Ερώτηση για πάχος καλωδίου

Μηνύματα
194
Reaction score
99
Πρόσεξε ότι τα 2.5 μπορεί να είναι διάμετρος, μπορεί να είναι και επιφάνεια... Ορισμένες φορές γράφουν 2.5mm αλλά εννοούν επιφάνεια. Διευκρίνισέ το...




Θα κάνεις ένα ξεγυρισμένο τυφλό τεστ Α/Β και θα μας πεις!. :)
Χαχα, καλό! Εννοείς να συνδέσω τα ηχεία σε Α με το παλιό και Β με το καινούργιο και να τα συγκρίνω επι τόπου?
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Ωραία, τα ξεκαθαρίσαμε.
Και θα έχει αντιληπτή διαφορά στον ήχο από το κλασικό noname μαύρο-κόκκινο?
Σαφως και θα εχει διαφορα και προς το καλυτερο,Αν τα μηχανηματα σου ηχεια ενισχυτης σου επιτρεπουν να βλεπεις ευκολα διαφορες,θα διπιστωσεις οτι αλλαζεις θα ακους και κατι διαφορετικο,ποτε καλυτερο ποτε χειροτερο ηχο.Απο εκει και περα ξεκαθαριζεις τι μπορεις να διαθεσεις χρηματικα και μετα δοκιμασε αν μπορεις να πας λιγο πιο πανω βρισκεις και αλλες εταιρειες,Δεν ειναι μονο αν αυτο που θα παρεις θα ειναι απλα καλυτερο ,ειναι αν ταιριαζει ηχητικα στο συστημα σου.οποτε δοκιμαζεις και καταληγεις,εξαλου σε τοσο χαμηλες τιμες δεν ειναι τιποτα,μονο χρονο και ορεξη να εχεις.Επισης ολα τα καλωδια θελουν μια περιοδο να δειξουν τι αξιζουν,μην περιμενεις απο την πρωτη βδομαδα να ακουσεις τα μεγιστα του καλωδιου,και παντα τα καλωδια να ξερεις εχουν κατευθυντικοτητα,παντα τα γραμματα πανω στο καλωδιο να διαβαζονται απο τον ενισχυτη προς τα ηχεια αν δεν το γνωριζεις.
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.627
Χαχα, καλό! Εννοείς να συνδέσω τα ηχεία σε Α με το παλιό και Β με το καινούργιο και να τα συγκρίνω επι τόπου?
Κάπως έτσι, αλλά να ΜΗΝ ξέρεις τι ακούς κάθε φορά... Να σε βοηθήσει ένας φίλος σου με τις αλλαγές... Γιατί αν ξέρεις τι ακούς, θα πείσεις τον εαυτό σου ότι με τα νέα καλώδια καθάρισαν τα πρίμα και έσφιξαν τα μεσαία.... ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
ξεκαθαριζεις τι μπορεις να διαθεσεις χρηματικα και μετα δοκιμασε αν μπορεις να πας λιγο πιο πανω βρισκεις και αλλες εταιρειες,
Διαφωνώ.
Δε χρειάζεται.
Τζάμπα τα λεφτά.

Δεν ειναι μονο αν αυτο που θα παρεις θα ειναι απλα καλυτερο ,ειναι αν ταιριαζει ηχητικα στο συστημα σου.
Διαφωνώ.
Δεν υπάρχει μάτσινγκ, πόσο μάλλον καλωδίων.
Ένα σωστό καλώδιο βάζεις, κι άστο το ρημάδι.

οποτε δοκιμαζεις και καταληγεις,εξαλου σε τοσο χαμηλες τιμες δεν ειναι τιποτα,μονο χρονο και ορεξη να εχεις
Ακριβώς, δεν είναι τίποτα.
Σκοτώνεις χρόνο.
Συμφωνούμε.

Επισης ολα τα καλωδια θελουν μια περιοδο να δειξουν τι αξιζουν,μην περιμενεις απο την πρωτη βδομαδα να ακουσεις τα μεγιστα του καλωδιου,
Διαφωνώ.
Δεν υπάρχει στρώσιμο.
Μόνο τα αυτιά σου συνηθίζουν σιγά σιγά τον διαφορετικό ήχο, μέχρι που θα τον βαρεθείς κι αυτόν.

και παντα τα καλωδια να ξερεις εχουν κατευθυντικοτητα,παντα τα γραμματα πανω στο καλωδιο να διαβαζονται απο τον ενισχυτη προς τα ηχεια αν δεν το
Διαφωνώ.
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, κατευθυντικότητα καλωδίου σε ηχείο.


Αυτά...:drinks:
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.972
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, κατευθυντικότητα καλωδίου σε ηχείο.
Διαφωνώ :D Με τους δημαρχαίους που έχουμε σ' αυτή τη χώρα, τα πάντα μπορούν να συμβούν. Εδώ αλλάζουν τη ροή των δρόμων κατά πώς επιθυμεί ο πάσα ένας ψηφοφόρος τους, στα καβλώδια θα κωλώσουν?
:lolsign::lolsign::lolsign:
[DOUBLEPOST=1536846971][/DOUBLEPOST]
η φυσικη δεν αναφερει πουθενα για το τι αντισταση εχει ο χαλκος το ασημι του βολφραμιο.....?
ε ?
αναφερει ?
δεν αναφερει ποσο αλλαζει η αντισταση του καλωδιου οταν το κανουμε γαρδουμπα απο το στριψιμο......
...........και τοσα αλλα ωραια
Η φυσική λέει πως η αντίσταση είναι ανάλογη του μήκους ενός αγωγού και αντιστρόφως ανάλογη της διατομής του, επί έναν "παράγοντα", του οποίου η τιμή εξαρτάται από το είδος και τα χαρακτηριστικά του αγωγού.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
η φυσικη
φυσικα
δεν μπορει να δεχτει πως ενας ανθρωπος μπορει να οριζοντιωσει το σωμα του στον αερα
και μετα να προσγειωθει στα ποδια του
Πιο μετα ηρθε ο τζορνταν...........και την εκανε putanna
Πιο μετα ηρθε και ο τεντ ντενι και τα καλωδια του ειναι ζιρο καπασιτανς..........χωρις να ειναι 1 μετρο παχουλα
Καποια στιγμη ολα αλλαζουν..........
Ακομα πιο μετα......ο αθρωπας (λεφτα εχει) εβαλε βολφραμιο.........
βασικα δεν ειναι μονο η αντισταση το ζωτικο χαρακτηριστικο σε ενα καλωδιο.......
γιατι με αυτη την λογικη.....ο μαγος βαν ντεν χουλ
δεν θα εξαχνωνε μολυβδο πανω απο τους ατοφιους αγωγους του.......
γιατι τα καλωδια του αντι για καλωδια θα ηταν αντιστασεις με οικολογικο διηλεκτρικο τζακετακιο
Αλλα αν μεινουμε στο χαρτι θα χασουμε ολη την μαγεια της πραξης = δοκιμης.......
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Φυσικά, ο αρτζι μπούρτζι και λουλάς, γράφει με τον δικό του τρόπο.
Θες μια 5-ετία μες στο νερό για να τον συνηθίσεις.
Άντε 10-ετία.

Μετά, δε θα'χεις θέμα.
Όπως και με τους περισσότερους εδώ μέσα.
Στραβόξυλα και γερόντια, μη περιμένεις χαΐρι...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
(ντοκτορ)
ειμαστε ενα πραμα σαν τους γερους στο μαπετ σοου.....(που ειπε ο αλεξ)

η αντιληψη περι φυσικης χημειας αλγεβρας μαθηματα δεσμης σκονακια.....κοπανες.....σουζες με παπια 3καβαλα
διαλεξεις σε αμφιθεατρα
με αφηνουν παγερα αδιαφορο........
Εγω κρινω με τα αυτια μου και μονο.....
Η θεωρια η φυσικη και οι γυμναστικαι επιδειξεις ειναι για τους θεωρητικους......
εγω εξαντλουμαι στο να ακουω και να καταλαβαινω
(ετσι νομιζω δηλαδης)
συγκρινοντας ....ακουγοντας και ξανακουγοντας........
με αλλα λογια ψωνιζω οτι κανει κλικ στα αυτια μου........
σορι που συμπεριφερομαι σαν παπους αλλα ετσι αισθανομαι........
εν αι φιλ φαιν που λεγαν οι αρ ει εμ
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.725
Λίγο πιο... τυποποιημένα, η σύνθετη αντίσταση ενός συγκεκριμένου αγωγού δεν εξαρτάται μόνο από το μήκος και τη διατομή του. Πχ αν τυλίξεις ένα καλώδιο σε βρόχους αυξάνεται η αυτεπαγωγή του, και άρα αλλάζει η συμπεριφορά του σε συγκεκριμένες συχνότητες. Το πόσο σημαντική επίδραση έχουν τέτοιες παράμετροι στην εκάστοτε περίπτωση, εξαρτάται από τις ιδιατερότητές της...
Η σύνοψη του Κωσταυτιά νομίζω είναι κοντά και στις δικές μου ισορροπίες.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
............και οσο αφορα τους φυσικους
(εχοντας ενα ξαδερφο που ειχε κανει το σπιτι του εξυπνο απο το 1985)
και εχοντας 3 μαστερ και σχεδιαζοντας κυκλωματα πυραυλων στο ντιφενς γνωστης εταιριας
Και ενα παιδικο φιλο ερευνητη δουλευοντας το σιρακιουζ , σην ντουπον στην σορμπον , και καπου στην σουηδια)
και απο το 10 τον ψησαν (σαν αρνι να ερθει στην ελλαδα σαν λεκτορας στο δημοκριτο)
Οταν μιλησα μαζι τους για κατασκευαστες καλωδιων (ολοι τους φυσικοι )
Μου ειπαν και οι δυο οτι το εχεις ενα πτυχιο στην φυσικη δεν σημαινει οτι αντιλαμβανεσαι καθε τι με καποιον αλλο φυσικο.
Και οτι αυτο ερχεται με πτο περασμα του χρονου , και αποκτοντας εμπειριες............
Ενα πραμα θα ελεγα εγω σαν τους αποφοιτους γυμναστικης ακαδημιας που τα πανε ολα βαση πτυχιου και μπαι δε μπουκ.......και οταν βγουν στην πιατσα αισθανονται σαν αναλογικα ρολογια σε μια ψηφιακη εποχη,.......
Καλες ακροασεις και εμπειριες σε ολο το κοσμο..........
Α οι πιοτεροι πελατες του τεντ ειναι φυσικοι .........κοιτα πως τα φερνει η ζωη ρε παιδακι μου.....
εκει στην ces αρχη του 10 πουλαγε μπροστα μου καλωδια στον κλαπτον.......τι σου ειναι η ζωη .......
Αληθεια η φυσικη πως εξηγει το συναισθημα ?
Τελος υπαρχει και μια θεωρια που λεει δεν υπαρχει φυσικη τα παντα ειναι θεμα χημειας......
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Οι κανόνες της φυσικής είναι δεδομένοι και δεν επιδέχονται αμφισβητησης (τουλάχιστον σε επίπεδο φόρουμ) από κανενα μας. Ότι δε μπορεί να το εξηγήσει η επιστήμη δεν είναι μαγεία ούτε μεταφυσικό ούτε θαυμα ούτε δε ξέρω εγώ τι άλλο. Ότι δε μπορείς να το εξηγήσεις με τους νόμους της φυσικής δύο είναι τα τινα. Η δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις της φυσικής για να το κάνεις η εχεις ολες τις απαραιτητες γνωσεις αλλά δεν έχεις βρει ακόμα τον τρόπο να τις χρησιμοποιήσεις ώστε να καταλήξεις σε κάποιο αποτέλεσμα. Όπως και να εχει κάποια στιγμή θα εξηγηθεί και τότε οι άνθρωποι θα γελάνε με τα χάλια μας όπως γελάμε εμείς τώρα με τις αντιληψεις που είχαν οι ανθρωποι το μεσαίωνα. End of story.
Υ.Γ τα ανωτέρω τα γράφω φιλικά προς όλους και δεν έχω σκοπό να θίξω κάνενα.
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Διαφωνώ.
Δε χρειάζεται.
Τζάμπα τα λεφτά.


Διαφωνώ.
Δεν υπάρχει μάτσινγκ, πόσο μάλλον καλωδίων.
Ένα σωστό καλώδιο βάζεις, κι άστο το ρημάδι.


Ακριβώς, δεν είναι τίποτα.
Σκοτώνεις χρόνο.
Συμφωνούμε.


Διαφωνώ.
Δεν υπάρχει στρώσιμο.
Μόνο τα αυτιά σου συνηθίζουν σιγά σιγά τον διαφορετικό ήχο, μέχρι που θα τον βαρεθείς κι αυτόν.


Διαφωνώ.
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, κατευθυντικότητα καλωδίου σε ηχείο.


Αυτά...:drinks:
Πνεύμα αντιλογίας είσαι ρε π@υστη μου...
Δεν έχεις κανέναν σεβασμό στην άλλη αποπση...
Συνέχεια δγιαφωνείς..
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.972


On the other hand, physicists like to say physics is to math as sex is to masturbation.

από https://xkcd.com/435/
Χωρίς τα μαθηματικά δεν θα υπήρχε επιστήμη. Καμιά. Ούτε "Θετική" ούτε "Θεωρητική". Ούτε Τεχνολογική ούτε Ανθρωπιστική. Άλλωστε, και η διαλεκτική που χρησιμοποιούν όλες οι επιστήμες (και όχι μόνο...) μαθηματικά είναι.
Εν αρχή (όμως) ην ο Λόγος. Χωρίς αυτόν, ο άνθρωπος θα είχε μείνει ά-λογος...
Ακόμα κι ο Λόγος (όμως) χωρίς τα μαθηματικά θα είχε μείνει άγονος.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
...........οπως ξανα ειπα

αν παρεις 5 φυσικους και τους δωσεις ακριβως τα ιδια υλικα για να φτιαξουν καλωδια
μαλλον δεν θα τα κανουν να παιζουν ιδια......
ειδικα αν ειναι ψυλιασμενοι...,...και εχουν ξαναπροσπαθησει να φτιαξουν καλωδια.......
Η εμπειρια ειναι ενα μερος της καθε φυσικης που σε κανει να σκισεις πτυχιο (φραση φιλου)...........
.....
Απο εκει και μετα αν το πως φτιαχνεις ενα καλωδιο ειναι μετρημενα κουκια = ξερεις φυσικη
1 ολα τα καλωδια θα παιζαν ιδια
2 δεν θα χρειαζοταν να ματωνουμε για τα πια καλα = ακριβα δυστυχως
3 θα μπορουσαμε ευκολα να τα αντιγραψουμε ......
4 καθε κατασκευαστης ...εχει δικη του φιλοσοφια .........με αυτη εγινε γνωστος και δεν την αλλαζει .........
5 τα καλωδια εδω που τα εχουν φτασει καποιοι κατασκευαστες .....απλα δεν αντιγραφονται απο κοινους θνητους...ουτε καν απο κατασκευαστες
6 καθε φυσικος θα ειχε θησαυρισει κατασκευαζοντας καλωδιαρες.........
7 δυστυχως δεν ειναι τοσο απλα τα πραματα.........γιατι ? το ειπα στο 2..........
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top