Τι είδαμε, τι θα δούμε

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Ready Player One, πόσα quotes! :D 8+/10, άριστος ήχος Atmos.




Πολλά χρόνια έχω να δω κάτι τόσο geeky. :party:
Δεν είναι τέλειο γιατί ο Spielberg κάνει (λίγο) τα γνωστά του, αλλά δεν παύει να είναι πολύ ευχάριστο.



Anál nathrach,
orth’ bháis’s bethad,
do chél dénmha
Γ@μάτο! 8/10
Συμφωνώ και εγώ 8/10, πολύ διασκεδαστική με ωραίες geeky αναφορές(νομίζω έπιασα το 90%) και εξαιρετικό ήχο.
Στην σκηνή με την μεγάλη έκρηξη λυπήθηκα τους γείτονες.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Συμφωνώ και εγώ 8/10, πολύ διασκεδαστική με ωραίες geeky αναφορές(νομίζω έπιασα το 90%) και εξαιρετικό ήχο.
Στην σκηνή με την μεγάλη έκρηξη λυπήθηκα τους γείτονες.
Και εγώ 8+/10. :party:

Κάτι τέτοιες ταινίες σε κάνουν να λες χαλάλι τα φράγκα που έχωσες για ήχο και εικόνα. :D
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.597
Reaction score
94.488
The bookshop (2017)
Eνα πούρο βρετανικό hi end αριστούργημα. Ταινία για πολλά όσκαρ αν ήμουν εγώ η επιτροπή.
Κάποιοι θα κόψουν φλέβες.
Είδα το The Bookshop και περιέργως μ΄ άρεσε πολύ.
Πολύ προσεγμένα πλάνα, ωραίες ερμηνείες, ωραία απόδοση της εποχής, ωραίο σενάριο.
Η αλήθεια είναι ότι ο Bill Nighy ήταν η αιτία να το δω, καθώς οι ερμηνείες του σε άλλες ταινίες μ΄άρεσαν πολύ.
Π.χ. Valkyrie - Πειρατές της Καραϊβικής - Underworld - Harry Potter κ.λ.π.
Ακόμη και το τελευταίο πλάνο που δείχνει τα ράφια με τα βιβλία, είναι προσεγμένο, με φάτσα κάρτα το βιβλίο της
Penelope Fitzgerald που είναι η συγγραφέας της νουβέλας και δείχνει και το τμήμα Greek myths.
Σίγουρα δεν είναι για τον Xfader όμως, διότι δεν πέφτει ούτε ένας πυροβολισμός, ούτε μια έκρηξη, ούτε μια μπουνιά και κανένας δεν πεθαίνει βίαια. :D
Ωραίο το θέμα της και είχε ευκαιρίες για ν απογειωθεί.Δυστυχως ήταν άνευρη,προβλέψιμη και δίχως εξαρξεις....,για μένα λίγο βαρετή....Ότι μπορούσε να πάει στραβά,πήγε...
Εξοχή η ερμηνεία του Nighy!
6/10
Θα συμφωνήσω με τον Σωτηράκη. 6/10
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.387
:party::party::party:

8 αράκι και από μένα...είχε χαζομαρούλες αλλά...τεσπα.... βλέπεται και από παιδιά:)
ήχος αλλού!


Υ.Γ. γατάκια φιλελέδες...η δημόσια αστυνομία καθάρισε στο τέλος:p:roflmao::roflmao:


@SOCO τώρα το πιασα ..Gundam!! ρεεεεεε! δάκρυσα!:cry::thumbsup::hi:
και classic χωρίς παραλλαγές και έξτρα φρουφρου!
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
:party::party::party:

8 αράκι και από μένα...είχε χαζομαρούλες αλλά...τεσπα.... βλέπεται και από παιδιά:)
ήχος αλλού!


Υ.Γ. γατάκια φιλελέδες...η δημόσια αστυνομία καθάρισε στο τέλος:p:roflmao::roflmao:


@SOCO τώρα το πιασα ..Gundam!! ρεεεεεε! δάκρυσα!:cry::thumbsup::hi:
και classic χωρίς παραλλαγές και έξτρα φρουφρου!
8+ και από εμένα
Πολυ καλή με καλό ήχο
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
The bookshop (2017)
Eνα πούρο βρετανικό hi end αριστούργημα. Ταινία για πολλά όσκαρ αν ήμουν εγώ η επιτροπή.
Κάποιοι θα κόψουν φλέβες.
Είδα το The Bookshop και περιέργως μ΄ άρεσε πολύ.
Πολύ προσεγμένα πλάνα, ωραίες ερμηνείες, ωραία απόδοση της εποχής, ωραίο σενάριο.
Η αλήθεια είναι ότι ο Bill Nighy ήταν η αιτία να το δω, καθώς οι ερμηνείες του σε άλλες ταινίες μ΄άρεσαν πολύ.
Π.χ. Valkyrie - Πειρατές της Καραϊβικής - Underworld - Harry Potter κ.λ.π.
Ακόμη και το τελευταίο πλάνο που δείχνει τα ράφια με τα βιβλία, είναι προσεγμένο, με φάτσα κάρτα το βιβλίο της
Penelope Fitzgerald που είναι η συγγραφέας της νουβέλας και δείχνει και το τμήμα Greek myths.
Σίγουρα δεν είναι για τον Xfader όμως, διότι δεν πέφτει ούτε ένας πυροβολισμός, ούτε μια έκρηξη, ούτε μια μπουνιά και κανένας δεν πεθαίνει βίαια. :D
Ωραίο το θέμα της και είχε ευκαιρίες για ν απογειωθεί.Δυστυχως ήταν άνευρη,προβλέψιμη και δίχως εξαρξεις....,για μένα λίγο βαρετή....Ότι μπορούσε να πάει στραβά,πήγε...
Εξοχή η ερμηνεία του Nighy!
6/10
Θα συμφωνήσω με τον Σωτηράκη. 6/10
Αυτές οι ταινίες έχουν ένα μοναδικό προσόν. Μπορείς να τις βαθμολογήσεις χωρίς να τις δεις, μόνο και μόνο από το εξώφυλλο και 2-3 στοιχεία που σου τρώνε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Συντελεστές, χώρες παραγωγής, υπόθεση. Στο budget δεν χρειάζεται να φτάσουμε. Εξάλλου τα λεφτά είναι αδιάφορα σε τέτοια αριστουργήματα που στοχεύουν το συναίσθημα.

Ήδη έχω ανατριχιάσει με αυτά που γράφω! :D
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.387
Αυτές οι ταινίες έχουν ένα μοναδικό προσόν. Μπορείς να τις βαθμολογήσεις χωρίς να τις δεις, μόνο και μόνο από το εξώφυλλο και 2-3 στοιχεία που σου τρώνε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Συντελεστές, χώρες παραγωγής, υπόθεση. Στο budget δεν χρειάζεται να φτάσουμε. Εξάλλου τα λεφτά είναι αδιάφορα σε τέτοια αριστουργήματα που στοχεύουν το συναίσθημα.

Ήδη έχω ανατριχιάσει με αυτά που γράφω! :D
ξινίλα πρωί πρωί :roflmao:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
ξινίλα πρωί πρωί :roflmao:
Όταν βλέπω διθυραμβικά σχόλια για τέτοιες ταινίες καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά με την αντίληψη της διασκέδασης/ καλοπέρασης. :D

Νιώθω όπως κι όταν διάβασα ότι ο Γλέζος ζήτησε από τον Μαδούρο να παρέμβει για την απελευθέρωση των δύο Ελλήνων στρατιωτών από τους Τούρκους. Απορία για το ανθρώπινο είδος... :confused::rofl:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.597
Reaction score
94.488
Μελίνα πόσα όσκαρ θα της έδινες; :p:D
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Beirut (2018) 8/10
Κατασκοπευτικό θρίλερ με Αμερικάνους που προσπαθούν να σώσουν έναν όμηρο την δεκαετία του 80 από την Βηρυτό.
Ανακατεύονται σχεδόν όλοι από λίγο. Ισραηλινοί, PLO, CIA, αυτόνομες ομάδες.
Βλέπεται ευχάριστα από ενήλικες. Ευτυχώς λείπουν τα εφέ με το κιλό και οι ακρότητες που κυριαρχούν σχεδόν σε ό,τι παράγεται.

Edit: Ξέχασα και τους Γάλλους ;)
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Όταν βλέπω διθυραμβικά σχόλια για τέτοιες ταινίες καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά με την αντίληψη της διασκέδασης/ καλοπέρασης. :D

Νιώθω όπως κι όταν διάβασα ότι ο Γλέζος ζήτησε από τον Μαδούρο να παρέμβει για την απελευθέρωση των δύο Ελλήνων στρατιωτών από τους Τούρκους. Απορία για το ανθρώπινο είδος... :confused::rofl:
Άλεξ, είδες το Rampage, ή ν' αρχίσω ν' ανησυχώ; :D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.413
Άλεξ, είδες το Rampage, ή ν' αρχίσω ν' ανησυχώ; :D
Όχι ακόμα, Κώστα.

Μπορεί ο πρωταγωνιστής να με ανεβάζει όπως ο Ρουβάς τις γκόμενες, δυστυχώς όμως παίζει σε ταινίες που είναι soft για το γούστο μου. Αυτό το είδος που ονομάζεται «ταινίες για όλη την οικογένεια», είναι σαν τη μουσική στις γαμήλιες δεξιώσεις.

Beirut (2018) 8/10
Κατασκοπευτικό θρίλερ με Αμερικάνους που προσπαθούν να σώσουν έναν όμηρο την δεκαετία του 80 από την Βηρυτό.
Ανακατεύονται σχεδόν όλοι από λίγο. Ισραηλινοί, PLO, CIA, αυτόνομες ομάδες.
Βλέπεται ευχάριστα από ενήλικες. Ευτυχώς λείπουν τα εφέ με το κιλό και οι ακρότητες που κυριαρχούν σχεδόν σε ό,τι παράγεται.

Edit: Ξέχασα και τους Γάλλους ;)
Το είδα πριν μερικές βδομάδες και το είχα ξεχάσει πριν προλάβω να γράψω κάτι στο thread. Μιας και μου το θύμισες...

Είσαι ο σεναριογράφος του Bourne και θες να γυρίσεις ταινία αλλά δεν έχεις λεφτά και σκέφτεσαι:
Τι κάνω τώρα; Μπλιπ! Ιδέα! Θα το παίξω έντεχνος!
Ποιο είναι το αποτέλεσμα;
Μία ταινία που θυμίζει εκπομπή της ΕΡΤ των 80s, ακόμα και στα φίλτρα, από αυτές που κάτι μουστακαλήδες είχαν καλεσμένους κάποιους τελειωμένους δοκησίσοφους και μιλούσαν περί ανέμων και υδάτων. :help:

Βαθμολογία: Fail! :D
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Μπορεί ο πρωταγωνιστής να με ανεβάζει όπως ο Ρουβάς τις γκόμενες, δυστυχώς όμως παίζει σε ταινίες που είναι soft για το γούστο μου. Αυτό το είδος που ονομάζεται «ταινίες για όλη την οικογένεια», είναι σαν τη μουσική στις γαμήλιες δεξιώσεις.
Πάντως, τα εφέ είναι ανέλπιστα καλά...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.138
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top