Για πολλά ηχεία




Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αν ο χώρος σου είναι γύρω απ την καρέκλα σου σε απόσταση ενός μέτρου καλά είναι.
Διαφορετικά, κλαις και τα λεφτά σου
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Για όσα και να μιλάμε, σε σινεμά κατάσταση σαλονιού με 5ιντσο, αν δεν έχει το κάθε ηχείο σαμπ δεν γίνεται να δουλέψει σε ικανοποιητικά επίπεδα.

Εάν ήταν τόσο απλά τα πράγματα δε θα παιδευομασταν, θα αγόραζαμε 11 ηχεία των 150 ευρώ και θα λύναμε το πρόβλημα μας.

Αλλά δεν είναι έτσι δυστυχώς
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Για όσα και να μιλάμε, σε σινεμά κατάσταση σαλονιού με 5ιντσο, αν δεν έχει το κάθε ηχείο σαμπ δεν γίνεται να δουλέψει σε ικανοποιητικά επίπεδα.

Εάν ήταν τόσο απλά τα πράγματα δε θα παιδευομασταν, θα αγόραζαμε 11 ηχεία των 150 ευρώ και θα λύναμε το πρόβλημα μας.

Αλλά δεν είναι έτσι δυστυχώς
Μήπως είναι έτσι σε κάποιο βαθμό; Δηλαδή αν πάρεις 11 ίδια από το 8ιντσο και 7 presonus με redirect το lfe πιστεύεις ότι το αποτελεσμα δε θα είναι καλό για τα λεφτα του;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ίσως να είναι σε αποδεκτά επίπεδα έντασης, δεν το έχω κάνει να πω την αλήθεια μου αλλά δεν πάμε να ανακαλύψουμε τον τροχό ούτε τη φωτιά.
Κι εγώ θα ήθελα να πάρω 10 Dynaudio Lyd για να κάνω το ίδιο πράγμα αλλά κάτι μέσα μου μου λέει πως δεν...

Εάν έπαιζε, θα το είχαν κάνει κι άλλοι είναι το μόνο σίγουρο. Μιλάω πάντα για φτηνές υλοποιήσεις για να μην παρεξηγηθώ
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δε γινεται χωρις σαμπ, το ωφελιμο συχνοτικο ευρος ειναι τελιως διαφορετικο ...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ίσως να είναι σε αποδεκτά επίπεδα έντασης, δεν το έχω κάνει να πω την αλήθεια μου αλλά δεν πάμε να ανακαλύψουμε τον τροχό ούτε τη φωτιά.
Κι εγώ θα ήθελα να πάρω 10 Dynaudio Lyd για να κάνω το ίδιο πράγμα αλλά κάτι μέσα μου μου λέει πως δεν...

Εάν έπαιζε, θα το είχαν κάνει κι άλλοι είναι το μόνο σίγουρο. Μιλάω πάντα για φτηνές υλοποιήσεις για να μην παρεξηγηθώ
Για δέκα lyd θες ένα δεκαρικο βεβαια....
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Προφανώς εκεί ανεβαίνει το ποσό, αλλά ακόμα και με τόσο «ακριβα» ενεργά, το αποτέλεσμα πάλι μέτριο θα ναι
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Προφανώς εκεί ανεβαίνει το ποσό, αλλά ακόμα και με τόσο «ακριβα» ενεργά, το αποτέλεσμα πάλι μέτριο θα ναι
Πως τεκμηριώνεται η άποψή σου;
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Τι απαιτήσεις μπορεί να έχεις από ένα ηχείο για υπολογιστή στο 1 μέτρο απόσταση;
Κάνει καλά γι αυτό που φτιάχτηκε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τι απαιτήσεις μπορεί να έχεις από ένα ηχείο για υπολογιστή στο 1 μέτρο απόσταση;
Κάνει καλά γι αυτό που φτιάχτηκε.
Το Dynaudio Lyd του χιλιάρικου που αναφέρθηκε δεν ειναι μικρό για υπολογιστή
https://www.dynaudio.com/professional-audio/lyd/lyd-48

Ούτε καν αυτο
https://www.dynaudio.com/professional-audio/lyd/lyd-8
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Στο πρώτο ποστ αναφέρομαι.
Α, εγω νόμιζα πως απάντησες σε μένα, που απάντησα στον σουγκαη, που μιλούσε για τα Dynaudio, και έλεγε πως θα παίζουν μέτρια σε πολυκάναλο
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Dimfoot εσυ στα ηχεία σου δίνεις 180 βατ και είσαι ικανοποιημένος;
Η μήπως η Dynaudio έχει υψηλή ευαισθησία στα ηχεία της και στα μεγάφωνα της γενικότερα;

Στο ένα μέτρο το Lyd48 καλά ακούγεται, άντε στο ενάμισι. Όσο μεγαλώνει η απόσταση πέφτει πολύ το αποτέλεσμα και η ένταση.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Τι απαιτήσεις μπορεί να έχεις από ένα ηχείο για υπολογιστή στο 1 μέτρο απόσταση;
Κάνει καλά γι αυτό που φτιάχτηκε.
τι λε ρε φιλαράκ
εδώ προχθές με έκανε παρατήρηση ένας παππούς που πήρε ακουστικά για την τηλεόραση λέγοντάς μου ότι τα προηγούμενα που είχε....και ήταν σπασμένα από την στέκα....το βράδυ τα κρεμούσε στους ώμους και άκουγε έτσι για να τον πάρει ο ύπνος:headbang:...
ενώ αυτά που πήρε δεν βολεύουν γιατί κλείνουν γύρω από τον λαιμό:headbang::laugh::roflmao:

του είπα ότι έχει 2 επιλογές
ή μου τα φέρνει πίσω και του δίνω 2 ηχειάκια να τα βάζει να κρέμονται :roflmao:
ή τα σπάει και αυτά :D:fuckyou:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Νομιζω η αρχικη τοποθετηση ηταν 10 ενεργων αντι δορυφορων+σαμπ
Nα πατε να παρετε οσα ενεργα θελετε για πολυκαναλο χωρις σαμπ και μετα ελατε να το συζητησουμε, βαλτε τις αποκρισεις συχνοτητων τους και μιλαμε μετα να δουμε που κατεβαινουν... μην αρχιζεις να ισοσταθμιζεις κιολας δε θα μεινει τιποτε, ειναι σαν να ζητας απο δεκα τουιτερ να παιξουν στα 300hz τοσο οσο ενα γουφερ 8ιντσο :gotcha:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top