Αντιπροσωπείες / Καταστήματα Hi-Fi / Hi-End... 25 Χρόνια Μετά...

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ ΚΑΙ ΒΑΛΑΩΡΙΤΟΥ ΗΤΑΝ (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ???) Η B&O....ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ???

ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙΩΤΙΚΟ ΧΑΖΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΑ ΡΟΛΟΓΑΔΙΚΑ......
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
αλλες εποχες βρε παιδια πλεον με την δυναμη του Ιντερνετ μπορεις και βρισκεις τα παντα απο review εως και τιμες ανα καταστημα απο την καρεκλα του υπολογιστη σου.

ακομα και η κατασταση στην Ελλαδα να ηταν προ κρισης παλι ολα αυτα τα καταστηματα θα ηταν καταδικασμενα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ ΚΑΙ ΒΑΛΑΩΡΙΤΟΥ ΗΤΑΝ (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ???) Η B&O....ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ???

ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙΩΤΙΚΟ ΧΑΖΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΑ ΡΟΛΟΓΑΔΙΚΑ......
Ήταν στην Βουκουρεστίου, λίγο πιο κάτω απ' τη γωνία με τη Βαλαωρίτου. Δεν ξέρω που πήγε.

Βουκουρεστίου και Βαλαωρίτου ήταν η Τράπεζα Κρήτης του Κοσκωτά και τώρα η Eurobank.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Θυμάμαι που κάποτε ρώτησα τον Μάκη Γερούκη για να κάνω αναβάθμιση στο cd ,από marantz cd 63 kis σε ένα alchemist και μου είπε συνωμοτικά ότι εάν εξαιρέσεις το κουτί είναι τα ίδια μηχανήματα. Να σημειώσω ότι τα alchemist τα έφερνε το studio 82 που δούλευε. Σπάνιος άνθρωπος που δεν σε έβλεπε σαν χιλιάρικο. R.I.P.
Mεταξυ αλλων αντιπροσωπευε και τα michel τα πικαπ. Τον ρωτησα για το synchro αν ειναι καλο να το αγορασω και μου απανταει: ''Αν δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις το gyrodeck, μην ασχοληθεις με την πατατα. Πηγαινε αλλου και παρε τιποτε αλλο'', παρε rega, χαχαχα!!!!
 

S

sk4t4

Guest
Αχ βρε παλιόπαιδο Μάρμπα σε τι τριπ ντάουν δε μέμορυ λέην μας έστειλες τώρα. :)
Τη βοήθειά σας κομπανιέρος πρήτη πληζ γουίθ σούγκαρ ον τοπ. :hi:

Τη δεκαετία του 90 (νομίζω) υπήρχε ένα κατάστημα στερεοφωνικών (έτσι τα λέγαμε τότες) ή στην Αριστοτέλους ή στην 3ης Σεπτεμβρίου κάπου στο ύψος με την Ηπείρου (αν δεν απατώμαι). Δεν είχε βιτρίνα αλλά βρισκόταν στον πρώτο όροφο ή τον ημιόροφο μιας γωνιακής (?) πολυκατοικίας, είχε κανονική ταμπέλα και από τα παράθυρα μπορούσες να δεις κάποια πράγματα.

Μήπως θυμάται κανείς πάλιουρας πως λεγόταν το κατάστημα και ποιός ήτο ο ευγενέστατος και γλυκύτατος ιδιοκτήτης του (όταν έκλεισε άκουσα μια φήμη ότι πλέον δούλευε σε ελληνική εταιρεία κατασκευής ηχείων);
Μαλλον,εννοεις το Comets Ηι-Fi.Ηταν στον ημιοροφο της,οχι γωνιακης, πολυκατοικιας.Η δεξια πορτα,οταν ανεβαινες τις σκαλες.Θυμαμαι οτι ειχα παει ,τελος της δεκαετιας ττου 80,μ' ενα φιλο που ειχε αποφασισει να αγορασει εναν Musical Fidelity ,για να τροφοδοτησει τα Spendor Prelude που ειχε, τοτε.Σ' ολο το δρομο,προσπαθουσα να τον πεισω να μη παρει εκεινο το εξαμβλωμα,αλλα τον Linx Nebula που ειχα κι εγω η τον Audiolab, και να ξεφορτωθει καιι τα Spendor.Βαλαντη,δε με ακουσες και την "πατησες".:DΠλακα-πλακα,οποτε περνω απο κει,κοιταζω προς το παραθυρο,με την ελπιδα να ξαναδω τη μικρη φωτισμενη επιγραφη του Comets,κι οταν,φυσικα,δεν την βλεπω,με πιανει καταθλιψη...
 
Last edited by a moderator:

S

sk4t4

Guest
Στο Κολωνάκι ψηλά ήταν το STUDIO GENESIS του ''κροκόδειλου'' Γιώργου Ζωδιάτη και πιο κάτω στην Βαλαωρίτου η ELECTRONICA(αργότερα TEMET) με Thorens, Tandberg, Alpine-Alpage.
Ο μακαριτης ο Ζωδιατης ειχε και ενα αλλο καταστημα, λιγακι πιο πανω απο το δικο του,το Audio Video Club,αν θυμαμαι σωστα το ονομα.
 


S

sk4t4

Guest
Hertz hi fi ταλουμης Σταύρος . Στη Χαλκοκονδύλη . Χονδρεμπορικη Αθηνών του κυρίου Γεωργίου Παπαδόπουλου στον πεζόδρομο της κατακουζηνου..
Μακαριτης και ο Ταλουμης,αν εχω πληροφορηθει σωστα.Το μικροσκοπικο αρχικο καταστημα,το μετεφερε σε μεγαλο χωρο,στην Γ' Σεπτεμβριου,απεναντι απο τον ΟΤΕ.Οταν το εκλεισε, το ανοιξε,μετα απο χρονια,ξανα στη Χαλκοκονδυλη,διπλα στη ΔΕΗ,με αλλη επωνυμια,μαλλον Audio Master.
Τωρα θυμηθηκα και το Λεντζο,στην Αριστοτελους,κοντα στην Πλατεια Βικτωριιας,οπως και ενα αλλο,στη γωνια Ακαδημιας και Μαυρομιχαλη,του οποιου η επωνυμια μου διαφευγει.Συχνα,χαζευα στην πλαινη βιτρινα του,τους Sphinx.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Μακαριτης και ο Ταλουμης,αν εχω πληροφορηθει σωστα.
Ελπίζω να κάνεις λάθος...:frown:

Είχε κάνει και με τον Γκρίζη μαγαζί στην Μιχαήλ Βόδα, αλλά έπιασε φωτιά και κάηκε.
 

S

sk4t4

Guest
Η σκηνη, στη Lyric,στη Στουρναρη,καμμια τριανταρια χρονια πριν:
Μπαινω μεσα για ν'αγορασω το Monster Powerline 2,καλωδιο ηχειων,εχοντας παρει φορα μετα την αγορα του,τοτε,interconnect αναφορας του ΗΧΟΥ,Monster M1000.Ρωτω τον,πολυ γνωστο σε ολους απο το καταστημα που ανοιξε αργοτερα και υπαρχει ως σημερα,υπαλληλο, για το καλωδιο και τοτε παρεμβαινει,ρωτωντας τον υπαλληλο,ενας ηλικιωμενος κυριος που ηταν διπλα μας:
-Τι ειναι αυτο το καλωδιο,Β...;
-Αυτο κι αυτο κι αυτο.
-Και τι κανει;
-Αυτο κι αυτο κι αυτο.
-Και που το βαζουμε;
-Να,σ' αυτα εδω τα μηχανηματα.
-Και τι κανουν αυτα τα μηχανηματα;
-Παιζουν μουσικη.
-Ααα,καταλαβα.Εχω κι εγω απ' αυτα τα μηχανηματα;
-Βεβαιως και εχετε.Τα καλυτερα.
Ωχ,λεω απο μεσα μου.Σε τρελο η ασχετο πεσαμε.Απομακρυνεται ο κυριος και τοτε γυριζει ο υπαλληλος και μου λεει ψιθυριστα:Mark Levinson εχει ο κυριος.Κοκαλο εγω!:D
[DOUBLEPOST=1538897972][/DOUBLEPOST]
Ελπίζω να κάνεις λάθος...:frown:

Είχε κάνει και με τον Γκρίζη μαγαζί στην Μιχαήλ Βόδα, αλλά έπιασε φωτιά και κάηκε.
Αν εννοεις το γνωστο καταστημα του Γκριζη,αυτος συνταξιοδοτηθηκε πριν καμποσα χρονια και ο,τι του ειχε μεινει στο καταστημα,το πουλησε σε τιμες "θανατου".Για τον Σταυρο,μου το ειπε γνωστος του και οτι προηλθε απο προβλημα υγειας.Ευχομαι κι εγω να μην ισχυει.
 
Last edited by a moderator:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αν εννοεις το γνωστο καταστημα του Γκριζη
Οχι , είχαν φτιάξει ένα χώρο στην απέναντι πολυκατοικία.

Για τον Σταυρο,μου το ειπε γνωστος του και οτι προηλθε απο προβλημα υγειας.
Είχα μάθει απ τον ίδιο τον Σταύρο πως η σύζυγός του είχε πρόβλημα...
Μακάρι να είναι καλά και οι δυό.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
λυρικ...περασαν απο εκει ολοι (σχεδον) οι μαστορες....
τσακιριδης τροβας ιωνας.......
ο ριτσος μου πουλαγε κασετες μεχρι το 87 (νακαμιτσι)
και το σεπτεμβρη του 93 (αν θυμαμαι καλα ανοιξε τον δικο του χωρο)........
τρελλος ναος.......επισεις πιο κατω ειχε την αντιπροσωπεια (δεν θυμαμαι ονομα)
προιοντων καθαρισμου κασετοφωνων και βυνιλιων...........
καστετεμπορικη και αποθηκη κασετας......
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
ΧΑΖΕΥΑ ΤΑ ΜΑΡΑΝΤΖ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ......

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΚΟΜΠΑΚΤ ΣΕΡΤΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ....

ΘΑ ΤΟ ΧΑΡΙΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΠΩΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΜΕΙΝΕ ΞΕΝΟΙΚΙΑΣΤΟ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ!
Πράγματι, φίλε, είναι ακόμα ξενοίκιαστο. Μιλάμε για δεκαετίες τώρα!
 



Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Πράγματι, φίλε, είναι ακόμα ξενοίκιαστο. Μιλάμε για δεκαετίες τώρα!
Μεγάλος χώρος και μάλλον μεγάλο ενοίκιο ακόμα και τώρα.
Είχε και ένα Κυπαρισση σετ τύμπανα gabriel που τα έκαναν trigger με τα ddrum που έφερνε τότε.
Δήθεν να ακούσω τα ddrum ,για τα gabriel έρχομαι.
Χεχε
Και φυσικά όποιος θυμάται επική τηλεφωνητρια που απανταγε με χαρακτηριστική χροιά adamcooooo!!!
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
Πράγματι, φίλε, είναι ακόμα ξενοίκιαστο. Μιλάμε για δεκαετίες τώρα!

ΦΙΛΟΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΣ....

ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΠΛΑΚΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ "ΓΙΑΤΙ" ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ

ΝΟΙΚΙΑΣΤΗΚΕ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΕΛΕΤΩΝ ΚΑΙ Ο "ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ"

ΠΕΘΑΝΕ ΜΕΣΑ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ.....

ΔΕΝ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ.....:D:o:p
[DOUBLEPOST=1538932300][/DOUBLEPOST]ΠΑΝΤΩΣ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΕ ΠΡΩΗΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΗΧΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΡΗΜΩΜΕΝΑ.

ΠΡΙΝ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 3ης ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΞΑ......
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Τι γύρισμα ήταν αυτό,τόσα χρόνια πίσω???
Πω πω τι μου θυμίσατε....εποχές μιας άλλης......εποχής!!!!!
:(:(
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Νομίζω λεγόταν Χριστόπουλος (ισως εχω καπου μια καρτα του, αν τη βρω θα το επιβεβαιωσω)
Την έχω κι εγώ, αλλά βαριέμαι να ψάξω, διότι ξέρω πως γράφει ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ HI END.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Με αφορμή όλο αυτό το comeback πήρα το αμάξι πριν κάνα 3ωρο και την γυναίκα μαζί
Λέω πάμε μια βόλτα.
Πέρασα από όλα αυτά τα μέρη και τις έλεγα τι ήταν που.Που ψάχναμε δίσκους,που δούλευα,που κάναμε διαλλειμα,που αγοράζαμε technics,που ήταν η adamco (αν ήξερα και το παραφυσικό θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον για αυτά που τις έλεγα :) )
Πραγματικά είναι σκηνή αποκάλυψης.
Όλα κλειστά εγκαταλειμμένα ,ένα κέντρο ερημωμένο φαληρισμενο .
Έκανα το λάθος να κατέβω από Σοφοκλεους και μπήκα στη Καμπούλ.
Άλλο να στο λένε και άλλο να το ζεις.
Anyway στο θέμα μας.Συγκινητικη πραγματικά η βόλτα αλλά απαγοητευτικη.
Δεν συνιστάται σε ευαίσθητους.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top