ROTEL RB 1080 Kαμμένη ασφάλεια 6,3 v

Μηνύματα
631
Reaction score
575
Χθες δημοσίευσε για ένα project στο φόρουμ ο άνθρωπος. Δεν θα το είδε μάλλον
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Που ειναι ο east, γιατι δεν παιρνει θεση;

Στη θεση σου θα του εστελνα ενα π.μ. για να δει το νημα σου και να δουμε και τη δικη του εκδοχη. Δεν κανει να μενουν τετοιες ''εκκρεμοτητες'' και μαλιστα μεσα σε ενα δημοσιο φορουμ.
Νομίζω ότι ήταν (αν δεν είναι ακόμα) σε διακοπές.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
ενα ενα .....

Αρχικα η χρεωση των 120 ευρω εχει να κανει με το σερβις του ενισχυτη και του προενισχυτη ....
Στον ενισχυτη το προβλημα που δηλωνει ο πελατης σε εμας δεν εμφανιζεται
Την πρωτη φορα στον προενισχυτη χρειαστηκε να γινει επανασυγκοληση του τυπωμενου ειχε σε διαφορα σημεια διαφορα θεματα αλλαγη σε καποιους ηλεκτρολυτικους αλλα σε γενικες γραμμες τα πραγματα αυτα δεν εχουν σε καμμια περιπτωση να κανουν με την βλαβη που δηλωνει ο πελατης και εχουν κατα κυριο λογο να κανουν με την ομαλοτερη λειτουργια του ενισχυτη .

Για τον ενισχυτη και παλι επειδη η βλαβη δεν παρουσιαστηκε ποτε εδω λειτουργησαμε προληπτικα παλι σε συνεννοηση με τον πελατη και αντικαταστασηκαν ολα τα πραγματα τα οποια εμπλεκονται στην εκινηση και καποιο προβλημα σε αυτα πιθανον να οδηγει σε καψιμο ασφαλειας τροφοδοσιας του ενισχυτη

Περιλαμαβανει καινουργιο ρελε και ολους του αντιπαρασιτικους πυκνωτες που βρικονται παραληλα σε διακοπτες και ρελεδες και ειναι πιθανον εστω και περιοδικη βλαβη σε κατι τετοιο να δημιουργει το θεμα .

παραληλα τοποθετηθηκε NTC που σημαινει οτι ο ενισχυτης αυτος ειναι στο οριο να θελει soft start ιδανικα θα επρεπε που σημαινει οτι αυτο ειναι μια διαταξη η οποια κατα την εκκινηση για κλασματα του δευτερολεπτου μειωνει το ρευμα εκκινησης ωστε ο ενισχυτης να εκκινει πιο ηρεμα και πιο ομαλα
και πλαι μετα την επισκευη και τις προσθηκες δεν παρουσιαστηκε σε εμας το προβλημα ποτε ....

Ενημερωθηκαμε απο τον πελατη οτι υπαρχει καποιο θεμα Γενικα το μηχανημα καιει τις ασφαλειες τροφοδοσιας πανω σοτν τελικο ενισχυτη κατα την εκκινηση .... Οι ασφαλειες του 220 δεν παθαινουν κατι ...

Ο πελάτης μας εστειλε τα μηχανηματα για δευτερη φορα τα οποια κρατησαμε 2 μερες τα οποια βασανισαμε με οποιονδηποτε δυνατο τροπο ξερουμε και δεν μπορεσαμε σε καμμια των περιπτωσεων να αναπαραξουμε την βλαβη ...
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
και να προσθεσω και κατι ....και τις δυο φορες που ηρθε το μηχανημα στα χερια μας ειχε μεσα λαθος ασφαλειες πραγμα που σημαινει οτι δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι ο ακροατης βαζει μεσα τις σωστες ασφαλειες ....
 


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Οι ασφαλειες εκει πρεπει να ειναι 6,3Α slow blow Η αν δεν μπορεις να βρεις απο αυτες θα μπορουσες να βαλεις ταχειας 8 η 10

Σε γενικες γραμμες πρεπει να γνωριζουμε οτι η ασφαλεια σε ενα μηχανημα δεν βρισκεται εκει για να προστατεψει το μηχανημα να μην παθει ζημεια ......
Οι ασφαλειες βρισκονται μεσα στο μηχανημα ωστε αν γινει καποια ζημεια το μηχανημα αυτο να μην παρει φωτια

Αρα ευκολα θα μπορουσε να βαλει ασφαλειες μεσα και 8 και 10 Α ωστε να δουμε με αυτες πως παμε

[DOUBLEPOST=1535360569][/DOUBLEPOST]Η αληθεια ειναι οτι απο την στιγμη που το μηχανημα εδω στο κομματι αυτο δεν παρουσιασε κανενα απολυτως προβλημα δεν μπηκα και στην διαδικασια να δω εαν οι ασφαλειες που εχει τοποθετημενες μεσα το εργοστασιο ειναι οριακες η επαρκεις

Ειναι και αλλες φορες που εχουν κανει λαθακια τετοιου τυπου αρα δεν χανει κανεις τιποτα να δοκιμασει και με 8 και με 10 Α δεν θα παθει κατι .
 
Last edited:

Μηνύματα
67
Reaction score
15
ενα ενα .....

Αρχικα η χρεωση των 120 ευρω εχει να κανει με το σερβις του ενισχυτη και του προενισχυτη ....
Στον ενισχυτη το προβλημα που δηλωνει ο πελατης σε εμας δεν εμφανιζεται
Την πρωτη φορα στον προενισχυτη χρειαστηκε να γινει επανασυγκοληση του τυπωμενου ειχε σε διαφορα σημεια διαφορα θεματα αλλαγη σε καποιους ηλεκτρολυτικους αλλα σε γενικες γραμμες τα πραγματα αυτα δεν εχουν σε καμμια περιπτωση να κανουν με την βλαβη που δηλωνει ο πελατης και εχουν κατα κυριο λογο να κανουν με την ομαλοτερη λειτουργια του ενισχυτη .

Για τον ενισχυτη και παλι επειδη η βλαβη δεν παρουσιαστηκε ποτε εδω λειτουργησαμε προληπτικα παλι σε συνεννοηση με τον πελατη και αντικαταστασηκαν ολα τα πραγματα τα οποια εμπλεκονται στην εκινηση και καποιο προβλημα σε αυτα πιθανον να οδηγει σε καψιμο ασφαλειας τροφοδοσιας του ενισχυτη

Περιλαμαβανει καινουργιο ρελε και ολους του αντιπαρασιτικους πυκνωτες που βρικονται παραληλα σε διακοπτες και ρελεδες και ειναι πιθανον εστω και περιοδικη βλαβη σε κατι τετοιο να δημιουργει το θεμα .

παραληλα τοποθετηθηκε NTC που σημαινει οτι ο ενισχυτης αυτος ειναι στο οριο να θελει soft start ιδανικα θα επρεπε που σημαινει οτι αυτο ειναι μια διαταξη η οποια κατα την εκκινηση για κλασματα του δευτερολεπτου μειωνει το ρευμα εκκινησης ωστε ο ενισχυτης να εκκινει πιο ηρεμα και πιο ομαλα
και πλαι μετα την επισκευη και τις προσθηκες δεν παρουσιαστηκε σε εμας το προβλημα ποτε ....

Ενημερωθηκαμε απο τον πελατη οτι υπαρχει καποιο θεμα Γενικα το μηχανημα καιει τις ασφαλειες τροφοδοσιας πανω σοτν τελικο ενισχυτη κατα την εκκινηση .... Οι ασφαλειες του 220 δεν παθαινουν κατι ...

Ο πελάτης μας εστειλε τα μηχανηματα για δευτερη φορα τα οποια κρατησαμε 2 μερες τα οποια βασανισαμε με οποιονδηποτε δυνατο τροπο ξερουμε και δεν μπορεσαμε σε καμμια των περιπτωσεων να αναπαραξουμε την βλαβη ...[/QUOTE
Ένα ένα ...όπως θέλεις
Έχω ανεβάσει στη δημοσίευση που έκανα στο forum και ένα βιντεάκι μολις παρέλαβα το μηχάνημα για δεύτερη φορά.
Δες το σε παρακαλώ με προσοχή πες μου τι καταλάβαινες από αυτό που βλεπεις και μετά θα δούμε αν υπάρχει κάποιος λόγος να αναλύσουμε το Θέμα.
Διότι πολύ φοβάμαι ότι δεν κατάλαβες περί τινος πρόκειται .
[DOUBLEPOST=1535384695][/DOUBLEPOST]Ένα ένα ...όπως θέλεις
Έχω ανεβάσει στη δημοσίευση που έκανα στο forum και ένα βιντεάκι μολις παρέλαβα το μηχάνημα για δεύτερη φορά.
Δες το σε παρακαλώ με προσοχή πες μου τι καταλάβαινες από αυτό που βλεπεις και μετά θα δούμε αν υπάρχει κάποιος λόγος να αναλύσουμε το Θέμα.
Διότι πολύ φοβάμαι ότι δεν κατάλαβες περί τινος πρόκειται .
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Κωστα οπως ειδες απο την πρωτη στιγμη σου ειπα οτι και να ειναι θα το αντιμετωπισουμε μακαρι το οποιο προβλημα υπαρχει να εχει να κανει με την δικια μας δουλεια και μακαρι μεσα σε αυτα τα πραγματα τα οποια καναμε εμεις να υπαρχει καποιο λαθος και να σου ζητησουμε και συγγνωμη χιλιες φορες

Το θεμα ειναι οτι οταν εχω το σετ μπροστα μου και το υποβαλω σε καθε τεστ που μπορω να γνωριζω και δεν παρουσιαζει προβλημα τοτε τι ειναι αυτο το οποιο μπορω να κανω εγω ? Οσα πραγματα ηταν να γινουν προληπτικα τα εχουμε κανει συν ενα παραπανω ...

Τι ειναι αυτο που δεν εχω καταλαβει και πως μπορω να βοηθησω απο εδω και περα ...
Ειδα εχεις πολυμετρο εκει ριχνεις μια ματια να μας πεις ακριβως τι ταση εχεις εκει την ωρα που συμβαινει αυτο ?
 

Μηνύματα
67
Reaction score
15
Κωστα οπως ειδες απο την πρωτη στιγμη σου ειπα οτι και να ειναι θα το αντιμετωπισουμε μακαρι το οποιο προβλημα υπαρχει να εχει να κανει με την δικια μας δουλεια και μακαρι μεσα σε αυτα τα πραγματα τα οποια καναμε εμεις να υπαρχει καποιο λαθος και να σου ζητησουμε και συγγνωμη χιλιες φορες

Το θεμα ειναι οτι οταν εχω το σετ μπροστα μου και το υποβαλω σε καθε τεστ που μπορω να γνωριζω και δεν παρουσιαζει προβλημα τοτε τι ειναι αυτο το οποιο μπορω να κανω εγω ? Οσα πραγματα ηταν να γινουν προληπτικα τα εχουμε κανει συν ενα παραπανω ...

Τι ειναι αυτο που δεν εχω καταλαβει και πως μπορω να βοηθησω απο εδω και περα ...
Ειδα εχεις πολυμετρο εκει ριχνεις μια ματια να μας πεις ακριβως τι ταση εχεις εκει την ωρα που συμβαινει αυτο ?
 

Μηνύματα
67
Reaction score
15
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον Σακη ,δόθηκαν κάποιες εξηγήσεις . Και θα γίνουν κάποιες προσπαθιες ωστε να αποκαταθεί η βλαβη με πρωτοβουλία της East electronics .
Το θέμα έληξε προς το παρών
Ευχαριστώ το forum για την φιλοξενία.
Και όλα τα μέλη για το ενδιαφέρον και τις υποδείξεις.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
5
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον Σακη ,δόθηκαν κάποιες εξηγήσεις . Και θα γίνουν κάποιες προσπαθιες ωστε να αποκαταθεί η βλαβη με πρωτοβουλία της East electronics .
Το θέμα έληξε προς το παρών
Ευχαριστώ το forum για την φιλοξενία.
Και όλα τα μέλη για το ενδιαφέρον και τις υποδείξεις.
Καλησπέρα. Μήπως θα μπορούσες να ενημερώσεις αν λύθηκε το πρόβλημα και πως;
Ευχαριστώ
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Στο μεσοδιαστημα και απο τοτε που τοποθετηθηκε αυτο το νημα εχουν ερθει το λιγοτερο αλλα 4-5 ιδια μηχανηματα με το ιδιο προβλημα ...Αυτο σημαινει οτι υπαρχει αρκετα σοβαρη πιθανοτητα η εταιρια να μην εχει υπολογισει σωστα τα ρευματα εκκινησης του μηχανηματος

Η λυση ( αν το μηχανημα δεν εχει καποιο αλλο προβλημα ) ειναι ασφαλειες Slow blow αυτες που εχουν πορσελανη μεσα τουλαχιστον 8Α και τοποθετηση NTC στο μηχανημα το οποιο για ενα κλασμα του δευτερολεπτου περιοριζει το ρευμα εκκινησης .

σε ολα οσα μηχανηματα εφαρμοστηκε αυτη η πρακτικη δεν ειχαμε προβλημα ποτε ξανα
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top