Υποβάθμιση συστήματος

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Σας προλαβαίνω πριν πάθετε ανακοπή....
αντιμετωπίζω ενα προβληματάκι και σαν λύση βρήκα να υποβαθμήσω το πικαπ. έχω ένα pro-ject perspective με κεφαλή grado gold. το θέμα είναι οτι είναι πολυ καλό μηχάνημα για την μουσική που ακούω(metal) και είναι κρίμα να κάθεται. οπότε είπα να το δώσω και να πάρω κάποιο που να αντιπροσωπέυει την χρήση και μουσική μου.
με μια γρήγορη ματιά το mk2 είναι μια εύκολη λύση, όμως δεν υπάρχει μόνο αυτο...
τι λέτε; θα με βοηθείσετε να βρω την επόμενη πηγή μου;
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
έχω ένα pro-ject perspective με κεφαλή grado gold. το θέμα είναι οτι είναι πολυ καλό μηχάνημα για την μουσική που ακούω (metal) και είναι κρίμα να κάθεται. οπότε είπα να το δώσω και να πάρω κάποιο που να αντιπροσωπέυει την χρήση και μουσική μου.
με μια γρήγορη ματιά το mk2 είναι μια εύκολη λύση, όμως δεν υπάρχει μόνο αυτο...
τι λέτε; θα με βοηθείσετε να βρω την επόμενη πηγή μου;

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Τι δεν σου αρέσει στον ήχο του πικαπ που έχεις? Το πικαπ-κεφαλή- phono συνεισφέρουν το καθένα στο άκουσμα.

Το SL-1200mkII υπάρχει μονο μεταχειρισμένο. Αν βρήκες κάποιο, το άκουσες και σου κάνει, προχώρα.
 


Μηνύματα
518
Reaction score
460
Σας προλαβαίνω πριν πάθετε ανακοπή....
αντιμετωπίζω ενα προβληματάκι και σαν λύση βρήκα να υποβαθμήσω το πικαπ. έχω ένα pro-ject perspective με κεφαλή grado gold. το θέμα είναι οτι είναι πολυ καλό μηχάνημα για την μουσική που ακούω(metal) και είναι κρίμα να κάθεται. οπότε είπα να το δώσω και να πάρω κάποιο που να αντιπροσωπέυει την χρήση και μουσική μου.
με μια γρήγορη ματιά το mk2 είναι μια εύκολη λύση, όμως δεν υπάρχει μόνο αυτο...
τι λέτε; θα με βοηθείσετε να βρω την επόμενη πηγή μου;
Το πικαπ που έχεις είναι μια χαρά για την μουσική που ακούς ,το mk2 επίσης θα σου κάνει την δουλειά σου άψογα αλλά μην ξεχνάς ότι είναι μεταχειρισμένο και πρέπει να το ψάξεις πολύ καλά για να βρείς σε πραγματικά καλή κατάσταση και αυτό δεν θα είναι φθηνό(τα πουλάνε ακριβότερα από ότι τα είχαν αγοράσει). Metal ακούω και εγώ και έχω notigham analogue ace space deck με Benz micro ace και οι δίσκοι μου πάντα ακούγονται καλύτερα όσο καλύτερο είναι το πλατό και η κεφαλή.Εαν πάλι κάτι δεν σου κάθεται στον ήχο σου ψάξου με ηχεία με μεγάλα woofer και ενισχυτές με πολλά watt. Εκεί θα δεις πραγματικές διάφορες.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εάν ο σκοπός της υποβάθμισης είναι να εξοικονομήσεις κάποια χρήματα , πουλώντας το Project και παίρνοντας κάτι οικονομικότερο, δες και το Thorens TD 160 που έχει σε αγγελία ο @brego. .
 

A

AKARL

Guest
Σας προλαβαίνω πριν πάθετε ανακοπή....
αντιμετωπίζω ενα προβληματάκι και σαν λύση βρήκα να υποβαθμήσω το πικαπ. έχω ένα pro-ject perspective με κεφαλή grado gold. το θέμα είναι οτι είναι πολυ καλό μηχάνημα για την μουσική που ακούω(metal) και είναι κρίμα να κάθεται. οπότε είπα να το δώσω και να πάρω κάποιο που να αντιπροσωπέυει την χρήση και μουσική μου.
με μια γρήγορη ματιά το mk2 είναι μια εύκολη λύση, όμως δεν υπάρχει μόνο αυτο...
τι λέτε; θα με βοηθείσετε να βρω την επόμενη πηγή μου;
Μου αρέσει το σκεπτικό σου. :thumbsup:

Προτάσεις:

1) Μεταχειρισμένο ΜΚ2 σε άριστη κατάσταση.

2) Audio Technica AT-LP5 που έχει και κεφαλή.

3) Audio Technica ΑΤ-LP1240-USB με κεφαλή Shure M-97XE.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Δεν εχω κανένα παράπονο από πικαπ σπουδαίος ήχος, τρομερά εμφανίσιμο.Ίσως είναι ιδέα μου αλλά ίσως είναι υπερβολή για μέταλ. Ιδανικά αν προχωρήσει η υποβάθμιση θα ήθελα κάτι ωραίο στο μάτι(το ίδιο δε γίνεται με τίποτα) και καλή απόδοση....
Ένα της audio technica lp 1240 μου κέντρισε λίγο το ενδιαφέρον άλλα εμφανισιακά όχι τόσο πολύ
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
- την grado θα την κρατήσεις ; . . . διότι εάν ναι , να ξέρεις πως είναι αρκετά ενδοτική και ''ματσάρει'' καλύτερα με τον ελαφρύ pro-ject βραχίονα που έχεις τώρα , άσε που γενικά σε ροκ δίνει τον απαραίτητο όγκο χαμηλά και λειαίνει κάπως τον τραχύ ήχο του , λόγω σχετικής υποχώρησης στις μεσο-υψηλές της
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να το κρατήσεις , εκτός εάν εννοείς ότι εκτίθενται αρνητικά στο αυτί οι παραγωγές κάποιων metal συγκροτημάτων (συμβαίνει υπό συνθήκες και σε 'μένα) ή ότι στερείται το σύστημα κάποιων ηχητικών χαρακτηριστικών που σου αρέσουν, οπότε δοκίμασε να και τις παραπάνω προτάσεις μήπως ακουστούν πιο forgiving ή πιο "δυναμικές" . Δε πιστεύω όμως ότι η υποβάθμιση θα ωραιοπιοήσει την κατάσταση , τον πρώτο λόγο έχουν τα ηχεία, τίμιες πηγές χαμηλού κόστους μπορεί σε ένα καλοστημένο σύστημα να έχουν ελάχιστες διαφορές με τις ακριβότερες.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Δεν εχω κανένα παράπονο από πικαπ σπουδαίος ήχος, τρομερά εμφανίσιμο.Ίσως είναι ιδέα μου αλλά ίσως είναι υπερβολή για μέταλ. Ιδανικά αν προχωρήσει η υποβάθμιση θα ήθελα κάτι ωραίο στο μάτι(το ίδιο δε γίνεται με τίποτα) και καλή απόδοση....
Ένα της audio technica lp 1240 μου κέντρισε λίγο το ενδιαφέρον άλλα εμφανισιακά όχι τόσο πολύ
Από πότε το είδος της μουσικής υπαγορεύει την αναβάθμιση της πηγής αναπαραγωγής και χρησιμοποιείται για να προσδώσει το χαρακτηρισμό "υπερβολή" (υπερβολή σε τι, άραγε?); Δηλαδή, εάν άκουγες π.χ. κλασσική θα έψαχνες να αναβαθμίσεις το πικ απ σου; Εάν άκουγες psychedelic/uplifting trance, τι θα έκανες;
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Από πότε το είδος της μουσικής υπαγορεύει την αναβάθμιση της πηγής αναπαραγωγής και χρησιμοποιείται για να προσδώσει το χαρακτηρισμό "υπερβολή" (υπερβολή σε τι, άραγε?); Δηλαδή, εάν άκουγες π.χ. κλασσική θα έψαχνες να αναβαθμίσεις το πικ απ σου; Εάν άκουγες psychedelic/uplifting trance, τι θα έκανες;
ναι θεωρώ πως το είδος της μουσικής που ακούς δείχνει τον δρόμο. σε άλλο σύστημα στα στοχεύσεις αν ακούς jazz, σε άλλο αν ακούς κλασική και σε άλλο αν ακούς hip-hop. άλλες απαιτήσεις έχει το ένα και άλλες το άλλο. το να δώσω παράδειγμα 4000 ευρώ για πικαπ όταν προσωπικά ακούω black metal τότε ναι είναι υπερβολή όταν θα έχω την ίδια απόδωση και με το 1/10 της τιμής...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
ναι θεωρώ πως το είδος της μουσικής που ακούς δείχνει τον δρόμο. σε άλλο σύστημα στα στοχεύσεις αν ακούς jazz, σε άλλο αν ακούς κλασική και σε άλλο αν ακούς hip-hop. άλλες απαιτήσεις έχει το ένα και άλλες το άλλο. το να δώσω παράδειγμα 4000 ευρώ για πικαπ όταν προσωπικά ακούω black metal τότε ναι είναι υπερβολή όταν θα έχω την ίδια απόδωση και με το 1/10 της τιμής...
Ναι, ΟΚ, αλλά εγώ (όπως κι εσύ στο πρώτο σου post στο thread;)) μιλάω για "πηγή" όχι για "σύστημα". Ξέρεις τη διαφορά, σωστά;:)
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Τις τις θέλουν κάποιες πανάκριβες κιθάρες και ενισχυτές αυτοί οι χεβι-μεταλλάδες! Δεν παίρνουν τίποτε κινέζικες να υποβαθμιστούν και αυτοί μαζί με τα συστήματά μας!
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
ναι θεωρώ πως το είδος της μουσικής που ακούς δείχνει τον δρόμο. σε άλλο σύστημα στα στοχεύσεις αν ακούς jazz, σε άλλο αν ακούς κλασική και σε άλλο αν ακούς hip-hop. άλλες απαιτήσεις έχει το ένα και άλλες το άλλο. το να δώσω παράδειγμα 4000 ευρώ για πικαπ όταν προσωπικά ακούω black metal τότε ναι είναι υπερβολή όταν θα έχω την ίδια απόδωση και με το 1/10 της τιμής...
Αυτό είναι σύμπτωμα αναγνώστη διαφόρων reviews και το έχουμε περάσει κατά καιρούς όλοι μας.ειναι η αυθυποβολή του μάρκετινγκ που δημιουργεί ανάγκη για αλλαγή.Αλλαγη προς τα κάτω όμως είναι λάθος κατά τη γνώμη μου εκτός και αν θέλεις να εξοικονομήσεις χρήματα!
Διαφορετικά σκέψου τα εξής.
1. Γιατί να μην ακούς το μέταλ όσο καλύτερα γίνεται;Να μη πάρεις όλη τη πληροφορία από το δίσκο;
2.ποιος σου λέει ότι στο μέλλον δεν θα ακούσεις και κλασική;ποτέ μη λες ποτέ...
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Διαφορετικά σκέψου τα εξής.
1. Γιατί να μην ακούς το μέταλ όσο καλύτερα γίνεται;Να μη πάρεις όλη τη πληροφορία από το δίσκο;
2.ποιος σου λέει ότι στο μέλλον δεν θα ακούσεις και κλασική;ποτέ μη λες ποτέ...
Νομίζω ήδη έχει ακούσει κλασική.
 



Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
όταν προσωπικά ακούω black metal
Yπάρχουν και οι Arcturus π.χ, ή οι Cobalt.. μιλάμε για τρομερές παραγωγές,
δεν ειναι όλα Darkthrone !
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Yπάρχουν και οι Arcturus π.χ, ή οι Cobalt.. μιλάμε για τρομερές παραγωγές,
δεν ειναι όλα Darkthrone !
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.:thumbsup:

Γενικά, προς τον TS, εάν έχεις "θέμα" με τον ήχο σου, ψάξε αλλού την αιτία, όχι στο πικ απ/κεφαλή.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top