αλλο ενα θεμα επιλογης οχηματος (compact suv)

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
για το επομενο δευτερο οχημα μετα απο 15 χρονια συμβιωσης με την φιεσταρα υπαρχουν τα εξης κολληματα
α) δικα μου
-1 να ειναι ιαπωνεζικο
-2 να ειναι 4κινητο
-3 να ειναι αυτοματο
-4 να εχει γκαζι (τουλαχιστον 120 αλογα = να μην ειναι ταφος)
-5 να εχει ηλιοροφη
-6 να εχει τα παντα και τα κοαλα απο εξοπλισμο
-7 βενζινη μονο (αντε υβριδιο)

β) της γυναικας
-8 να τις αρεσει (γουατεβα)
-9 να ειναι μαζεμενο (μεχρι 419.99 μηκος)

γενικα δεν βρηκα τιποτα να ικανοποιει και τα 8 , οποτε ψευτοκαταληξα στα εξης
1) vitara , εκδοση με τον ατμοσφαιρικο 1.6 και τα 120 (κομματια να γινει) GLX που παιρνει ηλιοροφη - παραγγελια μονο μετα τον νοεμβρη αλλα ουτε σιγουρο ειναι γιατι ενας πωλητης μου ειπε οτι το 1.6 καταργειται και γινεται boosterjet - αγνωστο ποτε ομως. δεν τρελαινεται η γυναικα

2) hyundai kona , τα κανει ολα εκτος απο το 1 αλλα δεγα , ειναι απο κει κοντα. παραγγελια μονο μετα απο 5 μηνες

3) kia stonic , ικανοποιει τα 3,4,6,7,8,9 και κυριως το 8.
εκδοση premium dct ομως μονο παραγγελια 5 μηνες

4) ford ecosport 3,4,5,6,7,9 και λιγο 8 , δεν εχει το 1 αλλα λογω προτερου εντιμου βιου και φθηνων ανταλλακτικων δεγα, με κανει. 4κινητο μονο σε ντηζελ (ελεος) , ταπουρα πισω (ελεος) και παλι παραγγελια 4 μηνες η ηλιοροφη.

και μεταχειρισμενο γουσταρω αλλα τι; οεο;
αλλη ιδεα;
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
για το επομενο δευτερο οχημα μετα απο 15 χρονια συμβιωσης με την φιεσταρα υπαρχουν τα εξης κολληματα
α) δικα μου
-1 να ειναι ιαπωνεζικο
-2 να ειναι 4κινητο
-3 να ειναι αυτοματο
-4 να εχει γκαζι (τουλαχιστον 120 αλογα = να μην ειναι ταφος)
-5 να εχει ηλιοροφη
-6 να εχει τα παντα και τα κοαλα απο εξοπλισμο
-7 βενζινη μονο (αντε υβριδιο)

β) της γυναικας
-8 να τις αρεσει (γουατεβα)
-9 να ειναι μαζεμενο (μεχρι 419.99 μηκος)

γενικα δεν βρηκα τιποτα να ικανοποιει και τα 8 , οποτε ψευτοκαταληξα στα εξης
1) vitara , εκδοση με τον ατμοσφαιρικο 1.6 και τα 120 (κομματια να γινει) GLX που παιρνει ηλιοροφη - παραγγελια μονο μετα τον νοεμβρη αλλα ουτε σιγουρο ειναι γιατι ενας πωλητης μου ειπε οτι το 1.6 καταργειται και γινεται boosterjet - αγνωστο ποτε ομως. δεν τρελαινεται η γυναικα

2) hyundai kona , τα κανει ολα εκτος απο το 1 αλλα δεγα , ειναι απο κει κοντα. παραγγελια μονο μετα απο 5 μηνες

3) kia stonic , ικανοποιει τα 3,4,6,7,8,9 και κυριως το 8.
εκδοση premium dct ομως μονο παραγγελια 5 μηνες

4) ford ecosport 3,4,5,6,7,9 και λιγο 8 , δεν εχει το 1 αλλα λογω προτερου εντιμου βιου και φθηνων ανταλλακτικων δεγα, με κανει. 4κινητο μονο σε ντηζελ (ελεος) , ταπουρα πισω (ελεος) και παλι παραγγελια 4 μηνες η ηλιοροφη.

και μεταχειρισμενο γουσταρω αλλα τι; οεο;
αλλη ιδεα;
ΤΑ ΧΙΟΥΝΤΑΙ/ΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΑΜΙΛΛΑ ΤΩΝ ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΩΝ ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΘΑ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΣΑΡΑΚΑΚΗ (ΜΙΤΣΟΥΜΠΙΣΙ)....
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Υπάρχει και το Πεζώ 2008. Αλλά πρέπει να διαλέξεις ή 110 άλογα αυτόματο ή 130 άλογα χειροκίνητο, τρέχα-γύρευε γιατί.
Αλλά προσωπικά δεν θα έπερνα τόσο μικρό σουβλάκι, ούτε τετρακίνητο...
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
για το επομενο δευτερο οχημα μετα απο 15 χρονια συμβιωσης με την φιεσταρα υπαρχουν τα εξης κολληματα
α) δικα μου
-1 να ειναι ιαπωνεζικο
-2 να ειναι 4κινητο
-3 να ειναι αυτοματο
-4 να εχει γκαζι (τουλαχιστον 120 αλογα = να μην ειναι ταφος)
-5 να εχει ηλιοροφη
-6 να εχει τα παντα και τα κοαλα απο εξοπλισμο
-7 βενζινη μονο (αντε υβριδιο)

β) της γυναικας
-8 να τις αρεσει (γουατεβα)
-9 να ειναι μαζεμενο (μεχρι 419.99 μηκος)

γενικα δεν βρηκα τιποτα να ικανοποιει και τα 8 , οποτε ψευτοκαταληξα στα εξης
1) vitara , εκδοση με τον ατμοσφαιρικο 1.6 και τα 120 (κομματια να γινει) GLX που παιρνει ηλιοροφη - παραγγελια μονο μετα τον νοεμβρη αλλα ουτε σιγουρο ειναι γιατι ενας πωλητης μου ειπε οτι το 1.6 καταργειται και γινεται boosterjet - αγνωστο ποτε ομως. δεν τρελαινεται η γυναικα

2) hyundai kona , τα κανει ολα εκτος απο το 1 αλλα δεγα , ειναι απο κει κοντα. παραγγελια μονο μετα απο 5 μηνες

3) kia stonic , ικανοποιει τα 3,4,6,7,8,9 και κυριως το 8.
εκδοση premium dct ομως μονο παραγγελια 5 μηνες

4) ford ecosport 3,4,5,6,7,9 και λιγο 8 , δεν εχει το 1 αλλα λογω προτερου εντιμου βιου και φθηνων ανταλλακτικων δεγα, με κανει. 4κινητο μονο σε ντηζελ (ελεος) , ταπουρα πισω (ελεος) και παλι παραγγελια 4 μηνες η ηλιοροφη.

και μεταχειρισμενο γουσταρω αλλα τι; οεο;
αλλη ιδεα;
Πόσα χρήματα διαθέτεις δεν μας είπες!
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
γενικα η σκεψη ειναι να παρω κατι για 15 χρονια , για να κινειται το κοριτσι με τα παιδια ,αλλα στην αναγκη να παμε και μια βολτα ολοι μαζι.
στη λογικη αυτη τα χριστουγεννα νοικιασα ενα βιταρα και με μεγαλη μου χαρα διαπιστωσα οτι ηταν εξαιρετικο σε ολα (αλλα δεν αρεσει τι να κανω).
στη λογικη αυτη παλι και 29999 να δωσω δε με ενοχλει ιδιαιτερα.

επισης ειναι και το αλλο θεμα που εχω με τα vw group που δεν μπορω να τα βλεπω (οποτε q2/troc/arona/yeti πανε για βρουβες)

στο θεμα σουβλακι 4κινητο , σουβ και 4κινητο γιατι οι δρομοι μας δεν ειναι ουτε για χαμηλα αυτοκινητα ουτε για προσθιοκινητα (με το ιχνος βροχης γλυστρανε) και τελος παντων ειναι ενα ψυχολογικο θεμα που το εχω. το μεγεθος προσωπικα κλεινω προς xc90/f-pace καταστασεις αλλα το κοριτσι αγχωνεται οποτε λιγο μεγαλυτερο απο το φιεστακι (4μ ειναι ) ειναι ενταξει. Οταν πηρα το hrv για το χωριο , το πηγε βολτα και τις αρεσε. την λεω να παρουμε αλλο ενα για σενα ρε παιδι μου 5θυρο vtec να γουσταρουμε , οχι ειναι παλιο (ωχουυυυυ).
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Έχει βολευτεί η γυναίκα μου με ένα Tiguan 2.0 Tdi 190hp, auto.
Ομολογώ οτι με έχει εκπλήξει ευχάριστα στη συμπεριφορά του και στην πρακτικότητα του (χώροι για επιβάτες ή για μπαγκάζια κατά βούληση, ηλεκτρονικά βοηθήματα), είμαστε στα 10Κ Km ακόμα.
 



Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Το βασικό είναι ότι είναι μακρυ. Εκεί χαλαει η συνταγή πριν πιάσουμε τα μοτέρ τα διλιτρα

Αντίστοιχα το διαστημικό chr μας χαιρετά καθότι καθότι 435 μήκος.

Δυσκολα τα πράματα
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Μέχρι πριν λίγο καιρό παραγόταν ακόμη το Juke (4,13m) τετρακίνητο αυτόματο 190hp (μόνο αυτό κατασκευαζόταν στην Ιαπωνία) με ηλιοροφή και τα πάντα γύρω στις 28-29.000€. Αν της αρέσει μπορείς να ρωτήσεις μπας και.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Το Juke βρίσκεται σε φάση αλλαγής: (αν αυτό παίζει ρόλο κατά την επιλογή), διαφορετικά είναι καλή περίπτωση.
https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Apokleistiko-Neo-Nissan-Juke_156923.asp

Όμως η πρόταση vitara για τις παραπάνω απαιτήσεις, είναι η καλύτερη λύση.

Όσον αφορά τα tiguan κλπ του ομίλου, εκ πείρας, (υπεύθυνος για περίπου 30 χρόνια στον οικονομικό έλεγχο για πάνω από 50 - 60 ταυτόχρονα αυτοκίνητα υπαλλήλων, προτείνω να αποφεύγονται: Πολλές και αδικαιολόγητα ακριβές βλάβες στατιστικά! Νο 1 στην εταιρεία η φίρμα αυτή σε προβλήματα. (Τομείς βλαβών : σασμάν, ηλεκτρικά, εγκέφαλος. Επίσης ακριβά τα τακτικά σέρβις εκτός εγγύησης ).
 
Last edited:

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Τζουκι έχω κλείσει για ενοικίαση στα Κύθηρα επίτηδες για να το δούμε
Είναι λίγο άσχημο δείχνει παλιό και έχει ακυρους χώρους (πχ χώρο αποσκευων).
Διαφορετικά ικανοποιούσε πολλές συνθήκες.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Είναι λίγο άσχημο δείχνει παλιό και έχει ακυρους χώρους (πχ χώρο αποσκευων).
Αν είναι pre facelift έχει μικρό πορτ μπαγκάζ, ίδιο με του τετρακίνητου. Τα δικίνητα απο το 2015 έχουν βελτιωθεί σε χώρο αποσκευών.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Δεν έχει τα κλασσικά πλεονεκτήματα του suv δηλαδή να μπορείς να φορτώσεις πάνω από το συμβατικό όριο του χώρου (εταζερα) λόγω σχήματος πόρτας που το πνίγει
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Είχα HR-V επι 16 χρόνια και Juke 190hp απο το 2015. ;)
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Απαγορευτικό μήκος , 440+
Διαφορετικά εντυπωσιακή πρόταση η συγκεκριμένη
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top