Marantz AV receivers

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Λοιπόν δεν ξέρω αν χωρίς το app δεν είναι καλό το audyssey το αποτέλεσμα μετά από μόλις 2 μέρες ρυθμίσεων είναι εντυπωσιακό.
το έχασα να πω την αλήθεια με τα reference και τις καμπύλες σε σχέση με τo ypao που ήξερα μέχρι σήμερα στην αρχή αλλά σιγά σιγά και με τη βοήθεια του @Kostas Kefalas τα ξεκαθάρισα.

Για αρχή να πω ότι είχες δίκιο με τι καμπύλη. αυτό το λίγο που έδωσα χαμηλά στη καμπύλη έδωσε πολύ παραπάνω από όσο ήθελα.

Το έκανα όπως μου είπες

Screenshot_20180712-223252_MultEQ.jpg
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μετρηση ηχειων σε db ποσο δειχνει το ηχομετρο ;

και ποσα συνολικα db εβαλες στα ηχεια ;
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Λοιπόν δεν ξέρω αν χωρίς το app δεν είναι καλό το audyssey το αποτέλεσμα μετά από μόλις 2 μέρες ρυθμίσεων είναι εντυπωσιακό.
το έχασα να πω την αλήθεια με τα reference και τις καμπύλες σε σχέση με τo ypao που ήξερα μέχρι σήμερα στην αρχή αλλά σιγά σιγά και με τη βοήθεια του @Kostas Kefalas τα ξεκαθάρισα.

Για αρχή να πω ότι είχες δίκιο με τι καμπύλη. αυτό το λίγο που έδωσα χαμηλά στη καμπύλη έδωσε πολύ παραπάνω από όσο ήθελα.

Το έκανα όπως μου είπες

View attachment 101088
αυτό που παρατήρησα γιατί πρώτη φορά έπαιξα δυνατά μουσική και είδα και ταινία είναι η διαύγεια σε μεγάλη ένταση.
μετρηση ηχειων σε db ποσα εχεις ;

και ποσα συνολικα db εβαλες στα ηχεια ;
79-80 με το app που μου είπες. Έβαλα από 4 σε όλα. εκτός το sub που έδωσα 1.5 και έφτασε στο 0. και ανέβασα 2 κλικ το volume του γιατί το είχα λίγο κάτω από τη μέση λόγο τού ότι έβγαζε μήνυμα ότι είναι too loud και δε συνέχισε το audyssey.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το app που εχεις πρεπει να διαβαζει +2db απο το κανονικο....

η αρχικη ρυθμιση του audyssey ειναι στα 73db

οποτε εισαι οκ μιας και στο 1khz πρεπει να εισαι στα 75db

τελος......

σε εντασεις τωρα .....
...δοκιμασε που μπορεις να δεις ολη την ταινια σε volume για να δουμε ποσα db ακους

ο ογκος και η λεπτομερεια ειναι πολυ καλυτερη απο πριν .....θα το δεις στην πορεια βλεποντας ταινιες η μουσικη....
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
αυτό που παρατήρησα γιατί πρώτη φορά έπαιξα δυνατά μουσική και είδα και ταινία είναι η διαύγεια σε μεγάλη ένταση. reference που δεν είναι τελικά χαμηλά όπως νόμιζα. τη μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε σε ταινία godzilla 2014 το sub το οποίο αν και το είχα σίγουρα πιο δυνατά πριν, τώρα το ακούω να δουλεύει σε σημεία της ταινίας που δεν υπήρχε. και για να συνεχίσω με το sub σε μουσική ενώ πριν ήταν πιο πλαδαρό τώρα είναι πιο ξερό και δεν βουίζει όλο το δωμάτιο αν και παίζει το ίδιο δυνατά. έπειτα ακούω περισσότερη πληροφορία από τα πίσω surround.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
audyssey αγαπητε μου....με ypao δεν θα ακουγες ποτε το sub να παιζει ετσι μιας και περαν της ισοσταθμισης το φερνει και χρονικα σωστα ωστε να ακους οπως πρεπει..

καλες ακροασεις γενικα......και με ενα στικακι κανε ενα save να το εχεις ;)
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
το app που εχεις πρεπει να διαβαζει +2db απο το κανονικο....

η αρχικη ρυθμιση του audyssey ειναι στα 73db

οποτε εισαι οκ μιας και στο 1khz πρεπει να εισαι στα 75db

τελος......

σε εντασεις τωρα .....
...δοκιμασε που μπορεις να δεις ολη την ταινια σε volume για να δουμε ποσα db ακους

ο ογκος και η λεπτομερεια ειναι πολυ καλυτερη απο πριν .....θα το δεις στην πορεια βλεποντας ταινιες η μουσικη....
την συγκεκριμένη ταινία που είναι σε dts hd ma 7.1 την βλέπω μέχρι +3
 


Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
κατσε να δω και θα σου πω
σε κάποια σημεία φυσικά μπορώ και παραπάνω αλλά στα ξεσπάσματα που κάνει και σε κάτι εκρήξεις είναι πολλλλύ δυνατά.
[DOUBLEPOST=1531426797][/DOUBLEPOST]το μόνο αρνητικό είναι ότι και μόνο που είναι αναμμένος ψήνεται.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ειναι αρκετα δυνατη ταινια. !!!....πρεπει να ειναι πολλα τα db που ακους !!!!

μπορεις να την δεις ολη την ταινια ετσι η καποια αποσπασματα ;

[DOUBLEPOST=1531426797][/DOUBLEPOST]το μόνο αρνητικό είναι ότι και μόνο που είναι αναμμένος ψήνεται.
να τον βαλεις eco on και βλεπεις πως παιζει
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
ειναι αρκετα δυνατη ταινια. !!!....πρεπει να ειναι πολλα τα db που ακους !!!!

μπορεις να την δεις ολη την ταινια ετσι η καποια αποσπασματα ;
Όλη ναι και να σου πω την αλήθεια δεν την έχω για τόσο δυνατή. ΠΧ τα transformers σε true hd είναι σίγουρα 5-6db πάνω
[DOUBLEPOST=1531427477][/DOUBLEPOST]
Όλη ναι και να σου πω την αλήθεια δεν την έχω για τόσο δυνατή. ΠΧ τα transformers σε true hd είναι σίγουρα 5-6db πάνω
μια παρατήρηση το lfe cross το αφήνω 120? Πολύ δεν είναι?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
για βαλε αυτο να μας πεις μεχρι που ακους Tron: Legacy
[DOUBLEPOST=1531427753][/DOUBLEPOST]
μια παρατήρηση το lfe cross το αφήνω 120? Πολύ δεν είναι?
εκει πρεπει να ειναι μην το πειραζεις ..
[DOUBLEPOST=1531427813][/DOUBLEPOST]για πες και τι εχεις στο menu audyssey
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
για βαλε αυτο να μας πεις μεχρι που ακους Tron: Legacy
να τα κάψω θές????? χαχαχαχ το ξέρω είναι σε αυτά που έχω στη λίστα για να δω διαφορές. να σου πω αν θυμάμαι καλά με το yami στο +2 άναβαν όλα τα λαμπάκια παραμόρφωσης στο τελικό.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
:D

αστον τον yami.....ξεχνατον, δεν εχει σχεση με αυτον που εχεις τωρα

να το δεις στο -8 και να ανεβαζεις αν σε παιρνει
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
για βαλε αυτο να μας πεις μεχρι που ακους Tron: Legacy
[DOUBLEPOST=1531427753][/DOUBLEPOST]

εκει πρεπει να ειναι μην το πειραζεις ..
[DOUBLEPOST=1531427813][/DOUBLEPOST]για πες και τι εχεις στο menu audyssey
20180712_235024.jpg

[DOUBLEPOST=1531428997][/DOUBLEPOST]
ειναι αρκετα δυνατη ταινια. !!!....πρεπει να ειναι πολλα τα db που ακους !!!!

μπορεις να την δεις ολη την ταινια ετσι η καποια αποσπασματα ;



να τον βαλεις eco on και βλεπεις πως παιζει
το κακό στο eco είναι ότι δε κάνει passthrough to σήμα όταν είναι σβηστός.
 



Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
To dynamic eq τσιμπάει και στα χαμηλά και στα ψηλά. Εγώ μετά από δοκιμές το έχω στο off. Bέβαια πρέπει να κάτσω να κάνω ξανά ισοστάθμιση από το app αυτή τη φορά για να ρυθμίσω και γω παραμέτρους. Πάντως επειδή έκατσα και τσέκαρα το time alignment μεταξύ sub και υπολοίπων, ο οδυσσέας έκανε σούπερ δουλειά.... :drinks:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το dynamic eq δεν τσιμπαει πουθενα αν παιζεις reference και με την καμπυλη που εχεις φτιαξει

το λαθος δλδ ειναι δικο σου και οχι του audyssey

το time alignment οπως το φερνει ειναι εξαιρετικο....και αν θελει κατι σε μερικες περιπτωσεις ειναι καθαρα ψυχολογικο ωστε να κατσεις να το διορθωσεις...:D
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Re συ Κώστα αφού έκατσα και μέτρησα έδινε χαμηλά κάποια db αλλά και ψηλά τσιμπούσε (σε σχέση με το off). Για πιο πολλά αύριο μεθαύριο που θα κάτσω να τα σιάξω θα κάνω κι άλλες μετρήσεις
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.155
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top