Το δικό μου οικονομικό σύστημα (vakis2000)

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Αχαααα.Μαλιστα.Μιλαμε για μοντελα διαφορας 20 χρονων περιπου.Αλλα μυαλα τοτε,αλλες νοοτροπιες,αλλα υλικα κατασκευης.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Σχετικά με την κόρνα, δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω διότι είναι αρκετός καιρός που έχω κάνει τις μετατροπές. Όπως έχουν τα πράγματα πάντως, τα παρόντα rf δεν συγκρίνονται σε απόδοση με την νέα σειρά.

Όσον αφορά το χαμηλό δε.... κανένα παράπονο. Πχ τον καιρό που αγόρασα τα τελευταία, ασχολήθηκα με το θέμα για αρκετό χρονικό διάστημα, κατά το οποίο δοκίμασα πάρα πολλές επιλογές ακόμη και πολύ ακριβότερες.... Πχ, σε ένα cd το οποίο το κουβαλάω πάντα μαζί, υπάρχει ένα κομμάτι που ξεκινά με χαμηλό γύρω στα 40 - 50 hz, και στο οποίο τα rf μου συμπεριφέρονται καλύτερα και από sub στον τομέα αυτό (συγκλονίζεται ο χώρος δηλαδή), ενώ πολύ απλά τα παρακάτω... http://www.skroutz.gr/s/408137/Chario-Constellation-Cygnus.html δεν είχαν καθόλου χαμηλό!
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Στα kg4.5 εχω βαλει και εγω επενδυση στην κορνα.Δεν ξερω αν ειναι καλο τελικα αυτο.Το εκανα για δοκιμη και η αληθεια ειναι οτι εχω πιο γλυκα πριμα.Γενικα ο ηχος ειναι πιο γλυκος.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Τα οποία chario τα ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά κυρίως λόγο εμφάνισης και ποιότητας κατασκευής (φαινομενικά τουλάχιστον). Παρ όλα αυτά κατέληξα στα rb (και όχι λόγω οικονομικού λόγου φυσικά, διότι είχα ανεβάσει το buget για τον σκοπό αυτό, τότε).
 


Μηνύματα
275
Reaction score
320
Τι ειναι προτιμωτερο για home cinema και τι για μουσικη;Τα ηχεια ειναι kg 4.5 και rf-62.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
Τι ειναι προτιμωτερο για home cinema και τι για μουσικη;Τα ηχεια ειναι kg 4.5 και rf-62.
- και τα 2 εξ ίσου καλά με τα πρώτα να είναι κάπως ποιό δυναμικά αλλά και ποιό ακατέργαστα
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Μάλλον εσύ πρέπει να αναφέρεις, με άμεση αντιπαραβολή φυσικά!
Για home cinema μπορείς να τα θέσεις - όποια και να είναι - σαν small για προστασία και είσαι ok!
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
- και τα 2 εξ ίσου καλά με τα πρώτα να είναι κάπως ποιό δυναμικά αλλά και ποιό ακατέργαστα
Ευχαριστω πολυ.Για surround εχω τα rd-51.
[DOUBLEPOST=1487235177][/DOUBLEPOST]
Μάλλον εσύ πρέπει να αναφέρεις, με άμεση αντιπαραβολή φυσικά!
Για home cinema μπορείς να τα θέσεις - όποια και να είναι - σαν small για προστασία και είσαι ok!
Τα kg εχω τωρα ως large.Πρεπει να τα βαλω ως small;Το προτεινετε αυτο;(ξερω ειμαι κουραστικος).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Προσωπικά σαν small τα γυρίζω σπανίως (μόνο δηλαδή όταν υπάρχει κάποια ταινία με έντονες διακυμάνσεις στον ήχο (εκρήξεις κλπ)) και αυτό μόνο για την προστασία τους. Ο λόγος είναι ότι όσα sub πέρασαν από τα χέρια μου (yamaha B&W και ένα οικονομικό velodine) , κανένα από αυτά δεν κατάφερε να φτάσει σε απόδοση - ποιότητα, το χαμηλό των ηχείων μου. Ίσως φταίει ο χώρος, τι να πω.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Προσωπικά σαν small τα γυρίζω σπανίως (μόνο δηλαδή όταν υπάρχει κάποια ταινία με έντονες διακυμάνσεις στον ήχο (εκρήξεις κλπ)) και αυτό μόνο για την προστασία τους. Ο λόγος είναι ότι όσα sub πέρασαν από τα χέρια μου (yamaha B&W και ένα οικονομικό velodine) , κανένα από αυτά δεν κατάφερε να φτάσει σε απόδοση - ποιότητα, το χαμηλό των ηχείων μου. Ίσως φταίει ο χώρος, τι να πω.
To sub ειναι απενεργοποιημενο οταν ειναι τα ηχεια large;;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Κοίταξε,

Τώρα υπάρχουν αλλαγές στο σύστημα, λόγω προβλημάτων μεταξύ διαφόρων πηγών και τελικού, απομόνωσα από το βασικό σύστημα την δυνατότητα home cinema, τοποθετώντας δύο κύρια ηχεία στον marantz.

Όμως, σχετικά με την προηγούμενη κατάσταση:

Όταν υπήρχε ακρόαση μόνο μουσικών αρχείων, έπεζε ο pro και άρα δεν υπήρχε η δυνατότητα χρήσης sub. (είπαμε δεν υπάρχει ανάγκη sub με ηχεία δαπέδου klipsch).

Αν όμως ήθελα παρ όλα αυτά να χρησιμοποιώ για όλες τις επιλογές τον marantz (είχα και αυτήν την επιλογή φυσικά) είχα απενεργοποιήσει την ταυτόχρονη χρήση sub, main + sub αν θυμάμαι καλά.

Έτσι το sub δούλευε αποκλειστικά σαν +1 δηλαδή μόνο σε ψηφιακά προγράμματα dts & dolby digital, και όπου αυτό ήταν απαραίτητο από τον σκηνοθέτη (επίσης αν κατά την επιλογή cinema είχα κάποιο από τα ηχεία σαν small (πχ το κεντρικό) τότε το sub αναγκαστικά λειτουργούσε, έτσι βολευόμουν με χρήση του sub και κατά την θέαση τηλεοπτικών προγραμμάτων (που φυσικά δεν έχουν ψηφιακές δυνατότητες) . Έτσι δεν ήταν ενεργοποιημένο σε ακρόαση μουσικής, ακόμη και με τον marantz. ( με τρεις διαφορετικές επιλογές sub, yamaha, b&w και velodyne, το σήμα ήταν υποδεέστερο από αυτό των ηχείων μου στα χαμηλά)

Άρα η απάντηση είναι ενεργοποιημένο μόνο σαν + 1 (δηλαδή απενεργοποιημένο σε ταυτόχρονη χρήση.)

Αν δεν κατάλαβες κάτι από τα παραπάνω, ρώτησε και θα σου εξηγήσω,
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Καταλαβα.Οκ.Εγω σαν μουσικη το εχω στο of.Και συμφωνω απόλυτα οτι τα ηχεια δεν χρειάζονται το συγκεκριμενο sub που εχω.Το 8αρι της yamaha.Σε ταινίες το βαζω και εχω ολα τα αλλα small για λογους ασφαλείας.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Αλλαγών συνέχεια,

Όπως πολλοί γνωρίζετε για λόγους ειδικούς (διάφοροι θόρυβοι από τα τροφοδοτικά συσκευών εικόνας) χώρισα το home cinema από το δικάναλο.

Έτσι χονδρικά: H επιλογή advance pro + τελικός, δίνουν ισχύ στα klipsch rf 62II και έχουν σαν πηγές, το πικάπ μου και ένα htpc (συνδεδεμένο με οπτική, διαφορετικά (πχ usb)... πάλι θόρυβος!

To home cinema πλέον έχει σαν ενισχυτή - πολυμηχάνημα τον Marantz sr 7009, πηγές το htpc, ps3, dune, nova δέκτης και μέσα προβολής plasma panasonic + benq για προβολές.
Ηχεία τώρα:

Κύρια: Τα dali pico
Σαράουντ τα mission volare
Κεντρικό, ένα πολύ καλό αμερικάνικο (Άγνωστη μάρκα για Ελλάδα), το οποίο αν το συνδέσω σαν κύριο κατεβαίνει άνετα μέχρι τους 35 - 38 κύκλους! Από ήχο δε, υπέροχο.
και το σαμπάκι της yamaha το yst 515, ήχος αρκετά καλός και σε συνδυασμό με τα pico γίνεται ένα πολύ καλό συνολάκι.

Να και μια φωτογραφία:
20180707_123731[1].jpg



Μάλλον λέω να βγάλω τα pico και να τα κάνω ύψους και να κοιτάξω κάτι σε dali πάλι? λίγο μεγαλύτερα , πχ στην ίδια σειρά το 1 ή 2.

Δεν θέλω να δώσω πάνω από 5 κατοστάρικα.

Υπάρχει άλλη επιλογή που συστήνεστε σε αυτό το κόστος? Έστω και σε μεταχειρισμένο καλής κατάστασης?

Πάντα βάσης και όχι κλιπσ διότι δεν αρέσουν ηχητικά στα υπόλοιπα μέλη (και το hc είναι πιο πολύ για όλη την οικογένεια).
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Αν κρίνω από τα pico, δεν έχετε άδικο.
Πραγματικά, ωραίος ήχος, κοντά στα γούστα μου, δηλαδή φωτεινά όπως τα κλιπσ, εκεί που χάνουν από αυτά είναι στην ακρίβεια της απόδοσης των διαφόρων οργάνων, αυτό όμως σε άμεση αντιπαραβολή, αν αφήσουμε τις συγκρίσεις, μετά από λίγο χρονικό διάστημα, μόνο ευχαρίστηση προσφέρουν.
Επί πλέον ίσως μεσολαβούν και τα ενισχυτικά. Δεν μπορεί δηλαδή ένα μηχάνημα av της μισής περίπου αξίας να τα βάλει με ένα αμιγώς δικάναλο!
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αν κρίνω από τα pico, δεν έχετε άδικο.
Πραγματικά, ωραίος ήχος, κοντά στα γούστα μου, δηλαδή φωτεινά όπως τα κλιπσ, εκεί που χάνουν από αυτά είναι στην ακρίβεια της απόδοσης των διαφόρων οργάνων, αυτό όμως σε άμεση αντιπαραβολή, αν αφήσουμε τις συγκρίσεις, μετά από λίγο χρονικό διάστημα, μόνο ευχαρίστηση προσφέρουν.
Επί πλέον ίσως μεσολαβούν και τα ενισχυτικά. Δεν μπορεί δηλαδή ένα μηχάνημα av της μισής περίπου αξίας να τα βάλει με ένα αμιγώς δικάναλο!
Και ιδιας αξιας να ειναι παλι η συγκριση αδικη θα ηταν. Επισης το μεγαλο πλεονεκτημα των klipsch ειναι στους διαλογους. Αν σε αυτο το κομμάτι εισαι ευχαριστημενος απο τα dali προχώρα αφοβα.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
..και μαζί με τα zensor 3 άλλαξε και το κεντρικό με το zensor vocal και ας κατεβαίνει το πολύ καλό αμερικάνικο μέχρι τους 35 κύκλους.Δεν τους χρειάζεσαι έτσι κι'αλλιώς!
Στη συνέχεια,βάλε μια αγγελία τα mission,έτσι κι'αλλιώς δεν έχει καμμία σχέση ο ηχητικός χαρακτήρας τους με αυτόν των dali για να συνυπάρχουν στο ίδιο σύστημα.Στη θέση τους βάλε τα pico ή αν τα θες για κανάλια ύψους αγόρασε ένα ζευγάρι zensor 1
Για το τέλος σου άφησα το καλύτερο.

Βάλε μια αγγελία το sub και πάρε ένα 12άρι.Να,σαν κι'αυτό που πήρε ο @nikos76 .Θα παίζει πολύ καλύτερα από το yamaha που έχεις τώρα.Τί πολύ καλύτερα λέω..full πολύ καλύτερα θέλω να πω..όλο το σύστημα..όχι μόνο το sub.
[DOUBLEPOST=1531695670][/DOUBLEPOST]
Επισης το μεγαλο πλεονεκτημα των klipsch ειναι στους διαλογους.
Γιατί?
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ναι σωστή η ερώτηση και μαλλον δε το διευκρίνισα σωστά. Το klipsh θα παιξει τους διαλόγους πολύ καλύτερα σε μεγάλες εντασεις λόγω cd. Σε μικρές εντάσεις έτσι κι αλλιώς όλα παιζουν λιγο πολύ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top