Dac και πάλι


Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
το έχω ξαναπεί και ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός, άποψη μου είναι (και εφόσον θέλουμε να παίζουμε άυλα) ότι πρέπει να πάρουμε ένα καλό usb ή firewire audio interface και να ψάξουμε ένα βαρβάτο dac-γίγαντα παλιάς εποχής.
Δηλαδή ένα accuphase 15ετίας δε με χάλαγε με τίποτα.
Και ας παίζει "μόνο" 16/44.1.
Θυμάμαι τον ήχο ενός sonic frontiers sfd I που είχα στο σπίτι για λίγο καιρό...δεν ήθελα να πατήσω το next στο κοντρόλ...
 


J

JORDANELLI

Guest
Benchmark dac1 hdr με μια μικρή τροποποίηση από επώνυμο τεχνικό και έφυγες!Κόστος τροποποίησης 60€ αλλά υποστηρίζει συστήματα υψηλής κατηγορίας.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
το έχω ξαναπεί και ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός, άποψη μου είναι (και εφόσον θέλουμε να παίζουμε άυλα) ότι πρέπει να πάρουμε ένα καλό usb ή firewire audio interface και να ψάξουμε ένα βαρβάτο dac-γίγαντα παλιάς εποχής.
Δηλαδή ένα accuphase 15ετίας δε με χάλαγε με τίποτα.
Και ας παίζει "μόνο" 16/44.1.
Θυμάμαι τον ήχο ενός sonic frontiers sfd I που είχα στο σπίτι για λίγο καιρό...δεν ήθελα να πατήσω το next στο κοντρόλ...
Ξεπεράστηκαν Στέργιο.
Κατά πολύ.
Πλέον, ένα ντακ των 100€, παίζει καλύτερα από τους γίγαντες του τότε..
 


Μηνύματα
299
Reaction score
321
Ξεπεράστηκαν Στέργιο.
Κατά πολύ.
Πλέον, ένα ντακ των 100€, παίζει καλύτερα από τους γίγαντες του τότε..
Δεν θα συμφωνήσω αγαπητέ Κώστα.
Μετά από χρόνια ενασχόλησης με διάφορα μουσικά όργανα και συμμετέχοντας ως μουσικός σε διάφορες παραγωγές αλλά και live εμφανίσεις, δεν άκουσα ποτέ σύγχρονο dac μέχρι τα 500 ευρώ που να με πείθει. Αντίθετα, παλαιά ακριβά και φημισμένα στην εποχή τους dac με έχουν κυριολεκτικά συγκινήσει. Αυτή τη στιγμή ακούω με το u-05 της pioneer (περί τα 800). Δεν το συγκρίνω ούτε με το audio note 3 signature ή διάφορα dac της meridian του ενενηντατόσο, που έχω κατά καιρούς δανειστεί από φίλους. Παίζει οκ, μέχρι εκεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εγώ είχα καταλήξει σε ντακ της goldmund. Πολλά λεφτά ντακ. Διακριτά εξόδου, τροφοδοσία επιπέδου τελικού με σταθεροποιήσεις εντελώς κορυφαίες, κλπ κλπ κλπ.

Εκείνη την εποχή, έπαιζε τόσο καλύτερα από οτιδήποτε άλλο υπήρχε, που δικαιολογούσε το υψηλό αντίτιμο κτήσης.

Για πολλά χρόνια έβγαινε νικητής σε κάθε σύγκριση με οτιδήποτε άλλο έπεφτε στα χέρια μου, κι έπεσαν πολλά στα χέρια μου.

Πέρασαν κάποια χρόνια, που δεν έμπαινα στον κόπο για σύγκριση. Μέχρι που μπήκα, με ένα ταπεινό behringer, που μόνο τα op-amps του είχα αλλάξει.
Το Μπέρι του άλλαξε τα φώτα.
Κυριολεκτικά.

Οπότε, μη μου λέτε για παλιούς γίγαντες. Τα έχω φάει τα ψωμιά μου και σε αυτά. Και μερίντιαν είχα, και ότι θες είχα. Τα σημερινά Ντακ παίζουν καλύτερα και μετράνε και καλύτερα.

Κατά βάση, ένα σημερινό media player των 120-200€ παίζει τόσο καλά, που θες υπερβολικά πολλά λεφτά σε ηχεία και χώρο για να καταφέρεις να το ακούσεις όλο.

Just my 2 cent's, στις ιστορίες χαϊεντίλας.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Εγώ είχα καταλήξει σε ντακ της goldmund. Πολλά λεφτά ντακ. Διακριτά εξόδου, τροφοδοσία επιπέδου τελικού με σταθεροποιήσεις εντελώς κορυφαίες, κλπ κλπ κλπ.

Εκείνη την εποχή, έπαιζε τόσο καλύτερα από οτιδήποτε άλλο υπήρχε, που δικαιολογούσε το υψηλό αντίτιμο κτήσης.

Για πολλά χρόνια έβγαινε νικητής σε κάθε σύγκριση με οτιδήποτε άλλο έπεφτε στα χέρια μου, κι έπεσαν πολλά στα χέρια μου.

Πέρασαν κάποια χρόνια, που δεν έμπαινα στον κόπο για σύγκριση. Μέχρι που μπήκα, με ένα ταπεινό behringer, που μόνο τα op-amps του είχα αλλάξει.
Το Μπέρι του άλλαξε τα φώτα.
Κυριολεκτικά.

Οπότε, μη μου λέτε για παλιούς γίγαντες. Τα έχω φάει τα ψωμιά μου και σε αυτά. Και μερίντιαν είχα, και ότι θες είχα. Τα σημερινά Ντακ παίζουν καλύτερα και μετράνε και καλύτερα.

Κατά βάση, ένα σημερινό media player των 120-200€ παίζει τόσο καλά, που θες υπερβολικά πολλά λεφτά σε ηχεία και χώρο για να καταφέρεις να το ακούσεις όλο.

Just my 2 cent's, στις ιστορίες χαϊεντίλας.
Ενα παράδειγμα media player αυτής της κατηγορίας τιμής;
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Εγώ είχα καταλήξει σε ντακ της goldmund. Πολλά λεφτά ντακ. Διακριτά εξόδου, τροφοδοσία επιπέδου τελικού με σταθεροποιήσεις εντελώς κορυφαίες, κλπ κλπ κλπ.

Εκείνη την εποχή, έπαιζε τόσο καλύτερα από οτιδήποτε άλλο υπήρχε, που δικαιολογούσε το υψηλό αντίτιμο κτήσης.

Για πολλά χρόνια έβγαινε νικητής σε κάθε σύγκριση με οτιδήποτε άλλο έπεφτε στα χέρια μου, κι έπεσαν πολλά στα χέρια μου.

Πέρασαν κάποια χρόνια, που δεν έμπαινα στον κόπο για σύγκριση. Μέχρι που μπήκα, με ένα ταπεινό behringer, που μόνο τα op-amps του είχα αλλάξει.
Το Μπέρι του άλλαξε τα φώτα.
Κυριολεκτικά.

Οπότε, μη μου λέτε για παλιούς γίγαντες. Τα έχω φάει τα ψωμιά μου και σε αυτά. Και μερίντιαν είχα, και ότι θες είχα. Τα σημερινά Ντακ παίζουν καλύτερα και μετράνε και καλύτερα.

Κατά βάση, ένα σημερινό media player των 120-200€ παίζει τόσο καλά, που θες υπερβολικά πολλά λεφτά σε ηχεία και χώρο για να καταφέρεις να το ακούσεις όλο.

Just my 2 cent's, στις ιστορίες χαϊεντίλας.
Εγώ είχα καταλήξει σε ντακ της goldmund. Πολλά λεφτά ντακ. Διακριτά εξόδου, τροφοδοσία επιπέδου τελικού με σταθεροποιήσεις εντελώς κορυφαίες, κλπ κλπ κλπ.

Εκείνη την εποχή, έπαιζε τόσο καλύτερα από οτιδήποτε άλλο υπήρχε, που δικαιολογούσε το υψηλό αντίτιμο κτήσης.

Για πολλά χρόνια έβγαινε νικητής σε κάθε σύγκριση με οτιδήποτε άλλο έπεφτε στα χέρια μου, κι έπεσαν πολλά στα χέρια μου.

Πέρασαν κάποια χρόνια, που δεν έμπαινα στον κόπο για σύγκριση. Μέχρι που μπήκα, με ένα ταπεινό behringer, που μόνο τα op-amps του είχα αλλάξει.
Το Μπέρι του άλλαξε τα φώτα.
Κυριολεκτικά.

Οπότε, μη μου λέτε για παλιούς γίγαντες. Τα έχω φάει τα ψωμιά μου και σε αυτά. Και μερίντιαν είχα, και ότι θες είχα. Τα σημερινά Ντακ παίζουν καλύτερα και μετράνε και καλύτερα.

Κατά βάση, ένα σημερινό media player των 120-200€ παίζει τόσο καλά, που θες υπερβολικά πολλά λεφτά σε ηχεία και χώρο για να καταφέρεις να το ακούσεις όλο.

Just my 2 cent's, στις ιστορίες χαϊεντίλας.
Ας συγκρίνουμε λοιπόν μόνο σύγχρονα DAC, ας πούμε που κυκλοφόρησαν το 2018 άντε και 2017. Ποιο προτείνεις σαν την απόλυτη λύση;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ενα παράδειγμα media player αυτής της κατηγορίας τιμής;
Raspberry.
Πχ.
Κι έχει και Sony, pioneer, κλπ.
Φυσικά όλα τα Android, κάποια βγάζουν και XLR, διαφημίζουν και τα Ντακ.
Και μέχρι το Cambridge και oppo, όλα.
Χαμός.
Αλλά το ταπεινό raspberry αρκεί.
Υπεραρκεί δηλαδή.
[DOUBLEPOST=1536938509][/DOUBLEPOST]
Ποιο προτείνεις σαν την απόλυτη λύση;
Απόλυτο όπλο παραμένει η μέτρικ.
Οι μετρήσεις της, είναι ταμπλάς.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
[DOUBLEPOST=1536938509][/DOUBLEPOST]
Απόλυτο όπλο παραμένει η μέτρικ.
Οι μετρήσεις της, είναι ταμπλάς.[/QUOTE]

Δεν την λες φτηνή λύση!
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εδώ έχει πολλά. Και στο στερεοφιλ έχει. Όπου θες έχει. Και στα περίπτερα.

Καλά ηχεία βρες, και χώρο. Τα υπόλοιπα δε φταίνε..

[DOUBLEPOST=1536938509][/DOUBLEPOST]
Δεν την λες φτηνή λύση!
.
2,5 χιλιάρικα τα 8 κανάλια.
Ναι, δεν είναι λίγα.
Όντως.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Εδώ έχει πολλά. Και στο στερεοφιλ έχει. Όπου θες έχει. Και στα περίπτερα.

Καλά ηχεία βρες, και χώρο. Τα υπόλοιπα δε φταίνε..



2,5 χιλιάρικα τα 8 κανάλια.
Ναι, δεν είναι λίγα.
Όντως.
Δεν υπάρχει κανένα με 100 ευρώ να την χτυπάει; χα, χα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δεν υπάρχει κανένα με 100 ευρώ να την χτυπάει; χα, χα!
Όχι, είναι τρελές οι μετρήσεις της.
Να σε πω όμως την πικρή αλήθεια, δε με νοιάζει κιόλας, τα έχω ξεπεράσει αυτά.
Έλεγα με το ζαπ να αντικαταστήσει τη μέτρικ το σύστημα της hypex που προσφέρει loudspeaker management, για λόγους απλοποίησης του συστήματος.
Και με ντιρακοτέτχια θα μπορούσα να την αντικαταστήσω, δεν έχω κανένα καημό, μη νομίζεις... ;)

Πιο σημαντικό είναι η ευκολία χρήσης και το streaming, παρά η τρελή πχιότητα του Ντακ, κολοκύθια, Spotify ρουλζζζζ
 

Μηνύματα
38
Reaction score
57
Αν φτιάξει κάποιος (ιδιοκατασκευη) ένα dac με ένα σύγχρονο καλό dac chip (πχ AKM) όπως προτείνει ο κατασκευαστής στο Data Sheet με αξιοπρεπή υλικά (όχι ε-ξωτικά) θα μείνει υπέρ - ικανοποιημένος ανεξαρτήτου τιμής !
Κλειδί η τροφοδοσία να γίνεται από μπαταρίες σωστά και ξεχωριστά στο ψηφιακό - αναλογικό!
Πολλοί που δοκιμάζουν μπαταρίες δεν ακούν διαφορά προς το καλύτερο γιατί δεν αφήνουν τα υπόλοιπα χαλιεντια της αλυσίδας ... Ένα dac δεν φέρνει την (ηχητική) άνοιξη :biggrin:
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
παιδες...

τι θα πει ικανοποιημενος ή καλο ντακ;
Προσωπικα θεωρω οτι η ικανοποιηση ερχεται με ενα καλο ντακ το οποιο μπορει να συγκριθει με ενα cd player του χιλιαρικου.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top