ROTEL RB 1080 Kαμμένη ασφάλεια 6,3 v

Μηνύματα
67
Reaction score
15
Θέλω μέσα απο το forum του avsite να εκθέσω ενα πρόβλημαπου αντιμετοπίζω με τον ενισχυτή μου ROTEL RB1080.
Το πρόβλημα ειναι το εξής.Οταν θέτω σε λειτουργία τον ενισχητή πατώντας τον διακόπτη on -of,καίγεται μία η και περισσότερες από τις τέσσερις γυάλινες ασφάλειες( 6.3 V) ,εξόδου.
Αν ανοίξω το μηχάνημα χρησημοποιώντας τον διακόπτη του πολύμπριζου ο ενισχυτής λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα (δεν καίει ασφάλειες).
Το μηχάνημα το έστειλα δύο φορές στην EAST electronics με κόστος120 ευρω συν τα μεταφορικά, και το παρέλαβα και τις δύο φορές αφου με διαβεβαίωσαν τηλεφωνικά οτι οενισχυτης ειναι ΟΚ , με το ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Στο βιντεάκι που παραθέτω φαίνεται πολύ καλά τι ακριβώς συμβαίνει, οταν θέτω σε λειτουργία τον ενισχυτή πατώντας τον διακόπτη ON -OF. Ευχαριστώ !
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αυτο το μηχανακι (το ειχα 2003- 5) εκαιγε ασφαλειες , οταν το τσιτωνες....,ε δυσκολα ηχεια
αλλα μονο τοτε.....λιγο κουλο μηχανημα που τσεκαριστηκε να εχει ιδια συμπεριφορα
(οχι οτι δεν μπορει να συμβει) απλα ακουγεται καπως....
μιλησες σε τον σακη ?
Ξεκινησε απο εκει .....και να δεν βρεις ακρη το βλεπουμε......
αλλα ξεκινα απο εκει
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Θέλω μέσα απο το forum του avsite να εκθέσω ενα πρόβλημαπου αντιμετοπίζω με τον ενισχυτή μου ROTEL RB1080.
Το πρόβλημα ειναι το εξής.Οταν θέτω σε λειτουργία τον ενισχητή πατώντας τον διακόπτη on -of,καίγεται μία η και περισσότερες από τις τέσσερις γυάλινες ασφάλειες( 6.3 V) ,εξόδου.
Υποθέτω δοκιμάζεις με σοβαρή πηγή εισόδου (που δεν βγάζει παράσιτα) και με χαμηλωμένη ένταση από το ποτενσιόμετρο.

Ερώτηση απο περιέργεια: δεν ακούγετε σμπούπ στο ηχείο; Γιατι βλέπω να παραπονιέσαι μόνο για την καμμένη ασφάλεια.

Σε κάθε περίπτωση πάντως θεωρώ ότι θα έπρεπε πρώτα να μιλήσεις με τον τεχνικό που το ανέλαβε.
 

Μηνύματα
629
Reaction score
575
Ε ποσες φορες να μιλησει με το Σακη παιδια? Το θεμα ειναι πως θα βρει τη λυση και μαλιστα φετος...;)
Εγω παντως δεν θα φοβομουν βλαβη που τη βγαζει καθε φορα. Οταν καποιος ασχοληθει με το μηχανημα θα βρεθει.
Ελπιζω να ειναι κατι απλο!
 

ika

News
Μηνύματα
13.742
Reaction score
12.818
...
Το πρόβλημα ειναι το εξής.Οταν θέτω σε λειτουργία τον ενισχητή πατώντας τον διακόπτη on -of,καίγεται μία η και περισσότερες από τις τέσσερις γυάλινες ασφάλειες( 6.3 V) ,εξόδου.
...
Εννοείτε τις ασφάλειες 250V - 6,3A T (=slow, FU 601-604 στο service manual).
https://www.hifiengine.com/manual_library/rotel/rb-1080.shtml
 
Last edited:

Μηνύματα
67
Reaction score
15
Στο μηχανημα έγινε επισκευή ; ειχε δηλαδή καποιο πρόβλημα που επισκευαστηκε και επανήλθε ;
Οσο ειναι στα χέρια μου δεν εγινε καποια επισκευή, αλλα και ο Σάκης που το ειδε μου ειπε οτι δεν ειναι 'Πειραγμένος'
[DOUBLEPOST=1535138843][/DOUBLEPOST]
Στο μηχανημα έγινε επισκευή ; ειχε δηλαδή καποιο πρόβλημα που επισκευαστηκε και επανήλθε ;
[DOUBLEPOST=1535138938][/DOUBLEPOST]
Στο μηχανημα έγινε επισκευή ; ειχε δηλαδή καποιο πρόβλημα που επισκευαστηκε και επανήλθε ;
[DOUBLEPOST=1535139045][/DOUBLEPOST]
αυτο το μηχανακι (το ειχα 2003- 5) εκαιγε ασφαλειες , οταν το τσιτωνες....,ε δυσκολα ηχεια
αλλα μονο τοτε.....λιγο κουλο μηχανημα που τσεκαριστηκε να εχει ιδια συμπεριφορα
(οχι οτι δεν μπορει να συμβει) απλα ακουγεται καπως....
μιλησες σε τον σακη ?
Ξεκινησε απο εκει .....και να δεν βρεις ακρη το βλεπουμε......
αλλα ξεκινα απο εκει
[DOUBLEPOST=1535139195][/DOUBLEPOST]Απο εκει ξεκίνησα το εστειλα δύο φορές, και τις δύο φορές τον πειρα πίσω χωρίς να λυθει το πρόβλημα.
[DOUBLEPOST=1535139334][/DOUBLEPOST]
Υποθέτω δοκιμάζεις με σοβαρή πηγή εισόδου (που δεν βγάζει παράσιτα) και με χαμηλωμένη ένταση από το ποτενσιόμετρο.

Ερώτηση απο περιέργεια: δεν ακούγετε σμπούπ στο ηχείο; Γιατι βλέπω να παραπονιέσαι μόνο για την καμμένη ασφάλεια.

Σε κάθε περίπτωση πάντως θεωρώ ότι θα έπρεπε πρώτα να μιλήσεις με τον τεχνικό που το ανέλαβε.
 

Μηνύματα
67
Reaction score
15
Παρέλειψα να αναφέρω οτι το κάψιμο της ασφάλειας συμβαίνει και οταν ο ενισχυτής ΔΕΝ ειναι συνδεδεμένος με κάποια πηγή η με τα ηχεία. Στο βιντεάκι που ανέβασα και φένεται η στιγμή που καίγεται η ασφάλεια ,ο ενισχυτής ειναι (μόνος) χωρίς κάποιο αλλο μηχάνημα συνδεδεμένο.
[DOUBLEPOST=1535140105][/DOUBLEPOST]
Εννοείτε τις ασφάλειες 250V - 6,3A T (=slow, FU 601-604 στο service manual).
https://www.hifiengine.com/manual_library/rotel/rb-1080.shtml
 

Μηνύματα
67
Reaction score
15
Παρέλειψα να αναφέρω οτι το κάψιμο της ασφάλειας συμβαίνει και οταν ο ενισχυτής ΔΕΝ ειναι συνδεδεμένος με κάποια πηγή η με τα ηχεία. Στο βιντεάκι που ανέβασα και φένεται η στιγμή που καίγεται η ασφάλεια ,ο ενισχυτής ειναι (μόνος) χωρίς κάποιο αλλο μηχάνημα συνδεδεμένο.
[DOUBLEPOST=1535140105][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1535141239][/DOUBLEPOST]Ναι γι`αυτες μιλώ 6.3 A
 

Attachments


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
από εκει ξεκίνησα το εστειλα δύο φορές, και τις δύο φορές τον πειρα πίσω χωρίς να λυθει το πρόβλημα.
[DOUBLEPOST=1535139334][/DOUBLEPOST]
Η απάντηση τους ποια ήταν?
[DOUBLEPOST=1535143859][/DOUBLEPOST]Τι διακόπτη έχει? Μικρούλι με ρελέ η κανονικό πχ διπολικό?
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Οταν θέτω σε λειτουργία τον ενισχητή πατώντας τον διακόπτη on -of,καίγεται μία η και περισσότερες από τις τέσσερις γυάλινες ασφάλειες( 6.3 V) ,εξόδου.
Αν ανοίξω το μηχάνημα χρησημοποιώντας τον διακόπτη του πολύμπριζου ο ενισχυτής λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα (δεν καίει ασφάλειες).!
sw1.png

και ο διακόπτης το ρεύμα κόβει όπως και το πολύπριζο, απλά από το σχέδιο βλέπω ότι κόβει μόνο τη μια γραμμή (φάση ή ουδέτερο) και έχει και έναν πυκνωτή για μείωση σπινθηρισμού.

Μήπως κάνεις λάθος και οι ασφάλειες καίγονται και με το αναβόσβημα από το πολύπριζο;
(Υπάρχουν διαφορετικές αιτίες για το αν πολυπριζο vs sw προκαλούν ίδια ή διαφορετικά αποτελέσματα).
Επίσης για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει, θα πρέπει να απαντάς στις ερωτήσεις.
Κάνει "σμπάτ" στα ηχεία όταν καίγεται η ασφάλεια (και έχεις ηχεία συνδεδεμένα);

υγ. γιατί δεν τον δουλεύεις με το διακόπτη του πολύπριζου και τον κατσαβίδιασες;
 


Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Τα 120 ηταν απλα για ελεγχο; μονο; εγω οταν πηγα μηχανημα στον Τροβα και δεν φτιαχνοτανε χρηματα δεν μου πηρε
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.............δεν ηθελα να το πω (απο την αρχη)
κανε τον μια βολτα στον κωστα.........
και πες του οτι σε στελνει ο αργυρης......
και μας λες τι βρηκε.............
(παλι δεν θελω να μιλησω) ,.......( αυτο το κατι που δεν παει καλα .......αστο μην το πω)
Πηγαινε τροβα και μας λες
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
.............δεν ηθελα να το πω (απο την αρχη)
κανε τον μια βολτα στον κωστα.........
και πες του οτι σε στελνει ο αργυρης......
και μας λες τι βρηκε.............
(παλι δεν θελω να μιλησω) ,.......( αυτο το κατι που δεν παει καλα .......αστο μην το πω)
Πηγαινε τροβα και μας λες
ο συγκεκριμένος εχει μεχρι καποια version προβληματική σχεδιαση στο speaker protection (πολυ συντομο χρονο ενεργοποιησης) και εκανε χαζομαρες και με τo low voltage trigger.
Λογω παλαιοτητας των πυκνωτων, η σταθερα χρονου του χρονοκυκλωματος RC εχει σίγουρα μικρυνει επιδεινωνοντας το προβλημα. Σου ειχε τυχει και σενα;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εγω τον αγορασα καινουργιο τελος του 2003 ......τοτε ειχε καναδεζικα ηχεια 90 db
οταν εχωνα καμποσο .....παρε την ασφαλεια στο χερι.....
καποιοι βαζαν ασφαλεια λιγο πιο μεγαλη....σιγα το πραμα.....καιγαν την ασφαλεια του καναλιου = τρανζιστορ.....
Αν και οσους ηξερα να ειχαν 1080 αυτο το θεμα ειχαν.....ως εκει βεβαια.....
μετα το εδωσα .....2005 ....και στον φιλο εκαιγε.......δεν το ειχα ψαξει παραπανω.....
γιατι το 04 ειχα παρει πιο ευκολα ηχεια ,,,,και βασης....και δεν ειχα θεμα......
 

Μηνύματα
67
Reaction score
15
View attachment 103687
και ο διακόπτης το ρεύμα κόβει όπως και το πολύπριζο, απλά από το σχέδιο βλέπω ότι κόβει μόνο τη μια γραμμή (φάση ή ουδέτερο) και έχει και έναν πυκνωτή για μείωση σπινθηρισμού.

Μήπως κάνεις λάθος και οι ασφάλειες καίγονται και με το αναβόσβημα από το πολύπριζο;
(Υπάρχουν διαφορετικές αιτίες για το αν πολυπριζο vs sw προκαλούν ίδια ή διαφορετικά αποτελέσματα).
Επίσης για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει, θα πρέπει να απαντάς στις ερωτήσεις.
Κάνει "σμπάτ" στα ηχεία όταν καίγεται η ασφάλεια (και έχεις ηχεία συνδεδεμένα);

υγ. γιατί δεν τον δουλεύεις με το διακόπτη του πολύπριζου και τον κατσαβίδιασες;
1. Οι αζφάλιες δεν καίγονται όταν ανάβει_ σβήνει από το πολύμορφο
2.Δεν κάνει ΣΜΠΑΠ στα ηχεία ,αλλά δεν λειτουργεί η εξοδος( δεν έχει ηχο)
3. Τα ηχεία που οδηγεί ο ενισχυτής είναι το B&W CDM1 SE.
4.Προσπαθώ πάντα να απαντώ, αν δεν το κάνω κάποια φορά οφείλεται σε τεχνικούς λόγους.
5.θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον.
[DOUBLEPOST=1535307225][/DOUBLEPOST]
.............δεν ηθελα να το πω (απο την αρχη)
κανε τον μια βολτα στον κωστα.........
και πες του οτι σε στελνει ο αργυρης......
και μας λες τι βρηκε.............
(παλι δεν θελω να μιλησω) ,.......( αυτο το κατι που δεν παει καλα .......αστο μην το πω)
Πηγαινε τροβα και μας λες
Αυτό θα κάνω και θα σας πω τι έγινε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
[DOUBLEPOST=1535307421][/DOUBLEPOST]
Τα 120 ηταν απλα για ελεγχο; μονο; εγω οταν πηγα μηχανημα στον Τροβα και δεν φτιαχνοτανε χρηματα δεν μου πηρε
Ας μας απαντήσει τι ακριβώς έκανε?
[DOUBLEPOST=1535307599][/DOUBLEPOST]
View attachment 103687
και ο διακόπτης το ρεύμα κόβει όπως και το πολύπριζο, απλά από το σχέδιο βλέπω ότι κόβει μόνο τη μια γραμμή (φάση ή ουδέτερο) και έχει και έναν πυκνωτή για μείωση σπινθηρισμού.

Μήπως κάνεις λάθος και οι ασφάλειες καίγονται και με το αναβόσβημα από το πολύπριζο;
(Υπάρχουν διαφορετικές αιτίες για το αν πολυπριζο vs sw προκαλούν ίδια ή διαφορετικά αποτελέσματα).
Επίσης για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει, θα πρέπει να απαντάς στις ερωτήσεις.
Κάνει "σμπάτ" στα ηχεία όταν καίγεται η ασφάλεια (και έχεις ηχεία συνδεδεμένα);

υγ. γιατί δεν τον δουλεύεις με το διακόπτη του πολύπριζου και τον κατσαβίδιασες;
Τον "κατσαβιδιασα" για να αλλάξω την καμένη ΑΣΦΆΛΕΙΑ.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Που ειναι ο east, γιατι δεν παιρνει θεση;

Στη θεση σου θα του εστελνα ενα π.μ. για να δει το νημα σου και να δουμε και τη δικη του εκδοχη. Δεν κανει να μενουν τετοιες ''εκκρεμοτητες'' και μαλιστα μεσα σε ενα δημοσιο φορουμ.
 

Μηνύματα
67
Reaction score
15
Που ειναι ο east, γιατι δεν παιρνει θεση;

Στη θεση σου θα του εστελνα ενα π.μ. για να δει το νημα σου και να δουμε και τη δικη του εκδοχη. Δεν κανει να μενουν τετοιες ''εκκρεμοτητες'' και μαλιστα μεσα σε ενα δημοσιο φορουμ.
Νομίζω είναι σε διακοπές?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.031
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top