Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ψιτ!! άσε τα αστειάκια και πες τι μαγείρεψες να φάμε, θα πάει αργά στη δουλειά σήμερα και μια ώρα που θέλω να ρθω με το ποδήλατο Πετρούπολη....Κατά της 16.00 θα είμαι εκεί:D
Xά!!
Σήμερα είμαστε στο πατρικό εξοχικό λούτσα..;)
Οπότε έχει γάβρο τηγανητό φρέσκο, κ μπακαλιαράκια..:)
Κ φυσικά πατάτες τηγανητές κ την απαραίτητη χωριάτικη σαλάτα, με ντομάτες αγκούρι κλπ από τον κήπο του εξοχικού.. Βιολογικά κ καμία σχέση με της λαϊκής/μανάβικου;)
Εάν θές έλα να φάμε, υπάρχει κ δεύτερη "φουρνιά" που τηγανίζεται τώρα κ μετά fredo στην παραλία!!!:)

DSC00386.JPG


DSC00387.JPG
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Άστο, μεχρι τη Λούτσα με το ποδήλατο μια η άλλη θα με βγει και στη επιστροφή για σπίτι πάλι θα πεινάω....:D
Καλή όρεξη!
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Άστο, μεχρι τη Λούτσα με το ποδήλατο μια η άλλη θα με βγει και στη επιστροφή για σπίτι πάλι θα πεινάω....:D
Καλή όρεξη!
Ελα βρέ..
Θά πάρεις αττική οδό μετά κ θα φτάσεις αεροπορία!!!:D
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Λέει ψέμματα που δε θέλει να έρθει, άλλος είναι ο λόγος.
Η χωριάτικη δεν έχει φέτα :o:p
Κοίτα εγώ φέτα με τα ψάρια την αποφεύγω..
Δεν τρώω ποτέ μου..
Εξαίρεση κάνω μόνο στο Αγιον Ορος που επισκέπτομαι τακτικά.
Σε εορτές συνηθίζεται να σερβίρουν τυριά μαζί με ψάρια αυγά κλπ..
Οπότε αναγκαστικά!:(

Πάντως φέτα υπάρχει σκληρή καλαβρύτων!!!
Η "αυθεντική" γιατί την λατρεύει η γυναίκα μου!
Καμία σχέση με σκλαβενίτη κλπ..
Οποτε έρχεται ο κουμπάρος μου 2 φορές σίγουρα τον μήνα μου φέρνει 2 τρίγωνα βαρελίσια (περίπου 3,5 κιλά το ένα)! από ντόπιο παραγωγό που είναι φίλος του!.
Μπαίνει σε ειδικό δοχείο στο ψυγείο μαζί με τυρόγαλο κ είναι άπαιχτη!!!;)
Την τσακίζουμε την φέτα οικογενειακώς!!!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Ελα βρέ..
Θά πάρεις αττική οδό μετά κ θα φτάσεις αεροπορία!!!:D
Απαγορεύεται ποδήλατο στη Αττική, θα έπρεπε να ξέρεις ότι ψάρια δεν τρώω, κάποιο άλλο φαΐ δεν έταξες, κάτι σε γλυκό βρε αδερφέ έστω....άρα φίλτατε λυπάμαι πολύ αλλά θα κάνω τι καρδιά μου πέτρα και θα φάω Ρεβίθια!!
Έφτιαξα και μια κουκουβάγια με μπόλικη φέτα να καλύψω και τα δύο παρατσούκλια:dance2::drinks:

20180914_170921-01.jpeg
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.383
Reaction score
93.946
Το Κερατσίνι λέγεται το μαγαζί, στη φώτο του Google είναι από πέρισυ που έκανε εργασίες.
Όχι πέρυσι, τον Αύγουστο του 2014. ;)
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Απαγορεύεται ποδήλατο στη Αττική, θα έπρεπε να ξέρεις ότι ψάρια δεν τρώω, κάποιο άλλο φαΐ δεν έταξες, κάτι σε γλυκό βρε αδερφέ έστω....άρα φίλτατε λυπάμαι πολύ αλλά θα κάνω τι καρδιά μου πέτρα και θα φάω Ρεβίθια!!
Έφτιαξα και μια κουκουβάγια με μπόλικη φέτα να καλύψω και τα δύο παρατσούκλια:dance2::drinks:

View attachment 105448
Ελα βρε..
Δεν τρώς ψάρια?:o
Εγώ θα μπορούσα να τρώω ψάρια κάθε μέρα!!
Αλλά η γυναίκα μου δεν αντέχει την ψαρίλα!!:(
Ο πεθερός μου ανεξάρτητα απο το τί φαγητό υπήρχε το μεσημέρι,
το βράδυ κάθε μέρα έτρωγαν ψάρια τηγανητά με παρέα!!
Κ έφτασε 85 χρονών!! Αρχοντας!! Παλιός καστελιώτης!!

Τώρα κοίτα εμείς όπως έχεις καταλάβει έχουμε συχνή "υπογλυκαιμία"!!:p
Οπότε τα γλυκά ρέουν άφθονα στο σπίτι μας!!
Μείνε συντονισμένος..
Ερχεται δυνατό γλυκό το ΣΚ!!;)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Ελα βρε..
Δεν τρώς ψάρια?:o
Εγώ θα μπορούσα να τρώω ψάρια κάθε μέρα!!
Αλλά η γυναίκα μου δεν αντέχει την ψαρίλα!!:(
Ο πεθερός μου ανεξάρτητα απο το τί φαγητό υπήρχε το μεσημέρι,
το βράδυ κάθε μέρα έτρωγαν ψάρια τηγανητά με παρέα!!
Κ έφτασε 85 χρονών!! Αρχοντας!! Παλιός καστελιώτης!!

Τώρα κοίτα εμείς όπως έχεις καταλάβει έχουμε συχνή "υπογλυκαιμία"!!:p
Οπότε τα γλυκά ρέουν άφθονα στο σπίτι μας!!
Μείνε συντονισμένος..
Ερχεται δυνατό γλυκό το ΣΚ!!;)

τα ψαρια τα σιχαίνομαι δεν εχω φαει ποτε, μονο σουπια, καλαμαρι που και που και στο τσακίρ κεφι κανα χταποδι με καμια καλη ρακι.
το Σ/Κ εχω 200+ χλμ. πεταλι οποτε ενα γλυκακι θα το φαω...
 





S

sk4t4

Guest
Κοίτα εγώ φέτα με τα ψάρια την αποφεύγω..
Δεν τρώω ποτέ μου..
Εξαίρεση κάνω μόνο στο Αγιον Ορος που επισκέπτομαι τακτικά.
Σε εορτές συνηθίζεται να σερβίρουν τυριά μαζί με ψάρια αυγά κλπ..
Οπότε αναγκαστικά!:(

Πάντως φέτα υπάρχει σκληρή καλαβρύτων!!!
Η "αυθεντική" γιατί την λατρεύει η γυναίκα μου!
Καμία σχέση με σκλαβενίτη κλπ..
Οποτε έρχεται ο κουμπάρος μου 2 φορές σίγουρα τον μήνα μου φέρνει 2 τρίγωνα βαρελίσια (περίπου 3,5 κιλά το ένα)! από ντόπιο παραγωγό που είναι φίλος του!.
Μπαίνει σε ειδικό δοχείο στο ψυγείο μαζί με τυρόγαλο κ είναι άπαιχτη!!!;)
Την τσακίζουμε την φέτα οικογενειακώς!!!
Ας απαντησω για τη φετα Καλαβρυτων,αφου καταγομαι,κατα το ημισυ, απο εκει διοτι το αλλο ημισυ καταγεται απο τη Μανη.Ο Συνεταιρισμος των Καλαβρυτων αγοραζει το γαλα απο παραγωγους των χωριων της περιοχης.Ερχεται και στο δικο μου.Η φετα που παραγει απο το γαλα αυτο,πωλειται στο Σκλαβενιτη,εδω και πολλες δεκαετιες.Η φετα Καλαβρυτων που πωλειται στον ΑΒ,προερχεται απο το ιδιο γαλα,το οποιο αγοραζει ιδιωτης απο το Συνεταιρισμο και παραγει τη δικη του φετα.Η φετα του Σκλαβενιτη ειναι πιο σκληρη και πιο νοστιμη απο του ΑΒ.Οσο για τους ντοπιους παραγωγους φετας,αν αγορασεις απο 10 διαφορετικους παραγωγους,10 διαφορετικες φετες θα φας και οχι με σταθερη ποιοτητα.Πολλες φορες,χειροτερες απο αυτες των δυο παραπανω Σ/Μ.Παντως,δεν κατηγορω τη φετα σου,πριν την δοκιμη.:D
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έφτιαξα και μια κουκουβάγια με μπόλικη φέτα
Αδερφέ αυτό δεν είναι κουκουβάγια...αυτό είναι ολόκληρη χωριάτικη χωρίς κρεμμύδι με ένα ντάκο κρυμμένο από κάτω..!:D



Παρεμπιπτόντως..δεν βλέπω δεντρολίβανο στα ρεβύθια και στεναχωριέμαι..
Μην ξεχνάμε τα βασικά!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
βατιστας.......ισως το καλυτερο σουσι........φρεσκα ψαρια απο τον ιδιο βλεπεις..........
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ας απαντησω για τη φετα Καλαβρυτων,αφου καταγομαι,κατα το ημισυ, απο εκει διοτι το αλλο ημισυ καταγεται απο τη Μανη.Ο Συνεταιρισμος των Καλαβρυτων αγοραζει το γαλα απο παραγωγους των χωριων της περιοχης.Ερχεται και στο δικο μου.Η φετα που παραγει απο το γαλα αυτο,πωλειται στο Σκλαβενιτη,εδω και πολλες δεκαετιες.Η φετα Καλαβρυτων που πωλειται στον ΑΒ,προερχεται απο το ιδιο γαλα,το οποιο αγοραζει ιδιωτης απο το Συνεταιρισμο και παραγει τη δικη του φετα.Η φετα του Σκλαβενιτη ειναι πιο σκληρη και πιο νοστιμη απο του ΑΒ.Οσο για τους ντοπιους παραγωγους φετας,αν αγορασεις απο 10 διαφορετικους παραγωγους,10 διαφορετικες φετες θα φας και οχι με σταθερη ποιοτητα.Πολλες φορες,χειροτερες απο αυτες των δυο παραπανω Σ/Μ.Παντως,δεν κατηγορω τη φετα σου,πριν την δοκιμη.:D
Συμφωνώ απόλυτα..
Γνωρίζω προσωπικά 2 διευθυντές καταστημάτων "Σκλαβενίτη", κ επειδή ο πατέρας μου είχε πάρει μία μετάθεση στην κλειτορία (μαζέϊκα) για τουλάχιστον 7 χρόνια σαν διευθυντής εφορίας, καταλαβαίνεις ότι αθηναίος μεν, αλλά έχω και εγώ μυρωδιά χωριού δε,
κ θα σου πώ ότι τρίπολη,τεγέα,καλάβρυτα πηγαίναμε καθημερινά σχεδόν για βόλτα τα απογεύματα ώς παιδιά.
Λατρεμένες μου περιοχές!!!
Εννοείται ότι τα τυριά και τα γάλατα της δεκαετίας 70 δεν έχουν καμία σχέση με του σήμερα, αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία!
Η φέτα των καλαβρύτων που παίρνω εγώ "όποτε έχω την ευκαιρία" απο τα καλάβρυτα είναι μακράν καλύτερη απο την φέτα καλαβρύτων του σκλαβενίτη (πάντα μιλάμε για την σκληρή, κ πάντα κατά την υποκειμενική μου άποψη).
Εννοείται ότι η φέτα του σκλαβενίτη η βαρελίσια καλαβρύτων είναι μακράν η καλύτερη φέτα εμπορίου (βαρέλι πάντα), αλλά είναι υποδιαίστερη γευστικά από την ντόπια του "Γιαννούλη <τυροπαραγωγός>" που παίρνουμε εμείς..
Αλλωστε υπάρχει υποκειμενικότητα στους γευστικούς κάλυκες όλων μας όσον αφορά την αξιολόγηση.;)
[DOUBLEPOST=1537011591][/DOUBLEPOST]
Αλλάξαμε συνήθειες σούπερ μάρκετ γι' αυτήν. Η καλύτερη μακράν.
Συμφωνώ απόλυτα..
Η καλύτερη του εμπορίου!!
Αλλά αν βρεθείς καλάβρυτα κάποια στιγμή αναζήτησε το τυροκομείο του γιαννούλη κ θα με θυμηθείς!!!;)
Κ απίστευτη κεφαλογραβιέρα (κεφάλι 1,800kg περίπου)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
αλλά είναι υποδιαίστερη γευστικά
Χωρίς παρεξήγηση ,αλλά επειδή μου έχεις βγάλει 2-3 φορές το μάτι με το "υποδιαίστερη" ...και επειδή δεν αποκλείεται να διαβάζει και ο Κόγιας..
Δες το λίγο σε κάποιο λεξικό και γράψτο σωστά την επόμενη!;)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top