Ποιος έφτιαξε τον άνθρωπο; Γιατί είσαι εδώ; Έχουμε μέλλον;

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Αν αντιληφθει κανείς την έννοια του απειρου είναι πανευκολο να καταλάβει ότι όλη η ιστορία της ανθρωπότητας είναι μια σταγονα στον ωκεανό. Πέρα από αυτό υπάρχουν επιστημονες που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους να κανουν μια σοβαρή ερευνα για να ανακαλύψουν πως δημιουργήθηκε ο άνθρωπος και έχουν εξαγει κάποια επιστημονικά συμπεράσματα τα οποια μάλιστα έχουν δημοσιευσει. Βεβαια ο κόσμος προτιμά την ορθότερη άποψη της εκκλησίας η οποία δε χωρά αμφισβήτηση καθώς στηρίζεται σε αξιώματα και στην επιφοιτηση του Αγίου πνεύματος....
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Αν αντιληφθει κανείς την έννοια του απειρου είναι πανευκολο να καταλάβει ότι όλη η ιστορία της ανθρωπότητας είναι μια σταγονα στον ωκεανό. Πέρα από αυτό υπάρχουν επιστημονες που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους να κανουν μια σοβαρή ερευνα για να ανακαλύψουν πως δημιουργήθηκε ο άνθρωπος και έχουν εξαγει κάποια επιστημονικά συμπεράσματα τα οποια μάλιστα έχουν δημοσιευσει. Βεβαια ο κόσμος προτιμά την ορθότερη άποψη της εκκλησίας η οποία δε χωρά αμφισβήτηση καθώς στηρίζεται σε αξιώματα και στην επιφοιτηση του Αγίου πνεύματος....
?????????????
Άντε πάλι. Ετοιμάζομαι για warning αλλά έχω υποσχεθεί ότι θα κάνω προσπάθεια να είμαι ευγενικός.
θα είμαι ευγενικός λοιπόν. Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ, αν θέλετε και αν έχετε την καλοσύνη, κάποιοι να σταματήσετε να γράφετε τις ίδιες μπούρδες σε κάθε καινούριο θέμα που ανοίγει? Εκτός και αν κάνετε πλάκα και δεν μπορούμε εμείς οι ανόητοι να πιάσουμε το αστείο....
Έλεος!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.712
Reaction score
94.766
Διαφωνείς με τους επιστήμονες και λες ότι λένε μπούρδες;

Άραγε εσύ τι είσαι, πανεπιστήμονας;
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Εγω παντως δεχομαι με πληρη συνειδητοτητα οτι μας εφτιαξε καποιος, αλλα δεν δεχομαι την αποψη της εκκλησιας αλλα και της καθε εκκλησιας γιατι η εξηγηση που δινουν , η ειναι εν μερη η εντελως λαθος..
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
?????????????
Άντε πάλι. Ετοιμάζομαι για warning αλλά έχω υποσχεθεί ότι θα κάνω προσπάθεια να είμαι ευγενικός.
θα είμαι ευγενικός λοιπόν. Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ, αν θέλετε και αν έχετε την καλοσύνη, κάποιοι να σταματήσετε να γράφετε τις ίδιες μπούρδες σε κάθε καινούριο θέμα που ανοίγει? Εκτός και αν κάνετε πλάκα και δεν μπορούμε εμείς οι ανόητοι να πιάσουμε το αστείο....
Έλεος!
Καημό το έχω μια φορά να διαβάσεις και να κατανοήσεις τι έγραψε ο άλλος ,πριν του επιτεθείς με άκομψο τρόπο...
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Διαφωνείς με τους επιστήμονες και λες ότι λένε μπούρδες;

Άραγε εσύ τι είσαι, πανεπιστήμονας;
Να ρωτησω κατι?,,, με ποιους επιστημονες πρεπει να συμφωνει καποιος για να θεωρηθει οκ? Βλεποντας πχ σε παρα πολλα θεματα,, να υπαρχουν διαφωνιες,, αλληλο ακυρωσεις, θεωριες και αποψεις που αντικατασταθηκαν εν μια νυκτι, κτλ κτλ... .Πως μπορει καποιος να δεχθει μια επιστημονικη θεση και να βασισει την κοσμοθεωρια του πανω σε αυτη,, οταν "αυριο" αυτη η θεση μπορει να αντικατασταθει με καποια αλλη?
[DOUBLEPOST=1531981859][/DOUBLEPOST]
Καημό το έχω μια φορά να διαβάσεις και να κατανοήσεις τι έγραψε ο άλλος ,πριν του επιτεθείς με άκομψο τρόπο...
Αυτος ειναι ο λεγομενος Επιστημονοταλιμπανεζικος τροπος..
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
με ποιους επιστημονες πρεπει να συμφωνει καποιος για να θεωρηθει
Με κανέναν δεν πρέπει να συμφωνούμε ή διαφωνούμε γιατί πολύ απλά δεν είμαστε σε θέση να το κάνουμε από τη στιγμή που δεν έχουμε το απαραίτητο γνωστικό υπόβαθρο.
Με φαντάζεσαι εμένα να λέω με στόμφο πως διαφωνώ με τον τάδε βιολόγο ή αστροφυσικό όταν δεν ξέρω που παν' τα τέσσερα?
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.913
Reaction score
28.711
" Μιά άλλη άποψη "
-


Γέννηση με 3 τρόπους .

-
Σύμφωνα με τις διδασκαλίες των σοφών, όλα τα όντα είναι προϊόντα της δημιουργικής δύναμης της Σκέψης (φαντασίας), είτε εκείνη εκπορεύεται από τη Θεό, τη φύση, ή τον άνθρωπο. Αν ο άνθρωπος, λοιπόν, είναι φτιαγμένος κατ’εικόνα και καθ’ομοίωση του Κτίστη του τότε μπορεί κι εκείνος με την καθοδήγηση της ψυχής του και βοήθεια των επιστημών και των τεχνών, να δημιουργήσει πλάσματα που θα αποτελούν κι εκείνα με τη σειρά τους είδωλα του δικού του Κτίστη. Η ζωή είναι βαθμίδες. Η νοημοσύνη κληροδοτείται. Ο άνθρωπος έχει το χάρισμα να μεταβιβάζει τη ζωή στις εμπνεύσεις του κι η φύση παρέχει τη βοήθεια ώστε εκείνες να αναπτυχθούν κατάλληλα με χειροπιαστή μορφή και υπόσταση. Ο κόσμος είναι φτιαγμένος έτσι ώστε τα εργαλεία του Θεού να χρησιμοποιούνται απ’τα χέρια του ανθρώπου, και το θαύμα της συνείδησης αποκτά όλο και περισσότερες μορφές ζωής μέσα από το τίποτα.

Σύμφωνα με τον ιατρό, αποκρυφιστή και αλχημιστή Παράκελσο, ενός απ’τα πιο λαμπρά μυαλά της ανθρωπότητας, ο άνθρωπος μπορεί να υπάρξει (δηλαδή να γεννηθεί) μέσα από τρεις διαφορετικούς τρόπους:

Α) Μέσω της φυσικής διαδικασίας της γέννησης: Η υποσυνείδητη φαντασία των γονέων κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής επαφής, δημιουργεί το σπέρμα, το οποίο κατέχει όλες τις πληροφορίες της φαντασίας και η γυναικεία μήτρα παρέχει τις απαραίτητες συνθήκες για την ανάπτυξη του. Έτσι δημιουργείται ο φυσικός άνθρωπος, ο οποίος είναι φτιαγμένος από σάρκα και είναι ταυτόχρονα προικισμένος με πνεύμα.

Β) Μέσω της φαντασίας και της θέλησης που μαζί γονιμοποιούν μεταφυσικά το σώμα των παρθένων, δημιουργώντας πλάσματα που έχουν έμφυτες κι αφυπνισμένες τις Θεανθρώπινες δυνάμεις τους και αποτελούν αγγελιοφόρους του Πνεύματος. (Ιησούς;)

Γ) Μέσω της ενέργειας που εκπέμπει ο ήλιος και της μήτρας της φύσης, η οποία παράγει απευθείας απ’τη Θεική Ουσία πρωτογενείς ανθρώπους, χωρίς φύλο, χωρίς υλικούς περιορισμούς και χωρίς γονείς. Δεν είναι αθάνατα και μοιάζουν με ανθρωπόμορφες σκεπτομορφές.

Ο ίδιος ο Παράκελσος μας παραθέτει τους βασικούς παράγοντες -όχι την ακριβή διαδικασία- που χρειάζονται ώστε να ‘γεννηθεί’ ένα τέτοιο στοιχειακό, το οποίο είχε ο κάθε μάγος/αλχημιστής σαν βοηθό του. Εν συντομία έχουν ως εξής:

  • Είναι απαραίτητη η ζωτική ουσία. Μια μορφή πνευματικής ενέργειας (mumia) η οποία μπορεί να προέρχεται από έναν άνθρωπο, ενα ζώο ή ένα φυτό και μπορεί να αφαιρεθεί με απλό τρόπο από το αστρικό σώμα. Είναι απαραίτητος ένας μαγνήτης για την αποθήκευση της ενέργειας.
  • Μία ‘μήτρα’ που θα φιλοξενήσει τα υλικά. (πχ έδαφος)
  • Ένας αντιπρόσωπος, ένας υλικός φορέας, τη μορφή του οποίου θα υιοθετήσει το στοιχειακό. (συνήθως το DNA ενός ζώου ή ενός ανθρώπου)
  • Κατάλληλες αστρικές επιρροές και εποχές, πλανήτες σε όψη και αντιστοιχίες, διάφορα άλλα αστρονομικά χαρακτηριστικά, ακριβής πλανητική ώρα κλπ.
  • Ένα αντικείμενο του αλχημιστή, το ποίο θα ‘δένει’ το στοιχειακό με τον ίδιο.
  • Η ενέργεια του ήλιου (ή της σελήνης), η οποία εισχωρεί στη μήτρα του εδάφους και προικίζει τη σκεπτομορφή με ζωή.
Τα παραπάνω αφορούν στην δημιουργίας μιας πνευματικής οντότητας, η οποία μπορεί να κινείται ανάμεσα στον υλικό και στον αστρικό κόσμο, κι όχι την δημιουργία του λεγόμενου Homunculus.

Τα παραπάνω ακούγονται αλλόκοτα και εξωπραγματικά σε έναν άνθρωπο της καθημερινότητας. Για τα μυημένα και φωτισμένα μυαλά, όμως, των αρχαίων χρόνων η μαγεία αποτελούσε επιστήμη. Μια συναρπαστική μελέτη και πρακτική, που στηριζόταν στους νόμους και στην αρμονία του σύμπαντος. Κατέβαλαν κοπιαστική προσπάθεια σε κάθε εξερεύνηση του αγνώστου και πάντα προχωρούσαν με σεβασμό προς το θαύμα της ζωής. Αξιοποιώντας στο έπακρο το θεανθρώπινο πνεύμα τους, δεν είχαν απλώς ευφυία και εξυπνάδα αλλά, εμπιστοσύνη στα μάτια της ψυχής. Με εκείνα κατόρθωναν να ‘δουν’ όλα όσα γνωρίζουν οι επιστήμες σήμερα. Σαν μικροί Θεοί της ανθρωπότητας. Ποιος ξέρει… Ίσως, να είχαν στ’αλήθεια ονομαστεί έτσι από κάποιους κατώτερους λαούς εξαιτίας της μεγαλειώδους συνειδησιακής ικανότητας που είχαν αναπτύξει.


-
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Με κανέναν δεν πρέπει να συμφωνούμε ή διαφωνούμε γιατί πολύ απλά δεν είμαστε σε θέση να το κάνουμε από τη στιγμή που δεν έχουμε το απαραίτητο γνωστικό υπόβαθρο.
Με φαντάζεσαι εμένα να λέω με στόμφο πως διαφωνώ με τον τάδε βιολόγο ή αστροφυσικό όταν δεν ξέρω που παν' τα τέσσερα?
Έτσι ακριβώς.
 


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Με κανέναν δεν πρέπει να συμφωνούμε ή διαφωνούμε γιατί πολύ απλά δεν είμαστε σε θέση να το κάνουμε από τη στιγμή που δεν έχουμε το απαραίτητο γνωστικό υπόβαθρο.
Με φαντάζεσαι εμένα να λέω με στόμφο πως διαφωνώ με τον τάδε βιολόγο ή αστροφυσικό όταν δεν ξέρω που παν' τα τέσσερα?
Συμφωνω σε μεγαλο βαθμο μαζι σου!

Θεωρω οτι με βαση ομως καποια στοιχειωδη λογικη, μπορουμε ευκολα η δυσκολα να αποριψουμε καποιες αποψεις οταν δεν βασιζονται σε αποδειξεις.

Για παραδειγμα, για να ειμαι και ον τοπικ, ,για εμενα, ενα κτισμα προυποθετει κατασκευαστη...τελεια..
. Το οτι υπαρχει μια θεωρια η οποια λεει οτι κατι μπορει να γινει μοναχο του υπο απειροελαχιστες πιθανοτητες, ,εμενα προσωπικα δεν λεει τιποτα σημαντικο για να με κανει να την ασπαστω η εστω να συμφωνησω..
... Ετσι λοιπον εχω αποδεχθει με πληρη συνηδητοτητα την υπαρξη δημιουργου. Και οχι μια αλυσιδα "τυχαιων" συμβαντων και συμπτωσεων...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
... Ετσι λοιπον εχω αποδεχθει με πληρη συνηδητοτητα την υπαρξη δημιουργου. Και οχι μια αλυσιδα "τυχαιων" συμβαντων και συμπτωσεων...
Νόμιζα πως η κουβέντα αφορούσε στην αποδοχή επιστημονικών θέσεων.
Αυτό που έχεις αποδεχτεί κινείται στα όρια της μεταφυσικής.;)
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Νόμιζα πως η κουβέντα αφορούσε στην αποδοχή επιστημονικών θέσεων.
Αυτό που έχεις αποδεχτεί κινείται στα όρια της μεταφυσικής.;)
Μεταφυσικης? .. μπαα...
To ενα δεν αναιρει το αλλο φιλε...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Διαφωνίες και θεωρίες αλληλοσυγκρουομενες σε επιστημονικό επίπεδο πάντα θα υπάρχουν όπως και υπήρχαν μεχρι να υιοθετηθεί κάποιος φυσικός κανόνας κοινώς αποδεκτός ως βάση για στήριξη νέων θεωριών κοκ... Μέχρι να συμβεί απλά παρατηρητές μόνο μπορούμε να είμαστε..
Ας κατανοήσουμε πρώτα όλα τα φυσικά φαινόμενα του πλανήτη μας και πάμε στο επόμενο βήμα των εκτός ... Όποιος έχει λίγο ασχοληθεί με τη φυσική νομίζω αντιλαμβάνεται τη δυσκολία... Τα μεταπτυχιακά για την αστροφυσική αργότερα :D:lolsign:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μεταφυσικης? .. μπαα...
To ενα δεν αναιρει το αλλο φιλε...
Κοίτα ,δεν έχω τη φιλοδοξία να σε πείσω για το αντίθετο...έχει και ζέστη τώρα..:p
Εμένα το θέμα της αρχής του κόσμου με αφήνει παγερά αδιάφορο.
Αφ' ενός μεν δεν πρόκειται να αποδεχθώ την ύπαρξη κάποιου υπέρτατου όντος στο ρόλο του δημιουργού ,αφ' ετέρου δε η επιστήμη δεν μπορεί να προσφέρει, προς το παρόν τουλάχιστον ,εξηγήσεις πέραν πάσης αμφιβολίας ,αλλά μόνο ενδιαφέρουσες και πολύ σοβαρές υποθέσεις βασισμένες σε ξεκάθαρες ενδείξεις .
Ξέρω μέσα μου πως αν δοθεί κάποτε μια αναμφισβήτητη εξήγηση ,αυτή θα είναι από τον άνθρωπο ,από τη συσσωρευμένη γνώση και εμπειρία του και την τεχνολογία που θα έχει αναπτύξει.
Αλλά δεν αγχώνομαι κιόλας...ούτε η προς το παρόν έλλειψη μιας τέτοιας πειστικής και αδιαμφισβήτητης εξήγησης μπορεί να με οδηγήσει στα μεταφυσικά (επιμένω!) μονοπάτια της "δημιουργίας".
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Βεβαια ο κόσμος προτιμά την ορθότερη άποψη της εκκλησίας η οποία δε χωρά αμφισβήτηση καθώς στηρίζεται σε αξιώματα και στην επιφοιτηση του Αγίου πνεύματος....
Έτσι λες εσύ.
Διαφωνείς με τους επιστήμονες και λες ότι λένε μπούρδες;



Άραγε εσύ τι είσαι, πανεπιστήμονας;
Καημό το έχω μια φορά να διαβάσεις και να κατανοήσεις τι έγραψε ο άλλος ,πριν του επιτεθείς με άκομψο τρόπο...
Και εγώ καημό να καταλάβεις σε τι αναφέρθηκε η λέξη "μπούρδες" που έγραψα, Η παρατήρηση μου αναφέρεται στο
" Βεβαια ο κόσμος προτιμά την ορθότερη άποψη της εκκλησίας η οποία δε χωρά αμφισβήτηση καθώς στηρίζεται σε αξιώματα και στην επιφοιτηση του Αγίου πνεύματος."

Ποιος κόσμος ακριβώς το προτιμά αυτό? Και πως δεν χωρά αμφισβήτηση? Εκτός και αν όπως ανέφερα ποστάρεται με ειρωνική διάθεση η συγκεκριμένη φράση. Οπότε τότε την κατανοώ απόλυτα
 
Last edited:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.712
Reaction score
94.766
Κοίτα ,δεν έχω τη φιλοδοξία να σε πείσω για το αντίθετο...έχει και ζέστη τώρα..:p
Άναψε το κλιματιστικό ρε! :p
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έτσι λες εσύ.



Και εγώ καημό να καταλάβεις σε τι αναφέρθηκε η λεξη "μπούρδες" που έγραψα, Οπως εξηγώ και πιό πάνω
Ακόμα και τώρα δεν έχεις καταλάβει πως η φράση του Αλέξανδρου που χαρακτηρίζεις ως μπούρδα ,εμπεριείχε μεγάλη δόση ειρωνείας για αυτούς που ασπάζονται την άποψη της εκκλησίας ,την οποία προφανώς και ο ίδιος δεν ασπάζεται από όσο κατάλαβα.
Για αυτό σου λέω...βάλτο λίγο να δουλέψει το ρημάδι πριν επιτεθείς...
Το ίδιο είχες κάνει και με μένα παλιότερα...είχα παραθέσει ένα κείμενο το οποίο κατέρριπτε μια ευρέως διαδεδομένη μεταξύ των "ευσεβών" παραδοχή και εσύ είχες καταλάβει πως πρέσβευα ακριβώς το αντίθετο και μου την είχες πέσει.
Τι να πω..σηκώνω τα χέρια ψηλά...
[DOUBLEPOST=1531995843][/DOUBLEPOST]
Άναψε το κλιματιστικό ρε! :p
Άστα να πάνε αδερφέ...τα δύο από τα τρία κλιματιστικά στη δουλειά είναι off.
Στη μια πλευρά του μαγαζιού κινδυνεύω από ψύξη και στην άλλη αισθάνομαι σαν ιγκουάνα στη ζούγκλα...:p
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Βεβαια ο κόσμος προτιμά την ορθότερη άποψη της εκκλησίας η οποία δε χωρά αμφισβήτηση καθώς στηρίζεται σε αξιώματα και στην επιφοιτηση του Αγίου πνεύματος....
Ακόμα και τώρα δεν έχεις καταλάβει πως η φράση του Αλέξανδρου που χαρακτηρίζεις ως μπούρδα ,εμπεριείχε μεγάλη δόση ειρωνείας για αυτούς που ασπάζονται την άποψη της εκκλησίας ,την οποία προφανώς και ο ίδιος δεν ασπάζεται από όσο κατάλαβα.
Για αυτό σου λέω...βάλτο λίγο να δουλέψει το ρημάδι πριν επιτεθείς...
Το ίδιο είχες κάνει και με μένα παλιότερα...είχα παραθέσει ένα κείμενο το οποίο κατέρριπτε μια ευρέως διαδεδομένη μεταξύ των "ευσεβών" παραδοχή και εσύ είχες καταλάβει πως πρέσβευα ακριβώς το αντίθετο και μου την είχες πέσει.
Τι να πω..σηκώνω τα χέρια ψηλά...
Τι να πω ρε παιδιά τότε, ζητάω συγγνώμη που δεν πιάνω την ειρωνεία σας με τη πρώτη. Τα επίπεδα του χιούμορ είναι διαφορετικά σε κάθε άνθρωπό. Φυσικά και τα παίρνω πίσω αν δεν το κατάλαβα. Αλλα έτσι όπως γραφθηκε.....το παρεξήγησα. Είμαι και λίγο πριζωμένος με τέτοιου είδους αναρτήσεις. Σορρυ στον Haris και Alexandros.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.685
Μηνύματα
2.869.921
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top