Ορθογραφικά λάθη που κάνουν τον Κόγια να κλαίει

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σύμφωνα με τη διδασκόμενη γραμματική, το θηλυκό οριστικό άρθρο την, η προσωπική αντωνυμία του τρίτου προσώπου αυτήν και την και τα μόρια δεν και μην «διατηρούν το τελικό -ν όταν η λέξη που ακολουθεί αρχίζει από φωνήεν ή από τα σύμφωνα κ, π, τ, τα δίψηφα σύμφωνα μπ, ντ, γκ και διπλά ξ, ψ». Οι λέξεις αυτές, δηλαδή, χάνουν το τελικό -ν, όποτε η επόμενή τους λέξη αρχίζει από τα «σύμφωνα: β, δ, γ, φ, θ, χ, μ, ν, λ, ρ, σ, ζ», όπως για παράδειγμα όταν γράφουμε «τη δασκάλα, τη θυμήθηκα, δε θέλω».
Ο μοναδικός γραμματικός κανόνας που δεν θυμάμαι σχεδόν ποτέ να τηρήσω...:D
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Διαφορετικά σχολεία βγάλαμε!! ;)
Το κακό είναι ότι εμείς το έχουμε καταργήσει τελείως, ακόμη κι εκεί που δεν πρέπει.

Υπάρχει και αυτό το κειμενάκι που το βρήκα ψάχνοντας.
Που; στον γκούγκλη!

to n.jpg
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Και πάνω στην ώρα μου ήρθε μήνυμα στο fb από τον γιο ενός φίλου και γείτονα.
Τελειώνει το λύκειο.
Θαυμάστε ορθογραφία.

Δάσκαλοι και καθηγητές θα έπρεπε να κάνετε καλύτερη δουλειά. >:(

anor.jpg

[DOUBLEPOST=1534189519][/DOUBLEPOST]Ε είπα κι εγώ να του απαντήσω στην δική του γλώσσα για να καταλάβει τι λέω.
Το θεώρησε σωστό το μήνυμά μου.

anor.jpg
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Διαφορετικά σχολεία βγάλαμε!!
Αν εννοείς για μας τους δύο, σίγουρα!

Αλλά, νομίζω ότι βγάλαμε διαφορετικά σχολεία και από τις νεότερες γενιές. Ασφαλώς στο σχολείο που έβγαλα εγώ, το "ν" δεν το καταργούσαμε πουθενά, αλλά αυτό που ανέφερα δεν έχει να κάνει με το τότε, αλλά το σήμερα.
Το κακό είναι ότι εμείς το έχουμε καταργήσει τελείως, ακόμη κι εκεί που δεν πρέπει.

Υπάρχει και αυτό το κειμενάκι που το βρήκα ψάχνοντας.
Που; στον γκούγκλη!

Θα συμφωνήσω πλήρως (ή σχεδόν - γιατί κάπου υπάρχει και υπερβολή) με τον κειμενογράφο του παραπάνω κειμένου, αλλά στην εξέλιξη της κοινωνίας εντάσσεται και η γλωσσική εξέλιξη. Καλώς ή κακώς, κάποια ζητήματα στη γλώσσα μας μπήκαν σε καινούργιο "λούκι". Προσέξτε: δεν είμαι ούτε του Μπαμπινιώτη οπαδός - που πολλοί τον επικαλούνται κατά καιρούς - ούτε βέβαια εχθρός του. Επίσης δεν είμαι 100% του Τριανταφυλλίδη οπαδός, μολονότι σ' αυτόν οφείλουμε οι νεοέλληνες πάρα πολλά, αφού ήταν από τους πρώτους που κατάφερε να κωδικοποιήσει τη σημερινή καθομιλούμενη γλώσσα και βοήθησε κατά πολύ να απαλλαγεί η γλώσσα μας από αγκυλώσεις του παρελθόντος, που την ήθελαν πάνω τους αγκιστρωμένη όλοι οι αναχρονιστικοί λόγιοι και πολιτικοί. Πιστεύω ότι το κύμα για το γλωσσικό ζήτημα, μέσα στο οποίο εντάχθηκε και ο Τριανταφυλλίδης, περιείχε πολλές εξέχουσες μορφές, που πάλεψαν με κάθε τρόπο να αποκτήσει η γλώσσα μας τα στοιχεία που της αρμόζουν και να μην έχει μείνει ακόμα σε εκείνο το απίστευτο καθαρευουσιάνικο ιδίωμα, που δεν το καταλάβαινε ο απλός λαός. Προσωπικότητες, όπως ο Δ. Γληνός, ο Κ. Βάρναλης, ο Αργ. Εφταλιώτης και οι παλιότεροι, Ρήγας, Σολωμός, Ψυχάρης, Πάλλης, Δελμούζος κλπ.

Φαντάζεστε - νομίζω, το έχω ξαναγράψει - πως θα φαινόταν αν σήμερα πήγαινε η νοικοκυρά στο φούρνο της γειτονιάς και αντί να πει: "Δώστε μου μια φρα(ν)τζόλα ψωμί" να έλεγε: "Μοι δίδετε τεμάχιον άρτου, παρακαλώ";

Καλημέρα.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Μου δίδετε έν σακκίδιον γεώμηλα παρακαλώ; :laugh:
[DOUBLEPOST=1534232811][/DOUBLEPOST]Πάντως συμφωνούμε στο ότι οι σημερινοί μαθητές και φοιτητές είναι στην πλειονότητά τους στουρνάρια.
Δεν ξέρουν να γράφουν ελληνικά και φαίνεται κυρίως από τα γραπτά τους στο fb.
Aπίστευτα.
Συν τον μονίμως λάθος τονισμό, π.χ. "ρε τι μαλακές είναι αυτοί"
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Πάντως συμφωνούμε στο ότι οι σημερινοί μαθητές και φοιτητές είναι στην πλειονότητά τους στουρνάρια.
Δεν ξέρουν να γράφουν ελληνικά και φαίνεται κυρίως από τα γραπτά τους στο fb...
Αφού εξακολουθούν - στην πλειοψηφία τους - να ψωνίζουν υλικό υπολογιστών από τη "Στουρναρούπολη" (την οδό Στουρνάρη στα Ελληνικά), τι να περιμένεις :D
[DOUBLEPOST=1534245828][/DOUBLEPOST]
Μου δίδετε έν σακκίδιον γεώμηλα παρακαλώ; :laugh:
Μοι δίδετε....
Είπαμε, μην κάνουμε τέτοια λάθη...:)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Αφού εξακολουθούν - στην πλειοψηφία τους - να ψωνίζουν υλικό υπολογιστών από τη "Στουρναρούπολη" (την οδό Στουρνάρη στα Ελληνικά), τι να περιμένεις :D
[DOUBLEPOST=1534245828][/DOUBLEPOST]
Μοι δίδετε....
Είπαμε, μην κάνουμε τέτοια λάθη...:)
Με διδεται ...... :D :D
 












xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Όταν η ορθογραφία επηρεάζεται από τις ιδεολογικές σου καταβολές, ακόμα κι αν είσαι ο Σαραντάκος. Αναγκάζεται να υπερασπιστείς τον αρχηγό του θιάσου. 8-)

B92A0C3C-E489-4BA3-8EEB-62A3CCBDCD26.jpeg
8EF4B40A-03D9-43F8-8928-F228B3C5322D.jpeg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top