Σωστός τερματισμός καλωδίου ηχείων Kimber style

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Τελικά, cimber 8pr συστήνεται για Klipsch? Και αν ναι διπλο καλωδίωση είναι καλύτερα από απλή? Δηλαδή χωρίζω τα 8 καλώδια και τα 4 για το τουίτερ & 4 για το γούφερ.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.....οχι *για μενα *
να βαζεις παλαια τεχνολογια (ασχετα αν ακουγεται συμπαθητικη)
Και ειδικα η αποψη μου περι 2καλωδιωσης ειναι μια....
Αντι για τζαμπερακια περνας (αν περναει) το καλωδιο μεσα απο την τρυπα της κατω μπορνας
και το καταληγεις στην τρυπα της πανω μπορνας....
Και ετσι ταιζεις με το ιδιο καλωδιο και τους <2> δρομους...
Αν και εγω (στα δικα μου) τα γεφυρωνω εσωτερικα της χουφτας ....και δινω σημα μονο στο ενα ζευγαρι απο τις μπορνες
 


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Ο συγεκριμενος ενισχυτης δεν ειναι πολυ εξαρτημενος απο την χωρητικοτητα των καλωδιων και επειδη ειναι bipolar στο σταδιο εξοδου σε μηκη μεχρι 3-4 μετρα η διαφορα θα ειναι μαλλον μικρη

Θα κινηθει στην ιδια σφαιρα δλδ το πλεχτο απο πλευρας εικονας θα ειναι ελαχιστα πιο σκοτεινο απο ενα πλακε και θα εχει μια εικονα μαζεμενη και ταχτοποιημενη ....
Ενα καλο πλακε θα ειναι ελαχιστα πιο φωτεινο και πιο αερατο ....αλλα κατα τα αλλα ¨ξεφραγο αμπελι "

Εγω προσωπικα ( αν θελεις την γνωμη μου ) θα εβαζα πλεχτα με κλειστα τα ματια και χωρις καμμια απολυτως ερωτηση Μονο καλωδιωση επισης μου κανει μια χαρα ...

Αν ζητας την αποψη μου ειναι αυτη
[DOUBLEPOST=1536927059][/DOUBLEPOST]
.....οχι *για μενα *
να βαζεις παλαια τεχνολογια (ασχετα αν ακουγεται συμπαθητικη)
Και ειδικα η αποψη μου περι 2καλωδιωσης ειναι μια....
Αντι για τζαμπερακια περνας (αν περναει) το καλωδιο μεσα απο την τρυπα της κατω μπορνας
και το καταληγεις στην τρυπα της πανω μπορνας....
Και ετσι ταιζεις με το ιδιο καλωδιο και τους <2> δρομους...
Αν και εγω (στα δικα μου) τα γεφυρωνω εσωτερικα της χουφτας ....και δινω σημα μονο στο ενα ζευγαρι απο τις μπορνες
Αγαπητε μια ερωτηση ....τι σχεση εχει η λεξη παλια τεχνολογια ?
Αν αναφερεσαι σε καλωδια τα συγεκριμενα εναι μια σχολη, μια αποψη, με συν και πλην και εχει τα καλα της και τα κακα της Το ποσο παλια ειναι η ιδεα ακριβως τι ρολο παιζει ?
Και το παλια με τι ακριβως το συγκρινεις Γιατι εαν το συγκρινεις με τον ενισχυτη το σχεδιο του συγκεκριμενου ειναι γυρω στο 1970 αλλα με λιγακι πιο συχρονα εξαρτηματα και ορισμενα "χαιδεματα" για να παιζει οπως αποφασισε ο Γαλλος ....παραμενει οτι το σχεδιο ομως ειναι του 1970
Οποτε πραγματικα δεν το εχω
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Ο συγεκριμενος ενισχυτης δεν ειναι πολυ εξαρτημενος απο την χωρητικοτητα των καλωδιων και επειδη ειναι bipolar στο σταδιο εξοδου σε μηκη μεχρι 3-4 μετρα η διαφορα θα ειναι μαλλον μικρη

Θα κινηθει στην ιδια σφαιρα δλδ το πλεχτο απο πλευρας εικονας θα ειναι ελαχιστα πιο σκοτεινο απο ενα πλακε και θα εχει μια εικονα μαζεμενη και ταχτοποιημενη ....
Ενα καλο πλακε θα ειναι ελαχιστα πιο φωτεινο και πιο αερατο ....αλλα κατα τα αλλα ¨ξεφραγο αμπελι "

Εγω προσωπικα ( αν θελεις την γνωμη μου ) θα εβαζα πλεχτα με κλειστα τα ματια και χωρις καμμια απολυτως ερωτηση Μονο καλωδιωση επισης μου κανει μια χαρα ...

Αν ζητας την αποψη μου ειναι αυτη
[DOUBLEPOST=1536927059][/DOUBLEPOST]
Αγαπητε μια ερωτηση ....τι σχεση εχει η λεξη παλια τεχνολογια ?
Αν αναφερεσαι σε καλωδια τα συγεκριμενα εναι μια σχολη, μια αποψη, με συν και πλην και εχει τα καλα της και τα κακα της Το ποσο παλια ειναι η ιδεα ακριβως τι ρολο παιζει ?
Και το παλια με τι ακριβως το συγκρινεις Γιατι εαν το συγκρινεις με τον ενισχυτη το σχεδιο του συγκεκριμενου ειναι γυρω στο 1970 αλλα με λιγακι πιο συχρονα εξαρτηματα και ορισμενα "χαιδεματα" για να παιζει οπως αποφασισε ο Γαλλος ....παραμενει οτι το σχεδιο ομως ειναι του 1970
Οποτε πραγματικα δεν το εχω
Ευχαριστώ πολύ!
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
ενας ακομα λογος που θα τα προτιμουσα πλεχτα ειναι οτι τα ηχεια ειναι Κλιπς αρα εξ ορισμου φωτεινα και αναλυτικα οποτε εκει ισως και να ηθελες λιγη προσοχη στις επιλογες σου ....
 

Μηνύματα
629
Reaction score
575
Ας μην παμε ομως off topic το θεμα του jannos. Φιλε Γιαννο, μια χαρα ειναι ο τερματισμος σου, στα πλαισια του πειραματισμου σου οσον αφορα τον "χαρακτηρα" που ανεφερες, απο περιεργεια δοκιμασε να ακουσεις το καλωδιο χωρις τα διχαλα, με τον χαλκο γυμνο σε αμεση επαφη με τους ακροδεκτες ηχειων, ενισχυτη.
.......αν ο μαστορας εβαλε κολληση (οτι ναναι)
και εβαλε και λιγο παραπανο
και τα 2χαλα ειναι ψιλοχαλια
Μαλλον χαλας τον ηχο σου..........
οπως ειπε ο ταιλεροπουλος πεταξε τα.......
Παιδιά ο κατασκευαστής μου απάντησε ότι είναι καλύτερα να βάλω τους αγωγούς μισούς μισούς. Οπότε απο Δευτέρα θα πάω πάλι για κόψιμο και διαχωρισμό με το πολυμετρο ... (Αν ήξερα θα τα είχα κόψει ήδη ).
Η πλάκα είναι ότι το βύσμα που περίσσεψε το χάραξε ο μάστορας και δεν είναι νικελ από κάτω μου είπε... Θα δούμε. Αν μπορέσω argi θα τα φτιάξω πρεσαριστα αυτή τη φορά, χωρίς κολληση. Νομίζω ότι ο ήχος έχει φτιάξει κάμποσο. Μάλλον το παιξιμο τα ωφέλησε...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Όταν ξεμπερδέψεις με το αρμάθιασμα του καπνου :) και διαχωρίσεις τους αγωγους, βάλ 'τα αρχικά χωρίς καθόλου βύσμα ή spade. Αυτο το δίχαλο τί είναι τελικά;
 

Μηνύματα
629
Reaction score
575



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top