Marantz AV receivers

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μετρησες αν ειναι ολα τα ηχεια ιδια σταθμη ;

ποσα db στα εδειχνε πριν βαλεις 3db ;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
αφου θελεις να περασεις πανω απο τα 75db μεχρι το 1khz θελεις αλλα 3-4db ενταση και κοψιμο απο 1khz ως τα 20khz
επιπλέον από τα 3 που έδωσα ? αν θέλεις πές μου πως το βλέπεις (υπολογίζεις) αυτό?
[DOUBLEPOST=1531338161][/DOUBLEPOST]
μετρησες αν ειναι ολα τα ηχεια ιδια σταθμη ;

ποσα db στα εδειχνε πριν βαλεις 3db ;
με κάποιο κινητό να το μετρήσω? από τα db που μου είχε βγάλει στην αρχή πρόσθεσα σε όλα 3.
[DOUBLEPOST=1531338316][/DOUBLEPOST]Πριν
Screenshot_20180711-154812_MultEQ.jpg
Screenshot_20180711-154817_MultEQ.jpg


Μετά

Screenshot_20180711-222944_MultEQ.jpg
Screenshot_20180711-222954_MultEQ.jpg

[DOUBLEPOST=1531338408][/DOUBLEPOST]στο sub ανέβασα 2 κλικ την ένταση από το volume γιατί για να βγουν 75 το είχα ρίξει κάτω από 5/10
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
λοιπον..απο την αρχη.

οταν εγινε η ρυθμιση απο το adyssey (η αρχικη) μετρησες ποσα db στα εβγαλε τα ηχεια ;
....πας manual test tone και με προγραμμα στο κινητο π.χ. βλεπεις αν οι σταθμες ειναι ιδιες +/- 0.5DB
και σε ποια ενταση ειναι π.χ. 60-70-80

στο 0 το volume

κανε αυτο πρωτα

εννοειτε οτι εχεις περασμενες τις αρχικες ρυθμισεις στον AV
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
λοιπον..απο την αεχη.

οταν εγινε η ρυθμιση απο το adyssey (η αρχικη) μετρησες ποσα db στα εβγαλε τα ηχεια ;
....πας manual test tone και με προγραμμα στο κινητο π.χ. βλεπεις αν οι σταθμες ειναι ιδιες +/- 0.5DB
και σε ποια ενταση ειναι π.χ. 60-70-80

στο 0 το volume

κανε αυτο πρωτα
όχι σε ότι έβγαλε από μόνο του στην αρχή πρόσθεσα manual 3db σε όλα, γιατί μου είπες αν θυμάσαι πιο πάνω ότι ίσως τα ρύθμισε γύρο στα 72
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Έκανα δοκιμή με το τηλέφωνο. Δεν υπάρχουν αποκλίσεις άξιες λόγου, εκτός του sub. Μάλλον όμως δεν μπορεί το μικρόφωνο του κινητού να αποδώσει σωστά την μέτρηση. Φαίνεται πολύ χαμηλότερα. Αν προσπαθήσω να ανεβάσω στα σωστά db (κοντά δηλαδή στα υπόλοιπα ηχεία), τότε υπερκαλύπτει τα πάντα.

και κάτι με τον marantz , αν θέσω την επιλογή : sub + main, ασχέτως ρύθμισης των ηχείων σαν large ή small, ακόμη και στην επιλογή pure direct, το sub είναι ενεργό!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
όχι σε ότι έβγαλε από μόνο του στην αρχή πρόσθεσα manual 3db σε όλα, γιατί μου είπες αν θυμάσαι πιο πάνω ότι ίσως τα ρύθμισε γύρο στα 72
ναι...εκτιμηση εκανα γιατι συνηθως εκει τα φτιαχνει....αλλα τσεκαρε τις σταθμες αν ειναι ολα ιδια σε ενταση.....και πες ποσα db δειχνει το κινητο

εννοειτε οτι παιρνεις μετρηση απο την μεση της θεσης ακροασης και οχι οπου ναναι :roflmao:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Έκανα δοκιμή με το τηλέφωνο. Δεν υπάρχουν αποκλίσεις άξιες λόγου, εκτός του sub. Μάλλον όμως δεν μπορεί το μικρόφωνο του κινητού να αποδώσει σωστά την μέτρηση. Φαίνεται πολύ χαμηλότερα. Αν προσπαθήσω να ανεβάσω στα σωστά db (κοντά δηλαδή στα υπόλοιπα ηχεία), τότε υπερκαλύπτει τα πάντα.
ναι και εγώ έχω δοκιμάσει με διάφορα προγράμματα και διαφορετικά κινητά και τα περισσότερα πάνε max 85 db

αν βάλω το μικρόφωνο του audyssey και βρω πρόγραμμα στο pc θα κάνει δουλειά? μπορεί να δουλέψει και με το raw?
[DOUBLEPOST=1531339236][/DOUBLEPOST]
ναι...εκτιμηση εκανα γιατι συνηθως εκει τα φτιαχνει....αλλα τσεκαρε τις σταθμες αν ειναι ολα ιδια σε ενταση.....και πες ποσα db δειχνει το κινητο
αύριο πλέον μετρήσεις, μόλις κοιμήθηκε ο μικρός.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
οχι ....με το rew θελεις αυτο
https://www.minidsp.com/products/acoustic-measurement/umik-1

το κινητο στην περιπτωση σου ειναι μια χαρα αφου ειναι ολα τζαμι.....θα μπλεξεις :D
στο 0 θα πρέπει να είναι 115 db? δεν υπάρχει περίπτωση να το δείξει το κινητό. θα ανεβάζω ένταση μέχρι τα 85 περίπου που σταματάει να δείχνει και θα δοκιμάσω αν όλα βγάζουν +-0.5 db στην Χ ένταση.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
οχι ρε συ !!!!....στο 0 πρεπει να εχεις 75db

ξεχνα το 115db ειναι αλλο πραγμα
?????? μόνο? κάτι χάνω. και τα αυτιά πώς θα ματώσουν? πάει μέχρι +18 σωστά? στο yamaha κοντά στο 0 με μέγιστο το +16 ήταν το τέρμα και άρχιζε παραμόρφωση. στο marantz προφανώς θα πηγαίνει παραπάνω....?
[DOUBLEPOST=1531340942][/DOUBLEPOST]
?????? μόνο? κάτι χάνω. και τα αυτιά πώς θα ματώσουν? πάει μέχρι +18 σωστά? στο yamaha κοντά στο 0 με μέγιστο το +16 ήταν το τέρμα και άρχιζε παραμόρφωση. στο marantz προφανώς θα πηγαίνει παραπάνω....?
μήπως είναι καλύτερα να κάνω το καλιμπράρισμα με το Dynamic EQ Reference Level Offset feature στο 15?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ειναι ρυθμιση τα 75db για καθε ηχειο.....το sub μην το μετρησης

κανε αυτο και πες μας τι εγινε και θα τα πουμε ολα ....

αν εχεις πειραξει κατι αλλο και το εχεις περασει στον av (εκτος απο τα 3db που ειπαμε) ξανα τρεξε το audyssey γιατι θα γινουν μπαχαλο ολα :D
[DOUBLEPOST=1531341226][/DOUBLEPOST]επειδη βλεπω οτι δεν εχεις ασχοληθει γενικα .....απο τον yamaha τι ακουγες ;

ο yami για να παιξει θελει να ξερεις αρκετα πραγματα ....και παλι δεν θα παιξει καλα οπως με το audyssey ...!!!!!
[DOUBLEPOST=1531341382][/DOUBLEPOST]
μήπως είναι καλύτερα να κάνω το καλιμπράρισμα με το Dynamic EQ Reference Level Offset feature στο 15?
αυτο ειναι αλλο....που τα βρισκεις βρε !!!! :roflmao:

αστο οπως ειναι αν δεν εχεις πειραξει κατι αλλο εκτος των db
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
ειναι ρυθμιση τα 75db για καθε ηχειο.....το sub μην το μετρησης

κανε αυτο και πες μας τι εγινε και θα τα πουμε ολα ....

αν εχεις πειραξει κατι αλλο και το εχεις περασει στον av (εκτος απο τα 3db που ειπαμε) ξανα τρεξε το audyssey γιατι θα γινουν μπαχαλο ολα :D
[DOUBLEPOST=1531341226][/DOUBLEPOST]επειδη βλεπω οτι δεν εχεις ασχοληθει γενικα .....απο τον yamaha τι ακουγες ;

ο yami για να παιξει θελει να ξερεις αρκετα πραγματα ....και παλι δεν θα παιξει καλα οπως με το audyssey ...!!!!!
το τελευταίο εξάμηνο έχω αρχίσει να ασχολούμαι πιο πολύ δεν είχα ιδέα από μετρήσεις και καμπύλες και reference.
στο yami έτρεχα το ypao τα έβαζα μετά όλα small 60 και πήγαινα στο eq και τις 2 πρώτες συχνότητες στα 60 και στα 90 νομίζω έδινα μερικά db γιατί μου τα έκοβε πολύ. και οταν μαζευόμασταν για ταινία γκαζόναμε ανάλογα το αρχείο dts - truehd από -5 έως +2. στα όρια της παραμόρφωσης.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Μάλλον είμαι συντηρητικός! Εδώ βλέπω ακραίες καταστάσεις.....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
καταλαβα .!!!! ....:focus:

ειναι πολυ απλα τα πραγματα τωρα ....και καμια σχεση με ypao που δεν φτιαχνει τιποτα θα ελεγα.

εισαι οκ οπως εισαι....καποιες λεπτομερεις στα χαμηλα η πανω απο 1khz αν θες να διορθωσεις σε db και θα παιζει ωραια .....ογκο και λεπτομερεια.

δεν θελει σπασμωδικες κινησεις η καμπυλη που σου εφτιαξε το audyssey σαν αρχικη για reference 0

δεν χρειαζεται να μπαινεις στο app για db μονο, μπορεις απο τον av απευθειας....
....στο app μονο για αλλαγη καμπυλης...

....σου εκανε εξαιρετικη δουλεια σε ολα το audyssey !!!!
[DOUBLEPOST=1531342920][/DOUBLEPOST]Αφου τα φτιαξεις ολα αυτα, μετα μπορεις να ασχοληθεις αν θες και με την θεραπεια χωρου .....:D
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
ειναι ρυθμιση τα 75db για καθε ηχειο.....το sub μην το μετρησης

κανε αυτο και πες μας τι εγινε και θα τα πουμε ολα ....

αν εχεις πειραξει κατι αλλο και το εχεις περασει στον av (εκτος απο τα 3db που ειπαμε) ξανα τρεξε το audyssey γιατι θα γινουν μπαχαλο ολα :D
[DOUBLEPOST=1531341226][/DOUBLEPOST]επειδη βλεπω οτι δεν εχεις ασχοληθει γενικα .....απο τον yamaha τι ακουγες ;

ο yami για να παιξει θελει να ξερεις αρκετα πραγματα ....και παλι δεν θα παιξει καλα οπως με το audyssey ...!!!!!
[DOUBLEPOST=1531341382][/DOUBLEPOST]

αυτο ειναι αλλο....που τα βρισκεις βρε !!!! :roflmao:

αστο οπως ειναι αν δεν εχεις πειραξει κατι αλλο εκτος των db
καταλαβα .!!!! ....:focus:

ειναι πολυ απλα τα πραγματα τωρα ....και καμια σχεση με ypao που δεν φτιαχνει τιποτα θα ελεγα.

εισαι οκ οπως εισαι....καποιες λεπτομερεις στα χαμηλα η πανω απο 1khz αν θες να διορθωσεις σε db και θα παιζει ωραια .....ογκο και λεπτομερεια.

δεν θελει σπασμωδικες κινησεις η καμπυλη που σου εφτιαξε το audyssey σαν αρχικη για reference 0

δεν χρειαζεται να μπαινεις στο app για db μονο, μπορεις απο τον av απευθειας....
....στο app μονο για αλλαγη καμπυλης...

....σου εκανε εξαιρετικη δουλεια σε ολα το audyssey !!!!
[DOUBLEPOST=1531342920][/DOUBLEPOST]Αφου τα φτιαξεις ολα αυτα, μετα μπορεις να ασχοληθεις αν θες και με την θεραπεια χωρου .....:D
ναι από το πρωί τον ψάχνω σαν λειτουργίες τα έχω βρει όλα. αν δεν μου έλειπαν τα χαμηλά θα έλεγα ότι ήταν εύκολη διαδικασία
να το φέρεις σε ένα καλό επίπεδο. αυτά τα db και τα ΧΑΜΗΛΑ (καποιες λεπτομερεις στα χαμηλα η πανω απο 1khz αν θες να διορθωσεις σε db και θα παιζει ωραια .....ογκο και λεπτομερεια.) τις καμπύλες δε πρέπει να πειράξω για να φτιαχτούν?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οχι παντα......

αν κατεβασεις την καμπυλη απο 1khz ως 20khz (σαν κατηφορα ενα πραγμα) και ανεβασεις ολες τις σταθμες των ηχειων εχεις το αποτελεσμα που σου αρεσε σαν γραφημα

και επειδη σου αρεσουν τα χαμηλα μπορεις να δωσεις και 2-3db στο sub :D
.....παντα απο τον av γιατι μπορει να ξεχασεις που ειναι το volume του sub

 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
οχι παντα......

αν κατεβασεις την καμπυλη απο 1khz ως 20khz (σαν κατηφορα ενα πραγμα) και ανεβασεις ολες τις σταθμες των ηχειων εχεις το αποτελεσμα που σου αρεσε σαν γραφημα

οκ κατάλαβα. εγώ άφησα όπως είναι από 1khz και πίσω και ανέβασα τη καμπύλη από τα 20hz μέχρι το 1. το αντίθετο δλδ. Αν θέλεις αύριο πές μου ποια είναι η διαφορά γιατί σαν καμπύλη η ίδια θα είναι...???.?.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
επεμβαινεις πολυ σε eq και ειναι λαθος.....εχει και καποια ορια το eq αφου εχει κανει ισοσταθμιση να στα φερει τζαμι ..

στο + db θελει ρεγουλα στο - ειναι καλυτερα ;)

στην ουσια το ιδιο πραγμα ειναι, αλλα αυτο που λεω ειναι πιο ασφαλες και θα ακουσει σιγουρα.
...και βγαλε την καμπυλη που κανει στα 2khz απολα τα ηχεια.


 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
επεμβαινεις πολυ σε eq και ειναι λαθος.....εχει και καποια ορια το eq αφου εχει κανει ισοσταθμιση να στα φερει τζαμι ..

στο + db θελει ρεγουλα στο - ειναι καλυτερα ;)

στην ουσια το ιδιο πραγμα ειναι, αλλα αυτο που λεω ειναι πιο ασφαλες και θα ακουσει σιγουρα.
...και βγαλε την καμπυλη που κανει στα 2khz απολα τα ηχεια.


Ok.τα δοκιμάζω αύριο και ενημερώνω. Καλό βράδυ.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top