέρασμα ότι το στρώσιμο του καλωδίου ήταν το αίτιο της διαφοράς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Αν εσύ δεν ακούς διάφορες τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι,λυπάμαι.
Αν εσύ ακούς διαφορές τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι, λυπάμαι.

Κατά βάση δε λυπάμαι. Απλώς σε αντιμετωπίζω όπως αντιμετωπίζεις τους άλλοι.:p
 



Μηνύματα
942
Reaction score
265
Τελειω
Διαφορές φυσικά ακούς μετά από 150ωρες.
Γιατί όμως τις αποδίδεις στο στρώσιμο του καλωδίου;
Αν εκείνη την ώρα η υγρασία πχ του αέρα είναι διαφορετική ή η τάση του ρεύματος παίζει, κάτι πολύ συχνό, η το επιπεδο θορύβου είναι διαφορετικό (σου υπογράφω ότι είναι σε ένα σαλόνι) γιατί πιστεύεις στο στρώσιμο του καλωδίου ως αίτιο; Όταν μάλιστα όλα τα άλλα έχουν αποδειχτεί ότι επηρεάζουν...
Να μην πω πως αν καθήσεις λίγα εκατοστά δίπλα στον καναπέ η τονικήισορροπία πήγε περιπατο, όποτε τι συζητάμε ακριβώς;
Τελείως διαφορετικό αυτό που λες,οι αυξομειώσεις τάσεως είναι καθημερινές,δεν έχει να κάνει με το καλώδιο!Και όπως είπες πολύ σωστά διάφορες φυσικά θα ακούσεις μετά από 150 ώρες σε ένα καινούργιο καλώδιο!
 




Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
H θωράκιση στα καλώδια διασύνδεσης (ασθενή σήματα) είναι απαραίτητη για την αποφυγή των εξωτερικών παρεμβολών ΕΜΙ/RFI.
H θωράκιση δυστυχώς δημιουργεί αύξηση της χωρητικότητας του καλωδίου, σε σημείο που πλέον είναι δύσκολη η αντιμετώπιση των προβλημάτων που προκαλεί στην απόκριση των υψηλών συχνοτήτων.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
H θωράκιση στα καλώδια διασύνδεσης (ασθενή σήματα) είναι απαραίτητη για την αποφυγή των εξωτερικών παρεμβολών ΕΜΙ/RFI.
H θωράκιση δυστυχώς δημιουργεί αύξηση της χωρητικότητας του καλωδίου, σε σημείο που πλέον είναι δύσκολη η αντιμετώπιση των προβλημάτων που προκαλεί στην απόκριση των υψηλών συχνοτήτων.
Μπορεις την θωρακιση να την βγαλεις εξω απο τα βισματα και να συνδεθει στην γειωση phono η ενισχυτη.Δεν θα εχει αμεση επαφη με το πλην του καλωδιου αν αυτο ειναι balanced γεωμετριας/rca plugs
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
.Αν εσύ δεν ακούς διάφορες τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι,λυπάμαι.
Όχι, δεν ακούω διάφορες που να οφείλονται στο "στρώσιμο" του καλωδίου και δεν λυπάμαι καθόλου για αυτό.
Θα λυπομουν (τον εαυτό μου) αν άκουγα τέτοιου είδους διάφορες.
[DOUBLEPOST=1530111238][/DOUBLEPOST]
διάφορες φυσικά θα ακούσεις μετά από 150 ώρες σε ένα καινούργιο καλώδιο!
Και ποτέ πριν τις 150 ώρες, γιατί νωρίτερα παίζει και να έχεις δικαίωμα επιστροφής του καλωδίου στο κατάστημα.....
 

Μηνύματα
31
Reaction score
200
Στρωμένα, ξέστρωτα, εγώ έχω πάντως μια απορία (εξαπανέκαθεν που λένε):

Σε όλες αυτές τις ατελείωτες συζητήσεις, δε βρέθηκε ποτέ ένας χριστιανός (ή μουσουλμάνος ή βουδιστής ή ό,τι) να παραθέσει ένα στοιχειώδες διάγραμμα (μια απόκριση συχνότητας έστω...) που να αποτυπώνει το πριν και το μετά της αλλαγής και να πει "ορίστε, άλλαξα αυτό και είδα αυτό", να συσχετίσει, έστω για πάρτη του ρε αδερφέ, τις αλλαγές που ακούει...

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι δε μετράνε όλοι, αλλά από αυτούς που μετράνε, ένας;
(Μπορεί να έχει συμβεί και να μη το ΄χω πάρει μυρωδιά, αν ναι, ένα λινκ;)
 

I

iason

Guest
Οποιοδηποτε καλώδιο δείχνει το χαρακτήρα τού απο την αρχη.Μετα απο 2 με 4 ώρες έχουνε ερθει εκεί πού πρεπει και οι κολλήσεις και τα βύσματα διασύνδεσης και η φορά τού καλωδιου.Εαν στο διάστημα αυτο δεν είσαι ευχαριστημένος πας για αλλα.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.688
Μηνύματα
2.869.977
Members
37.945
Νεότερο μέλος
belg1960
Top